Blog

Centrum Ratownictwa Blog

Możliwości i funkcje aplikacji RATOWNIK – dlaczego każdy powinien ją mieć zainstalowaną na smartfonie?

Przy udzielaniu pierwszej pomocy mało co jest tak ważne, jak czas. W wielu przypadkach zaledwie kilka minut upływających od zdarzenia decyduje o życiu lub śmierci poszkodowanego. Od kilku lat coraz szerzej propaguje się sprawy związane z pomocą osobom w stanie zagrożenia życia. Rośnie świadomość społeczna, dużą popularnością cieszą się szkolenia pozwalające nabyć odpowiednie umiejętności, a w przestrzeni publicznej coraz częściej spotykamy defibrylatory AED. Powstają też różne innowacyjne rozwiązania wspierające wykwalifikowane osoby w udzielaniu pomocy, a także ułatwiające jej wezwanie. Jednym z nich jest aplikacja Ratownik, będąca efektem wielu lat pracy specjalistów Centrum Ratownictwa. Dlaczego jest ona narzędziem, które każdy z nas powinien mieć na swoim smartfonie?

Read more

RKO i defibrylacja kobiet – zasady, postępowanie i mity

Nagłe zatrzymanie krążenia to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jedynym ratunkiem jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Aby poszkodowany miał szansę na przeżycie, należy ją rozpocząć w ciągu pierwszych kilku minut od zdarzenia. Okazuje się jednak, że w sytuacji zatrzymania akcji serca w miejscu publicznym kobiety mają mniejszą szansę na otrzymanie pomocy. Wiele osób ma wątpliwości, czy resuscytacja kobiety (zwłaszcza ciężarnej) może być przeprowadzana według standardowego algorytmu. Dla niektórych problemem jest też... wstyd.

Read more

Eventy ratownicze jako forma integracji pracowników

Imprezy integracyjne to spotkania, podczas których pracownicy mają okazję spędzić wspólnie wolny czas, w oderwaniu od zawodowych obowiązków. Dzięki temu mogą się lepiej poznać; to z kolei sprzyja poprawie komunikacji i atmosfery w pracy. Największą skuteczność mają wydarzenia pełne takich atrakcji, które budują poczucie wspólnoty i uczą pracy zespołowej, a przy tym dostarczają intensywnych emocji. Organizowane przez Centrum Ratownictwa eventy ratownicze sprawdzają się w tej roli doskonale.

Read more

Jaka apteczka do firmy? Dlaczego wyposażenie ma znaczenie?

Zakup apteczki do zakładu pracy jest obowiązkiem, który na pracodawcę nakładają przepisy BHP. Dotyczy to nie tylko takich miejsc jak zakłady przemysłowe, w których personel obsługuje urządzenia stanowiące potencjalne zagrożenie. Zestawy ratunkowe pozwalające na udzielenie pierwszej pomocy muszą znaleźć się również w biurach i innych firmach, w których wykonywanie przez pracowników ich obowiązków nie wiąże się z dużym ryzykiem wypadków czy urazów. Jakie są najważniejsze elementy wyposażenia apteczki firmowej? Od czego zależy, co powinno się w niej znaleźć?

Read more

Czy defibrylator AED w firmie jest obowiązkowym wyposażeniem?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Z tego powodu w każdym zakładzie pracy musi znaleźć się m.in. odpowiednio wyposażona apteczka. Nie warto jednak ograniczać się tylko do tego, co niezbędne i wymagane przepisami. Priorytetem powinna być możliwość udzielenia pomocy w przypadku różnego typu zdarzeń – nawet wtedy, gdy prawdopodobieństwo ich wystąpienia nie jest zbyt wysokie. Z tego powodu AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny, w firmie powinien być włączony do zestawu ratunkowego. Kiedy warto się w niego zaopatrzyć?

Read more

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach – poznaj zasady

Mianem odmrożenia określa się wywołane działaniem niskiej temperatury uszkodzenie skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek. W większości przypadków powstają one na skutek przebywania w otoczeniu, w którym temperatura wynosi mniej niż 0°C. Zdarza się też, że są spowodowane bezpośrednim kontaktem z lodem lub innymi zimnymi materiałami. Najbardziej narażonymi okolicami ciała są dłonie, stopy, nos, policzki oraz małżowiny uszne. Jakie są pierwsze objawy odmrożenia i jak pomóc osobie, której dotyczy ten problem?

Read more

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych – jak zapewnić dziecku udane i bezpieczne ferie?

Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży oznaczają nie tylko możliwość wypoczynku, ale i przeżycia wspaniałej przygody. To także okazja ku temu, by cieszyć się aktywnościami innymi niż na co dzień – przede wszystkim sportami zimowymi. Aby jednak zapewnić dziecku bezpieczne i atrakcyjne ferie zimowe, należy się do nich dobrze przygotować. Bardzo ważne jest nie tylko to, co zabierzemy ze sobą na wyjazd, ale i umiejętności rodziców lub innych opiekunów. O czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie spędzić ferie?

Read more

Poznaj najczęstsze przyczyny NZK u dzieci

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) u dzieci i niemowląt jest problemem, który nie jest wcale rzadki. Nie jest problemem, który dotyczy jedynie osób dorosłych. Jednocześnie powody takiego stanu u najmłodszych mogą być zupełnie inne. Co więcej, przed jego wystąpieniem możemy nie zauważyć żadnych alarmujących sygnałów. Jaka jest najczęstsza przyczyna zatrzymania krążenia u dzieci i jak je rozpoznać?

Read more

Korzyści z edukacji dzieci w ramach pierwszej pomocy

Zasady pierwszej pomocy są czymś, co bezwzględnie powinna znać każda osoba. Posiadanie odpowiednich informacji na temat sposobu postępowania w przypadku bycia świadkiem zdarzenia zagrażającego ludzkiemu zdrowiu lub życiu znacznie zwiększa szanse na uratowanie poszkodowanego. Jednocześnie, podobnie jak w przypadku innych umiejętności praktycznych, tylko regularne odświeżanie posiadanych wiadomości pozwala naprawdę je utrwalić, a w razie potrzeby – odpowiednio wykorzystać. Zdaniem ekspertów niezbędna w tym celu jest już edukacja dzieci w ramach pierwszej pomocy. Jak uczyć dzieci jej zasad i w jakim wieku należy zacząć?

Read more

Czy znasz najczęstsze przyczyny urazów u dzieci i wiesz, jak sobie z nimi radzić?

Do najczęstszych wypadków z udziałem dzieci należą wypadki komunikacyjne, utonięcia, a także zdarzenia w placówkach edukacyjnych. Nierzadkie są też zadławienia, zatrucia przygniecenia elementami wyposażenia domu, czy upadki. Aby ich liczba uległa zmniejszeniu, niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy, a podstawą jest znajomość najczęstszych przyczyn urazów u dzieci oraz postępowania w takich stanach.

Read more

Co to jest Edukacja Dla Bezpieczeństwa, kto może uczyć i jak zostać nauczycielem EDB?

EDB, czyli Edukacja Dla Bezpieczeństwa, to nowy przedmiot szkolny, który zastąpił dotychczasowe Przysposobienie Ochronne. Co prawda porusza się na nim podobne zagadnienia, jednak dokładne treści oraz sposób nauczania przystosowane zostały do współczesnych realiów. To z kolei oznacza, że pojawiło się zapotrzebowanie na posiadających odpowiednie kompetencje nauczycieli. Kto może uczyć EDB i co należy zrobić, chcąc zostać nauczycielem tego przedmiotu?

Read more

Torba medyczna – zestaw R1. Do czego służy i dla kogo jest przeznaczona?

Skuteczność działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy zależy nie tylko od umiejętności i wiedzy osób, które je wykonują. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia liczy się dosłownie każda sekunda. Dlatego tak ważne jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu oraz specjalnie zaprojektowanych, ergonomicznych akcesoriów. Doskonałym przykładem jest profesjonalna torba medyczna typu R1. To skompletowany z najwyższą starannością zestaw ratowniczy, stworzony z myślą o wyspecjalizowanych służbach ratunkowych. Do czego służy torba medyczna R1 i dla kogo jest przeznaczona?

Read more

Duszność i ataki astmy – pierwsza pomoc. Poznaj postępowanie

Jesień i zima to okres, w którym regularnie pojawiają się komunikaty o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Dane są szczególnie alarmujące dla południowej części kraju, jednak problem smogu występuje w większości polskich miast. Choć na dłuższą metę szkodzi każdemu, największe zagrożenie stanowi dla osób borykających się z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma. Są one szczególnie narażone na nagłe zaostrzenie objawów, zwane atakami. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przy duszności i innych symptomach może wówczas okazać się naprawdę bezcenna. Co zrobić przy napadzie astmy, by naprawdę pomóc choremu?

Read more

Pierwsza pomoc psychologiczna – znaczenie wsparcia psychicznego dla poszkodowanych

W dzisiejszych czasach większość osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie choćby podstawowej wiedzy na temat np. resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zabezpieczania złamań czy opatrywania ran. Jednocześnie koncepcja pierwszej pomocy psychologicznej nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona. Przystępując do czynności ratunkowych, skupiamy się przede wszystkim na takich kwestiach jak funkcje życiowe, objawy chorobowe lub urazy. Powinniśmy jednak zadbać także o odpowiednie wsparcie psychologiczne poszkodowanego. W dłuższej perspektywie może to uratować mu zdrowie, a nawet życie.

