Blog

Centrum Ratownictwa Blog

Jak rozpoznać udar mózgu?

Udar mózgu jest bardzo niebezpiecznym stanem, będącym skutkiem zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej poprzez niedrożność tętnicy (udar niedokrwienny) lub pęknięcia ściany tętnicy mózgowej (udar krwotoczny). Udar mózgu może prowadzić do częściowej lub całkowitej niepełnosprawności, a w krytycznych sytuacjach nawet do śmierci. W postępowaniu przy udarze mózgu kluczowy jest czas – jak najszybsze rozpoznanie, wezwanie pomocy i wdrożenie medycznych procedur. Jak rozpoznać udar mózgu?

Read more

Zasady postępowania przy krwotokach i zranieniach

Rany są urazami powstającymi w wyniku przerwania ciągłości skóry. Mogą obejmować zarówno powierzchowne warstwy skóry, jak i sięgać głębiej położonych tkanek, a nawet narządów. Każda rana, niezależnie od wielkości wymaga zaopatrzenia, chociażby po to, by nie dopuścić do jej zabrudzenia i rozwoju infekcji. Czy wiesz, jak prawidłowo zabezpieczyć rany, jak tamować krwotoki i co na ten temat mówią wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji z 2021 roku?

Read more

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – okazja do refleksji

Jak co roku, w drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W roku 2021 wypada on 11 września. To dobry czas, aby przypomnieć sobie, dlaczego pierwsza pomoc, a także szkolenia z jej udzielania są tak ważne. Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwa, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy i promowanie właściwych postaw.

Read more

Zasady odkażania ran

Wypadki się zdarzają – większe i mniejsze; na szczęście te groźniejsze są rzadsze. Gdy dochodzi do przerwania ciągłości skóry, mówimy o zranieniu lub ranie. Każda rana, nawet niewielka i z pozoru niegroźna stanowi wrota zakażenia, czyli miejsce, przez które drobnoustroje mogą przedostać się do organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby oprócz wiedzy jak tamować krwawienie, wiedzieć też, jak skutecznie oczyścić i odkazić ranę.
Read more

Pierwsza pomoc w utonięciach

W okresie wakacyjnym utonięcia są niepokojąco częstą przyczyną zgonów, o czym pisaliśmy w artykule na temat [rodzajów i przyczyn utonięć](https://www.centrumratownictwa.com/blog/jak-tonie-czlowiek-po-cixhu). Najważniejsza zasada bezpieczeństwa nad wodą to zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi, aby zminimalizować ryzyko. Niestety zasady zasadami, a życie życiem. Wypadki się zdarzają. Będąc świadkiem zdarzenia, ważne jest, by umieć udzielić pomocy, ale też zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. Poznaj zasady pierwszej pomocy przy utonięciu i dowiedz się, jak zrobić to bezpiecznie.
Read more

Udar cieplny i przegrzanie – objawy, pierwsza pomoc

Do przegrzania, którego skutkiem może być udar cieplny dochodzi w sytuacji długotrwałego i nadmiernego wystawienia na wysoką temperaturę. Zazwyczaj dzieje się tak, przy zbyt długim opalaniu się, choć możliwe są też inne sytuacje np. przebywanie w pomieszczeniu, w którym temperatura jest zbyt wysoka. Poznaj objawy udaru słonecznego (cieplnego), dowiedz się, jakie wiążą się zagrożenia i jak wygląda pierwsza pomoc.
Read more

Jak tonie człowiek? Po cichu.

Wakacje to czas, gdy chętnie jeździmy nad wodę – trochę popływać, trochę poopalać się, a przede wszystkim wypocząć. Zróbmy wszystko, by wypoczynek ten był przyjemny i nie zakończył się tragedią. Niestety każdego roku kilkaset osób nie wraca z wakacji, a statystyki utonięć są przerażające. Dlatego zwracamy uwagę na problematykę i przypominamy o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

Read more

Jak prowadzić defibrylację?

