Nie czekajmy bezczynnie na karetkę

"Podstawą każdego systemu ratownictwa jest świadome społeczeństwo obywatelskie, mające wiedzę o tym, jak ważne jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej najszybciej jak to możliwe. Pomoc powinna nadejść w ciągu pierwszych 4 minut od zdarzenia, bo po takim czasie od ustania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu."

W 38. numerze tygodnika ANGORA rozmowa z Dyrektorem Technicznym Centrum Ratownictwa - ratownikiem medycznym Maciejem Solskim.

- Bardziej nie umiemy, czy boimy się działać?

"I jedno, i drugie. Wiele osób obawia się przede wszystkim tego, że może komuś zaszkodzić. My jednak zawsze podkreślamy, że każde działanie podjęte w celu udzielenia pomocy człowiekowi, który znajduje się w stanie zagrożenia życia, jest lepsze niż brak reakcji."

- O czym należy pamiętać udzielając komuś pierwszej pomocy?

"Zawsze należy pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Gdy warunek bezpieczeństwa jest spełniony, powinniśmy ocenić, co się stało na miejscu zdarzenia i sprawdzić czy osoby ranne są przytomne. Postarajmy się również jak najszybciej nawiązać kontakt ze służbami ratowniczymi. Kolejnym krokiem jest ocena podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego. Gdy osoba jest nieprzytomna i nie oddycha, trzeba jak najszybciej przystąpić do przywracania funkcji życiowych - oddechu i krążenia."

Kontakt:

Wrocław

ul. Muchoborska 14
54-424 Wrocław
tel: (+48) 517 123 112
tel: (+48) 071 782 09 01
Aleksandra Eljasińska
Kursy dla osób indywidualnych

Warszawa

ul. Domaniewska 32
02-672 Warszawa
tel: (+48) 519 482 486
Wojciech Urban
Obsługa klientów biznesowych

Przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą przed zawarciem umowy oraz jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Administratorem danych osobowych jest Centrum Ratownictwa Sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Długiej 16B/93, wpisana do KRS pod numerem 0000405373. Możesz skontaktować się z administratorem danych drogą mailową biuro@centrumratownictwa.com lub telefoniczną tel. +48 515298555.

Zapoznałam/em się z Polityką prywatności i zasad przetwarzania danych osobowych, rozumiem ją i akceptuję.

Wyślij