Blog

Blog Centrum Ratownictwa

Możliwości i funkcje aplikacji RATOWNIK – dlaczego każdy powinien ją mieć zainstalowaną na smartfonie?

Przy udzielaniu pierwszej pomocy mało co jest tak ważne, jak czas. W wielu przypadkach zaledwie kilka minut upływających od zdarzenia decyduje o życiu lub śmierci poszkodowanego. Od kilku lat coraz szerzej propaguje się sprawy związane z pomocą osobom w stanie zagrożenia życia. Rośnie świadomość społeczna, dużą popularnością cieszą się szkolenia pozwalające nabyć odpowiednie umiejętności, a w przestrzeni publicznej coraz częściej spotykamy defibrylatory AED. Powstają też różne innowacyjne rozwiązania wspierające wykwalifikowane osoby w udzielaniu pomocy, a także ułatwiające jej wezwanie. Jednym z nich jest aplikacja Ratownik, będąca efektem wielu lat pracy specjalistów Centrum Ratownictwa. Dlaczego jest ona narzędziem, które każdy z nas powinien mieć na swoim smartfonie?

Czytaj więcej

RKO i defibrylacja kobiet – zasady, postępowanie i mity

Nagłe zatrzymanie krążenia to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jedynym ratunkiem jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Aby poszkodowany miał szansę na przeżycie, należy ją rozpocząć w ciągu pierwszych kilku minut od zdarzenia. Okazuje się jednak, że w sytuacji zatrzymania akcji serca w miejscu publicznym kobiety mają mniejszą szansę na otrzymanie pomocy. Wiele osób ma wątpliwości, czy resuscytacja kobiety (zwłaszcza ciężarnej) może być przeprowadzana według standardowego algorytmu. Dla niektórych problemem jest też... wstyd.

Czytaj więcej

Eventy ratownicze jako forma integracji pracowników

Imprezy integracyjne to spotkania, podczas których pracownicy mają okazję spędzić wspólnie wolny czas, w oderwaniu od zawodowych obowiązków. Dzięki temu mogą się lepiej poznać; to z kolei sprzyja poprawie komunikacji i atmosfery w pracy. Największą skuteczność mają wydarzenia pełne takich atrakcji, które budują poczucie wspólnoty i uczą pracy zespołowej, a przy tym dostarczają intensywnych emocji. Organizowane przez Centrum Ratownictwa eventy ratownicze sprawdzają się w tej roli doskonale.

Czytaj więcej

Jaka apteczka do firmy? Dlaczego wyposażenie ma znaczenie?

Zakup apteczki do zakładu pracy jest obowiązkiem, który na pracodawcę nakładają przepisy BHP. Dotyczy to nie tylko takich miejsc jak zakłady przemysłowe, w których personel obsługuje urządzenia stanowiące potencjalne zagrożenie. Zestawy ratunkowe pozwalające na udzielenie pierwszej pomocy muszą znaleźć się również w biurach i innych firmach, w których wykonywanie przez pracowników ich obowiązków nie wiąże się z dużym ryzykiem wypadków czy urazów. Jakie są najważniejsze elementy wyposażenia apteczki firmowej? Od czego zależy, co powinno się w niej znaleźć?

Czytaj więcej

Czy defibrylator AED w firmie jest obowiązkowym wyposażeniem?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Z tego powodu w każdym zakładzie pracy musi znaleźć się m.in. odpowiednio wyposażona apteczka. Nie warto jednak ograniczać się tylko do tego, co niezbędne i wymagane przepisami. Priorytetem powinna być możliwość udzielenia pomocy w przypadku różnego typu zdarzeń – nawet wtedy, gdy prawdopodobieństwo ich wystąpienia nie jest zbyt wysokie. Z tego powodu AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny, w firmie powinien być włączony do zestawu ratunkowego. Kiedy warto się w niego zaopatrzyć?

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach – poznaj zasady

Mianem odmrożenia określa się wywołane działaniem niskiej temperatury uszkodzenie skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek. W większości przypadków powstają one na skutek przebywania w otoczeniu, w którym temperatura wynosi mniej niż 0°C. Zdarza się też, że są spowodowane bezpośrednim kontaktem z lodem lub innymi zimnymi materiałami. Najbardziej narażonymi okolicami ciała są dłonie, stopy, nos, policzki oraz małżowiny uszne. Jakie są pierwsze objawy odmrożenia i jak pomóc osobie, której dotyczy ten problem?

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych – jak zapewnić dziecku udane i bezpieczne ferie?

Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży oznaczają nie tylko możliwość wypoczynku, ale i przeżycia wspaniałej przygody. To także okazja ku temu, by cieszyć się aktywnościami innymi niż na co dzień – przede wszystkim sportami zimowymi. Aby jednak zapewnić dziecku bezpieczne i atrakcyjne ferie zimowe, należy się do nich dobrze przygotować. Bardzo ważne jest nie tylko to, co zabierzemy ze sobą na wyjazd, ale i umiejętności rodziców lub innych opiekunów. O czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie spędzić ferie?

Czytaj więcej

Poznaj najczęstsze przyczyny NZK u dzieci

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) u dzieci i niemowląt jest problemem, który nie jest wcale rzadki. Nie jest problemem, który dotyczy jedynie osób dorosłych. Jednocześnie powody takiego stanu u najmłodszych mogą być zupełnie inne. Co więcej, przed jego wystąpieniem możemy nie zauważyć żadnych alarmujących sygnałów. Jaka jest najczęstsza przyczyna zatrzymania krążenia u dzieci i jak je rozpoznać?

