Nordic First Aid 2019

W dniach 1 – 2 marca 2019 roku instruktorzy Centrum Ratownictwa uczestniczyli w konferencji Nordic First Aid. Tegoroczna edycja tego jedynego w swoim rodzaju szkolenia dla instruktorów pierwszej pomocy odbyła się w Kopenhadze. Nie bez powodu to właśnie stolica Danii została wybrana na miejsce spotkania Ratowników i Instruktorów.

W całej Danii zarejestrowanych jest prawie 20 000 automatycznych zewnętrznych defibrylatorów (AED) dostępnych w miejscach publicznych. Kopenhaga i najbliższe okolice posiadają prawie 5500 sztuk AED, co w połączeniu z regularnie prowadzonym kursami pierwszej pomocy podniosło wskaźnik przeżywalność w przypadku nagłego zatrzymania krążenia powyżej 50%! W Danii szkolenia z pierwszej pomocy organizowane są jako obowiązkowe w każdej grupie wiekowej i zawsze szkolenia odbywają się na fantomach pozwalających realistycznie odwzorować sytuację.

Konferencja dla Ratowników to dla zespołu Centrum Ratownictwa raj na ziemi. Pokazy, wykłady najlepszych prelegentów, symulacje, ćwiczenia i seminaria, czyli wszystko to co najlepsze w pierwszej pomocy. Trzeba przyznać, że nawet Tomek Kutycki był chwilami zaskoczony, jego zaskoczyć nie jest łatwo. W trakcie wykładów poruszano wiele bardzo istotnych tematów, ale naszą szczególną uwagę skupił wykład profesora Per Krystian Hyldmo reprezentującego University of Stavanger. Prezentacja „Trauma lateral position” podsumowująca wieloletnie badania potwierdza zmiany w podejściu do poszkodowanego urazowego, które są również widoczne na szkoleniach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy prowadzonych przez Centrum Ratownictwa. Podsumowując w żołnierskim skrócie - to nie deska ratuje pacjenta a Ratownik, czyli przede wszystkim edukacja nastawiona na myślenie, symulację i umiejętność analizowania danych przez Ratownika. W tym miejscu możemy się pochwalić, że na organizowanych przez Centrum Ratownictwa kursach KPP od 12 lat pilnujemy, aby każdy uczestnik szkolenia był samodzielną, myślącą jednostką.

Co do pokazów to w tym roku Straż Pożarna miasta Kopenhagi przyćmiła wszystkich i bez dyskusyjnie zajęła I miejsce. Otóż w trakcie pierwszego dnia konferencji doszło do wybuchu pożaru w garażu hotelowym. Oczywiście łatwo się domyśleć, że ponad 500 uczestników zawodowo związanych z Ratownictwem Medycznym nie wzięło sobie do serca alarmu pożarowego. Wszyscy byliśmy głęboko przekonani, że to kolejny element spotkania – symulacja udzielania Pierwszej Pomocy w zadymieniu. Dopiero krzyki obsługi nadjeżdżające z całego miasta wozy bojowe m.in. ochotniczej straży pożarnej przekonały nas, że to nie ćwiczenia. Na szczęście pożar został szybko opanowany i już po godzinie mogliśmy powrócić do zajęć i wykładów.

W zakresie symulacji i ćwiczeń organizatorzy szkolenia dla Instruktorów Pierwszej Pomocy przygotowali nieskończoną wręcz ilość spotkań. Do najciekawszych wydarzeń zaliczylibyśmy zajęcia z pierwszej pomocy w hipotermii prowadzone przez dr n. med. Andrew MacPherson, dyrektora Kanadyjskiego Czerwonego Krzyża. Spotkanie, które poruszyło dużą część naszej ekipy było przygotowane przez Jesper Molgaard wraz z Jesper Hermund. Dwóch specjalistów Danish First Aid Council poprowadziło niesamowite warsztaty o roboczej nazwie „Gadżety – nowoczesne szkolenia z Pierwszej Pomocy”. Wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, Apple, kontrola online uczestnika zajęć, aplikacje służące do podnoszenia poziomu dydaktycznego zajęć i wiele innych nowinek technologicznych. Już dziś możemy obiecać, że duża część innowacji przedstawiona na tym szkoleniu zostanie zaimplementowana w środowisko dydaktyczne naszych kursów Kwalifikowana Pierwsza Pomoc.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich uczestników spotkania Nordic First Aid 2019. Dziękujemy za wspaniałe przeżycia i do zobaczenia już wkrótce. My wybieramy się w tym roku na EMS2019 w Madrycie i zapraszamy do spotkania na miejscu!

Kontakt:

Wrocław

ul. Muchoborska 14
54-424 Wrocław
tel: (+48) 517 123 112
tel: (+48) 071 782 09 01
Aleksandra Eljasińska
Kursy dla osób indywidualnych

Warszawa

ul. Domaniewska 32
02-672 Warszawa
tel: (+48) 519 482 486
Wojciech Urban
Obsługa klientów biznesowych

Przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą przed zawarciem umowy oraz jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Administratorem danych osobowych jest Centrum Ratownictwa Sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Długiej 16B/93, wpisana do KRS pod numerem 0000405373. Możesz skontaktować się z administratorem danych drogą mailową biuro@centrumratownictwa.com lub telefoniczną tel. +48 515298555.

Zapoznałam/em się z Polityką prywatności i zasad przetwarzania danych osobowych, rozumiem ją i akceptuję.

Wyślij