Nie czekajmy bezczynnie na karetkę

"Podstawą każdego systemu ratownictwa jest świadome społeczeństwo obywatelskie, mające wiedzę o tym, jak ważne jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej najszybciej jak to możliwe. Pomoc powinna nadejść w ciągu pierwszych 4 minut od zdarzenia, bo po takim czasie od ustania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu."

W 38. numerze tygodnika ANGORA rozmowa z Dyrektorem Technicznym Centrum Ratownictwa - ratownikiem medycznym Maciejem Solskim.

- Bardziej nie umiemy, czy boimy się działać?

"I jedno, i drugie. Wiele osób obawia się przede wszystkim tego, że może komuś zaszkodzić. My jednak zawsze podkreślamy, że każde działanie podjęte w celu udzielenia pomocy człowiekowi, który znajduje się w stanie zagrożenia życia, jest lepsze niż brak reakcji."

- O czym należy pamiętać udzielając komuś pierwszej pomocy?

"Zawsze należy pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Gdy warunek bezpieczeństwa jest spełniony, powinniśmy ocenić, co się stało na miejscu zdarzenia i sprawdzić czy osoby ranne są przytomne. Postarajmy się również jak najszybciej nawiązać kontakt ze służbami ratowniczymi. Kolejnym krokiem jest ocena podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego. Gdy osoba jest nieprzytomna i nie oddycha, trzeba jak najszybciej przystąpić do przywracania funkcji życiowych - oddechu i krążenia."

  • Fundusze Europejskie - Inteligentny Rowój
  • Rzeczpospolita Polska
  • Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Kontakt
Szukaj