Czytaj więcej

Korzyści z edukacji dzieci w ramach pierwszej pomocy

Zasady pierwszej pomocy są czymś, co bezwzględnie powinna znać każda osoba. Posiadanie odpowiednich informacji na temat sposobu postępowania w przypadku bycia świadkiem zdarzenia zagrażającego ludzkiemu zdrowiu lub życiu znacznie zwiększa szanse na uratowanie poszkodowanego. Jednocześnie, podobnie jak w przypadku innych umiejętności praktycznych, tylko regularne odświeżanie posiadanych wiadomości pozwala naprawdę je utrwalić, a w razie potrzeby – odpowiednio wykorzystać. Zdaniem ekspertów niezbędna w tym celu jest już edukacja dzieci w ramach pierwszej pomocy. Jak uczyć dzieci jej zasad i w jakim wieku należy zacząć?

Czytaj więcej

Czy znasz najczęstsze przyczyny urazów u dzieci i wiesz, jak sobie z nimi radzić?

Do najczęstszych wypadków z udziałem dzieci należą wypadki komunikacyjne, utonięcia, a także zdarzenia w placówkach edukacyjnych. Nierzadkie są też zadławienia, zatrucia przygniecenia elementami wyposażenia domu, czy upadki. Aby ich liczba uległa zmniejszeniu, niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy, a podstawą jest znajomość najczęstszych przyczyn urazów u dzieci oraz postępowania w takich stanach.

Czytaj więcej

Co to jest Edukacja Dla Bezpieczeństwa, kto może uczyć i jak zostać nauczycielem EDB?

EDB, czyli Edukacja Dla Bezpieczeństwa, to nowy przedmiot szkolny, który zastąpił dotychczasowe Przysposobienie Ochronne. Co prawda porusza się na nim podobne zagadnienia, jednak dokładne treści oraz sposób nauczania przystosowane zostały do współczesnych realiów. To z kolei oznacza, że pojawiło się zapotrzebowanie na posiadających odpowiednie kompetencje nauczycieli. Kto może uczyć EDB i co należy zrobić, chcąc zostać nauczycielem tego przedmiotu?

Czytaj więcej

Torba medyczna – zestaw R1. Do czego służy i dla kogo jest przeznaczona?

Skuteczność działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy zależy nie tylko od umiejętności i wiedzy osób, które je wykonują. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia liczy się dosłownie każda sekunda. Dlatego tak ważne jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu oraz specjalnie zaprojektowanych, ergonomicznych akcesoriów. Doskonałym przykładem jest profesjonalna torba medyczna typu R1. To skompletowany z najwyższą starannością zestaw ratowniczy, stworzony z myślą o wyspecjalizowanych służbach ratunkowych. Do czego służy torba medyczna R1 i dla kogo jest przeznaczona?

Czytaj więcej

Duszność i ataki astmy – pierwsza pomoc. Poznaj postępowanie

Jesień i zima to okres, w którym regularnie pojawiają się komunikaty o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Dane są szczególnie alarmujące dla południowej części kraju, jednak problem smogu występuje w większości polskich miast. Choć na dłuższą metę szkodzi każdemu, największe zagrożenie stanowi dla osób borykających się z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma. Są one szczególnie narażone na nagłe zaostrzenie objawów, zwane atakami. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przy duszności i innych symptomach może wówczas okazać się naprawdę bezcenna. Co zrobić przy napadzie astmy, by naprawdę pomóc choremu?

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc psychologiczna – znaczenie wsparcia psychicznego dla poszkodowanych

W dzisiejszych czasach większość osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie choćby podstawowej wiedzy na temat np. resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zabezpieczania złamań czy opatrywania ran. Jednocześnie koncepcja pierwszej pomocy psychologicznej nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona. Przystępując do czynności ratunkowych, skupiamy się przede wszystkim na takich kwestiach jak funkcje życiowe, objawy chorobowe lub urazy. Powinniśmy jednak zadbać także o odpowiednie wsparcie psychologiczne poszkodowanego. W dłuższej perspektywie może to uratować mu zdrowie, a nawet życie.

Czytaj więcej

Ewakuacja poszkodowanego – te akcesoria powinny znaleźć się na stanie jednostki!

Mianem ewakuacji określa się zespół czynności mających na celu wyprowadzenie lub wyniesienie ludzi, zwierząt bądź mienia ze strefy zagrożonej, jak również zapewnienie bezpiecznych warunków transportu. Ewakuacja poszkodowanego dopuszczalna jest tylko wówczas, gdy niemożliwe jest udzielenie pomocy na miejscu zdarzenia, a także jeśli życiu lub zdrowiu pozostawionej w nim osoby zagraża dalsze niebezpieczeństwo. W takich sytuacjach niezbędne jest stosowanie odpowiednich akcesoriów. Jaki sprzęt do ewakuacji powinien znajdować się na stanie jednostki, do której zadań należą m.in. czynności ratunkowe?

Czytaj więcej

Co robić w nagłym spadku ciśnienia krwi? Poznaj przyczyny i postępowanie

Wartości ciśnienia tętniczego ulegają częstym zmianom pod wpływem różnych czynników. Obniżają się m.in. podczas snu, a także w stanach głębokiej relaksacji. Zdarza się jednak, że spadek ciśnienia jest tak gwałtowny, że powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Jak niskie ciśnienie jest niebezpieczne? Jakie są przyczyny jego spadku i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, u której wystąpi taki stan?

Czytaj więcej

Hipotermia – zasady pierwszej pomocy w górach

Hipotermia jest zagrażającym życiu stanem, w którym dochodzi do znacznego spadku temperatury ciała na skutek zbyt dużej ilości utraconego przez organizm ciepła w stosunku do ciepła przezeń wytworzonego. Przyczyną wychłodzenia najczęściej jest zbyt długie przebywanie w zimnym otoczeniu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dochodzi do niego m.in. w trakcie kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych, aktywności w miejscach, w których panują złe warunki klimatyczne, a także podczas wypraw górskich. Jak się chronić przed hipotermią w górach i jakie zasady postępowania należy wdrożyć, gdy chcemy pomóc wychłodzonej osobie?