Defibrylacja jest zabiegiem ratującym życie, który może (a nawet powinien) przeprowadzić każdy, jeżeli zajdzie taka konieczność. Badania wskazują na to, że zastosowanie jej u osoby po nagłym zatrzymaniu krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie. Czy wiesz, jak zrobić to dobrze? Poznaj zasady bezpiecznej i skutecznej defibrylacji.
Read more

Oparzenie słoneczne - niebezpieczeństwo i zasady postępowania

Opalanie się jest przyjemne i zdrowe, pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa. Niestety mimo ostrzeżeń i przypomnień, część osób niewiele robi sobie z ryzyka, jakie niesie ze sobą nieodpowiedzialne wystawienie na promieniowanie. Tymczasem powiększająca się dziura ozonowa i coraz gorętsze lata sprawiają, że o oparzenia słoneczne wcale nie jest trudno. Czy są groźne, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z nieodpowiedzialnym opalaniem, jak się chronić przed słońcem i jak postępować przy oparzeniu słonecznym? O tym przeczytasz poniżej.
Read more

Bezpieczeństwo resuscytacji w czasie pandemii. Jak prowadzić RKO?

Podjęcie resuscytacji u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenie jest jedyną możliwością przywrócenia akcji serca. Sytuacja związana z wirusem SARS-CoV-2 sprawiła, że zasadne jest pytanie o bezpieczeństwo resuscytacji podczas pandemii COVID-19. W związku z tym Europejska Rada Resuscytacji opracowała wytyczne postępowania w sytuacji epidemiologicznej COVID-19, ograniczające ryzyko zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 podczas prowadzenia resuscytacji. Jak prowadzić bezpieczną resuscytację? Jakie środki ostrożności i ochrony przedsięwziąć?

Read more

Wywiad SAMPLE – krok po kroku

Zebranie dokładnego wywiadu od poszkodowanego jest jedną z podstawowych czynności, jaką powinien wykonać ratownik, by uzyskać istotne informacje, które pomogą mu w ocenie stanu poszkodowanego. Uzyskane informacje warto zanotować i przekazać je służbom ratunkowym. Aby usystematyzować i ułatwić zbieranie wywiadu ratowniczego, wprowadzono system oceny SAMPLE. Co to jest, jak prowadzić wywiad SAMPLE i kto powinien to robić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Read more

Folia życia – co to jest, zastosowanie, zasady użytkowania

Folia życia, folia NRC, koc ratunkowy, koc termiczny, przeciwwstrząsowy… wiele nazw, które opisują jeden produkt – niezwykle uniwersalną folię, która powinna znaleźć się w każdej apteczce. Działa w myśl zasady – im prostsze rozwiązanie, tym lepsze. I to właśnie ta prostota sprawia, że folia jest używana w ratownictwie, w turystyce, survivalu, wspinaczce i podczas wielu sytuacjach awaryjnych.
Read more

Zasady użytkowania apteczki firmowej

Czy w Twojej firmie jest apteczka pierwszej pomocy? Pewnie tak, a w każdym razie powinna. Ale czy jest ona prawidłowo użytkowana? Sam fakt, że w biurze znajduje się apteczka, jeszcze niczego nie oznacza. Zaskakująco często są zdekompletowane, mają przeterminowane akcesoria lub są schowane w niedostępnych miejscach i oznaczone jako „nie dotykać, bo się zużyje!”. To oczywiście ogromny błąd, który przeczy całej idei. Poznaj zasady użytkowania firmowej apteczki; dowiedz się, kto odpowiada za jej wyposażenie i obsługę.
Read more

Co warto wiedzieć o nowych wytycznych ERC 2021?

