Centrum Ratownictwa wspiera Trzy Sztuki w Antarktyce

Już od dwóch tygodniu wiedza przekazana przez naszego dyrektora Tomasza Kutyckiego sprawdzana jest w praktyce w wyjątkowo ciężkich warunkach. Od drugiej dekady lutego grupa śmiałków uczestnicząca w ekstremalnej wyprawie „3 sztuki” zmaga się z trudnymi warunkami atmosferycznymi bieguna południowego. Owa grupa śmiałków ma na celu sprawdzenie granic ludzkiej wytrzymałości i przeżycie niesamowitej przygody.

Historia naszego zaangażowania w ten projekt sięga roku 2015. To właśnie wtedy po raz pierwszy Paweł Drozd poznał się z Tomaszem Kutyckim i wkręcony przez naszego dyrektora rozpoczął swoją przygodę z ratownictwem. Za namową Pawła, zespół 3 sztuki przygotowujący się już wtedy do wyjazdu podjął wyzwanie i zgodził się na wyjątkowe szkolenie.

Program kursu został specjalnie opracowany na potrzeby wyprawy i dopasowany do potrzeb oraz możliwości uczestników. Szkolenie już od samego początku ruszyło z kopyta. Resuscytacja krążeniowo – oddechowa u osób dorosłych, wentylacja poszkodowanego workiem samorozprężalnym. Omówione zostały najczęstsze przyczyny nagłego zatrzymania krążenia (NZK) oraz takie, które uznajemy za potencjalnie odwracalne. W dalszym przebiegu zajęć uczestnicy nauczyli się zabezpieczać pacjenta, który jest nieprzytomny ale ma zachowany oddech i układać w pozycji bezpiecznej (bocznej). Jednym z tych ćwiczeń, które przyniosło słuchaczom dużo dobrego humoru była nauka udrażniania górnych dróg oddechowych u pacjenta z pełną lub częściową niedrożnością. Zajęcia przeprowadzone zostały przy wykorzystaniu najnowszego sprzętu dydaktycznego, kamizelki Anti Chocking Trainer firmy Act Fast Med. Po przerwie kursanci wrócili do zajęć i przystąpili do nauki Automatycznej Zewnętrznej Defibrylacji (AED). W trakcie tych zajęć nasi badacze lądu antarktycznego przyswoili zasady resuscytacji z użyciem AED i worka Ambu.

W trakcie prowadzonych zajęć Tomek omówił zagrożenia dla życia i zdrowia pochodzenia wewnętrznego, które mogą się pojawić w trakcie tak specyficznej wyprawy. Szkolenie zawierało również duży fragment poświęcony farmakologii i przygotowaniu zestawu leków pod konkretną wyprawę. W przygotowaniu tematu tego seminarium nieoceniona pomoc i wkład okazał dr n med. Jacek Siewiera – podróżnik, instruktor, prawnik a przede wszystkim lekarz. Na sam koniec szkolenia, instruktor zostawił sobie tematykę związaną z urazami i sposobem ich zaopatrywania na otwartych wodach. Szkolenie przebiegło w bardzo przyjaznej wręcz rodzinnej atmosferze, dziękujemy całemu zespołowi „3 sztuk” za okazane zaangażowanie i poświęcony czas! Szkolenie było wyjątkowe pod wieloma względami a jego główne założenia przybliżały nas w kierunku medycyny izolacji. Udzielanie pierwszej pomocy na jachcie, bez dostępu do stałego lądu, na Antarktyce gdzie nie ma szpitali to temat bardzo specyficzny i trudny. Naszym kursantom życzymy powodzenia i oby wiedza nabyta na spotkaniu z Zespołem Centrum Ratownictwa nigdy nie musiała zostać wykorzystana. Przez cały okres wyprawy, uczestnikom towarzyszy automatyczny zewnętrzny defibrylator dostarczony przez Centrum Ratownictwa specjalnie dla zespołu „3 sztuki”.

Kontakt:

Wrocław

ul. Muchoborska 14
54-424 Wrocław
tel: (+48) 517 123 112
tel: (+48) 071 782 09 01
Aleksandra Eljasińska
Kursy dla osób indywidualnych

Warszawa

ul. Domaniewska 32
02-672 Warszawa
tel: (+48) 519 482 486
Wojciech Urban
Obsługa klientów biznesowych

Przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą przed zawarciem umowy oraz jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Administratorem danych osobowych jest Centrum Ratownictwa Sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Długiej 16B/93, wpisana do KRS pod numerem 0000405373. Możesz skontaktować się z administratorem danych drogą mailową biuro@centrumratownictwa.com lub telefoniczną tel. +48 515298555.

Zapoznałam/em się z Polityką prywatności i zasad przetwarzania danych osobowych, rozumiem ją i akceptuję.

Wyślij