Czytaj więcej

Znaczenie ratownictwa obywatelskiego w działalności ratunkowych służb ochotniczych

Ochrona zdrowia, życia oraz mienia jest jednym z kluczowych aspektów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Działania podejmowane w tym zakresie nie ograniczają się jednak jedynie do instytucji państwowych. Ochrona opisanych dóbr to również zadanie dla tzw. ratownictwa obywatelskiego. Czym ono jest i dlaczego jest ono podstawą działania ochotniczych służb ratunkowych?

Czytaj więcej

Poznaj zasady skutecznego unieruchamiania i opatrywania złamań

Mianem złamania określa się przerwanie ciągłości tkanki kostnej, do którego dochodzi na skutek ugięcia, wykręcenia lub zmiażdżenia kości. Wyróżnia się kilka rodzajów tego urazu – przede wszystkim dzieli się je na zamknięte i otwarte, a także bez lub z przemieszczeniem. Postępowanie w przypadku złamania obejmuje przede wszystkim odpowiednie unieruchomienie i ustabilizowanie kończyny oraz natychmiastowy transport poszkodowanego do szpitala. Jak unieruchomić złamania, by nie dopuścić do wtórnych obrażeń i ułatwić późniejsze leczenie?

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc w zadławieniach – postępowanie

Zadławienie jest sytuacją, która zdarza się stosunkowo często i przeważnie jest niegroźne. Nie należy jednak go lekceważyć, gdyż w części przypadków może być stanem zagrożenia życia. Najczęściej spowodowane jest zbyt szybkim, łapczywym spożywaniem pokarmu. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku zadławienia. Istotne jest również odróżnianie zadławienia od zakrztuszenia.

Czytaj więcej

Co zabrać do apteczki na wycieczkę w góry?

Wycieczka w góry to aktywność, do której trzeba podejść wyjątkowo odpowiedzialnie, panują tam bowiem zupełnie inne warunki niż na nizinach. Może się zdarzyć, że przez długi czas będziemy zdani wyłącznie na swoją własną wiedzę, możliwości oraz zabrany ze sobą sprzęt. Kwestią, którą trzeba zająć się odpowiednio wcześniej jest wyposażenie apteczki w góry. Co zabrać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, a jednocześnie nie nosić ze sobą zbyt ciężkiego bagażu?

Czytaj więcej

Nagły wzrost ciśnienia to niebezpieczny stan. Poznaj przyczyny i postępowanie

Nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi może dotknąć również osób, które do tej pory mogły nawet nie wiedzieć, że mają problem z nadciśnieniem tętniczym krwi. W takiej sytuacji konieczne jest skuteczne obniżenie ciśnienia ze względu na ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, zwłaszcza takich jak obrzęk płuc czy udar mózgu. Co zrobić, gdy ciśnienie jest zbyt wysokie?

Czytaj więcej

Co oddech może powiedzieć o stanie poszkodowanego?

Zaburzenia oddechu bywają jednymi z pierwszych zauważalnych objawów nagłego pogarszania się stanu poszkodowanego. Z kolei sprawdzenie, czy osoba nieprzytomna oddycha jest jedną z pierwszych czynności wykonywanych podczas udzielania pierwszej pomocy. Umiejętność rozpoznania prawidłowego oddechu oraz jego zaburzeń może mieć więc istotny wpływ na to, czy podjęte zostaną czynności ratunkowej. Jak zatem rozpoznać nieprawidłowy oddech i jak można go interpretować?

Czytaj więcej

Co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem medycznym?

Zawód ratownika medycznego polega przede wszystkim na udzielaniu profesjonalnej pomocy w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Oznacza to, że osoba go wykonująca musi nie tylko posiadać odpowiednie predyspozycje oraz cechy charakteru, ale i kierunkowe wykształcenie. Codziennością w pracy ratownika medycznego jest konieczność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, co wymaga posiadania umiejętności i wiedzy z różnych dziedzin medycyny. 13 października obchodzony jest Dzień Ratownika Medycznego. Z tej okazji warto się przyjrzeć wyzwaniom, z jakimi wiąże się ten zawód i odpowiedzieć na pytanie: czy warto pracować jako ratownik medyczny?

Czytaj więcej

Resuscytacja w ciąży. Jak udzielić pierwszej pomocy kobiecie w ciąży?

Nagłe zatrzymanie krążenia u ciężarnej najczęściej spowodowane jest przez fizjologiczne zmiany lub schorzenia będące bezpośrednio związane z ciążą. Jednak niezależnie od przyczyny zdarzenia, jednym z czynników decydujących o przeżyciu poszkodowanej jest natychmiastowe podjęcie resuscytacji. Jak udzielić pierwszej pomocy kobiecie w ciąży? Czy można użyć przy tym defibrylatora AED?

Czytaj więcej

Historia i ewolucja pierwszej pomocy i resuscytacji

Sztuczne oddychanie, masaż serca, defibrylacja – wszystkie te czynności są dziś czymś oczywistym. Podstaw pierwszej pomocy uczymy się w szkołach, na rozmaitych szkoleniach oraz specjalistycznych kursach. Trudno uwierzyć, że wiedza na ten temat jest stosunkowo nowa, a RKO w wydaniu bliskim współczesnemu pierwszy raz zastosowano zaledwie około 50 lat temu. Światowy Dzień Pierwszej Pomocy to doskonała okazja, by przypomnieć, jak starano się przeciwdziałać śmierci w przeszłości.

Czytaj więcej

Bezprzyrządowe i przyrządowe metody udrażniania dróg oddechowych

Oddech to życie. Każdego dnia wykonujemy średnio 20 000 oddechów; 12-17 oddechów na minutę. Jest to czynność tak naturalna i oczywista, że zupełnie o niej nie myślimy… dopóki go nie zabraknie. Ograniczenie drożności dróg oddechowych powoduje, że ilość powietrza docierającego do płuc drastycznie się zmniejsza lub wręcz jest całkowicie blokowana. Jedną z podstawowych czynności ratunkowych jest udrażnianie dróg oddechowych. Mamy metody przyrządowe oraz bezprzyrządowe.

Czytaj więcej

Rodzaje szyn do unieruchamiania złamań. Czy znasz różnice?