Read more

Ewakuacja poszkodowanego – te akcesoria powinny znaleźć się na stanie jednostki!

Mianem ewakuacji określa się zespół czynności mających na celu wyprowadzenie lub wyniesienie ludzi, zwierząt bądź mienia ze strefy zagrożonej, jak również zapewnienie bezpiecznych warunków transportu. Ewakuacja poszkodowanego dopuszczalna jest tylko wówczas, gdy niemożliwe jest udzielenie pomocy na miejscu zdarzenia, a także jeśli życiu lub zdrowiu pozostawionej w nim osoby zagraża dalsze niebezpieczeństwo. W takich sytuacjach niezbędne jest stosowanie odpowiednich akcesoriów. Jaki sprzęt do ewakuacji powinien znajdować się na stanie jednostki, do której zadań należą m.in. czynności ratunkowe?

Read more

Co robić w nagłym spadku ciśnienia krwi? Poznaj przyczyny i postępowanie

Wartości ciśnienia tętniczego ulegają częstym zmianom pod wpływem różnych czynników. Obniżają się m.in. podczas snu, a także w stanach głębokiej relaksacji. Zdarza się jednak, że spadek ciśnienia jest tak gwałtowny, że powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Jak niskie ciśnienie jest niebezpieczne? Jakie są przyczyny jego spadku i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, u której wystąpi taki stan?

Read more

Hipotermia – zasady pierwszej pomocy w górach

Hipotermia jest zagrażającym życiu stanem, w którym dochodzi do znacznego spadku temperatury ciała na skutek zbyt dużej ilości utraconego przez organizm ciepła w stosunku do ciepła przezeń wytworzonego. Przyczyną wychłodzenia najczęściej jest zbyt długie przebywanie w zimnym otoczeniu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dochodzi do niego m.in. w trakcie kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych, aktywności w miejscach, w których panują złe warunki klimatyczne, a także podczas wypraw górskich. Jak się chronić przed hipotermią w górach i jakie zasady postępowania należy wdrożyć, gdy chcemy pomóc wychłodzonej osobie?

Read more

Znaczenie ratownictwa obywatelskiego w działalności ratunkowych służb ochotniczych

Ochrona zdrowia, życia oraz mienia jest jednym z kluczowych aspektów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Działania podejmowane w tym zakresie nie ograniczają się jednak jedynie do instytucji państwowych. Ochrona opisanych dóbr to również zadanie dla tzw. ratownictwa obywatelskiego. Czym ono jest i dlaczego jest ono podstawą działania ochotniczych służb ratunkowych?

Read more

Poznaj zasady skutecznego unieruchamiania i opatrywania złamań

Mianem złamania określa się przerwanie ciągłości tkanki kostnej, do którego dochodzi na skutek ugięcia, wykręcenia lub zmiażdżenia kości. Wyróżnia się kilka rodzajów tego urazu – przede wszystkim dzieli się je na zamknięte i otwarte, a także bez lub z przemieszczeniem. Postępowanie w przypadku złamania obejmuje przede wszystkim odpowiednie unieruchomienie i ustabilizowanie kończyny oraz natychmiastowy transport poszkodowanego do szpitala. Jak unieruchomić złamania, by nie dopuścić do wtórnych obrażeń i ułatwić późniejsze leczenie?

Read more

Pierwsza pomoc w zadławieniach – postępowanie

Zadławienie jest sytuacją, która zdarza się stosunkowo często i przeważnie jest niegroźne. Nie należy jednak go lekceważyć, gdyż w części przypadków może być stanem zagrożenia życia. Najczęściej spowodowane jest zbyt szybkim, łapczywym spożywaniem pokarmu. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku zadławienia. Istotne jest również odróżnianie zadławienia od zakrztuszenia.

Read more

Co zabrać do apteczki na wycieczkę w góry?

Wycieczka w góry to aktywność, do której trzeba podejść wyjątkowo odpowiedzialnie, panują tam bowiem zupełnie inne warunki niż na nizinach. Może się zdarzyć, że przez długi czas będziemy zdani wyłącznie na swoją własną wiedzę, możliwości oraz zabrany ze sobą sprzęt. Kwestią, którą trzeba zająć się odpowiednio wcześniej jest wyposażenie apteczki w góry. Co zabrać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, a jednocześnie nie nosić ze sobą zbyt ciężkiego bagażu?

Read more

Nagły wzrost ciśnienia to niebezpieczny stan. Poznaj przyczyny i postępowanie

Nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi może dotknąć również osób, które do tej pory mogły nawet nie wiedzieć, że mają problem z nadciśnieniem tętniczym krwi. W takiej sytuacji konieczne jest skuteczne obniżenie ciśnienia ze względu na ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, zwłaszcza takich jak obrzęk płuc czy udar mózgu. Co zrobić, gdy ciśnienie jest zbyt wysokie?

Read more

Co oddech może powiedzieć o stanie poszkodowanego?

Zaburzenia oddechu bywają jednymi z pierwszych zauważalnych objawów nagłego pogarszania się stanu poszkodowanego. Z kolei sprawdzenie, czy osoba nieprzytomna oddycha jest jedną z pierwszych czynności wykonywanych podczas udzielania pierwszej pomocy. Umiejętność rozpoznania prawidłowego oddechu oraz jego zaburzeń może mieć więc istotny wpływ na to, czy podjęte zostaną czynności ratunkowej. Jak zatem rozpoznać nieprawidłowy oddech i jak można go interpretować?

Read more

Co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem medycznym?

Zawód ratownika medycznego polega przede wszystkim na udzielaniu profesjonalnej pomocy w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Oznacza to, że osoba go wykonująca musi nie tylko posiadać odpowiednie predyspozycje oraz cechy charakteru, ale i kierunkowe wykształcenie. Codziennością w pracy ratownika medycznego jest konieczność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, co wymaga posiadania umiejętności i wiedzy z różnych dziedzin medycyny. 13 października obchodzony jest Dzień Ratownika Medycznego. Z tej okazji warto się przyjrzeć wyzwaniom, z jakimi wiąże się ten zawód i odpowiedzieć na pytanie: czy warto pracować jako ratownik medyczny?

Read more

Resuscytacja w ciąży. Jak udzielić pierwszej pomocy kobiecie w ciąży?

Nagłe zatrzymanie krążenia u ciężarnej najczęściej spowodowane jest przez fizjologiczne zmiany lub schorzenia będące bezpośrednio związane z ciążą. Jednak niezależnie od przyczyny zdarzenia, jednym z czynników decydujących o przeżyciu poszkodowanej jest natychmiastowe podjęcie resuscytacji. Jak udzielić pierwszej pomocy kobiecie w ciąży? Czy można użyć przy tym defibrylatora AED?

Read more

Historia i ewolucja pierwszej pomocy i resuscytacji

Sztuczne oddychanie, masaż serca, defibrylacja – wszystkie te czynności są dziś czymś oczywistym. Podstaw pierwszej pomocy uczymy się w szkołach, na rozmaitych szkoleniach oraz specjalistycznych kursach. Trudno uwierzyć, że wiedza na ten temat jest stosunkowo nowa, a RKO w wydaniu bliskim współczesnemu pierwszy raz zastosowano zaledwie około 50 lat temu. Światowy Dzień Pierwszej Pomocy to doskonała okazja, by przypomnieć, jak starano się przeciwdziałać śmierci w przeszłości.

Read more

Bezprzyrządowe i przyrządowe metody udrażniania dróg oddechowych

Oddech to życie. Każdego dnia wykonujemy średnio 20 000 oddechów; 12-17 oddechów na minutę. Jest to czynność tak naturalna i oczywista, że zupełnie o niej nie myślimy… dopóki go nie zabraknie. Ograniczenie drożności dróg oddechowych powoduje, że ilość powietrza docierającego do płuc drastycznie się zmniejsza lub wręcz jest całkowicie blokowana. Jedną z podstawowych czynności ratunkowych jest udrażnianie dróg oddechowych. Mamy metody przyrządowe oraz bezprzyrządowe.

Read more

Rodzaje szyn do unieruchamiania złamań. Czy znasz różnice?

Pierwsza pomoc w złamaniach i zwichnięciach kończyn zakłada unieruchomienie miejsca urazu, aby ograniczyć patologiczną ruchomość kości bądź stawu i nie dopuścić do pogłębienia się urazu. Czy warto mieć taką szynę w apteczce? Jakie są rodzaje szyn, czym się różnią i jaką szynę stabilizującą używać?

Read more

Co to jest badanie fizykalne i jak przeprowadzić szybkie badanie urazowe?

Badanie fizykalne, nazywane też przedmiotowym polega na zbieraniu informacji o poszkodowanym za pomocą metod takich jak oglądanie, dotykanie, opukiwanie i osłuchiwanie. Jest to metoda umożliwiająca dokonanie wstępnej oceny. Elementem badania fizykalnego jest szybkie badanie urazowe przeprowadzane m.in. przez ratowników. Dowiedz się, jakie informacje można uzyskać podczas takiego badania oraz jak je wykonać?

Read more

Czy warto mieć AED w samochodzie?

