Nordic First Aid 2019

W dniach 1 – 2 marca 2019 roku instruktorzy Centrum Ratownictwa uczestniczyli w konferencji Nordic First Aid. Tegoroczna edycja tego jedynego w swoim rodzaju szkolenia dla instruktorów pierwszej pomocy odbyła się w Kopenhadze. Nie bez powodu to właśnie stolica Danii została wybrana na miejsce spotkania Ratowników i Instruktorów.

W całej Danii zarejestrowanych jest prawie 20 000 defibrylatorów (AED) dostępnych w miejscach publicznych. Kopenhaga i najbliższe okolice posiadają prawie 5500 sztuk AED, co w połączeniu z regularnie prowadzonym kursami pierwszej pomocy podniosło wskaźnik przeżywalność w przypadku nagłego zatrzymania krążenia powyżej 50%! W Danii szkolenia z pierwszej pomocy organizowane są jako obowiązkowe w każdej grupie wiekowej i zawsze szkolenia odbywają się na fantomach pozwalających realistycznie odwzorować sytuację.

Konferencja dla Ratowników to dla zespołu Centrum Ratownictwa raj na ziemi. Pokazy, wykłady najlepszych prelegentów, symulacje, ćwiczenia i seminaria, czyli wszystko to co najlepsze w pierwszej pomocy. Trzeba przyznać, że nawet Tomek Kutycki był chwilami zaskoczony, jego zaskoczyć nie jest łatwo. W trakcie wykładów poruszano wiele bardzo istotnych tematów, ale naszą szczególną uwagę skupił wykład profesora Per Krystian Hyldmo reprezentującego University of Stavanger. Prezentacja „Trauma lateral position” podsumowująca wieloletnie badania potwierdza zmiany w podejściu do poszkodowanego urazowego, które są również widoczne na szkoleniach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy prowadzonych przez Centrum Ratownictwa. Podsumowując w żołnierskim skrócie - to nie deska ratuje pacjenta a Ratownik, czyli przede wszystkim edukacja nastawiona na myślenie, symulację i umiejętność analizowania danych przez Ratownika. W tym miejscu możemy się pochwalić, że na organizowanych przez Centrum Ratownictwa kursach KPP od 12 lat pilnujemy, aby każdy uczestnik szkolenia był samodzielną, myślącą jednostką.

Co do pokazów to w tym roku Straż Pożarna miasta Kopenhagi przyćmiła wszystkich i bez dyskusyjnie zajęła I miejsce. Otóż w trakcie pierwszego dnia konferencji doszło do wybuchu pożaru w garażu hotelowym. Oczywiście łatwo się domyśleć, że ponad 500 uczestników zawodowo związanych z Ratownictwem Medycznym nie wzięło sobie do serca alarmu pożarowego. Wszyscy byliśmy głęboko przekonani, że to kolejny element spotkania – symulacja udzielania Pierwszej Pomocy w zadymieniu. Dopiero krzyki obsługi nadjeżdżające z całego miasta wozy bojowe m.in. ochotniczej straży pożarnej przekonały nas, że to nie ćwiczenia. Na szczęście pożar został szybko opanowany i już po godzinie mogliśmy powrócić do zajęć i wykładów.

W zakresie symulacji i ćwiczeń organizatorzy szkolenia dla Instruktorów Pierwszej Pomocy przygotowali nieskończoną wręcz ilość spotkań. Do najciekawszych wydarzeń zaliczylibyśmy zajęcia z pierwszej pomocy w hipotermii prowadzone przez dr n. med. Andrew MacPherson, dyrektora Kanadyjskiego Czerwonego Krzyża. Spotkanie, które poruszyło dużą część naszej ekipy było przygotowane przez Jesper Molgaard wraz z Jesper Hermund. Dwóch specjalistów Danish First Aid Council poprowadziło niesamowite warsztaty o roboczej nazwie „Gadżety – nowoczesne szkolenia z Pierwszej Pomocy”. Wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, Apple, kontrola online uczestnika zajęć, aplikacje służące do podnoszenia poziomu dydaktycznego zajęć i wiele innych nowinek technologicznych. Już dziś możemy obiecać, że duża część innowacji przedstawiona na tym szkoleniu zostanie zaimplementowana w środowisko dydaktyczne naszych kursów Kwalifikowana Pierwsza Pomoc.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich uczestników spotkania Nordic First Aid 2019. Dziękujemy za wspaniałe przeżycia i do zobaczenia już wkrótce. My wybieramy się w tym roku na EMS2019 w Madrycie i zapraszamy do spotkania na miejscu!

  • Fundusze Europejskie - Inteligentny Rowój
  • Rzeczpospolita Polska
  • Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Switch to English
Kontakt
Szukaj