Pierwsza pomoc w złamaniach i zwichnięciach kończyn zakłada unieruchomienie miejsca urazu, aby ograniczyć patologiczną ruchomość kości bądź stawu i nie dopuścić do pogłębienia się urazu. Czy warto mieć taką szynę w apteczce? Jakie są rodzaje szyn, czym się różnią i jaką szynę stabilizującą używać?

Czytaj więcej

Co to jest badanie fizykalne i jak przeprowadzić szybkie badanie urazowe?

Badanie fizykalne, nazywane też przedmiotowym polega na zbieraniu informacji o poszkodowanym za pomocą metod takich jak oglądanie, dotykanie, opukiwanie i osłuchiwanie. Jest to metoda umożliwiająca dokonanie wstępnej oceny. Elementem badania fizykalnego jest szybkie badanie urazowe przeprowadzane m.in. przez ratowników. Dowiedz się, jakie informacje można uzyskać podczas takiego badania oraz jak je wykonać?

Czytaj więcej

Czy warto mieć AED w samochodzie?

Czy posiadanie w samochodzie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) ma sens i czy z praktycznego punktu widzenia AED w samochodzie to dobry pomysł, czy może przerost formy nad treścią? Nie ma w tym względzie przepisów, więc każdy musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przyda mu się AED w samochodzie prywatnym. Postaramy się jednak nieco ułatwić tę decyzję i podpowiedzieć, kiedy warto, a kiedy niekoniecznie jest to potrzebne.

Czytaj więcej

Jak się chronić przed udarem cieplnym i przegrzaniem?

Letnie temperatury, gdy z nieba leje się żar, a słońce ostro przypieka, potrafią dać się we znaki. Nie zawsze jest to przyjemne ciepełko, a skrajne temperatury są wręcz niebezpieczne dla zdrowia i życia. Latem łatwo o udar cieplny i przegrzanie. Jak korzystać ze słonecznych dni, ale robić to bezpiecznie i nie ryzykować? Podpowiadamy!

Czytaj więcej

Skręcenie kostki – popularna kontuzja. Pierwsza pomoc i postępowanie

Skręcenie kostki, czyli uraz w obrębie stawu skokowego to dość powszechna kontuzja, która może przydarzyć się każdemu. Polega ona na uszkodzeniu torebki stawowej i więzadeł w stawie skokowym najczęściej na skutek nieprawidłowego ustawienia stopy w czasie aktywności wymagającej wykonywania dużych ruchów skrętnych. Skręcona kostka boli i potrafi na dłuższy czas wyłączyć z aktywności wymagającej poruszania. Wyjaśniamy, jak wygląda postępowanie i pierwsza pomoc w przypadku skręcenia stawu skokowego i jak zapobiec pogłębianiu się urazu.

Czytaj więcej

Kto może podać adrenalinę osobie we wstrząsie anafilaktycznym?

Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrożenia życia wywołanym gwałtowną reakcją układu immunologicznego na alergen. Osobom nadwrażliwym na daną substancję, u których istnieje ryzyko rozwoju wstrząsu anafilaktycznego, zaleca się noszenie przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną. Nie zawsze jednak taki człowiek jest w stanie samodzielnie przyjąć lek. Czy zatem świadek zdarzenia może wstrzyknąć adrenalinę osobie we wstrząsie anafilaktycznym?

Czytaj więcej

Uprawiasz sport? Zadbaj o ochronę głowy!

Sport to zdrowie… tak, ale tylko pod pewnymi warunkami, a jednym z nich jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Najbardziej narażoną częścią ciała podczas różnego rodzaju aktywności jest głowa. Urazy i wypadki się zdarzają, na szczęście większość z nich niegroźna i co najwyżej będzie wiązała się z przerwą w aktywności. Jednak urazy głowy i kręgosłupa to zupełnie co innego – mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W tym artykule skupimy się nad zagadnieniem, dlaczego ochrona głowy jest tak istotna.

Czytaj więcej

Opatrunki hemostatyczne – skuteczne tamowanie masywnych krwotoków

Jedną z podstawowych umiejętności ratowniczych jest tamowanie krwotoków. Mamy na to wiele metod – od plastrów, poprzez opatrunki jałowe z bandażem, opaski uciskowe, aż po opatrunki hemostatyczne. Te ostatnie polecane są zwłaszcza do opatrywania ran w miejscach z utrudnionym dostępem, gdzie niemożliwe lub nieefektywne będzie założenie standardowego opatrunku uciskowego lub opaski uciskowej.

Czytaj więcej

Jak postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję? Ważne porady!

W Polsce nie ma zbyt wielu jadowitych stworzeń, które stanowiłyby realne zagrożenie dla człowieka (z wyłączeniem osób uczulonych). Wyjątkiem jest żmija zygzakowata, która jest jedynym jadowitym wężem występującym naturalnie na terenie naszego kraju. Budzi postrach, choć tak naprawdę jej ataki zdarzają się rzadko, a jad nie działa natychmiastowo, jest więc czas na reakcję. Mimo tego ukąszenia żmii w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Poznaj objawy ukąszenia żmii oraz postępowanie.

Czytaj więcej

Krwawienia z nosa – przyczyny i pierwsza pomoc

Krwawienie z nosa jest dość powszechną dolegliwością. Z reguły niegroźne, dające się szybko zatamować i poza chwilową tkliwością okolic nosa nie pozostawia śladów. O ile nie powtarzają się często, a ich przyczyna jest jasna, raczej nie ma powodów do niepokoju. Jednak w przypadku powtarzających się krwotoków bez wyraźnej przyczyny warto skonsultować się z lekarzem. W tym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa oraz postępowanie w pierwszej pomocy. Ta wiedza na pewno Ci się przyda.

Czytaj więcej

Co musisz wiedzieć o ciśnieniu tętniczym krwi?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi jest jednym ze wskaźników, który bardzo dużo mówi o zdrowiu i kondycji organizmu. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to tylko jeden parametr, a jednak ma ogromne znaczenie diagnostyczne. Co należy wiedzieć o ciśnieniu tętniczym krwi?

