XI Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym Bielsko-Biała 2016

W dniach 26-29 stycznia 2016 r. nasi instruktorzy wzięli udział w XI Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym. W mistrzostwach wzięły udział 43 załogi polskie i 8 zagranicznych. Oprócz zadań sprawnościowych w programie znalazły się również wykłady m.in. „Hipotermia – algorytm postępowania” oraz „Taktyka działań ratowniczych w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego”.

Załoga Fundacji Medic wspierana przez instruktorów Centrum Ratownictwa Tomasza Kutyckiego i Macieja Solskiego w dniach 26 – 29 stycznia 2016 roku uczestniczyła we współzawodnictwie razem z ponad 50 innymi zespołami z Polski i Europy. W ciągu 3 dni trwania zawodów zespół brał udział w 10 różnych konkurencjach. Zadania miały na celu sprawdzenie umiejętności posiadanych przez ratowników w ekstremalnie trudnych sytuacjach. Do najtrudniejszych zadań należy zaliczyć równolegle prowadzenie resuscytacji u dwóch osób przez jeden zespół oraz zdarzenie, w którym udzielano pomocy osobie znajdującej się w hipotermii. Trudny teren, duża odległość od ambulansu, wykorzystanie urządzenia do wspomagania resuscytacji (Lucas CPR, AutoPulse) to tylko nieliczne z elementów, z jakimi musieli się zmierzyć zawodnicy.

Jednak w naszej ocenie jednym z najważniejszych wydarzeń imprezy była prelekcja dr. n. med. Tomasza Darochy. Na zaproszenie organizatorów poprowadził on wykład z zagrożeń życia wynikających z rozwijającej się u pacjenta hipotermii. Oczywiście prelekcja poruszała temat ten od A do Z - zaczynając od momentu zdarzenia, przez udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Policja, GOPR), przybycie na miejsce zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a na przekazaniu pacjenta do Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie kończąc. Procedura zaprezentowana przez dr. Darochę została opracowana przez zespół lekarzy z Krakowa i pokazuje jasny i wyraźny kierunek rozwoju ratownictwa medycznego na najbliższe lata.

Warto zwrócić przy okazji uwagę jak ważnym i niezastąpionym elementem rozwoju procedur związanych z hipotermią jest szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla turystów, przewodników oraz stałe podnoszenie umiejętności w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy przez ratowników działających w terenach górskich (GOPR, TOPR, JOPR).

Zawody, towarzyszące im wykłady, spotkania uznajemy za bardzo pożytecznie spędzony czas. Gratulujemy wszystkim ratownikom medycznym, a organizatorom dziękujemy za niezapomniane wrażenia i świetną zabawę. Z całą odpowiedzialnością polecamy Mistrzostwa i serdecznie zapraszamy wszystkich do współzawodnictwa w kolejnej edycji.

Zdjęcia z nocnych ćwiczeń na pl. Ratuszowym w Bielsku-Białej:

Kontakt:

Wrocław

ul. Muchoborska 14
54-424 Wrocław
tel: (+48) 517 123 112
tel: (+48) 071 782 09 01
Aleksandra Eljasińska
Kursy dla osób indywidualnych

Warszawa

ul. Domaniewska 32
02-672 Warszawa
tel: (+48) 519 482 486
Wojciech Urban
Obsługa klientów biznesowych

Przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą przed zawarciem umowy oraz jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Administratorem danych osobowych jest Centrum Ratownictwa Sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Długiej 16B/93, wpisana do KRS pod numerem 0000405373. Możesz skontaktować się z administratorem danych drogą mailową biuro@centrumratownictwa.com lub telefoniczną tel. +48 515298555.

Zapoznałam/em się z Polityką prywatności i zasad przetwarzania danych osobowych, rozumiem ją i akceptuję.

Wyślij