Our equipment

Ambulansy instruktorskie

Na dzień dzisiejszy Centrum dysponuje pięciom samochodami. Auta są w pełni przystosowane do prowadzenia szkoleń u klienta. Każdy samochód naszej floty oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC posiada pełen pakiet dodatkowych ubezpieczeń takich jak NWW, AC oraz Assistance, gwarantujących, że zawsze dotrzemy na czas.

Fantomy do nauki resuscytacji i ewakuacji

Fantom Ambu Airway Man

Urządzenia treningowe tej firmy to najwyższa jakość oraz najnowocześniejsza technologia. Fantom Ambu to kolejny stopień wtajemniczenia w szkoleniu z zakresu ratownictwa, a także pierwszej pomocy. Kiedy już nauczymy się zasad i opanujemy podstawy, to najlepszy czas żeby rozpocząć pracę z fantomem Ambu. Regulowany opór klatki piersiowej, możliwość nauki przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, wyczuwalne tętno w połączeniu z profesjonalnym oprogramowaniem daje nieograniczone możliwości. Wymienne worki oddechowe, wymienne twarze oraz dowolna konfiguracja wielkości fantomu pozawalają na bezpieczne i efektywne szkolenie.

Po zakończeniu ćwiczenia, jeśli zachodzi taka potrzeba, każdy kursant może otrzymać wydruk z analizą swojego działania przeprowadzoną przez program komputerowy. Fantom do pracy nie potrzebuje zasilania zewnętrznego i nie musi być podłączony do komputera, co pozwala na prowadzenie ćwiczenia w bardziej realistycznych warunkach.

Komputer rejestrujący przebieg udzielania pierwszej pomocy może znajdować się nawet do 50 metrów od kursanta! Każdy nasz ambulans instruktorski dysponuje urządzeniem tego typu.

Fantom Randy

Fantom Randy to sztandarowy produkt firmy Simulaids, światowego lidera w produkcji sprzętu do symulacji i treningu.

Ważący 50 kg, mierzący 170 cm, wykonany z bardzo wytrzymałego tworzywa, posturą i wyglądem przypomina dorosłego człowieka.

Produkt stworzony z myślą o służbach mundurowych i zakładowych służbach ratunkowych.

Idealnie nadaje się do umieszczania w zadymionych pomieszczeniach, w jaskiniach, piwnicach słowem wszędzie tam gdzie umieszczenie żywego pozoranta mogłoby być zbyt niebezpieczne.

Fantom Brad

Podstawowy fantom do nauki pośredniego masażu serca i sztucznego oddychania. W Centrum Ratownictwa fantomy tego modelu dostępne są w dowolnych ilościach, jakie okażą się potrzebne naszym klientom.

Realistyczny wygląd i funkcjonalność, dobrze zaznaczone punkty orientacyjne na klatce piersiowej takie jak mostek i żebra ułatwiają naukę.

Wymienne maski twarzowe sprawiają, że nauka sztucznego oddychania jest bezpieczna i estetyczna, ponieważ na czas trwania szkolenia każdy kursant otrzymuje swoją maskę.

Klatka piersiowa fantoma Brad jest osobnym elementem eksploatacyjnym i w razie uszkodzenia można ją łatwo i szybko wymienić.

Fantom Mała Ania

Bezdyskusyjnie najlepszy fantom do nauki pośredniego masażu serca i sztucznego oddychania u noworodków i niemowląt. Producent zadbał o każdy szczegół, dzięki czemu nauka jest bardzo życiowa.

Wymienne drogi oddechowe, możliwość ćwiczenia udrażniania dróg oddechowych w przypadku zadławienia i zakrztuszenia, udrażnianie dróg oddechowych w przypadku utraty przytomności.

W trakcie każdego szkolenia znajduje się czas przewidziany na naukę pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia u dzieci, niemowląt oraz noworodków.