Czy posiadanie w samochodzie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) ma sens i czy z praktycznego punktu widzenia AED w samochodzie to dobry pomysł, czy może przerost formy nad treścią? Nie ma w tym względzie przepisów, więc każdy musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przyda mu się AED w samochodzie prywatnym. Postaramy się jednak nieco ułatwić tę decyzję i podpowiedzieć, kiedy warto, a kiedy niekoniecznie jest to potrzebne.

Read more

Jak się chronić przed udarem cieplnym i przegrzaniem?

Letnie temperatury, gdy z nieba leje się żar, a słońce ostro przypieka, potrafią dać się we znaki. Nie zawsze jest to przyjemne ciepełko, a skrajne temperatury są wręcz niebezpieczne dla zdrowia i życia. Latem łatwo o udar cieplny i przegrzanie. Jak korzystać ze słonecznych dni, ale robić to bezpiecznie i nie ryzykować? Podpowiadamy!

Read more

Skręcenie kostki – popularna kontuzja. Pierwsza pomoc i postępowanie

Skręcenie kostki, czyli uraz w obrębie stawu skokowego to dość powszechna kontuzja, która może przydarzyć się każdemu. Polega ona na uszkodzeniu torebki stawowej i więzadeł w stawie skokowym najczęściej na skutek nieprawidłowego ustawienia stopy w czasie aktywności wymagającej wykonywania dużych ruchów skrętnych. Skręcona kostka boli i potrafi na dłuższy czas wyłączyć z aktywności wymagającej poruszania. Wyjaśniamy, jak wygląda postępowanie i pierwsza pomoc w przypadku skręcenia stawu skokowego i jak zapobiec pogłębianiu się urazu.

Read more

Kto może podać adrenalinę osobie we wstrząsie anafilaktycznym?

Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrożenia życia wywołanym gwałtowną reakcją układu immunologicznego na alergen. Osobom nadwrażliwym na daną substancję, u których istnieje ryzyko rozwoju wstrząsu anafilaktycznego, zaleca się noszenie przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną. Nie zawsze jednak taki człowiek jest w stanie samodzielnie przyjąć lek. Czy zatem świadek zdarzenia może wstrzyknąć adrenalinę osobie we wstrząsie anafilaktycznym?

Read more

Uprawiasz sport? Zadbaj o ochronę głowy!

Sport to zdrowie… tak, ale tylko pod pewnymi warunkami, a jednym z nich jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Najbardziej narażoną częścią ciała podczas różnego rodzaju aktywności jest głowa. Urazy i wypadki się zdarzają, na szczęście większość z nich niegroźna i co najwyżej będzie wiązała się z przerwą w aktywności. Jednak urazy głowy i kręgosłupa to zupełnie co innego – mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W tym artykule skupimy się nad zagadnieniem, dlaczego ochrona głowy jest tak istotna.

Read more

Opatrunki hemostatyczne – skuteczne tamowanie masywnych krwotoków

Jedną z podstawowych umiejętności ratowniczych jest tamowanie krwotoków. Mamy na to wiele metod – od plastrów, poprzez opatrunki jałowe z bandażem, opaski uciskowe, aż po opatrunki hemostatyczne. Te ostatnie polecane są zwłaszcza do opatrywania ran w miejscach z utrudnionym dostępem, gdzie niemożliwe lub nieefektywne będzie założenie standardowego opatrunku uciskowego lub opaski uciskowej.

Read more

Jak postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję? Ważne porady!

W Polsce nie ma zbyt wielu jadowitych stworzeń, które stanowiłyby realne zagrożenie dla człowieka (z wyłączeniem osób uczulonych). Wyjątkiem jest żmija zygzakowata, która jest jedynym jadowitym wężem występującym naturalnie na terenie naszego kraju. Budzi postrach, choć tak naprawdę jej ataki zdarzają się rzadko, a jad nie działa natychmiastowo, jest więc czas na reakcję. Mimo tego ukąszenia żmii w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Poznaj objawy ukąszenia żmii oraz postępowanie.

Read more

Krwawienia z nosa – przyczyny i pierwsza pomoc

Krwawienie z nosa jest dość powszechną dolegliwością. Z reguły niegroźne, dające się szybko zatamować i poza chwilową tkliwością okolic nosa nie pozostawia śladów. O ile nie powtarzają się często, a ich przyczyna jest jasna, raczej nie ma powodów do niepokoju. Jednak w przypadku powtarzających się krwotoków bez wyraźnej przyczyny warto skonsultować się z lekarzem. W tym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa oraz postępowanie w pierwszej pomocy. Ta wiedza na pewno Ci się przyda.

Read more

Co musisz wiedzieć o ciśnieniu tętniczym krwi?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi jest jednym ze wskaźników, który bardzo dużo mówi o zdrowiu i kondycji organizmu. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to tylko jeden parametr, a jednak ma ogromne znaczenie diagnostyczne. Co należy wiedzieć o ciśnieniu tętniczym krwi?

Read more

W co wyposażyć apteczkę dla rodziców i opiekunów?

Apteczka pierwszej pomocy powinna być wyposażona w niezbędne akcesoria, opatrunki oraz leki, i tak skomponowana, aby odpowiadała indywidualnym potrzebom właściciela. Gotowe zestawy są uniwersalne, ale jednocześnie złożone tak, by spełniały jedynie ogólne założenia. A co, gdy kompletujemy zestaw z myślą o dzieciach? Wtedy warto nieco zmodyfikować jego skład. Zastanawiasz się, co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy przygotowanej z myślą o najmłodszych? Podpowiadamy.

Read more

Gdzie i jak znaleźć defibrylator AED? To łatwiejsze niż myślisz!

Program publicznego dostępu do defibrylacji zakłada zbudowanie gęstej siatki dostępu do urządzeń AED. Czy wiesz, jak sprawdzić, gdzie w Twojej okolicy znajduje się AED i gdzie warto, aby takie urządzenie zostało zamontowane? Podpowiadamy, jak znaleźć AED i co zrobić, jeżeli go nie ma, a uważasz, że powinno być.

Read more

O czym powinni wiedzieć świeżo upieczeni rodzice?

Jesteś tatą lub mamą albo dopiero przygotowujesz się do tej roli? Z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko było bezpieczne. Niestety zdarzają się różne sytuacje, a wiedza z pierwszej pomocy pediatrycznej może okazać się niezastąpiona. Ba! Uważamy, że jest na wagę życia. Oto kilka informacji z zakresu ochrony i pierwszej pomocy udzielanej dzieciom, o których musicie wiedzieć.

Read more

Co to jest triage i na czym polega?

Gdy poszkodowanych jest wielu, zachodzi konieczność ustalenia priorytetów w udzielaniu ratunku. Możliwości personelu medycznego są ograniczone i nie można w równym stopniu zająć się każdym. Niezależnie od tego, czy jest to miejsce zdarzenia, czy szpital, w jakiś sposób trzeba nadać poszczególnym poszkodowanym pierwszeństwo względem… no właśnie czego? Na to pytanie odpowiada triage, czyli procedura medycznej, ratunkowej segregacji. Czym jest i na czym polega?

Read more

Co to jest wstrząs anafilaktyczny i jak postępować?

Silna reakcja alergiczna może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, będącego stanem zagrożenia życia. Jego przebieg jest zazwyczaj gwałtowny i dramatyczny, a bez szybkiej pomocy wstrząs prowadzi do śmierci. Jak rozpoznać anafilaksję i jakie powinno być postępowanie prowadzone przez świadka zdarzenia?

Read more

Pomóż w propagowaniu pierwszej pomocy – zostań instruktorem!

Im więcej osób ma wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, tym lepiej. Ideałem byłoby, gdyby dosłownie każdy człowiek potrafił ją zastosować w praktyce. Do tego właśnie służą kursy pierwszej pomocy oraz różne akcje i eventy, mające na celu propagowanie odpowiednich zachowań i postaw w społeczeństwie.

Read more

Czy można nie udzielić pierwszej pomocy? Kilka słów o naszych obowiązkach

Pytanie w tytule jest nieco przewrotne, ale nie bezzasadne. Czy można NIE udzielić pierwszej pomocy? Zawsze przecież podkreśla się obowiązek niesienia pierwszej pomocy i to, że za jej nieudzielenie grozi nawet kara pozbawienia wolności. W takim razie czy to z definicji nie sprawia, że takie pytanie jest bezzasadne? I tak, i nie.

Read more

Elementy ratownictwa taktycznego a pierwsza pomoc. To warto wiedzieć!

Wiedza z zakresu medycyny taktycznej wykorzystywana jest na polu walki i w warunkach narażenia na działanie broni palnej. Coraz więcej osób niebędących bezpośrednio związanych z organizacjami militarnymi interesuje się ratownictwem taktycznym. Wiedza ta może być przydatna, o czym uświadomiła nas wojna na Ukrainie.

Read more

Jaki jest zakres uprawnień nauczyciela i opiekuna przy udzielaniu pierwszej pomocy?

Czy zakres obowiązków nauczyciela i opiekuna w zakresie udzielania pierwszej pomocy w jakiś sposób różni się od tego, do czego jest zobowiązany każdy? Jakie kursy i szkolenia musi przejść nauczyciel i jakim obowiązkom podlega? A także jaki kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli będzie najodpowiedniejszy? Odpowiadamy na te pytania.