Nowe wytyczne resuscytacji już oficjalnie zastąpiły te z 2015 roku. Czy coś się zmieniło? Co wnoszą nowego, czy w jakiś sposób odnoszą się do sytuacji pandemicznej związanej z COVID-19 i właściwie dlaczego wytyczne muszą być aktualizowane? Oto najważniejsze informacje o wytycznych ERC 2021 dla laików i ratowników KPP.
Read more

Skompletuj apteczkę turystyczną, czyli co warto zabrać ze sobą w teren

Dobra apteczka pierwszej pomocy to taka, która „jest”, bo z oczywistych względów będzie lepsza, od tej której „nie ma”. Jednak oprócz tego, że taka apteczka pierwszej pomocy spoczywa gdzieś na dnie plecaka, to powinna być jeszcze dobrze wyposażona sprzętem i lekami z aktualnym terminem ważności (!). Co powinna zawierać apteczka turystyczna, jak ją skompletować i na co zwracać uwagę? Tego dowiesz się poniżej.

Read more

Czy ratownik może przerwać RKO?

Osoba udzielająca pierwszej pomocy lub kwalifikowanej pierwszej pomocy zobowiązana jest do wykonania czynności ratunkowych zgodnie z umiejętnościami i obowiązującymi wytycznymi. Obowiązek udzielenia pomocy osobie poszkodowanej wynika z polskiego ustawodawstwa, m.in. z art. 162 § 1 Kodeksu karnego, ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ale i ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości. A czy ratownik może przerwać RKO? Kiedy i w jakich sytuacjach jest to dopuszczalne?

Read more

Łańcuch przeżycia – ogniwo po ogniwie

Zasady pierwszej pomocy są tak skonstruowane, by były przejrzyste, proste do zapamiętania i stosowania. Składają się z algorytmów i schematów, które stosowane krok po kroku prowadzą do określonego efektu. Algorytmem spinającym w klamrę wszystkie działania ratunkowe w przypadku NZK jest łańcuch przeżycia, czyli ogólne określenie czynności podejmowanych u osób, u których konieczne jest pilne wdrożenie pierwszej pomocy. Co to jest łańcuch przeżycia, z jakich ogniw się składa i dlaczego jest to najważniejszy algorytm ratowniczy? Dowiesz się z tego artykułu.

Read more

Czy udzielając pierwszej pomocy można komuś zrobić krzywdę?

Tytułowe pytanie nie jest bezpodstawne, a wiele osób ma opory przed udzielaniem pierwszej pomocy właśnie z tego względu, że obawiają się o to, że mogą tej osobie zrobić krzywdę. Dlatego nie robią tego w ogóle, cedując ten obowiązek na innych „no bo przecież ktoś zrobi to lepiej”. Ile w tym prawdy, ile usprawiedliwiania się i czy udzielając pierwszej pomocy można zrobić komuś krzywdę?

Read more

3 zasady, o których powinien pamiętać ratownik KPP

Czy pamiętasz wszystkie zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, na które zwracali uwagę instruktorzy podczas kursów?

A może dopiero robisz rozpoznanie i starasz się dowiedzieć jak najwięcej przed rozpoczęciem kursu?

W tym artykule przypomnimy podstawowe informacje i ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy, które zawsze warto mieć w pamięci.

Read more

10 super przydatnych gadżetów ratowniczych

Dobry ratownik to… żywy ratownik, ale też taki, który będzie przygotowany na każdą ewentualność, a przynajmniej nie pozostanie bezradny. Aby udzielić pierwszej pomocy, wystarczą jedynie rękawiczki jednorazowe, warto jednak zainteresować się też różnymi przydatnymi gadżetami dla ratowników – jedne znacząco podnoszą możliwości ratownika, inne świetnie nadają się na prezent, a jeszcze inne będą niezastąpione w codziennej pracy. Jeżeli zastanawiasz się, co kupić na święta lub jako prezent urodzinowy dla ratownika, albo po prostu chcesz sprawić sobie coś praktycznego, poznaj nasze propozycje na najbardziej przydatne akcesoria i gadżety ratownicze.