Czytaj więcej

W co wyposażyć apteczkę dla rodziców i opiekunów?

Apteczka pierwszej pomocy powinna być wyposażona w niezbędne akcesoria, opatrunki oraz leki, i tak skomponowana, aby odpowiadała indywidualnym potrzebom właściciela. Gotowe zestawy są uniwersalne, ale jednocześnie złożone tak, by spełniały jedynie ogólne założenia. A co, gdy kompletujemy zestaw z myślą o dzieciach? Wtedy warto nieco zmodyfikować jego skład. Zastanawiasz się, co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy przygotowanej z myślą o najmłodszych? Podpowiadamy.

Czytaj więcej

Gdzie i jak znaleźć defibrylator AED? To łatwiejsze niż myślisz!

Program publicznego dostępu do defibrylacji zakłada zbudowanie gęstej siatki dostępu do urządzeń AED. Czy wiesz, jak sprawdzić, gdzie w Twojej okolicy znajduje się AED i gdzie warto, aby takie urządzenie zostało zamontowane? Podpowiadamy, jak znaleźć AED i co zrobić, jeżeli go nie ma, a uważasz, że powinno być.

Czytaj więcej

O czym powinni wiedzieć świeżo upieczeni rodzice?

Jesteś tatą lub mamą albo dopiero przygotowujesz się do tej roli? Z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko było bezpieczne. Niestety zdarzają się różne sytuacje, a wiedza z pierwszej pomocy pediatrycznej może okazać się niezastąpiona. Ba! Uważamy, że jest na wagę życia. Oto kilka informacji z zakresu ochrony i pierwszej pomocy udzielanej dzieciom, o których musicie wiedzieć.

Czytaj więcej

Co to jest triage i na czym polega?

Gdy poszkodowanych jest wielu, zachodzi konieczność ustalenia priorytetów w udzielaniu ratunku. Możliwości personelu medycznego są ograniczone i nie można w równym stopniu zająć się każdym. Niezależnie od tego, czy jest to miejsce zdarzenia, czy szpital, w jakiś sposób trzeba nadać poszczególnym poszkodowanym pierwszeństwo względem… no właśnie czego? Na to pytanie odpowiada triage, czyli procedura medycznej, ratunkowej segregacji. Czym jest i na czym polega?

Czytaj więcej

Co to jest wstrząs anafilaktyczny i jak postępować?

Silna reakcja alergiczna może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, będącego stanem zagrożenia życia. Jego przebieg jest zazwyczaj gwałtowny i dramatyczny, a bez szybkiej pomocy wstrząs prowadzi do śmierci. Jak rozpoznać anafilaksję i jakie powinno być postępowanie prowadzone przez świadka zdarzenia?

Czytaj więcej

Pomóż w propagowaniu pierwszej pomocy – zostań instruktorem!

Im więcej osób ma wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, tym lepiej. Ideałem byłoby, gdyby dosłownie każdy człowiek potrafił ją zastosować w praktyce. Do tego właśnie służą kursy pierwszej pomocy oraz różne akcje i eventy, mające na celu propagowanie odpowiednich zachowań i postaw w społeczeństwie.

Czytaj więcej

Czy można nie udzielić pierwszej pomocy? Kilka słów o naszych obowiązkach

Pytanie w tytule jest nieco przewrotne, ale nie bezzasadne. Czy można NIE udzielić pierwszej pomocy? Zawsze przecież podkreśla się obowiązek niesienia pierwszej pomocy i to, że za jej nieudzielenie grozi nawet kara pozbawienia wolności. W takim razie czy to z definicji nie sprawia, że takie pytanie jest bezzasadne? I tak, i nie.

Czytaj więcej

Elementy ratownictwa taktycznego a pierwsza pomoc. To warto wiedzieć!

Wiedza z zakresu medycyny taktycznej wykorzystywana jest na polu walki i w warunkach narażenia na działanie broni palnej. Coraz więcej osób niebędących bezpośrednio związanych z organizacjami militarnymi interesuje się ratownictwem taktycznym. Wiedza ta może być przydatna, o czym uświadomiła nas wojna na Ukrainie.

Czytaj więcej

Jaki jest zakres uprawnień nauczyciela i opiekuna przy udzielaniu pierwszej pomocy?

Czy zakres obowiązków nauczyciela i opiekuna w zakresie udzielania pierwszej pomocy w jakiś sposób różni się od tego, do czego jest zobowiązany każdy? Jakie kursy i szkolenia musi przejść nauczyciel i jakim obowiązkom podlega? A także jaki kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli będzie najodpowiedniejszy? Odpowiadamy na te pytania.

Czytaj więcej

Jak zaangażować społeczeństwo w udzielanie pierwszej pomocy

Dużo mówi się o tym, że każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy i reagować, gdy będzie to konieczne. To jednak wciąż za mało, a świadomość społeczna, choć zwiększająca się z roku na rok, nadal wymaga sporo pracy. Co można w tym zakresie zrobić? Jak zaangażować społeczność w udzielanie pierwszej pomocy i akcje edukacyjne? Czym jest społeczna odpowiedzialność i co każdy z nas może zrobić, by dołożyć własną cegiełkę?

Czytaj więcej

Staza taktyczna i jej zastosowanie w krwotokach

Opaska uciskowa, nazywana również stazą taktyczną umożliwia udzielenie skutecznej pomocy w przypadku masywnego krwotoku. Gdy typowy opatrunek uciskowy jest niewystarczający lub nie ma możliwości jego założenia, ratunkiem może być właśnie użycie stazy taktycznej. Kiedy należy to robić i jak używać stazy taktycznej?

Czytaj więcej

Zasady postępowania przy krwotokach i zranieniach

Rany są urazami powstającymi w wyniku przerwania ciągłości skóry. Mogą obejmować zarówno powierzchowne warstwy skóry, jak i sięgać głębiej położonych tkanek, a nawet narządów. Każda rana, niezależnie od wielkości wymaga zaopatrzenia, chociażby po to, by nie dopuścić do jej zabrudzenia i rozwoju infekcji. Czy wiesz, jak prawidłowo zabezpieczyć rany, jak tamować krwotoki i co na ten temat mówią wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji z 2021 roku?