Read more

Jak zaangażować społeczeństwo w udzielanie pierwszej pomocy

Dużo mówi się o tym, że każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy i reagować, gdy będzie to konieczne. To jednak wciąż za mało, a świadomość społeczna, choć zwiększająca się z roku na rok, nadal wymaga sporo pracy. Co można w tym zakresie zrobić? Jak zaangażować społeczność w udzielanie pierwszej pomocy i akcje edukacyjne? Czym jest społeczna odpowiedzialność i co każdy z nas może zrobić, by dołożyć własną cegiełkę?

Read more

Staza taktyczna i jej zastosowanie w krwotokach

Opaska uciskowa, nazywana również stazą taktyczną umożliwia udzielenie skutecznej pomocy w przypadku masywnego krwotoku. Gdy typowy opatrunek uciskowy jest niewystarczający lub nie ma możliwości jego założenia, ratunkiem może być właśnie użycie stazy taktycznej. Kiedy należy to robić i jak używać stazy taktycznej?

Read more

Zasady postępowania przy krwotokach i zranieniach

Rany są urazami powstającymi w wyniku przerwania ciągłości skóry. Mogą obejmować zarówno powierzchowne warstwy skóry, jak i sięgać głębiej położonych tkanek, a nawet narządów. Każda rana, niezależnie od wielkości wymaga zaopatrzenia, chociażby po to, by nie dopuścić do jej zabrudzenia i rozwoju infekcji. Czy wiesz, jak prawidłowo zabezpieczyć rany, jak tamować krwotoki i co na ten temat mówią wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji z 2021 roku?

Read more

Pierwsza pomoc w trasie, czyli kierowco – nie przejeżdżaj obojętnie!

Przepisy mówią jasno – kierowca, jeżeli jest świadkiem zdarzenia drogowego i widzi sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, ma obowiązek zatrzymania się i udzielenia pomocy. Obowiązek ten dotyczy zresztą nie tylko kierowców, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego; jest to tak samo obowiązek pasażera, czy pieszych.

Read more

Zasady prowadzenia RKO w hipotermii

Głęboka hipotermia może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia. W tym artykule omówimy zasady postępowania w głębokiej hipotermii i procedury RKO, które nieco różnią się od tych stosowanych w normalnych warunkach. Poznaj zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej w hipotermii.

Read more

Lawina – jak postępować w razie zagrożenia?

Śnieżne lawiny są niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem, występującym w górach. Dochodzi do nich, gdy warstwa śniegu zalegająca na stromych zboczach traci stabilność i w gwałtowny sposób osuwa się ze stoku. Jest to żywioł tak silny, że niszczy wszystko na swojej drodze. Czy znasz zasady bezpieczeństwa chroniące przed zgubnym skutkiem lawin i jak postępować w przypadku jej zejścia?

Read more

Niebezpieczne zimowe urazy – pomoc pilnie wymagana!

Zima jest wspaniałą porą roku, zwłaszcza dla osób, które uwielbiają śnieżne sporty i białe szaleństwo, a w minusowych temperaturach czują się jak w swoim żywiole. Nie zapominajmy jednak, że jest to jednocześnie czas, gdy nader często dochodzi do urazów. W artykule skupimy się na tym, jakie są niebezpieczne zimowe urazy i jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej.

Read more

Instruktor pierwszej pomocy - kto może szkolić z pierwszej pomocy?

Temat uprawnień do prowadzenia szkolenia z pierwszej pomocy od lat budzi wątpliwości i kontrowersje.

Read more

Pierwsza pomoc dzieciom na obozach zimowych – co powinien umieć opiekun?

Odbywające się podczas ferii kolonie i obozy zimowe to wspaniała okazja dla dzieciaków, by mogły oderwać się od codzienności, spróbować nowych aktywności, zwiedzić ciekawe miejsca i odpocząć od szkoły. Jest to równocześnie wyzwanie dla opiekunów, by zapewnić bezpieczeństwo i należytą opiekę. Jakie umiejętności pod kątem pierwszej pomocy powinien posiadać opiekun?

Read more

W co wyposażyć apteczkę samochodową?

Wyposażenie apteczki samochodowej powinno być takie, by zapewnić możliwość udzielenia skutecznej pierwszej pomocy podczas wypadku samochodowego lub innego zdarzenia na drodze. Wiele osób kupuje gotowe zestawy z podstawowym wyposażeniem, ale czy jest ono wystarczające? W tym artykule przedstawimy sugerowane wyposażenie apteczki samochodowej. Zanim to jednak nastąpi, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Read more

Udzielanie pierwszej pomocy w górach

Góry są piękne, ale też wymagające i czasami niebezpieczne, zwłaszcza gdy nie zachowuje się odpowiedniej uwagi i respektu, i to nie tylko dla tych najwyższych, skalistych szczytów. Każde góry mogą być zwodnicze, w każdych należy zachować ostrożność, co oczywiście nie oznacza, żeby rezygnować z górskich wędrówek. Zachowując zdrowy rozsądek, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i potrafiąc odpowiednio się zachować, można czerpać korzyści i przyjemność z tego rodzaju aktywności fizycznej.

Read more

Jak wezwać pomoc, gdy nie zna się dokładnej lokalizacji?

Wypadki mają to do siebie, że zdarzają się w najmniej spodziewanych momentach, często gdzieś poza terenem, który znamy. O ile z określeniem swojej lokalizacji we w miarę dobrze znanym sobie miejscu nie powinno być większego problemu, o tyle tam gdzie nie ma nazw ulic i nie do końca znamy swoje dokładne położenie, przekazanie informacji o lokalizacji może być problematyczne. Bo jak wytłumaczyć, gdzie się znajduje turysta, który zgubił się na szlaku? Są na to sposoby. Dowiedz się, jak wezwać pomoc, gdy nie jest się pewnym lokalizacji.

Read more

Najczęstsze zimowe urazy – pierwsza pomoc i zasady postępowania

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to śnieg i lód zdecydowanie nie są naszymi sprzymierzeńcami. Chociaż zima ma mnóstwo dobrych stron i uwielbiamy śnieżne zabawy oraz białe szaleństwo, trzeba pamiętać o tym, że jest to też pora roku, podczas której dochodzi do zwiększonej liczby urazów spowodowanych upadkami. Aktywność fizyczna związana ze sportami zimowymi oraz niekorzystne warunki atmosferyczne i oblodzone drogi sprawiają, że urazów jest sporo. Poznaj typowe zimowe urazy i sposoby postępowania.

Read more

Pierwsza pomoc w hipoglikemii – objawy i postępowanie

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Często przez długi czas przebiega bezobjawowo, jednak w niektórych sytuacjach mogą pojawić się ostre stany zaburzenia równowagi metabolicznej, takie jak hipoglikemia. Czym jest, jakie są objawy hipoglikemii i jaka powinna być pierwsza pomoc w niedocukrzeniu?

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie jest jednym z powikłań cukrzycy i wymaga odpowiedniej reakcji. Lekka hipoglikemia nie jest niebezpieczna, jeżeli tylko zostanie szybko wyrównana, ale już duży i długotrwały spadek stężenia glukozy we krwi może zagrażać życiu. Jakie są objawy hipoglikemii, jak ją rozpoznać i jakie wdrożyć postępowanie z zakresu pierwszej pomocy?

Read more

Skompletuj apteczkę turystyczną, czyli co warto zabrać ze sobą w teren

Dobra apteczka pierwszej pomocy to taka, która „jest”, bo z oczywistych względów będzie lepsza, od tej której „nie ma”. Jednak oprócz tego, że taka apteczka pierwszej pomocy spoczywa gdzieś na dnie plecaka, to powinna być jeszcze dobrze wyposażona sprzętem i lekami z aktualnym terminem ważności (!). Co powinna zawierać apteczka turystyczna, jak ją skompletować i na co zwracać uwagę? Tego dowiesz się poniżej.

Read more

Kursy pierwszej pomocy dla seniorów

Udzielanie pierwszej pomocy jest umiejętnością uniwersalną i niezbędną niezależnie od wieku. Dlatego zachęcamy każdego do szlifowania umiejętności i poszerzania wiedzy związanej z ratownictwem. Seniorzy często przebywają w towarzystwie równolatków, znajdujących się w grupie osób obarczonych ryzykiem występowania schorzeń zagrażających życiu.

Read more

Postępowanie przy oparzeniu termicznym – pierwsza pomoc

Czasami wystarczy chwila nieuwagi. Najczęstszymi zdarzeniami, w których dochodzi do oparzenia termicznego są sytuacje, gdzie ze względu na nieuwagę lub roztargnienie doszło do wylania gorącej wody lub innego płynu. Zdarza się to w przypadku dzieci, ale i dorosłych. Oparzenia termiczne mogą być efektem pożaru lub innych nieszczęśliwych wypadków. Większe lub mniejsze, zagrażające życiu lub nie. Skala oparzenia może być różna, ale zawsze powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć miejsce urazu. Jak postępować w przypadku oparzenia? Jakie jest prawidłowe postępowanie w pierwszej pomocy?