Read more

Co na oparzenia i odleżyny. Skuteczne metody na szybką ulgę

Oparzenia należą do niebezpiecznych i bardzo bolesnych rodzajów urazów – są to zarówno te powierzchowne, obejmujące jedynie skórę, jak i głębokie urazy termiczne penetrujące do mięśni i kości. Podobną charakterystykę, choć inny mechanizm powstawania, mają odleżyny. W jaki sposób łagodzić odleżyny i oparzenia, jak je prawidłowo zaopatrzyć i jakie opatrunki na oparzenia stosować w praktyce Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz w pierwszej pomocy?

Read more

O tym musisz pamiętać podczas udzielania pierwszej pomocy!

W trakcie udzielania pierwszej pomocy dookoła dzieje się naprawdę dużo – tak dużo, że nieraz w ferworze emocji zapomina się o podstawach. Właśnie dlatego konieczne są ćwiczenia praktyczne i okresowe przypominanie sobie wiedzy. Czy wiesz, o których czynnościach pierwszej pomocy, nigdy nie wolno Ci zapomnieć?

Read more

Jak zostać ratownikiem KPP?

Ratownikiem KPP może zostać osoba, która uzyskała tytuł ratownika po odbyciu kursu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i zdaniu egzaminu końcowego; oprócz tego musi spełnić kilka formalnych warunków, które definiuje ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. O różnicach pomiędzy ratownikiem medycznym a osobą po kursie KPP pisaliśmy w odrębnym artykule, do którego odsyłamy. W tym opowiemy: kto może zostać ratownikiem, jakie ma uprawnienia i na czym polega kwalifikowana pierwsza pomoc?

Read more

Defibrylator AED – sprzęt, który naprawdę ratuje życie

Czy wiesz, że istnieje takie urządzenie, które potrafi znacząco zwiększyć szansę na przeżycie osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia? Czy wiesz, że z takiego urządzenia może skorzystać każdy, bez wyjątku? I czy wiesz, że takie urządzenie z dużym prawdopodobieństwem znajduje się gdzieś niedaleko? Mowa oczywiście o automatycznym defibrylatorze zewnętrznym (AED). Jeżeli odpowiedzi na wcześniejsze pytania są dla Ciebie oczywiste, to super – tak trzymać. Jeżeli jednak nie, z tego artykułu dowiesz się, co to jest AED, do czego służy i kiedy go używać.

Read more

Firmowa apteczka. Czy jest obowiązkowa i co powinna zawierać?

Miejsce pracy musi spełniać szereg warunków określonych przepisami kodeksu pracy oraz przepisów BHP. Jednym z nich jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i pomocy w nagłych wypadkach. Przyjrzyjmy się tematowi pod kątem obowiązku posiadania firmowej apteczki pierwszej pomocy oraz jej wyposażenia.

Read more

Złota godzina - najważniejsza godzina życia

W życiu jest wiele istotnych chwil, ale niewiele takich, które faktycznie można zaliczyć do tych z kategorii najważniejszych. Jedną z nich z pewnością jest czas, w którym ofiara wypadku czeka na udzielenie pomocy. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest złota godzina w ratownictwie medycznym i dlaczego ma aż takie znaczenie.

Read more

Hipotermia - co to, jak zapobiegać i działać w sytuacji wychłodzenia organizmu

Obniżenie temperatury naszego organizmu ma wpływ na wiele podstawowych procesów życiowych, a brak możliwości przywrócenia właściwej temperatury może doprowadzić do ustania funkcji życiowych.

 • Czym jest hipotermia?
 • Jak zapobiegać i co zrobić w sytuacji wychłodzenia organizmu?
 • Read more

  Pulsoksymetr - jak badać saturację?

  W ostatnich dniach w mediach pojawiła się informacja o niskiej saturacji jako jednym z objawów zakażenia koronawirusem. O co tak naprawdę chodzi z saturacją, co to jest pulsoksymetr, co pokazują wskazania pulsoksymetru i co wpływa na wynik, czy warto i jak badać się samemu czy niska saturacja = COVID-19?
  Read more

  Defibrylacja i urządzenia typu AED - korzyści z ich stosowania w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

  NZK jest stanem nagłym, w którym dochodzi do zahamowania lub znacznego upośledzenia mechanicznej czynności serca – często mimo zachowanej aktywności elektrycznej komórek mięśnia sercowego – co prowadzi do szybko postępującej kaskady objawów spowodowanych ustaniem krążenia krwi w organizmie.

