Kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, założyciel Centrum Ratownictwa, były wieloletni członek Zarządu 30 maja 2019 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za dzielność. W kwietniu ubiegłego roku dr n. med. Jacek Siewiera zaryzykował własne życie, aby ratować oficera – pilota.
Dr n. med. Jacek Siewiera jest Kierownikiem Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. W kwietniu 2018 roku w celu ratowania żołnierza-pilota razem z chorym spędził w komorze hiperbarycznej przy ciśnieniu na poziomie 18 metrów zanurzenia (co odpowiada głębokości 7 pięter) prawie pięć godzin. Standardowo bez dekompresji w takim ciśnieniu można przebywać do 40 minut. Dodatkowo w chwili zagrożenia życia pacjenta, kpt. Jacek Siewiera zdjął swój aparat tlenowy, a więc przerwał własną dekompresję, by podać leki stabilizujące układ krążenia. Był to pierwszy na świecie przypadek łącznego wykorzystania terapii hiperbarycznej oraz m.in. krążenia pozaustrojowego w leczeniu choroby dekompresyjnej dużych wysokości, który zakończył się powrotem do zdrowia. Kpt. Jacek Siewiera postawił właściwą diagnozę, zaproponował i zrealizował procedurę medyczną, która ostatecznie doprowadziła do powrotu leczonego pilota do zdrowia.
Więcej na stronie Wojsko-Polskie.plZapraszamy do obejrzenia wystąpienia Prezydenta RP podczas wizyty w Wojskowym Instytucie Medycznym.