Read more

Co pod choinkę dla ratownika? Pomysły na świąteczne podarunki

Okres przedświąteczny to czas, w którym dzieje się wiele; zaprzątają nas przygotowania świąteczne i zawsze przewija się to samo pytanie: „co pod choinkę?”. Dobry prezent to taki, który spodoba się obdarowanej osobie i będzie dla niej przydatny, a nie zostanie wciśnięty gdzieś do szuflady na wieczne zapomnienie lub odsprzedany jako nietrafiony prezent. Jeżeli osoba, której chcesz sprawić radość jest ratownikiem lub interesuje się tematem pierwszej pomocy, sprawa jest całkiem prosta – kup jakiś gadżet ratowniczy. Możesz to zrobić również wtedy, gdy ta osoba nie ma wiele wspólnego z ratownictwem, ale Ty chcesz zadbać o jej bezpieczeństwo. Przygotowaliśmy więc listę przydatnych lub po prostu fajnych gadżetów i prezentów dla ratownika lub od ratownika. Oto one!

Read more

Dziecko to nie „mały dorosły” – pierwsza pomoc dzieciom

Zasady pierwszej pomocy udzielanej dzieciom są maksymalnie uproszczone, tak aby były łatwe do przyswojenia i wdrożenia przez osoby niemające na co dzień styczności z ratownictwem. Chodzi o to, by szybko wdrożyć pewne procedury i nie zastanawiać się nad tym, czy zrobić to tak, a może inaczej. Dlatego większość procedur jest zunifikowanych. Warto jednak pamiętać o tym, że są różnice w pierwszej pomocy udzielanej dzieciom i dorosłym.

Read more

Wykorzystanie nowych technologii w ratownictwie obywatelskim

Nowe technologie zmieniają oblicze świata. Obecnie dzieje się to tak szybko i na taką skalę, że praktycznie obejmują każdy aspekt życia, w tym również szeroko pojęte ratownictwo i medycynę. Nowe technologie tworzone są po to, aby ratownictwo mogło być skuteczniejsze, dotarcie do poszkodowanego szybsze, a cały proces efektywniejszy.

Read more

Postępowanie w przypadku padaczki w miejscu pracy

Padaczka (epilepsja) jest chorobą o podłożu neurologicznym, wynikającą z różnych przyczyn – czynników genetycznych, przebytych urazów, współistniejących chorób, ale w zdecydowanej większości etiologia pozostaje nieznana. Mimo rosnącej świadomości społecznej i coraz lepszej skuteczności leczenia, osobom z padaczką nadal trudno jest znaleźć stabilną pracę. Tymczasem większość osób z padaczką jest leczona na tyle skutecznie, że napady w ogóle nie występują i nie ma przeciwwskazań, aby takie osoby podjęły pracę.

Read more

Znaczenie ratownictwa obywatelskiego dla całego systemu ratownictwa

Czas dojazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia, zgodnie z wytycznymi NFZ, powinien wynosić mniej niż 8 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców oraz 15 minut poza miastem. Natomiast maksymalny czas jest określony na 15 minut w mieście i 20 minut poza nim. Tyle teoria, bo w praktyce jest z tym różnie. Na szczęście dzięki ratownikom obywatelskim poszkodowany ma szansę na otrzymanie skutecznej pomocy.

Read more

Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy

Przepisy nakładają na pracodawców pewne obowiązki pod względem pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca poniekąd odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo swoich podwładnych i musi zapewnić warunki gwarantujące pracę niezagrażającą życiu i zdrowiu. Co na ten temat mówią przepisy? Poznaj obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy.

Read more

Ewakuacja pracowników – obowiązek pracodawcy

Pracodawca musi zapewnić bezpieczeństwo w swoim zakładzie. Konieczność ta nie sprowadza się tylko do wyznaczenia osoby odpowiedzialnej do udzielania pierwszej pomocy i do zakupu apteczki, ale również do innych działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Na temat obowiązku pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy pisaliśmy szerzej w osobnym artykule, natomiast tutaj skupimy się na ewakuacji w zakładzie pracy. Jakie są wymagania stawiane pracodawcom w tym zakresie?

Read more

Ratownictwo obywatelskie

Nigdzie na świecie nie istnieje system służb emergencyjnych, który w przypadku nagłego zatrzymania krążenia NZK, masywnych krwotoków czy poważnych urazów mógłby natychmiast udzielić świadczeń zdrowotnych niezbędnych w celu ratowania zdrowia i życia. Konieczne jest sięganie po nowe technologie, wyprowadzanie prostych czynności medycznych poza mury szpitala i przede wszystkim rozwijanie ratownictwa obywatelskiego. Nie jest to jedynie koniecznością przyszłości, ale realizowanym już dziś, oddolnie, przez organizacje społeczne wysiłkiem ukierunkowanym na zmniejszenie liczby zgonów możliwych do uniknięcia.

Read more

Czy nauczyciele mają obowiązek udzielania pierwszej pomocy?

Zawód nauczyciela stawia szereg wyzwań i obowiązków, którym musi sprostać wykonująca go osoba. Nauczyciel jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo podopiecznych na czas zajęć i podlega obowiązkowi ukończenia szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Również art. 162 § 1 k.k mówi o obowiązku udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia. Dlaczego jednak to ma aż takie znaczenie i dlaczego kładzie się tak duży nacisk na szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli?

Read more

Prezenty na dzień ratownika medycznego

13 października obchodzimy światowy dzień ratownictwa medycznego. Jest to ważna data w kalendarzu wszystkich osób zaangażowanych w system Państwowego Ratownictwa Medycznego. W tym wpisie nie będziemy jednak robili podsumowania działania systemu ani roztaczali górnolotnych wizji. Wolimy skupić się na ludziach. Wielu z Was jest ratownikami, ratownikami medycznymi lub osobami w inny sposób związanymi z systemem. Dlatego tym wpisem chcemy Wam wszystkim podziękować za wspaniałą robotę, a także zasugerować prezenty na dzień ratownika medycznego, którymi z pewnością poprawicie humor. Oto kilka naszych propozycji.

Read more

Pierwsza pomoc w stanie przedomdleniowym. Przyczyny i postępowanie.

Stan przedomdleniowy, nazywany również zasłabnięciem jest to nagłe uczucie utraty przytomności, ale bez jej faktycznego wystąpienia. Związane jest z przemijającym zaburzeniem czynności funkcji życiowych i może być wywołane różnymi czynnikami. Objawy zwykle nie są groźne, jednak mogą stanowić informację o zaburzeniach homeostazy organizmu, a powtarzające się epizody, powinny zostać poddane diagnozie lekarskiej. W tym artykule omówimy, jakie są przyczyny stanu przedomdleniowego, objawy oraz pierwszą pomoc.

Read more

Jak rozpoznać udar mózgu?

Udar mózgu jest bardzo niebezpiecznym stanem, będącym skutkiem zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej poprzez niedrożność tętnicy (udar niedokrwienny) lub pęknięcia ściany tętnicy mózgowej (udar krwotoczny). Udar mózgu może prowadzić do częściowej lub całkowitej niepełnosprawności, a w krytycznych sytuacjach nawet do śmierci. W postępowaniu przy udarze mózgu kluczowy jest czas – jak najszybsze rozpoznanie, wezwanie pomocy i wdrożenie medycznych procedur. Jak rozpoznać udar mózgu?

Read more

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – okazja do refleksji

Jak co roku, w drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W roku 2021 wypada on 11 września. To dobry czas, aby przypomnieć sobie, dlaczego pierwsza pomoc, a także szkolenia z jej udzielania są tak ważne. Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwa, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy i promowanie właściwych postaw.

Read more

Zasady odkażania ran

Wypadki się zdarzają – większe i mniejsze; na szczęście te groźniejsze są rzadsze. Gdy dochodzi do przerwania ciągłości skóry, mówimy o zranieniu lub ranie. Każda rana, nawet niewielka i z pozoru niegroźna stanowi wrota zakażenia, czyli miejsce, przez które drobnoustroje mogą przedostać się do organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby oprócz wiedzy jak tamować krwawienie, wiedzieć też, jak skutecznie oczyścić i odkazić ranę.
Read more

Pierwsza pomoc w utonięciach

W okresie wakacyjnym utonięcia są niepokojąco częstą przyczyną zgonów, o czym pisaliśmy w artykule na temat [rodzajów i przyczyn utonięć](https://www.centrumratownictwa.com/blog/jak-tonie-czlowiek-po-cixhu). Najważniejsza zasada bezpieczeństwa nad wodą to zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi, aby zminimalizować ryzyko. Niestety zasady zasadami, a życie życiem. Wypadki się zdarzają. Będąc świadkiem zdarzenia, ważne jest, by umieć udzielić pomocy, ale też zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. Poznaj zasady pierwszej pomocy przy utonięciu i dowiedz się, jak zrobić to bezpiecznie.
Read more

Udar cieplny i przegrzanie – objawy, pierwsza pomoc

Do przegrzania, którego skutkiem może być udar cieplny dochodzi w sytuacji długotrwałego i nadmiernego wystawienia na wysoką temperaturę. Zazwyczaj dzieje się tak, przy zbyt długim opalaniu się, choć możliwe są też inne sytuacje np. przebywanie w pomieszczeniu, w którym temperatura jest zbyt wysoka. Poznaj objawy udaru słonecznego (cieplnego), dowiedz się, jakie wiążą się zagrożenia i jak wygląda pierwsza pomoc.
Read more

Jak tonie człowiek? Po cichu.

