Nie czekajmy bezczynnie na karetkę

"Podstawą każdego systemu ratownictwa jest świadome społeczeństwo obywatelskie, mające wiedzę o tym, jak ważne jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej najszybciej jak to możliwe. Pomoc powinna nadejść w ciągu pierwszych 4 minut od zdarzenia, bo po takim czasie od ustania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu."

W 38. numerze tygodnika ANGORA rozmowa z Dyrektorem Technicznym Centrum Ratownictwa - ratownikiem medycznym Maciejem Solskim.

- Bardziej nie umiemy, czy boimy się działać?

"I jedno, i drugie. Wiele osób obawia się przede wszystkim tego, że może komuś zaszkodzić. My jednak zawsze podkreślamy, że każde działanie podjęte w celu udzielenia pomocy człowiekowi, który znajduje się w stanie zagrożenia życia, jest lepsze niż brak reakcji."

- O czym należy pamiętać udzielając komuś pierwszej pomocy?

"Zawsze należy pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Gdy warunek bezpieczeństwa jest spełniony, powinniśmy ocenić, co się stało na miejscu zdarzenia i sprawdzić czy osoby ranne są przytomne. Postarajmy się również jak najszybciej nawiązać kontakt ze służbami ratowniczymi. Kolejnym krokiem jest ocena podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego. Gdy osoba jest nieprzytomna i nie oddycha, trzeba jak najszybciej przystąpić do przywracania funkcji życiowych - oddechu i krążenia."

Kontakt:

Wrocław

ul. Muchoborska 14
54-424 Wrocław
tel: (+48) 515 298 555
tel: (+48) 071 782 09 01
Aleksandra Eljasińska
kierownik biura CR

Warszawa

ul. Domaniewska 32
02-672 Warszawa
tel: (+48) 519 482 486
Wojciech Urban
manager sprzedaży

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przesyłanie moich danych osobowych zamieszczonych w formularzu kontaktowym w celach przedstawienia oferty szkoleniowej, zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 833) („Ustawa") przez Centrum Ratownictwa Sp. z o.o.i podmioty powiązane.

Wyślij