XI Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym Bielsko-Biała 2016

W dniach 26-29 stycznia 2016 r. nasi instruktorzy wzięli udział w XI Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym. W mistrzostwach wzięły udział 43 załogi polskie i 8 zagranicznych. Oprócz zadań sprawnościowych w programie znalazły się również wykłady m.in. „Hipotermia – algorytm postępowania” oraz „Taktyka działań ratowniczych w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego”.

Załoga Fundacji Medic wspierana przez instruktorów Centrum Ratownictwa Tomasza Kutyckiego i Macieja Solskiego w dniach 26 – 29 stycznia 2016 roku uczestniczyła we współzawodnictwie razem z ponad 50 innymi zespołami z Polski i Europy. W ciągu 3 dni trwania zawodów zespół brał udział w 10 różnych konkurencjach. Zadania miały na celu sprawdzenie umiejętności posiadanych przez ratowników w ekstremalnie trudnych sytuacjach. Do najtrudniejszych zadań należy zaliczyć równolegle prowadzenie resuscytacji u dwóch osób przez jeden zespół oraz zdarzenie, w którym udzielano pomocy osobie znajdującej się w hipotermii. Trudny teren, duża odległość od ambulansu, wykorzystanie urządzenia do wspomagania resuscytacji (Lucas CPR, AutoPulse) to tylko nieliczne z elementów, z jakimi musieli się zmierzyć zawodnicy.

Jednak w naszej ocenie jednym z najważniejszych wydarzeń imprezy była prelekcja dr. n. med. Tomasza Darochy. Na zaproszenie organizatorów poprowadził on wykład z zagrożeń życia wynikających z rozwijającej się u pacjenta hipotermii. Oczywiście prelekcja poruszała temat ten od A do Z - zaczynając od momentu zdarzenia, przez udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Policja, GOPR), przybycie na miejsce zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a na przekazaniu pacjenta do Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie kończąc. Procedura zaprezentowana przez dr. Darochę została opracowana przez zespół lekarzy z Krakowa i pokazuje jasny i wyraźny kierunek rozwoju ratownictwa medycznego na najbliższe lata.

Warto zwrócić przy okazji uwagę jak ważnym i niezastąpionym elementem rozwoju procedur związanych z hipotermią jest szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla turystów, przewodników oraz stałe podnoszenie umiejętności w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy przez ratowników działających w terenach górskich (GOPR, TOPR, JOPR).

Zawody, towarzyszące im wykłady, spotkania uznajemy za bardzo pożytecznie spędzony czas. Gratulujemy wszystkim ratownikom medycznym, a organizatorom dziękujemy za niezapomniane wrażenia i świetną zabawę. Z całą odpowiedzialnością polecamy Mistrzostwa i serdecznie zapraszamy wszystkich do współzawodnictwa w kolejnej edycji.

Zdjęcia z nocnych ćwiczeń na pl. Ratuszowym w Bielsku-Białej:

  • Fundusze Europejskie - Inteligentny Rowój
  • Rzeczpospolita Polska
  • Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Kontakt
Szukaj