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc w trasie, czyli kierowco – nie przejeżdżaj obojętnie!

Przepisy mówią jasno – kierowca, jeżeli jest świadkiem zdarzenia drogowego i widzi sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, ma obowiązek zatrzymania się i udzielenia pomocy. Obowiązek ten dotyczy zresztą nie tylko kierowców, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego; jest to tak samo obowiązek pasażera, czy pieszych.

Czytaj więcej

Zasady prowadzenia RKO w hipotermii

Głęboka hipotermia może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia. W tym artykule omówimy zasady postępowania w głębokiej hipotermii i procedury RKO, które nieco różnią się od tych stosowanych w normalnych warunkach. Poznaj zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej w hipotermii.

Czytaj więcej

Lawina – jak postępować w razie zagrożenia?

Śnieżne lawiny są niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem, występującym w górach. Dochodzi do nich, gdy warstwa śniegu zalegająca na stromych zboczach traci stabilność i w gwałtowny sposób osuwa się ze stoku. Jest to żywioł tak silny, że niszczy wszystko na swojej drodze. Czy znasz zasady bezpieczeństwa chroniące przed zgubnym skutkiem lawin i jak postępować w przypadku jej zejścia?

Czytaj więcej

Niebezpieczne zimowe urazy – pomoc pilnie wymagana!

Zima jest wspaniałą porą roku, zwłaszcza dla osób, które uwielbiają śnieżne sporty i białe szaleństwo, a w minusowych temperaturach czują się jak w swoim żywiole. Nie zapominajmy jednak, że jest to jednocześnie czas, gdy nader często dochodzi do urazów. W artykule skupimy się na tym, jakie są niebezpieczne zimowe urazy i jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej.

Czytaj więcej

Instruktor pierwszej pomocy - kto może szkolić z pierwszej pomocy?

Temat uprawnień do prowadzenia szkolenia z pierwszej pomocy od lat budzi wątpliwości i kontrowersje.

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc dzieciom na obozach zimowych – co powinien umieć opiekun?

Odbywające się podczas ferii kolonie i obozy zimowe to wspaniała okazja dla dzieciaków, by mogły oderwać się od codzienności, spróbować nowych aktywności, zwiedzić ciekawe miejsca i odpocząć od szkoły. Jest to równocześnie wyzwanie dla opiekunów, by zapewnić bezpieczeństwo i należytą opiekę. Jakie umiejętności pod kątem pierwszej pomocy powinien posiadać opiekun?

Czytaj więcej

W co wyposażyć apteczkę samochodową?

Wyposażenie apteczki samochodowej powinno być takie, by zapewnić możliwość udzielenia skutecznej pierwszej pomocy podczas wypadku samochodowego lub innego zdarzenia na drodze. Wiele osób kupuje gotowe zestawy z podstawowym wyposażeniem, ale czy jest ono wystarczające? W tym artykule przedstawimy sugerowane wyposażenie apteczki samochodowej. Zanim to jednak nastąpi, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Czytaj więcej

Udzielanie pierwszej pomocy w górach

Góry są piękne, ale też wymagające i czasami niebezpieczne, zwłaszcza gdy nie zachowuje się odpowiedniej uwagi i respektu, i to nie tylko dla tych najwyższych, skalistych szczytów. Każde góry mogą być zwodnicze, w każdych należy zachować ostrożność, co oczywiście nie oznacza, żeby rezygnować z górskich wędrówek. Zachowując zdrowy rozsądek, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i potrafiąc odpowiednio się zachować, można czerpać korzyści i przyjemność z tego rodzaju aktywności fizycznej.

Czytaj więcej

Jak wezwać pomoc, gdy nie zna się dokładnej lokalizacji?

Wypadki mają to do siebie, że zdarzają się w najmniej spodziewanych momentach, często gdzieś poza terenem, który znamy. O ile z określeniem swojej lokalizacji we w miarę dobrze znanym sobie miejscu nie powinno być większego problemu, o tyle tam gdzie nie ma nazw ulic i nie do końca znamy swoje dokładne położenie, przekazanie informacji o lokalizacji może być problematyczne. Bo jak wytłumaczyć, gdzie się znajduje turysta, który zgubił się na szlaku? Są na to sposoby. Dowiedz się, jak wezwać pomoc, gdy nie jest się pewnym lokalizacji.

Czytaj więcej

Najczęstsze zimowe urazy – pierwsza pomoc i zasady postępowania

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to śnieg i lód zdecydowanie nie są naszymi sprzymierzeńcami. Chociaż zima ma mnóstwo dobrych stron i uwielbiamy śnieżne zabawy oraz białe szaleństwo, trzeba pamiętać o tym, że jest to też pora roku, podczas której dochodzi do zwiększonej liczby urazów spowodowanych upadkami. Aktywność fizyczna związana ze sportami zimowymi oraz niekorzystne warunki atmosferyczne i oblodzone drogi sprawiają, że urazów jest sporo. Poznaj typowe zimowe urazy i sposoby postępowania.

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc w hipoglikemii – objawy i postępowanie

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Często przez długi czas przebiega bezobjawowo, jednak w niektórych sytuacjach mogą pojawić się ostre stany zaburzenia równowagi metabolicznej, takie jak hipoglikemia. Czym jest, jakie są objawy hipoglikemii i jaka powinna być pierwsza pomoc w niedocukrzeniu?

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie jest jednym z powikłań cukrzycy i wymaga odpowiedniej reakcji. Lekka hipoglikemia nie jest niebezpieczna, jeżeli tylko zostanie szybko wyrównana, ale już duży i długotrwały spadek stężenia glukozy we krwi może zagrażać życiu. Jakie są objawy hipoglikemii, jak ją rozpoznać i jakie wdrożyć postępowanie z zakresu pierwszej pomocy?