Nauka ewakuacji i transport poszkodowanego

Jak kraj długi i szeroki krążą po nim legendy, że lepiej przed przyjazdem zawodowców nie ruszać poszkodowanego tylko co wtedy kiedy ruszyć go trzeba?

Deska ortopedyczna

To wykonane z tworzywa sztucznego o bardzo wysokiej wytrzymałości nosze. Głównym ich zadaniem jest stabilizacja poszkodowanego, u którego podejrzewamy, że mogło dojść do urazu kręgosłupa. Innymi wskazaniami do wykorzystania deski ortopedycznej może być również złamanie kończyn dolnych, uraz miednicy oraz inne schorzenia dyskwalifikujące poszkodowanego z samodzielnego poruszania. Kształtem można je porównać do „deski”, dlatego też zwykło się je tak nazywać. W zależności od przeznaczenia i producenta długość zawiera się między 180 a 200 centymetrów, szerokość od 45 do 80 centymetrów, a wysokość od 2 do 10 centymetrów. Są to urządzenia całkowicie przepuszczalne dla promieniowania Roentgena’ owskiego, co pozwala na wdrożenie szybkiej diagnostyki obrazowej pacjenta przy przyjęciu na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

W Centrum Ratownictwa do nauki wykorzystujemy dwa rodzaje desek o najlepszych na polskim rynku parametrach:

Pierwsza to przeznaczona do ratownictwa drogowego – technicznego deska Ferno Millennia.

Jej kształt ułatwia wkładanie jej do samochodu i podkładanie pod poszkodowanego, zwęża się ku dołowi i jest podcięta od spodu. Jest w całości przepuszczalna dla promieni rentgenowskich, co powoduje, że pacjent który na nią trafi nie musi być wielokrotnie przekładany. Do kompletu należy zaliczyć cztery atestowane pasy do przymocowania pacjenta na desce oraz podkładkę z kompletem klocków i pasków do przytwierdzenia głowy pacjenta do deski.

Druga to deska Baxstrap firmy Laerdal dedykowana dla ratownictwa wodnego i specjalistycznego. Tak samo jak deska Ferno jest przepuszczalna dla promieni rentgenowskich i posiada komplet pasów i elementów potrzebnych do przymocowania na nią pacjenta. Tym co ją wyróżnia od innych desek to kształt i budowa. Kiedy przyjrzymy się z boku to zobaczymy, że deska Baxstrap nie jest zupełnie płaska, cecha ta w połączeniu z dodatnią pływalnością ma ułatwić „podbieranie” poszkodowanego z wody. Innym wyróżnikiem produktu Laerdal jest wielkość otworów, przy pomocy których podnosi się deskę Tutaj otwory są dwukrotnie większe niż w innych deskach, przez co ratownik może pracować w grubych rękawicach ochronnych.

Nosze próżniowe

To nosze służące do dalekich transportów pacjentów z urazami kręgosłupa. Nie wykorzystujemy ich na co dzień i do działań ratunkowych.

Specyficzna budowa noszy pozwala po wypompowaniu powietrza na daleki transport z pełną stabilizacją ortopedyczną.

Wypełnione w środku granulatem styropianowym i powietrzem. Z zewnętrznej strony znajduje się zawór, przy pomocy którego wypompowywane jest powietrze.

Wcześniej należy uformować materac tak, aby szczelnie przylegał do poszkodowanego, następnie przy pomocy specjalnej pompki wysysamy powietrze i w ten sposób otrzymujemy idealnie przylegające do pacjenta nosze.

Izraelskie nosze składane

Nosze typu Shoshana. Składane, specjalistyczne nosze z kółkami do szybkiej ewakuacji pacjenta.

Stworzone z myślą o służbach mundurowych, działających na współczesnym polu walki.

Niska masa własna (5 kg), duży udźwig do 350 kg, szybki system składania i rozkładania (czas do 10 sekund) oraz łatwo zmywalny materiał powoduje, że nosze typu Shoshana są najczęściej używane przez służby medyczne największych armii świata.

