Medycyna Dziczy 2017

Tegoroczna edycja Medycyny Dziczy odbyła się w dniach 22-23 lipca. Uczestnicy kursu przez dwa dni mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

"Wypadek - nagłe nieszczęśliwe wydarzenie, w którym ktoś ucierpiał".Choć definicja słownikowa jest bardzo krótka to problem jest złożony i wielowątkowy. Tym razem na szkoleniu "Medycyna dziczy" nasi kursanci zapoznawali się z zasadami udzielania pomocy w miejscach trudno dostępnych. Kształcenie obejmowało nie tylko aspekty medyczne. Nasze spojrzenie było znacznie szersze i dotykało aspektów orientacji w terenie, pracy z mapą, problemów bytowania w niekorzystnych warunkach środowiskowych, bezpieczeństwa pożarowego, ratownictwa wodnego i bezpiecznej pracy na wysokości. Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia zgodnie ze starą chińską regułą "usłyszałem i zapomniałem, zobaczyłem i zapamiętałem, zrobiłem i zrozumiałem".

Koncepcją szkoleniową tego spotkania było wykształcenie u ratowników KPP umiejętności radzenia sobie w trzech obszarach czasowych akcji ratunkowej: wydobycia, leczenia, ewakuacji. Udzielanie pierwszej pomocy poza standardowymi działaniami poszerzyliśmy o wiedzę specjalistyczną z zakresu posługiwania się pulsoksymetrem, glukometrem, otoskopem, testami paskowymi. Kursanci sprawdzili też na własnej skórze wpływ zanurzenia w zimnej wodzie na ich sprawność motoryczną i zdolność do podejmowania decyzji. Nocne ćwiczenia potwierdziły powiedzenie, że "ciemność rodzi demony", na szczęście nasi kursanci odpowiedzieli szybką ripostą iż "starach ma jedynie wielkie oczy" i z ogromnym zaangażowaniem i odwagą zrealizowali wszystkie postawione im cele. Nowością na naszym kursie były warsztaty poprowadzone przez trenera Grzegorza Widuna z tematu sprawności fizycznej ratowników. Przygotowanie motoryczne zespołu ratunkowego do wysiłku eksplozywnego było myślą przewodnią przeprowadzonych ćwiczeń. Ratowników uczestniczących w naszym kursie szczególnie zaskoczyło ćwiczenie przygotowane przez naszego firmowego strażaka Piotrka Dreznera. Kursanci mieli za zadanie rozwinąć linię gaśniczą zasilaną z przenośnej motopompy i podać dwa prądy wodne na wyznaczony cel. Można śmiało powiedzieć, że uczestnicy kursu Medycyna Dziczy zasłużyli na miano "piątego żywiołu", a ich pomysłowość "ratunkowa" zaskoczyła nawet najtwardszych instruktorów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć i do zobaczenia za rok.

Kontakt:

Wrocław

ul. Muchoborska 14
54-424 Wrocław
tel: (+48) 517 123 112
tel: (+48) 071 782 09 01
Aleksandra Eljasińska
Kursy dla osób indywidualnych

Warszawa

ul. Domaniewska 32
02-672 Warszawa
tel: (+48) 519 482 486
Wojciech Urban
Obsługa klientów biznesowych

Przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą przed zawarciem umowy oraz jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Administratorem danych osobowych jest Centrum Ratownictwa Sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Długiej 16B/93, wpisana do KRS pod numerem 0000405373. Możesz skontaktować się z administratorem danych drogą mailową biuro@centrumratownictwa.com lub telefoniczną tel. +48 515298555.

Zapoznałam/em się z Polityką prywatności i zasad przetwarzania danych osobowych, rozumiem ją i akceptuję.

Wyślij