Czytaj więcej

Skompletuj apteczkę turystyczną, czyli co warto zabrać ze sobą w teren

Dobra apteczka pierwszej pomocy to taka, która „jest”, bo z oczywistych względów będzie lepsza, od tej której „nie ma”. Jednak oprócz tego, że taka apteczka pierwszej pomocy spoczywa gdzieś na dnie plecaka, to powinna być jeszcze dobrze wyposażona sprzętem i lekami z aktualnym terminem ważności (!). Co powinna zawierać apteczka turystyczna, jak ją skompletować i na co zwracać uwagę? Tego dowiesz się poniżej.

Czytaj więcej

Kursy pierwszej pomocy dla seniorów

Udzielanie pierwszej pomocy jest umiejętnością uniwersalną i niezbędną niezależnie od wieku. Dlatego zachęcamy każdego do szlifowania umiejętności i poszerzania wiedzy związanej z ratownictwem. Seniorzy często przebywają w towarzystwie równolatków, znajdujących się w grupie osób obarczonych ryzykiem występowania schorzeń zagrażających życiu.

Czytaj więcej

Postępowanie przy oparzeniu termicznym – pierwsza pomoc

Czasami wystarczy chwila nieuwagi. Najczęstszymi zdarzeniami, w których dochodzi do oparzenia termicznego są sytuacje, gdzie ze względu na nieuwagę lub roztargnienie doszło do wylania gorącej wody lub innego płynu. Zdarza się to w przypadku dzieci, ale i dorosłych. Oparzenia termiczne mogą być efektem pożaru lub innych nieszczęśliwych wypadków. Większe lub mniejsze, zagrażające życiu lub nie. Skala oparzenia może być różna, ale zawsze powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć miejsce urazu. Jak postępować w przypadku oparzenia? Jakie jest prawidłowe postępowanie w pierwszej pomocy?

Czytaj więcej

Co pod choinkę dla ratownika? Pomysły na świąteczne podarunki

Okres przedświąteczny to czas, w którym dzieje się wiele; zaprzątają nas przygotowania świąteczne i zawsze przewija się to samo pytanie: „co pod choinkę?”. Dobry prezent to taki, który spodoba się obdarowanej osobie i będzie dla niej przydatny, a nie zostanie wciśnięty gdzieś do szuflady na wieczne zapomnienie lub odsprzedany jako nietrafiony prezent. Jeżeli osoba, której chcesz sprawić radość jest ratownikiem lub interesuje się tematem pierwszej pomocy, sprawa jest całkiem prosta – kup jakiś gadżet ratowniczy. Możesz to zrobić również wtedy, gdy ta osoba nie ma wiele wspólnego z ratownictwem, ale Ty chcesz zadbać o jej bezpieczeństwo. Przygotowaliśmy więc listę przydatnych lub po prostu fajnych gadżetów i prezentów dla ratownika lub od ratownika. Oto one!

Czytaj więcej

Dziecko to nie „mały dorosły” – pierwsza pomoc dzieciom

Zasady pierwszej pomocy udzielanej dzieciom są maksymalnie uproszczone, tak aby były łatwe do przyswojenia i wdrożenia przez osoby niemające na co dzień styczności z ratownictwem. Chodzi o to, by szybko wdrożyć pewne procedury i nie zastanawiać się nad tym, czy zrobić to tak, a może inaczej. Dlatego większość procedur jest zunifikowanych. Warto jednak pamiętać o tym, że są różnice w pierwszej pomocy udzielanej dzieciom i dorosłym.

Czytaj więcej

Wykorzystanie nowych technologii w ratownictwie obywatelskim

Nowe technologie zmieniają oblicze świata. Obecnie dzieje się to tak szybko i na taką skalę, że praktycznie obejmują każdy aspekt życia, w tym również szeroko pojęte ratownictwo i medycynę. Nowe technologie tworzone są po to, aby ratownictwo mogło być skuteczniejsze, dotarcie do poszkodowanego szybsze, a cały proces efektywniejszy.

Czytaj więcej

Postępowanie w przypadku padaczki w miejscu pracy

Padaczka (epilepsja) jest chorobą o podłożu neurologicznym, wynikającą z różnych przyczyn – czynników genetycznych, przebytych urazów, współistniejących chorób, ale w zdecydowanej większości etiologia pozostaje nieznana. Mimo rosnącej świadomości społecznej i coraz lepszej skuteczności leczenia, osobom z padaczką nadal trudno jest znaleźć stabilną pracę. Tymczasem większość osób z padaczką jest leczona na tyle skutecznie, że napady w ogóle nie występują i nie ma przeciwwskazań, aby takie osoby podjęły pracę.

Czytaj więcej

Znaczenie ratownictwa obywatelskiego dla całego systemu ratownictwa

Czas dojazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia, zgodnie z wytycznymi NFZ, powinien wynosić mniej niż 8 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców oraz 15 minut poza miastem. Natomiast maksymalny czas jest określony na 15 minut w mieście i 20 minut poza nim. Tyle teoria, bo w praktyce jest z tym różnie. Na szczęście dzięki ratownikom obywatelskim poszkodowany ma szansę na otrzymanie skutecznej pomocy.

Czytaj więcej

Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy

Przepisy nakładają na pracodawców pewne obowiązki pod względem pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca poniekąd odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo swoich podwładnych i musi zapewnić warunki gwarantujące pracę niezagrażającą życiu i zdrowiu. Co na ten temat mówią przepisy? Poznaj obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy.

Czytaj więcej

Ewakuacja pracowników – obowiązek pracodawcy

Pracodawca musi zapewnić bezpieczeństwo w swoim zakładzie. Konieczność ta nie sprowadza się tylko do wyznaczenia osoby odpowiedzialnej do udzielania pierwszej pomocy i do zakupu apteczki, ale również do innych działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Na temat obowiązku pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy pisaliśmy szerzej w osobnym artykule, natomiast tutaj skupimy się na ewakuacji w zakładzie pracy. Jakie są wymagania stawiane pracodawcom w tym zakresie?