  Read more

  Osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy

  Kim jest osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy i jakie obowiązki ma pracodawca?

  Obowiązujące w Polsce prawo wymusza na pracodawcy wyznaczenie osoby lub osób, które będą odpowiadać za udzielanie pomocy na terenie zakładu pracy. Jakie wymogi narzuca ustawodawca i jak wybrać dla siebie dobre szkolenie?

  Read more

  W co powinna być wyposażona dobra apteczka przenośna

  Wraz ze wzrostem świadomości medycznej i wymogów prawnych, apteczki stały się nieodzownym elementem wyposażenia nie tylko w firmach, ale i w domach wielu osób. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zastanowić się nad tym, co powinno znaleźć się na jej wyposażeniu.

  Read more

  Defibrylator AED - jak wybrać najlepszy defibrylator dla firmy

  AED - (automated external defibrillator) to przenośny defibrylator zaprojektowany tak, aby w razie sytuacji stanu zagrożenia życia jakim jest nagłe zatrzymanie krążenia, mogła z niego skorzystać osoba bez przeszkolenia – umożliwiają to zarówno komendy głosowe wydawane przez urządzenie jak i postępująca automatyzacja samego procesu defibrylacji. Podjęcie decyzji o zakupie defibrylatora AED wiąże się z wyborem spośród szerokiej oferty urządzeń o pozornie zbliżonych parametrach. Jednak czy tak jest w rzeczywistości?

  Read more

  Koronawirus COVID-19 - objawy, leczenie, profilaktyka

  Czym jest koronawirus COVID-19?

  Jakie są objawy zakażenia koronawirusem COVID-19?

  Jak uniknąć zarażenia koronawirusem COVID-19?

  Jak leczyć zakażenie koronawirusem?

  Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

  Read more

  Recertyfikacja KPP - zmiany w przepisach

  Recertyfikacja KPP to odnowienie uprawnień do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, inaczej odnowienie uprawnień i tytułu ratownika. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 19 marca 2007 roku w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy zaświadczenie o uzyskaniu tytułu ratownika KPP ważne jest przez okres 3 lat od daty wydania.

 • Jak wygląda i na czym polega recertyfikacja?
 • Kto może przystąpić do recertyfikacji?
 • Recertyfikacja w okresie epidemii COVID-19
 • Read more

  Objawy koronawirusa a inne choroby

  Zdecydowana większość pacjentów zarażonych koronawirusem ma łagodne objawy i bardzo dobre rokowania w przebiegu COVID-19. W początkowym stadium choroba najbardziej przypomina w swoim przebiegu grypę, jaką wszyscy znamy. Niestety u części pacjentów może prowadzić do zapalenia płuc, a dalej do ostrego zespołu niewydolności oddechowej, a w konsekwencji nawet no śmierci. W artykule przedstawiamy krótkie tabelaryczne porównanie objawów COVID-19 z objawami innych typowych jednostek chorobowych.

  Read more

  Briefing prasowy z Pentagonem w sprawie COVID-19

 • Jak korona wirus wpłynie na działanie wojska?
 • Skuteczność leków antywirusowych wykorzystywanych w Lombardii i Polsce
 • Zakażenia spowodowane zabieraniem ubrań roboczych ze szpitala do domu
 • Mutacje wirusa - czy mamy do czynienia z tym samym typem wirusa od początku epidemii?
 • W briefingu prasowym udział wzięli Vice Dyrektor ds. strategii, polityki, planowania oraz stosunków międzynarodowych Gwardii Narodowej – gen. bryg. sił powietrznych Thomas B. (Britt) Hatley, Generał Adiutant Gwardii Narodowej Stanu Illinois – gen. bryg. sił powietrznych Richard R. Neely oraz kpt. dr n. med. Jacek Siewiera - założyciel Centrum Ratownictwa.

