Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Apteczki modułowe dla firm – jak z nich korzystać? Zalety i możliwości

Wyposażenie znajdującej się w firmie apteczki musi być dopasowane do warunków panującym w miejscu wykonywania pracy. Zestaw, który będzie odpowiedni do biura, niekoniecznie sprawdzi się na hali produkcyjnej czy w restauracyjnej kuchni. Jednak skompletowanie apteczki, która oprócz podstawowego wyposażenia będzie zawierać dodatkowe urządzenia i akcesoria umożliwiające skuteczne niesienie pomocy może być trudne. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest apteczka modułowa dla firm. Co to jest i na jaki model warto się zdecydować?

Czym jest apteczka modułowa?

Co to jest apteczka modułowa? Najprościej można opisać ją jako zestaw różnych apteczek podzielonych na części odpowiadające różnym problemom. Zawartość każdego z modułów pozwala na udzielenie pomocy poszkodowanemu w przypadku np. krwotoku czy oparzenia. Każdy z nich stanowi gotowy do użycia i w pełni funkcjonalny komplet pozwalający na skuteczne działanie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Budowa apteczki modułowej pozwala w wygodny i szybki sposób rozdzielić zadania między kilku ratowników i udzielenie pomocy wielu osobom na raz. Z kolei wygodne opakowania zbiorcze ułatwiają przechowywanie i transport całego zestawu.

Jakie są rodzaje apteczek modułowych?

Apteczki modułowe dla firm zostały to efekt współpracy ekspertów z zakresu pierwszej pomocy i BHP oraz specjalistów medycyny ratunkowej. To doskonałe rozwiązanie pozwalające na skuteczne działanie w przypadku najczęstszych incydentów wymagających pomocy medycznej. Poszczególne moduły mają różne przeznaczenia. Wśród zestawów dostępnych w sklepie Centrum Ratownictwa znalazły się:

  • Zestaw Krwotoki – to swego rodzaju “zestaw startowy”, który zawiera podstawowe elementy niezbędne do zatrzymania masywnego krwotoku lub krwawienia.
  • Zestaw Oparzenia – wyposażony w produkty umożliwiające szybkie zabezpieczenie oparzeń termicznych w prawidłowy sposób, pozwalając ograniczyć rozległość oparzeń i zwiększyć szanse na pełen powrót do zdrowia.
  • Zestaw Złamania – jego zawartość umożliwia zabezpieczanie urazów kostno-stawowych, w tym również złamań otwartych.
  • Zestaw Produkcja – to wyjątkowy zestaw opracowany dzięki współpracy ze specjalistami BHP z największych firm produkcyjnych w Polsce. W jego skład wchodzą elementy umożliwiające udzielenie pierwszej pomocy w wielu sytuacjach, takich jak zranienia, urazy kostno-stawowe, urazy oczu i wiele innych.
  • Zestaw Reanimacja – zawiera produkty zabezpieczające ratownika przed zagrożeniami, które mogą się pojawić podczas wykonywania RKO oraz podnoszące komfort działania w trudnych warunkach. Zestaw ten może stanowić niezależny, gotowy do użytku produkt lub być dołączony jako uzupełnienie do AED.
  • Zestaw Zranienia – w jego skład wchodzą produkty ułatwiające udzielanie pierwszej pomocy przy niewielkich wypadkach i niezbyt poważnych kontuzjach niebędących stanami zagrożenia życia lub zdrowia.
  • Zestaw Stany Nagłe – zestaw opracowany w taki sposób, by ułatwić udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłych takich jak atak epilepsji, omdlenie, zasłabnięcie, wychłodzenie, przegrzanie, odwodnienie, zaprószenie oka, powikłania cukrzycy czy konieczność usunięcia drobnych ciał obcych.

Poszczególne moduły można ze sobą łączyć, tworząc rozbudowane zestawy Rescue Kit. Apteczka modułowa jest niezwykle pomocna w trakcie wielu zdarzeń – również tych mających miejsce na terenie zakładu pracy.

Gdzie sprawdzi się apteczka modułowa?

Apteczka modułowa to produkt, którego ogromną zaletą jest możliwość personalizacji. Pozwala to na skompletowanie zestawu, który będzie zarówno spełniał zarówno potrzeby pracowników, jak i wymogi określone prawem pracy. To, co powinno być w apteczce modułowej, zależy przede wszystkim od panujących w danym miejscu warunków.

Apteczka modułowa sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w zakładzie produkcyjnym oraz przy pracach w terenie. To niezwykle uniwersalne rozwiązanie, z którego korzystają nie tylko firmy, ale nawet profesjonalni ratownicy górscy czy zespoły ochotniczej straży pożarnej. Jest to doskonała inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się na terenie firmy. Dlatego nawet w miejscach, w których nie ma takiego obowiązku, warto zaopatrzyć się w apteczkę modułową – na wszelki wypadek.

Skuteczna pomoc z apteczką modułową

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej rozbudowany zestaw apteczek modułowych Rescue Kit nie udzieli pierwszej pomocy za nas. Dlatego należy zadbać o to, by wszystkie osoby pracujące w danej firmie zapoznały się z jego zawartością i potrafiły jej używać. Doskonałym pomysłem może być zorganizowanie profesjonalnego szkolenia ze specjalistami z Centrum Ratownictwa. W jego trakcie prowadzący przedstawią, jakie są rodzaje apteczek modułowych, co to jest oraz jak korzystać z poszczególnych elementów. Takie spotkanie może być np. częścią kursu pierwszej pomocy. Z pewnością jest to doskonale zainwestowany czas, którego poświęcenie może kiedyś uratować komuś życie.