SKED

Lekkie nosze kompozytowe wykonane z takich materiałów jak włókno węglowe i kevlar. Wymyślone do ewakuacji poszkodowanych z pola walki bez konieczności zatrzymywania pojazdów. Z czasem przystosowane do ratownictwa wysokościowego i specjalistycznego. Można je podwiesić do śmigłowca, użyć do ewakuacji z wąskich przestrzeni.

Wyjątkowa wytrzymałość, niska masa własna sprawiają, że nosze typu SKED to produkt na miarę XXI wieku w ratownictwie.

Dodatkowym atutem jest sposób przechowywania, złożone nosze, a dokładniej zrolowane i zamknięte w plecaku zajmują niewiele miejsca.

Kamilzelka ewakuacyjna

Jej podstawowe zastosowanie to stabilizacja kręgosłupa i głowy poszkodowanego we wstępnej fazie działań ratunkowych.

Bardzo często wykorzystywana do ewakuacji poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz w miejscach, gdzie z racji rozmiarów nie może być zastosowana deska ortopedyczna.

Dodatkowo kamizelka umożliwia transport poszkodowanego w pionie np.: wyciąganie ze studzienek kanalizacyjnych.

W Centrum Ratownictwa szkolenie przebiega na dwóch rodzajach kamizelek ewakuacyjnych: KED i Oregon.

Nosze płachtowe

Służą do transportu pacjentów tzw. nieurazowych. Oznacza to, że pacjent którego chcemy transportować na takich noszach nie uległ wcześniej żadnemu wypadkowi. Wykorzystywane przez służby ratunkowe do ewakuacji pacjentów ze schorzeniami internistycznymi. Największe zalety to ich niewielki rozmiar i niska waga sięgająca do 2 kg. Wytrzymałość takich noszy szacuję się na 150 – 250 kg w zależności od producenta. Do skutecznego i bezpiecznego użycia (zniesienia) potrzeba minimum 4 ratowników.

Nadmienić można, że zmodyfikowane wersje noszy płachtowych można spotkać na polu walki w różnych regionach świata, co świadczy o niezwykłej użyteczności tego środka ewakuacji.

Torby na zestawy R0 i R1

Do przenoszenia drobnego sprzętu medycznego i materiałów opatrunkowych służą torby R0 i R1.

Torba lub Plecak R1

Jest to jeden z najbardziej powszechnych zestawów używanych przez PSP, specjalnie stworzony dla jednostek współpracujących z Zespołami Ratownictwa Medycznego. Konfiguracja pozwala na zabezpieczenie pacjenta urazowego, jak i internistycznego.

Najważniejszymi elementami jest zestaw do utrzymania drożności dróg oddechowych, składający się z worka samorozprężalnego, butli z tlenem, kompletu masek do tlenoterapii, zestawu do zaopatrywania ran oraz złamań składającego się z kompletu szyn, jałowych opatrunków oraz bandaży, kołnierzy ortopedycznych służących do stabilizacji szyjnego odcinka kręgosłupa.

Torba R0

Jest to torba do podstawowych czynności ratunkowych, wyposażona w zestaw ochrony osobistej, zestaw do zaopatrywania ran i oparzeń oraz utrzymania komfortu termicznego.

Sprzęt specjalistyczny

Sprzęt do nauki defibrylacji

Do efektywniejszej nauki pierwszej pomocy wykorzystujemy treningowe defibrylatory (ang. AED).

Sprzęt, którym szkolimy jest zgodny z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z roku 2010.

W pełni bezpieczny, z polskim menu z możliwością realistycznego odwzorowania zdarzenia.

Do celów dydaktycznych w Centrum Ratownictwa korzystamy z defibrylatorów marki Zoll, Medtronic, Philips oraz Cardiac Science.