  Read more

  Maseczki - środki ochrony indywidualnej

  W związku z epidemią koronawirusa polski rząd wprowadził obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Dotychczas obowiązkowe było zasłaniania ust i nosa, a dopuszczalne w tym celu były przyłbice, chusty, szaliki, kominy. Od 27.02.2021 każda osoba przebywająca w miejscu publicznym musi nosić maseczkę. Przyłbice dopuszczalne są wyłącznie w zestawie z maseczką. Obowiązek dotyczy wszystkich osób, które znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Oferta maseczek na rynku jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno maseczki jednorazowe, jak i wielorazowe. Czy każdy rodzaj maseczki zapewnia skuteczną ochronę przed zakażeniem COVID-19? Jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę?

  Read more

  Kwarantanna - po co i jakich zasad przestrzegać

  Kwarantanna to przymusowe czasowe odosobnienie, mające na celu zapobieganie szerzeniu się epidemii. Kwarantanna może dotyczyć ludzi, zwierząt lub przedmiotów. Zwrócić tu należy uwagę, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych, w sytuacji wystąpienia choroby lub podejrzenia choroby mówimy o izolacji. Pamiętajmy, że kwarantanna to NIE URLOP, to nie jest czas spotkań rodzinnych ani towarzyskich. Zamknięcie szkół, przedszkoli i uczelni wyższych to NIE dodatkowe FERIE.

  Read more

  Hipotermia - działania w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy

  Każdy ratownik od poziomu pierwszej pomocy przez kwalifikowaną pierwszą pomoc po ratownika medycznego powinien umieć rozpoznać i leczyć hipotermię zarówno jako problem izolowany, ale również jako składową trójkąta śmierci przy poszkodowanych urazowych. Jednocześnie powinniśmy zachować świadomość poziomu trudności technicznych jakie rodzi konieczność ogrzewania i ewakuacji osoby w hipotermii. W trakcie prowadzenia działań ratunkowych bierzemy zawsze pod uwagę stopień wychłodzenia organizmu. Im niższa temperatura centralna tym wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu wywołane nadmierną stymulacją ruchem. Ratownicy muszą zachowywać szczególną ostrożność i chronić poszkodowanego przed kolejnymi urazami.

  Read more

  Winter sports - the most common sports injuries and first aid

  Winter is coming and along with it snow, holidays and significantly increased physical activity. Children and adults are more and more willing to do winter sports such as skiing or snowboarding. Holidays are for many people the so-called "White madness". Although it is a beautiful time that can clarify our family relationships at the same time, we must remember the possibility of injury associated with this type of sport. Most lovers of winter entertainment throughout the year are not physically active and skiing is sometimes a heavy burden for an untrained organism. When we are not used to effort, we get tired faster, we become less attentive, which contributes to falls and injuries. Every year, thousands of people return from winter holidays with severe bruises, sprains, fractures or other types of injury.

  Read more

  Post-traumatic stress disorder

  Paramedics and firefighters often have to deal with unpredictable situations that threaten both health and life. Observing the suffering of other people, including children, or the death of patients puts them under enormous stress and can be a serious burden on the psyche. That is why these professional groups particularly often face chronic stress, depression and other anxiety disorders. Extremely stressful events that exceed a person's ability to cope and adapt make 1 in 5 paramedics develop PTSD which means post-traumatic stress disorder.

  Read more

  Carbon monoxide poisoning

  November has began, and with it sudden drops in temperature. This is closely related to the heating of our houses and flats by various methods. As the heating season begins in Poland, we observe an increase in carbon monoxide poisoning. Most often it is associated with a malfunctioning heating system, in which incomplete combustion of fuel occurs with the production of toxic gases. It is estimated that more than 2,000 people get poisoned with carbon monoxide each year, of which over 100 die. In this article, I would like to explain the source of the problem, and then describe how to properly provide first aid to an injured person who inhaled carbon monoxide.

