Ratownictwo drogowe – OSP Warszawa – Białołęka

Strażacy OSP Warszawa – Białołęka zostali przeszkoleni przez instruktorów Centrum Ratownictwa z zakresu ratownictwa drogowego. Druhowie mieli możliwość utrwalenia i przećwiczenia procedur udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku komunikacyjnego, m.in. zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ocenę stanu poszkodowanych i ich ewakuację.

Specyfika wypadków drogowych jest bardzo różnorodna, np. potrącenie pieszego, potrącenie rowerzysty, wypadek z udziałem motocyklisty, zderzenie czołowe z aut osobowych, zderzenie boczne aut osobowych. Za wypadek drogowy uważane jest bowiem każde zdarzenie w ruchu drogowym z udziałem jednego lub więcej uczestników ruchu drogowego, w wyniku którego uczestnik został ranny lub poniósł śmierć. Do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych zalicza się prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, nadmierną prędkość, niedostosowanie prędkości jazdy do warunków pogodowych, wymuszanie pierwszeństwa oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. Na miejsce zdarzenia oprócz policji i PRM wzywana jest również straż pożarna. W zależności od tego, która ze służb jako pierwsza przybyła na miejsce zdarzenia, zadaniem strażaków oprócz udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym jest przede wszystkim zabezpieczenie miejsca zdarzenia i ewakuacja poszkodowanych uwięzionych w pojazdach.

Strażacy OSP Warszawa – Białołęka wraz z instruktorami Centrum Ratownictwa przeanalizowali schematy postępowania w zależności od rodzaju wypadku, a przygotowane przez naszych instruktorów symulacje umożliwiły uczestnikom szkolenia przećwiczyć podstawowe działania wykonywane przy udzielaniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku drogowym.

  • European Funds - Smart Growth
  • Republic of Poland
  • European Union - European Regional Development Fund
Przełącz na polski
Kontakt
Szukaj