Wakacje to czas, gdy chętnie jeździmy nad wodę – trochę popływać, trochę poopalać się, a przede wszystkim wypocząć. Zróbmy wszystko, by wypoczynek ten był przyjemny i nie zakończył się tragedią. Niestety każdego roku kilkaset osób nie wraca z wakacji, a statystyki utonięć są przerażające. Dlatego zwracamy uwagę na problematykę i przypominamy o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

Read more

Jak prowadzić defibrylację?

Defibrylacja jest zabiegiem ratującym życie, który może (a nawet powinien) przeprowadzić każdy, jeżeli zajdzie taka konieczność. Badania wskazują na to, że zastosowanie jej u osoby po nagłym zatrzymaniu krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie. Czy wiesz, jak zrobić to dobrze? Poznaj zasady bezpiecznej i skutecznej defibrylacji.
Read more

Oparzenie słoneczne - niebezpieczeństwo i zasady postępowania

Opalanie się jest przyjemne i zdrowe, pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa. Niestety mimo ostrzeżeń i przypomnień, część osób niewiele robi sobie z ryzyka, jakie niesie ze sobą nieodpowiedzialne wystawienie na promieniowanie. Tymczasem powiększająca się dziura ozonowa i coraz gorętsze lata sprawiają, że o oparzenia słoneczne wcale nie jest trudno. Czy są groźne, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z nieodpowiedzialnym opalaniem, jak się chronić przed słońcem i jak postępować przy oparzeniu słonecznym? O tym przeczytasz poniżej.
Read more

Bezpieczeństwo resuscytacji w czasie pandemii. Jak prowadzić RKO?

Podjęcie resuscytacji u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenie jest jedyną możliwością przywrócenia akcji serca. Sytuacja związana z wirusem SARS-CoV-2 sprawiła, że zasadne jest pytanie o bezpieczeństwo resuscytacji podczas pandemii COVID-19. W związku z tym Europejska Rada Resuscytacji opracowała wytyczne postępowania w sytuacji epidemiologicznej COVID-19, ograniczające ryzyko zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 podczas prowadzenia resuscytacji. Jak prowadzić bezpieczną resuscytację? Jakie środki ostrożności i ochrony przedsięwziąć?

Read more

Wywiad SAMPLE – krok po kroku

Zebranie dokładnego wywiadu od poszkodowanego jest jedną z podstawowych czynności, jaką powinien wykonać ratownik, by uzyskać istotne informacje, które pomogą mu w ocenie stanu poszkodowanego. Uzyskane informacje warto zanotować i przekazać je służbom ratunkowym. Aby usystematyzować i ułatwić zbieranie wywiadu ratowniczego, wprowadzono system oceny SAMPLE. Co to jest, jak prowadzić wywiad SAMPLE i kto powinien to robić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Read more

Folia życia – co to jest, zastosowanie, zasady użytkowania

Folia życia, folia NRC, koc ratunkowy, koc termiczny, przeciwwstrząsowy… wiele nazw, które opisują jeden produkt – niezwykle uniwersalną folię, która powinna znaleźć się w każdej apteczce. Działa w myśl zasady – im prostsze rozwiązanie, tym lepsze. I to właśnie ta prostota sprawia, że folia jest używana w ratownictwie, w turystyce, survivalu, wspinaczce i podczas wielu sytuacjach awaryjnych.
Read more

Zasady użytkowania apteczki firmowej

Czy w Twojej firmie jest apteczka pierwszej pomocy? Pewnie tak, a w każdym razie powinna. Ale czy jest ona prawidłowo użytkowana? Sam fakt, że w biurze znajduje się apteczka, jeszcze niczego nie oznacza. Zaskakująco często są zdekompletowane, mają przeterminowane akcesoria lub są schowane w niedostępnych miejscach i oznaczone jako „nie dotykać, bo się zużyje!”. To oczywiście ogromny błąd, który przeczy całej idei. Poznaj zasady użytkowania firmowej apteczki; dowiedz się, kto odpowiada za jej wyposażenie i obsługę.
Read more

Co warto wiedzieć o nowych wytycznych ERC 2021?

Nowe wytyczne resuscytacji już oficjalnie zastąpiły te z 2015 roku. Czy coś się zmieniło? Co wnoszą nowego, czy w jakiś sposób odnoszą się do sytuacji pandemicznej związanej z COVID-19 i właściwie dlaczego wytyczne muszą być aktualizowane? Oto najważniejsze informacje o wytycznych ERC 2021 dla laików i ratowników KPP.
Read more

Skompletuj apteczkę turystyczną, czyli co warto zabrać ze sobą w teren

Dobra apteczka pierwszej pomocy to taka, która „jest”, bo z oczywistych względów będzie lepsza, od tej której „nie ma”. Jednak oprócz tego, że taka apteczka pierwszej pomocy spoczywa gdzieś na dnie plecaka, to powinna być jeszcze dobrze wyposażona sprzętem i lekami z aktualnym terminem ważności (!). Co powinna zawierać apteczka turystyczna, jak ją skompletować i na co zwracać uwagę? Tego dowiesz się poniżej.

Read more

Czy ratownik może przerwać RKO?

Osoba udzielająca pierwszej pomocy lub kwalifikowanej pierwszej pomocy zobowiązana jest do wykonania czynności ratunkowych zgodnie z umiejętnościami i obowiązującymi wytycznymi. Obowiązek udzielenia pomocy osobie poszkodowanej wynika z polskiego ustawodawstwa, m.in. z art. 162 § 1 Kodeksu karnego, ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ale i ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości. A czy ratownik może przerwać RKO? Kiedy i w jakich sytuacjach jest to dopuszczalne?

Read more

Łańcuch przeżycia – ogniwo po ogniwie

Zasady pierwszej pomocy są tak skonstruowane, by były przejrzyste, proste do zapamiętania i stosowania. Składają się z algorytmów i schematów, które stosowane krok po kroku prowadzą do określonego efektu. Algorytmem spinającym w klamrę wszystkie działania ratunkowe w przypadku NZK jest łańcuch przeżycia, czyli ogólne określenie czynności podejmowanych u osób, u których konieczne jest pilne wdrożenie pierwszej pomocy. Co to jest łańcuch przeżycia, z jakich ogniw się składa i dlaczego jest to najważniejszy algorytm ratowniczy? Dowiesz się z tego artykułu.

Read more

Czy udzielając pierwszej pomocy można komuś zrobić krzywdę?

Tytułowe pytanie nie jest bezpodstawne, a wiele osób ma opory przed udzielaniem pierwszej pomocy właśnie z tego względu, że obawiają się o to, że mogą tej osobie zrobić krzywdę. Dlatego nie robią tego w ogóle, cedując ten obowiązek na innych „no bo przecież ktoś zrobi to lepiej”. Ile w tym prawdy, ile usprawiedliwiania się i czy udzielając pierwszej pomocy można zrobić komuś krzywdę?

Read more

3 zasady, o których powinien pamiętać ratownik KPP

Czy pamiętasz wszystkie zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, na które zwracali uwagę instruktorzy podczas kursów?

A może dopiero robisz rozpoznanie i starasz się dowiedzieć jak najwięcej przed rozpoczęciem kursu?

W tym artykule przypomnimy podstawowe informacje i ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy, które zawsze warto mieć w pamięci.

Read more

10 super przydatnych gadżetów ratowniczych

Dobry ratownik to… żywy ratownik, ale też taki, który będzie przygotowany na każdą ewentualność, a przynajmniej nie pozostanie bezradny. Aby udzielić pierwszej pomocy, wystarczą jedynie rękawiczki jednorazowe, warto jednak zainteresować się też różnymi przydatnymi gadżetami dla ratowników – jedne znacząco podnoszą możliwości ratownika, inne świetnie nadają się na prezent, a jeszcze inne będą niezastąpione w codziennej pracy. Jeżeli zastanawiasz się, co kupić na święta lub jako prezent urodzinowy dla ratownika, albo po prostu chcesz sprawić sobie coś praktycznego, poznaj nasze propozycje na najbardziej przydatne akcesoria i gadżety ratownicze.

Read more

Co na oparzenia i odleżyny. Skuteczne metody na szybką ulgę

Oparzenia należą do niebezpiecznych i bardzo bolesnych rodzajów urazów – są to zarówno te powierzchowne, obejmujące jedynie skórę, jak i głębokie urazy termiczne penetrujące do mięśni i kości. Podobną charakterystykę, choć inny mechanizm powstawania, mają odleżyny. W jaki sposób łagodzić odleżyny i oparzenia, jak je prawidłowo zaopatrzyć i jakie opatrunki na oparzenia stosować w praktyce Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz w pierwszej pomocy?

Read more

O tym musisz pamiętać podczas udzielania pierwszej pomocy!

W trakcie udzielania pierwszej pomocy dookoła dzieje się naprawdę dużo – tak dużo, że nieraz w ferworze emocji zapomina się o podstawach. Właśnie dlatego konieczne są ćwiczenia praktyczne i okresowe przypominanie sobie wiedzy. Czy wiesz, o których czynnościach pierwszej pomocy, nigdy nie wolno Ci zapomnieć?

Read more

Jak zostać ratownikiem KPP?