  Read more

  Reasonable oxygen therapy in first aid

  Most of qualified first aid rescuers, sooner or later, meets with a fairly common opinion that when you do not know what to do with the victim - you should give him an oxygen. Let’s consider it in this article according to latest data. There is no doubt that oxygen is one of the most popular drugs used in first aid and due to this fact arise some questions; What does this statistics comes from? Is it correct to belief in the effectiveness of high doses of oxygen? Does the specificity of the situation affect the effectiveness of this medicine? In that article I am going to consider the issue of oxygen therapy in first aid and I will try to answer the above questions.

  Read more

  Public Defibrillation Access Program (PAD) - to increase the survival rate of sudden cardiac arrests

  Defibrillation performed within 1 minute of sudden cardiac arrest is 90% effective, after 5 minutes 50%, and after 7 minutes only 30% effective. It decreases by around 10% with every minute. We should strive to perform street defibrillation within no more than 5 minutes of unconsciousness by a person with sudden cardiac arrest.

  Read more

  hallway of life

  The rescue corridor, which is called the life corridor, is the "extra" lane that drivers create to allow ambulances and other emergency vehicles to pass through a traffic jam. When drivers create a corridor of life, the travel time of emergency services to the place of the accident is shorter, which significantly increases the chances of survival of those injured in the accident. Faster arrival of emergency services means faster "cleaning up" of the place of the incident, discharge of accumulated congestion and reducing the likelihood of subsequent collisions.

  Read more

  The children choking - pediatric first aid

  Almost every parent has faced the choking or aspiration of their child at least once. When our child is hurt, when we know that we need to act quickly, we are unable to remain calm and calm, which is why we most often use the "behind the feet and up" method. In this article, we will tell you what choking is, as well as what are the body's natural defenses when it occurs. We will also present the risks associated with the use of some maneuvers to remove a foreign body from the respiratory tract.

  Read more

  Active and passive oxygen therapy - basic concepts and principles for KPP Rescuers

  During first aid, the CPP rescuer often has to deal with assisting breathing in a person with breathlessness or conducting a replacement breath in an injured person who has been arrested. At the level of qualified first aid, support for breathing in the injured person therefore involves the use of both passive and active oxygen therapy, which significantly differ in the basic assumption of the procedure itself.
  Read more

  First aid in the field

  People practicing professions, hobbies or sports that induce the risk of an adverse incident, deterioration of health, in a place with limited or delayed availability of emergency services, should be prepared for quick and effective rescue operations. Considering the situation in which it may be necessary to wait a long time for assistance at the scene of the accident or it becomes necessary to conduct the evacuation of the injured person, it should be assumed that reliable preparation of the rescuer for such an eventuality may decide the fate of the injured person.

  Read more

  Medical segregation on SOR

  Hospital Emergency Departments are places where medical assistance is provided in cases of health or life threat. Unfortunately, it happens that SOR reports people who want to avoid waiting for a doctor's appointment at a clinic or specialist clinic. Thanks to the introduction of uniform and clearly defined rules for the admission of patients, they will be kept informed about the order in which they will be received by medical personnel within the Hospital Emergency Department and the expected waiting time for assistance.

  Read more

  Cardiopulmonary resuscitation of a child

  When cardiopulmonary resuscitation of cardiac arrest is led by witnesses, this is associated with a better neurological outcome in both adults and children. In this article you will learn, first of all, when to call for help, so that the time spent on calling for help does not limit the effectiveness of our actions, you will learn the procedure for giving rescue breaths to a child and a baby, how and where to squeeze a children's chest, and whether it is possible to use AED to help children .
  Read more

  AED - Automated External Defibrillator

  Currently, the most common cause of death is sudden cardiac arrest. The victims are not only the elderly, but also people in the prime of life - mainly men. The risk of sudden death between the ages of 15-59 is much higher in Poland than in Western Europe. Therefore, taking the example of our neighbors, action should be taken to reduce the death rate.

