Założyciel Centrum Ratownictwa dowódcą misji do Lombardii

30 marca 2020 roku grupa 15 medyków pod dowództwem kpt. Jacka Siewiery wyleciała do Lombardii.

15 osobowa grupa lekarzy i ratowników medycznych spędzi 10 dni w Lombardii, czyli w regionie, od którego zaczęła się europejska faza pandemii i w którym nadal jest największa liczba zakażeń koronawiruse. Misja ma na celu wymianę doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności walki z epidemią. Jak podkreśla dowódca misji kpt. dr n. med. Jacek Siewiera "Lombardia to doskonale przygotowany medycznie region, mają fantastycznych fachowców. Jeśli ten region poniósł tak ciężki wysiłek, by zdobyć te doświadczenia i opłacił je walutą życia obywateli, to naszym zadaniem jest nie popełnić tych błędów". W rozmowie dla TVP Info gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor stołecznego Wojskowego Instytutu Medycznego wyjaśnia, że jest to misja humanitarna połączona z intensywnym zbieraniem kluczowych informacji m.in. jak skutecznie organizować systemy ochrony zdrowia, jakich błędów unikać, jak posługiwać się sprawdzonymi w praktyce metodami i sposobami leczenia najcięższych powikłań w związku z zakażaniem wirusem SARS. Te elementy są bardzo ważnym doświadczeniem, które powinniśmy maksymalnie i efektywnie wykorzystać i przenieść na grunt polski, jeszcze przed szczytem zachorowań w naszym kraju.

W szpitalu polowym w Brescii polscy medycy będą również pomagać włoskim pracownikom ochrony zdrowia, zmagającym się z pandemią. Jak zaznaczył prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciech Wilk, wyjazd grupy polskich medyków do Brescii jest wyrazem europejskiej solidarności, aktem konkretnej pomocy ze strony Polski i polskiego społeczeństwa. Członkowie misji mają nadzieję, że ich przyjazd pozwoli włoskim lekarzom chociaż trochę odpocząć i odespać po kilku tygodniach nieprzerwanej pracy.

W misji uczestniczy również ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem, instruktor Centrum Ratownictwa Tomasz Kutycki.

Więcej TVP Info oraz TVN24.

  • Fundusze Europejskie - Inteligentny Rowój
  • Rzeczpospolita Polska
  • Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Kontakt
Szukaj