Ratownikiem KPP może zostać osoba, która uzyskała tytuł ratownika po odbyciu kursu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i zdaniu egzaminu końcowego; oprócz tego musi spełnić kilka formalnych warunków, które definiuje ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. O różnicach pomiędzy ratownikiem medycznym a osobą po kursie KPP pisaliśmy w odrębnym artykule, do którego odsyłamy. W tym opowiemy: kto może zostać ratownikiem, jakie ma uprawnienia i na czym polega kwalifikowana pierwsza pomoc?

Read more

Defibrylator AED – sprzęt, który naprawdę ratuje życie

Czy wiesz, że istnieje takie urządzenie, które potrafi znacząco zwiększyć szansę na przeżycie osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia? Czy wiesz, że z takiego urządzenia może skorzystać każdy, bez wyjątku? I czy wiesz, że takie urządzenie z dużym prawdopodobieństwem znajduje się gdzieś niedaleko? Mowa oczywiście o automatycznym defibrylatorze zewnętrznym (AED). Jeżeli odpowiedzi na wcześniejsze pytania są dla Ciebie oczywiste, to super – tak trzymać. Jeżeli jednak nie, z tego artykułu dowiesz się, co to jest AED, do czego służy i kiedy go używać.

Read more

Firmowa apteczka. Czy jest obowiązkowa i co powinna zawierać?

Miejsce pracy musi spełniać szereg warunków określonych przepisami kodeksu pracy oraz przepisów BHP. Jednym z nich jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i pomocy w nagłych wypadkach. Przyjrzyjmy się tematowi pod kątem obowiązku posiadania firmowej apteczki pierwszej pomocy oraz jej wyposażenia.

Read more

Złota godzina - najważniejsza godzina życia

W życiu jest wiele istotnych chwil, ale niewiele takich, które faktycznie można zaliczyć do tych z kategorii najważniejszych. Jedną z nich z pewnością jest czas, w którym ofiara wypadku czeka na udzielenie pomocy. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest złota godzina w ratownictwie medycznym i dlaczego ma aż takie znaczenie.

Read more

Hipotermia - co to, jak zapobiegać i działać w sytuacji wychłodzenia organizmu

Obniżenie temperatury naszego organizmu ma wpływ na wiele podstawowych procesów życiowych, a brak możliwości przywrócenia właściwej temperatury może doprowadzić do ustania funkcji życiowych.

  • Czym jest hipotermia?
  • Jak zapobiegać i co zrobić w sytuacji wychłodzenia organizmu?
  • Read more

    Pulsoksymetr - jak badać saturację?

    W ostatnich dniach w mediach pojawiła się informacja o niskiej saturacji jako jednym z objawów zakażenia koronawirusem. O co tak naprawdę chodzi z saturacją, co to jest pulsoksymetr, co pokazują wskazania pulsoksymetru i co wpływa na wynik, czy warto i jak badać się samemu czy niska saturacja = COVID-19?
    Read more

    Defibrylacja i urządzenia typu AED - korzyści z ich stosowania w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

    NZK jest stanem nagłym, w którym dochodzi do zahamowania lub znacznego upośledzenia mechanicznej czynności serca – często mimo zachowanej aktywności elektrycznej komórek mięśnia sercowego – co prowadzi do szybko postępującej kaskady objawów spowodowanych ustaniem krążenia krwi w organizmie.

    Read more

    Osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy

    Kim jest osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy i jakie obowiązki ma pracodawca?

    Obowiązujące w Polsce prawo wymusza na pracodawcy wyznaczenie osoby lub osób, które będą odpowiadać za udzielanie pomocy na terenie zakładu pracy. Jakie wymogi narzuca ustawodawca i jak wybrać dla siebie dobre szkolenie?

    Read more

    W co powinna być wyposażona dobra apteczka przenośna

    Wraz ze wzrostem świadomości medycznej i wymogów prawnych, apteczki stały się nieodzownym elementem wyposażenia nie tylko w firmach, ale i w domach wielu osób. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zastanowić się nad tym, co powinno znaleźć się na jej wyposażeniu.

    Read more

    Defibrylator AED - jak wybrać najlepszy defibrylator dla firmy

    AED - (automated external defibrillator) to przenośny defibrylator zaprojektowany tak, aby w razie sytuacji stanu zagrożenia życia jakim jest nagłe zatrzymanie krążenia, mogła z niego skorzystać osoba bez przeszkolenia – umożliwiają to zarówno komendy głosowe wydawane przez urządzenie jak i postępująca automatyzacja samego procesu defibrylacji. Podjęcie decyzji o zakupie defibrylatora AED wiąże się z wyborem spośród szerokiej oferty urządzeń o pozornie zbliżonych parametrach. Jednak czy tak jest w rzeczywistości?

    Read more

    Koronawirus COVID-19 - objawy, leczenie, profilaktyka

    Czym jest koronawirus COVID-19?

    Jakie są objawy zakażenia koronawirusem COVID-19?

    Jak uniknąć zarażenia koronawirusem COVID-19?

    Jak leczyć zakażenie koronawirusem?

    Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

    Read more

    Recertyfikacja KPP - zmiany w przepisach

    Recertyfikacja KPP to odnowienie uprawnień do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, inaczej odnowienie uprawnień i tytułu ratownika. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 19 marca 2007 roku w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy zaświadczenie o uzyskaniu tytułu ratownika KPP ważne jest przez okres 3 lat od daty wydania.

  • Jak wygląda i na czym polega recertyfikacja?
  • Kto może przystąpić do recertyfikacji?
  • Recertyfikacja w okresie epidemii COVID-19
  • Read more

    Objawy koronawirusa a inne choroby

    Zdecydowana większość pacjentów zarażonych koronawirusem ma łagodne objawy i bardzo dobre rokowania w przebiegu COVID-19. W początkowym stadium choroba najbardziej przypomina w swoim przebiegu grypę, jaką wszyscy znamy. Niestety u części pacjentów może prowadzić do zapalenia płuc, a dalej do ostrego zespołu niewydolności oddechowej, a w konsekwencji nawet no śmierci. W artykule przedstawiamy krótkie tabelaryczne porównanie objawów COVID-19 z objawami innych typowych jednostek chorobowych.

    Read more

    Briefing prasowy z Pentagonem w sprawie COVID-19

  • Jak korona wirus wpłynie na działanie wojska?
  • Skuteczność leków antywirusowych wykorzystywanych w Lombardii i Polsce
  • Zakażenia spowodowane zabieraniem ubrań roboczych ze szpitala do domu
  • Mutacje wirusa - czy mamy do czynienia z tym samym typem wirusa od początku epidemii?
  • W briefingu prasowym udział wzięli Vice Dyrektor ds. strategii, polityki, planowania oraz stosunków międzynarodowych Gwardii Narodowej – gen. bryg. sił powietrznych Thomas B. (Britt) Hatley, Generał Adiutant Gwardii Narodowej Stanu Illinois – gen. bryg. sił powietrznych Richard R. Neely oraz kpt. dr n. med. Jacek Siewiera - założyciel Centrum Ratownictwa.

    Read more

    Maseczki - środki ochrony indywidualnej

    W związku z epidemią koronawirusa polski rząd wprowadził obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Dotychczas obowiązkowe było zasłaniania ust i nosa, a dopuszczalne w tym celu były przyłbice, chusty, szaliki, kominy. Od 27.02.2021 każda osoba przebywająca w miejscu publicznym musi nosić maseczkę. Przyłbice dopuszczalne są wyłącznie w zestawie z maseczką. Obowiązek dotyczy wszystkich osób, które znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Oferta maseczek na rynku jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno maseczki jednorazowe, jak i wielorazowe. Czy każdy rodzaj maseczki zapewnia skuteczną ochronę przed zakażeniem COVID-19? Jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę?

    Read more

    Kwarantanna - po co i jakich zasad przestrzegać

    Kwarantanna to przymusowe czasowe odosobnienie, mające na celu zapobieganie szerzeniu się epidemii. Kwarantanna może dotyczyć ludzi, zwierząt lub przedmiotów. Zwrócić tu należy uwagę, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych, w sytuacji wystąpienia choroby lub podejrzenia choroby mówimy o izolacji. Pamiętajmy, że kwarantanna to NIE URLOP, to nie jest czas spotkań rodzinnych ani towarzyskich. Zamknięcie szkół, przedszkoli i uczelni wyższych to NIE dodatkowe FERIE.

    Read more

    Hipotermia - działania w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy

    Każdy ratownik od poziomu pierwszej pomocy przez kwalifikowaną pierwszą pomoc po ratownika medycznego powinien umieć rozpoznać i leczyć hipotermię zarówno jako problem izolowany, ale również jako składową trójkąta śmierci przy poszkodowanych urazowych. Jednocześnie powinniśmy zachować świadomość poziomu trudności technicznych jakie rodzi konieczność ogrzewania i ewakuacji osoby w hipotermii. W trakcie prowadzenia działań ratunkowych bierzemy zawsze pod uwagę stopień wychłodzenia organizmu. Im niższa temperatura centralna tym wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu wywołane nadmierną stymulacją ruchem. Ratownicy muszą zachowywać szczególną ostrożność i chronić poszkodowanego przed kolejnymi urazami.

