Bezpieczne nurkowanie

Tym razem nasi instruktorzy zajmowali się problematyką ratownictwa i bezpieczeństwa na odległym Jukatanie w Meksyku. Ich uwaga skoncentrowana była na problemach związanych z bezpiecznym nurkowaniem. Wspólnie z doświadczonymi instruktorami nurkowania ze szkoły Dune penetrowali wapienne studnie krasowe znane jako "cenote".

Stale rosnące zainteresowanie nurkowaniem rekreacyjnym oraz powszechna dostępność sprzętu do uprawiania tego typu aktywności fizycznej spowodowały znaczne poszerzenie granic wiekowych osób spędzających w ten sposób wolny czas. Niestety idąca za tym komercjalizacja tej dziedziny sportu spowodowała, że w wielu przypadkach dobre praktyki nurkowe zeszły na dalszy plan, a nie rzadko i zdrowy rozsądek. Nowe technologie i materiały pozwalają nurkować osobom do tego nie przygotowanym kondycyjnie , technicznie, a często również z niedomogami zdrowotnymi. Nie wolno nam zapominać, że zanurzanie się pod powierzchnię wody z wykorzystaniem do oddychania zbiorników ze sprężonym powietrzem nadal pozostaje dyscypliną sportu wysokiego ryzyka. Wiele osób zachęconych kampaniami reklamowymi centrów nurkowych podejmuje nieznane im wcześniej wyzwania fizyczne nie zwracając uwagi na poziom swojego wytrenowania, zdolności psychomotorycznych i stan zdrowia.

Jak zatem uniknąć wypadku i skorzystać z możliwości podziwiania podwodnego świata? Centrum Ratownictwa radzi w pierwszej kolejności zasięgnąć porady lekarza w sprawie naszego stanu zdrowia. Kolejnym krokiem powinien być wybór renomowanej szkoły nurkowej, której instruktorzy posiadają odpowiednie certyfikacje w zakresie prowadzenia kursów nurkowania. Trzecim krokiem jest ukończenie szkolenia i regularne praktykowanie nabytych umiejętności pod okiem doświadczonych kolegów. Czwartym krokiem jest zachowanie rozsądku podczas każdego nurkowania. Życzymy udanych wypraw nurkowych i zapraszamy do obejrzenia naszej foto galerii z wyprawy na Półwysep Jukatan.

  • European Funds - Smart Growth
  • Republic of Poland
  • European Union - European Regional Development Fund
Przełącz na polski
Kontakt
Szukaj