  Read more

  Pediatric first aid - child's physiology

  The term child refers to children between the first year of life and the beginning of puberty. When a child reaches puberty, they are referred to as teenagers for whom algorithms used for adults can be used. In addition, it is necessary to distinguish between an infant and an older child, since there are several significant differences in the diagnosis and intervention carried out in both groups.

  The purpose of this article is to discuss the child's physiology, which will explain the reasons for choosing specific first-aid procedures for children.

  Read more

  Safe patient, safe rescuer?

  Resuscitation guidelines are today a document that has a significant impact on the way medical practitioners, emergency services, as well as those responsible for organizing the first aid system in workplaces. Today, complying with the recommendations of the Polish Resuscitation Council is considered to be the requirements of medical knowledge, and non-compliance with them, which may expose persons in a state of danger to life, to additional danger, is perceived as an error or lack of due diligence.

  Read more

  Pediatric first aid - assessment of the child's breathing

  If for 5 minutes we do not notice the lack of breath in the child, it can result in irreversible changes in his brain and even lead to the death of the child. The purpose of this article is to discuss the effects of breathlessness in a child. Ways of assessing it and methods of restoring breath. In the article you will also learn what activities and in what order should be done to be able to give your child first aid correctly.

  Read more

  Police rescue procedures

  The Act on Emergency Medical Services is an expression of concern for the safety of citizens in a state of emergency. The new tasks set for Police officers require a new look at the issue of first aid and, above all, training staff in specialist rescue procedures prepared and implemented in close connection with the specificity of duties performed by officers.

  Read more

  Introduction to first aid in sport

  Many sport disciplines considered extreme sports, which until recently were available only to small groups of the chosen ones, were commercialized. Assuming that sports or extreme activities are aimed at providing their participants with maximum sensations and emotions, it should usually be assumed that people practicing such activities should exhibit above average physical and mental abilities. When considering the role of a trainer in the preparation of training activities, attention should be paid to the scope of his responsibility related to ensuring safety, risk assessment and providing adequate means of providing assistance in the event of a possible threat.
  Read more

  Legal aspect of using AED in first aid

  "Automatic external defibrillation"

  Vademecum edited by:

  • professor doctor habilitated medical sciences Jerzy K. Wranicza,
  • professor doctor medical sciences Wojciech Gaszyński
  • Krzysztof Kaczmarek, MD, PhD,
  • Chapter: Legal aspects of using automated external defibrillation

  Read more

  Script: modern standards

  Mention of first aid methods is already in the Old Testament records and Greek works of such eminent figures as Hippocrates from Kos or Gallen. The progress of civilization and the growing bluntness of our lives means that we are increasingly facing a sudden threat to the lives of our community members. In many cases, human life will depend on our rapid and decisive action. That is why it is worth learning the basic principles of providing assistance to victims of accidents and sudden deterioration.

  Read more

  Direct immobilization in rescue and first aid: new legal regulations

  In the context of the amendment to the Mental Health Protection Act of December 2010, the subject of legitimacy and the conditions for the use of direct immobilization is increasingly coming back.

  Read more

  Patient's consent for a medical procedure - basic issues in first aid and emergency medicine

  The consent for medical procedures that the patient has signed for years has been the subject of consideration for doctors and lawyers, for which thousands of pages have already been written.

  Read more

  Criminal and civil responsibilities of persons exercising supervision over the organization of first aid in workplaces

  Each employer is obliged to appoint, prepare and equip employees for effective pre-medical first aid. This obligation results from both the Labor Code and the Regulation on general occupational health and safety regulations. These regulations are intended by the Legislator to be complementary to their subject and they are also indirectly indicate the scope of responsibility of the OHS service in the organization and supervision of the functioning of the first aid system.

  Read more
  • European Funds - Smart Growth
  • Republic of Poland
  • European Union - European Regional Development Fund
  Przełącz na polski
  Kontakt
  Szukaj