    Read more

    Winter sports - the most common sports injuries and first aid

    Winter is coming and along with it snow, holidays and significantly increased physical activity. Children and adults are more and more willing to do winter sports such as skiing or snowboarding. Holidays are for many people the so-called "White madness". Although it is a beautiful time that can clarify our family relationships at the same time, we must remember the possibility of injury associated with this type of sport. Most lovers of winter entertainment throughout the year are not physically active and skiing is sometimes a heavy burden for an untrained organism. When we are not used to effort, we get tired faster, we become less attentive, which contributes to falls and injuries. Every year, thousands of people return from winter holidays with severe bruises, sprains, fractures or other types of injury.

    Read more

    Post-traumatic stress disorder

    Paramedics and firefighters often have to deal with unpredictable situations that threaten both health and life. Observing the suffering of other people, including children, or the death of patients puts them under enormous stress and can be a serious burden on the psyche. That is why these professional groups particularly often face chronic stress, depression and other anxiety disorders. Extremely stressful events that exceed a person's ability to cope and adapt make 1 in 5 paramedics develop PTSD which means post-traumatic stress disorder.

    Read more

    Carbon monoxide poisoning

    November has began, and with it sudden drops in temperature. This is closely related to the heating of our houses and flats by various methods. As the heating season begins in Poland, we observe an increase in carbon monoxide poisoning. Most often it is associated with a malfunctioning heating system, in which incomplete combustion of fuel occurs with the production of toxic gases. It is estimated that more than 2,000 people get poisoned with carbon monoxide each year, of which over 100 die. In this article, I would like to explain the source of the problem, and then describe how to properly provide first aid to an injured person who inhaled carbon monoxide.

    Read more

    Reasonable oxygen therapy in first aid

    Most of qualified first aid rescuers, sooner or later, meets with a fairly common opinion that when you do not know what to do with the victim - you should give him an oxygen. Let’s consider it in this article according to latest data. There is no doubt that oxygen is one of the most popular drugs used in first aid and due to this fact arise some questions; What does this statistics comes from? Is it correct to belief in the effectiveness of high doses of oxygen? Does the specificity of the situation affect the effectiveness of this medicine? In that article I am going to consider the issue of oxygen therapy in first aid and I will try to answer the above questions.

    Read more

    Public Defibrillation Access Program (PAD) - to increase the survival rate of sudden cardiac arrests

    Defibrillation performed within 1 minute of sudden cardiac arrest is 90% effective, after 5 minutes 50%, and after 7 minutes only 30% effective. It decreases by around 10% with every minute. We should strive to perform street defibrillation within no more than 5 minutes of unconsciousness by a person with sudden cardiac arrest.

    Read more

    hallway of life

    The rescue corridor, which is called the life corridor, is the "extra" lane that drivers create to allow ambulances and other emergency vehicles to pass through a traffic jam. When drivers create a corridor of life, the travel time of emergency services to the place of the accident is shorter, which significantly increases the chances of survival of those injured in the accident. Faster arrival of emergency services means faster "cleaning up" of the place of the incident, discharge of accumulated congestion and reducing the likelihood of subsequent collisions.

    Read more

    The children choking - pediatric first aid

    Almost every parent has faced the choking or aspiration of their child at least once. When our child is hurt, when we know that we need to act quickly, we are unable to remain calm and calm, which is why we most often use the "behind the feet and up" method. In this article, we will tell you what choking is, as well as what are the body's natural defenses when it occurs. We will also present the risks associated with the use of some maneuvers to remove a foreign body from the respiratory tract.

    Read more

    Active and passive oxygen therapy - basic concepts and principles for KPP Rescuers

    During first aid, the CPP rescuer often has to deal with assisting breathing in a person with breathlessness or conducting a replacement breath in an injured person who has been arrested. At the level of qualified first aid, support for breathing in the injured person therefore involves the use of both passive and active oxygen therapy, which significantly differ in the basic assumption of the procedure itself.
    Read more

    First aid in the field

    People practicing professions, hobbies or sports that induce the risk of an adverse incident, deterioration of health, in a place with limited or delayed availability of emergency services, should be prepared for quick and effective rescue operations. Considering the situation in which it may be necessary to wait a long time for assistance at the scene of the accident or it becomes necessary to conduct the evacuation of the injured person, it should be assumed that reliable preparation of the rescuer for such an eventuality may decide the fate of the injured person.

    Read more

    Medical segregation on SOR

    Hospital Emergency Departments are places where medical assistance is provided in cases of health or life threat. Unfortunately, it happens that SOR reports people who want to avoid waiting for a doctor's appointment at a clinic or specialist clinic. Thanks to the introduction of uniform and clearly defined rules for the admission of patients, they will be kept informed about the order in which they will be received by medical personnel within the Hospital Emergency Department and the expected waiting time for assistance.

    Read more

    Cardiopulmonary resuscitation of a child

    When cardiopulmonary resuscitation of cardiac arrest is led by witnesses, this is associated with a better neurological outcome in both adults and children. In this article you will learn, first of all, when to call for help, so that the time spent on calling for help does not limit the effectiveness of our actions, you will learn the procedure for giving rescue breaths to a child and a baby, how and where to squeeze a children's chest, and whether it is possible to use AED to help children .
    Read more

    AED - Automated External Defibrillator

    Currently, the most common cause of death is sudden cardiac arrest. The victims are not only the elderly, but also people in the prime of life - mainly men. The risk of sudden death between the ages of 15-59 is much higher in Poland than in Western Europe. Therefore, taking the example of our neighbors, action should be taken to reduce the death rate.

    Read more

    Pediatric first aid - child's physiology

    The term child refers to children between the first year of life and the beginning of puberty. When a child reaches puberty, they are referred to as teenagers for whom algorithms used for adults can be used. In addition, it is necessary to distinguish between an infant and an older child, since there are several significant differences in the diagnosis and intervention carried out in both groups.

    The purpose of this article is to discuss the child's physiology, which will explain the reasons for choosing specific first-aid procedures for children.

    Read more

    Safe patient, safe rescuer?

    Resuscitation guidelines are today a document that has a significant impact on the way medical practitioners, emergency services, as well as those responsible for organizing the first aid system in workplaces. Today, complying with the recommendations of the Polish Resuscitation Council is considered to be the requirements of medical knowledge, and non-compliance with them, which may expose persons in a state of danger to life, to additional danger, is perceived as an error or lack of due diligence.

    Read more

    Pediatric first aid - assessment of the child's breathing

    If for 5 minutes we do not notice the lack of breath in the child, it can result in irreversible changes in his brain and even lead to the death of the child. The purpose of this article is to discuss the effects of breathlessness in a child. Ways of assessing it and methods of restoring breath. In the article you will also learn what activities and in what order should be done to be able to give your child first aid correctly.

    Read more

    Police rescue procedures

    The Act on Emergency Medical Services is an expression of concern for the safety of citizens in a state of emergency. The new tasks set for Police officers require a new look at the issue of first aid and, above all, training staff in specialist rescue procedures prepared and implemented in close connection with the specificity of duties performed by officers.

    Read more

    Introduction to first aid in sport

    Many sport disciplines considered extreme sports, which until recently were available only to small groups of the chosen ones, were commercialized. Assuming that sports or extreme activities are aimed at providing their participants with maximum sensations and emotions, it should usually be assumed that people practicing such activities should exhibit above average physical and mental abilities. When considering the role of a trainer in the preparation of training activities, attention should be paid to the scope of his responsibility related to ensuring safety, risk assessment and providing adequate means of providing assistance in the event of a possible threat.
    Read more

    Legal aspect of using AED in first aid

    "Automatic external defibrillation"

    Vademecum edited by:

    • professor doctor habilitated medical sciences Jerzy K. Wranicza,
    • professor doctor medical sciences Wojciech Gaszyński
    • Krzysztof Kaczmarek, MD, PhD,
    • Chapter: Legal aspects of using automated external defibrillation

    Read more

    Script: modern standards

    Mention of first aid methods is already in the Old Testament records and Greek works of such eminent figures as Hippocrates from Kos or Gallen. The progress of civilization and the growing bluntness of our lives means that we are increasingly facing a sudden threat to the lives of our community members. In many cases, human life will depend on our rapid and decisive action. That is why it is worth learning the basic principles of providing assistance to victims of accidents and sudden deterioration.

    Read more

    Direct immobilization in rescue and first aid: new legal regulations

    In the context of the amendment to the Mental Health Protection Act of December 2010, the subject of legitimacy and the conditions for the use of direct immobilization is increasingly coming back.

    Read more

    Patient's consent for a medical procedure - basic issues in first aid and emergency medicine

    The consent for medical procedures that the patient has signed for years has been the subject of consideration for doctors and lawyers, for which thousands of pages have already been written.

    Read more

    Criminal and civil responsibilities of persons exercising supervision over the organization of first aid in workplaces

    Each employer is obliged to appoint, prepare and equip employees for effective pre-medical first aid. This obligation results from both the Labor Code and the Regulation on general occupational health and safety regulations. These regulations are intended by the Legislator to be complementary to their subject and they are also indirectly indicate the scope of responsibility of the OHS service in the organization and supervision of the functioning of the first aid system.

    Read more
    • European Funds - Smart Growth
    • Republic of Poland
    • European Union - European Regional Development Fund
    Przełącz na polski
    Kontakt
    Szukaj