Czytaj więcej

Ratownictwo obywatelskie

Nigdzie na świecie nie istnieje system służb emergencyjnych, który w przypadku nagłego zatrzymania krążenia NZK, masywnych krwotoków czy poważnych urazów mógłby natychmiast udzielić świadczeń zdrowotnych niezbędnych w celu ratowania zdrowia i życia. Konieczne jest sięganie po nowe technologie, wyprowadzanie prostych czynności medycznych poza mury szpitala i przede wszystkim rozwijanie ratownictwa obywatelskiego. Nie jest to jedynie koniecznością przyszłości, ale realizowanym już dziś, oddolnie, przez organizacje społeczne wysiłkiem ukierunkowanym na zmniejszenie liczby zgonów możliwych do uniknięcia.

Czytaj więcej

Czy nauczyciele mają obowiązek udzielania pierwszej pomocy?

Zawód nauczyciela stawia szereg wyzwań i obowiązków, którym musi sprostać wykonująca go osoba. Nauczyciel jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo podopiecznych na czas zajęć i podlega obowiązkowi ukończenia szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Również art. 162 § 1 k.k mówi o obowiązku udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia. Dlaczego jednak to ma aż takie znaczenie i dlaczego kładzie się tak duży nacisk na szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli?

Czytaj więcej

Prezenty na dzień ratownika medycznego

13 października obchodzimy światowy dzień ratownictwa medycznego. Jest to ważna data w kalendarzu wszystkich osób zaangażowanych w system Państwowego Ratownictwa Medycznego. W tym wpisie nie będziemy jednak robili podsumowania działania systemu ani roztaczali górnolotnych wizji. Wolimy skupić się na ludziach. Wielu z Was jest ratownikami, ratownikami medycznymi lub osobami w inny sposób związanymi z systemem. Dlatego tym wpisem chcemy Wam wszystkim podziękować za wspaniałą robotę, a także zasugerować prezenty na dzień ratownika medycznego, którymi z pewnością poprawicie humor. Oto kilka naszych propozycji.

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc w stanie przedomdleniowym. Przyczyny i postępowanie.

Stan przedomdleniowy, nazywany również zasłabnięciem jest to nagłe uczucie utraty przytomności, ale bez jej faktycznego wystąpienia. Związane jest z przemijającym zaburzeniem czynności funkcji życiowych i może być wywołane różnymi czynnikami. Objawy zwykle nie są groźne, jednak mogą stanowić informację o zaburzeniach homeostazy organizmu, a powtarzające się epizody, powinny zostać poddane diagnozie lekarskiej. W tym artykule omówimy, jakie są przyczyny stanu przedomdleniowego, objawy oraz pierwszą pomoc.

Czytaj więcej

Jak rozpoznać udar mózgu?

Udar mózgu jest bardzo niebezpiecznym stanem, będącym skutkiem zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej poprzez niedrożność tętnicy (udar niedokrwienny) lub pęknięcia ściany tętnicy mózgowej (udar krwotoczny). Udar mózgu może prowadzić do częściowej lub całkowitej niepełnosprawności, a w krytycznych sytuacjach nawet do śmierci. W postępowaniu przy udarze mózgu kluczowy jest czas – jak najszybsze rozpoznanie, wezwanie pomocy i wdrożenie medycznych procedur. Jak rozpoznać udar mózgu?

Czytaj więcej

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – okazja do refleksji

Jak co roku, w drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W roku 2021 wypada on 11 września. To dobry czas, aby przypomnieć sobie, dlaczego pierwsza pomoc, a także szkolenia z jej udzielania są tak ważne. Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwa, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy i promowanie właściwych postaw.

Czytaj więcej

Zasady odkażania ran

Wypadki się zdarzają – większe i mniejsze; na szczęście te groźniejsze są rzadsze. Gdy dochodzi do przerwania ciągłości skóry, mówimy o zranieniu lub ranie. Każda rana, nawet niewielka i z pozoru niegroźna stanowi wrota zakażenia, czyli miejsce, przez które drobnoustroje mogą przedostać się do organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby oprócz wiedzy jak tamować krwawienie, wiedzieć też, jak skutecznie oczyścić i odkazić ranę.
Czytaj więcej

Pierwsza pomoc w utonięciach

W okresie wakacyjnym utonięcia są niepokojąco częstą przyczyną zgonów, o czym pisaliśmy w artykule na temat [rodzajów i przyczyn utonięć](https://www.centrumratownictwa.com/blog/jak-tonie-czlowiek-po-cixhu). Najważniejsza zasada bezpieczeństwa nad wodą to zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi, aby zminimalizować ryzyko. Niestety zasady zasadami, a życie życiem. Wypadki się zdarzają. Będąc świadkiem zdarzenia, ważne jest, by umieć udzielić pomocy, ale też zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. Poznaj zasady pierwszej pomocy przy utonięciu i dowiedz się, jak zrobić to bezpiecznie.
Czytaj więcej

Udar cieplny i przegrzanie – objawy, pierwsza pomoc

Do przegrzania, którego skutkiem może być udar cieplny dochodzi w sytuacji długotrwałego i nadmiernego wystawienia na wysoką temperaturę. Zazwyczaj dzieje się tak, przy zbyt długim opalaniu się, choć możliwe są też inne sytuacje np. przebywanie w pomieszczeniu, w którym temperatura jest zbyt wysoka. Poznaj objawy udaru słonecznego (cieplnego), dowiedz się, jakie wiążą się zagrożenia i jak wygląda pierwsza pomoc.
Czytaj więcej

Jak tonie człowiek? Po cichu.

Wakacje to czas, gdy chętnie jeździmy nad wodę – trochę popływać, trochę poopalać się, a przede wszystkim wypocząć. Zróbmy wszystko, by wypoczynek ten był przyjemny i nie zakończył się tragedią. