Aktywność fizyczna podczas majówki

Majówka to przedsmak wakacji, to czas aktywnego wypoczynku. Na co dzień jesteśmy zabiegani, dlatego warto by w ten wolny czas skorzystać z uroków pięknej pogody i nieco zwolnić, zapomnieć o codziennych obowiązkach i pracy, pozwolić naszemu ciału jak i umysłowi na pełną relaksację.

Wolne wiosenne dni to również okres sprzyjający uprawianiu sportów outdoorowych, które z kolei wiążą się z ryzykiem urazów takich jak złamania, skręcenia, stłuczenia. Planując aktywność w miejscu o ograniczonej lub opóźnionej dostępności służb ratunkowych powinnyśmy być przygotowani do szybkich i skutecznych działań ratowniczych. Rzetelne przygotowanie ratownika na taką ewentualność może zadecydować o losie poszkodowanego, dlatego warto wcześniej skompletować apteczkę oraz opracować plan awaryjny.

Podstawowy skład apteczki pierwszej pomocy obejmuje:

• Opaska uciskowa

• Opatrunek hemostatyczny

• Gotowy opatrunek uciskowy

• Zestaw rurek nosowo-gardłowych lub ustno-gardłowych

• Składany worek samorozprężalny

• Ampułko strzykawka z adrenaliną (wymagana recepta)

• Koc termiczny

• Zestaw drobnych opatrunków

• Antybiotyk do stosowania na drobne zranienia

• Leki przeciw bólowe i gorączkowe

• Antybiotyk o szerokim spektrum (wymagana recepta)

Jedną z pierwszych czynności ratowniczych na miejscu zdarzenia powinno być wykrycie ciężkich krwotoków i ich zatamowanie. Nieocenione w tej sytuacji jest posiadanie zestawu do tamowania ciężkich krwotoków, w skład którego wchodzą: opatrunek uciskowy, opatrunek hemostatyczny, opaska uciskowa. Jeżeli poszkodowany nie krwawi lub krwotok został opanowany, następnym krokiem powinno być zapewnienie drożności dróg oddechowych. Po zatamowaniu krwawienia i udrożnieniu dróg oddechowych priorytetem staje się zaopatrzenie urazów klatki piersiowej, które należy rozpocząć od zaopatrzenia ran penetrujących. Następnym krokiem jest wsparcie krążenia. Statystyki pokazują, że zatrzymanie krążenia w takich sytuacjach często kończy się zgonem poszkodowanego.

Należy jednak przygotować się do działań ratowniczych na wypadek niewydolności krążenia o charakterze wstrząsu anafilaktycznego. Kluczowym działaniem na wypadek rozwijających się objawów reakcji uczuleniowej jest szybkie podanie adrenaliny w postaci automatycznej strzykawki. Stosowanie strzykawek automatycznych z odpowiednio przygotowaną dawką leku zostało uznane przez ERC jako działanie leżące w kompetencjach osób udzielających pierwszej pomocy.

Zaburzenia w gospodarce energetycznej ludzkiego organizmu spowodowane poważnym urazem lub zachorowaniem gwałtownie przyspieszają proces utraty ciepła. Pogłębiająca się hipotermia i związane z nią zmiany w funkcjonowaniu przemian enzymatycznych oraz krzepliwości krwi wpływają niekorzystnie na efekty działań ratunkowych. Działanie ratownicze muszą zmierzać do zapobiegania utracie ciepła przez organizm poszkodowanego poprzez odcięcie czterech podstawowych dróg ucieczki ciepła: kondukcji (kontakt z zimnymi przedmiotami), konwekcji (odrywanie cząsteczek ciepła przez omiatający strumień zimnego powietrza), promieniowania i parowania. Jeżeli to możliwe należy, usunąć z chorego mokrą odzież. Następnie zawinąć poszkodowanego w możliwie dużo warstw materiału posiadającego przestrzenie powietrzne. Zabezpieczenie chorego przed wiatrem i wilgocią ograniczy u niego straty energii cieplnej.

Kontakt:

Wrocław

ul. Muchoborska 14
54-424 Wrocław
tel: (+48) 517 123 112
tel: (+48) 071 782 09 01
Aleksandra Eljasińska
Kursy dla osób indywidualnych

Warszawa

ul. Domaniewska 32
02-672 Warszawa
tel: (+48) 519 482 486
Wojciech Urban
Obsługa klientów biznesowych

Przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą przed zawarciem umowy oraz jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Administratorem danych osobowych jest Centrum Ratownictwa Sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Długiej 16B/93, wpisana do KRS pod numerem 0000405373. Możesz skontaktować się z administratorem danych drogą mailową biuro@centrumratownictwa.com lub telefoniczną tel. +48 515298555.

Zapoznałam/em się z Polityką prywatności i zasad przetwarzania danych osobowych, rozumiem ją i akceptuję.

Wyślij