Sprzęt do ratownictwa wysokościowego

W skład kadry Centrum wchodzą członkowie grup ratownictwa wysokościowego i instruktorzy wspinaczki. Posiadamy możliwość przeprowadzenia szkolenia w każdy miejscu.

Na wyposażeniu Naszej firmy posiadamy atestowane oraz odnawiane każdego roku zestawy, składające się z lin statycznych oraz dynamicznych, taśm, kilkuset karabinków oraz sprzętu atestowanego do ratownictwa wysokościowego marki Petzl.

Do dyspozycji kursantów pozostaje kilkanaście zestawów wyposażenia osobistego, na który składają się: uprzęże wysokościowe, kaski, latarki, oraz przyrządy szeroko wykorzystywane w wysokościowych technikach ratowniczych.

Sprzęt do ćwiczenia segregacji i zdarzeń masowych

Triage lub inaczej segregacja to jeden z ważniejszych elementów współczesnego ratownictwa. Do prowadzenia zajęć z segregacji używamy zestawów segregacyjnych zgodnych z krajowymi wytycznymi (KSRG).

Na wyposażeniu naszej firmy znajdują się również zestawy z innych systemów ratowniczych świata.

Autorski program szkolenia prowadzonego przez Instruktorów opiera się na wykorzystaniu do każdego ćwiczenia minimum 10 specjalnie przygotowanych fantomów. Dzięki temu do prowadzenia zajęć i zwiększenia ich realizmu nie potrzeba zaangażowania dużej liczby pozorantów lub instruktorów, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów takiego szkolenia.

Sprzęt do ćwiczenia ewakuacji z zadymienia i gaszenia pożarów

Dysponujemy specjalistycznym sprzętem do zadymiania pomieszczeń. Jest on w pełni bezpieczny dla kursantów, posiada ważne atesty, a kadra instruktorska posiada uprawnienia do prowadzenia ćwiczeń. Sprzętem uzupełniającym ćwiczenie z zakresu ewakuacji są specjalistyczne maski ucieczkowe, w które wyposażamy kursantów przed każdym ćwiczeniem.

Do ćwiczeń z zakresu gaszenia pożarów wykorzystujemy sprzęt taki jak gaśnice śniegowe, proszkowe oraz koce gaśnicze, a także sprzęt ochrony osobistej. Klientom oferujemy także możliwość przeprowadzenia szkolenia z zakresu prowadzenia działań ratowniczych w przypadku zapalenia się ciała człowieka oraz jego odzieży w myśl zasady „Stop drop and roll”.

W szczególnych warunkach przebieg ćwiczeń urealnić może także wykorzystanie materiałów pirotechnicznych stosowanych przez instruktorów posiadających kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie w wykorzystaniu ich dla potrzeb szkoleniowych.

Sprzęt do nauki ratownictwa wodnego

Kolejnym atutem wyróżniającym naszą firmę na tle konkurencji to wieloletnia współpraca z Grupą Operacyjną Dolnośląskiego WOPR oraz Mazurskiego WOPR.

W skład naszej kadry wchodzą Ratownicy WOPR i instruktor WOPR. Posiadany przez nas sprzęt umożliwia prowadzenia szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego.

Na swoim wyposażeniu posiadamy m.in. łódź motorową, łódź wiosłową, bojki SP, rzutki, kołowroty, koła ratunkowe, kamizelki asekuracyjne i wiele innego sprzętu.

Specjalistyczny sprzęt do charakteryzacji

Dopełnieniem Naszych szkoleń jest realistyczne odwzorowanie urazów i ran, z jakimi najczęściej możemy mieć styczność.

Środki których używamy są bezpieczne i posiadają wszystkie wymagane certyfikaty.

Pracujemy na sprzęcie, którego używają najlepsi specjaliści z branży FX na świecie.

  • European Funds - Smart Growth
  • Republic of Poland
  • European Union - European Regional Development Fund
Przełącz na polski
Kontakt
Szukaj