PIERWSZY W TYM ROKU KURS KPP WROCŁAW – KOLEJNY SUKCES

W dniach 19-21 oraz 26-28 lutego br. zorganizowaliśmy pierwszy w tym roku kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla osób indywidualnych we Wrocławiu. Zaraz po Warszawie i Katowicach, Wrocław jest już trzecim miastem Polski, w którym w tym roku zespół instruktorów Centrum Ratownictwa przeszkolił kolejnych nowych ratowników. W zajęciach wzięło udział przeszło 30 osób w grupie podstawowej i 10 osób w grupie przystępującej do recertyfikacji uprawnień KPP. Na kursie oczywiście nie mogło zabraknąć kandydatów do służby w Policji, Państwowej Straży Pożarnej czy Wojsku Polskim, ale silną reprezentację młodzieży wystawiło również Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wśród naszych kursantów znaleźli się ponadto przedstawiciele służb BHP, pedagodzy, rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Pierwsza część kursu poświęcona została na zajęcia teoretyczne i praktyczne, które odbyły się na terenie Wyższej Szkoły Handlowej, z którą nawiązaliśmy stałą współpracę. Uczestnicy szkolenia poznawali podstawy pierwszej pomocy oraz rozszerzonej pierwszej pomocy, tak aby ostatecznie posiąść wiedzę i umiejętności niezbędne do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy jako ratownicy w myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Przez cały czas trwania kursu KPP do dyspozycji przyszłych ratowników był sprzęt niezbędny do nauki i realizacji zajęć praktycznych - między innymi w torby w standardzie PSP R1 i R2, AED model Defibtech, deski ortopedyczne, nosze podbierakowe, kamizelkę typu KED, zestaw do tlenoterapii oraz wiele innych.

Druga część kursu, przypadająca w kolejny weekend obejmowała zajęcia w terenie. Po upewnieniu się przez zespół Centrum Ratownictwa, że sprzęt i kursanci są gotowi rozpoczęliśmy zajęcia w grupach ćwiczeniowych. W ramach zajęć terenowych kursanci ćwiczyli techniki wysokościowe, zabezpieczenie pacjenta w trudno dostępnym terenie i walkę z hipotermią połączone z ewakuacją do punkt spotkania z ZRM, przejazd na linie z pacjentem zabezpieczonym w noszach typu SKED na wysokości 15 metrów, zabezpieczenie urazów u poszkodowanego nieprzytomnego i ewakuacja przy użyciu deski ortopedycznej, przedostanie się ze stromego brzegu do pełnomorskiej tratwy ratunkowej tylko przy wsparciu światła chemicznego. W ten sposób przygotowani przenieśliśmy się na teren starego browaru w Sobótce, który dzięki uprzejmości administratora obiektu jest nam użyczany na czas prowadzenia szkolenia. Na miejscu kursanci podzieleni na drużyny mieli za zadanie udzielić pomocy w zdarzeniu mnogim - wielu poszkodowanych, gruz, brak oświetlenia, zniszczone ciągi komunikacyjne, problemy z łącznością, brak wystarczających sił i środków do prowadzenia działań ratunkowych. Bardzo trudne zadanie, wymagające wiele odwagi i umiejętności okazało się świetnym podsumowaniem ciężkiego dnia szkoleniowego. Cała przyszła drużyna ratowników spisała się doskonale i perfekcyjnie poradziła sobie z przygotowanymi przez nas założeniami. Cały ten dzień nie mógłby się jednak odbyć, gdyby nie tytaniczny wysiłek naszych instruktorów – ratowników medycznych: Michała Mycko, Patryka Guzika, Piotra Dreznera, Krzysztofa Jakubiaka, Arkadiusza Dudkiewicza i oczywiście niezastąpionego Tomasza Kutyckiego, którym chcielibyśmy ogromnie podziękować.

Dla tak przygotowanej grupy egzamin nie mógł, i nie stanowił problemu. Serdecznie wszystkim gratulujemy uzyskania tytułu Ratownika. Zapraszamy tych, którzy się dotychczas nie zdecydowali, na kolejne edycje naszych kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy, a na zachętę odsyłamy do galerii.

  • European Funds - Smart Growth
  • Republic of Poland
  • European Union - European Regional Development Fund
Przełącz na polski
Kontakt
Szukaj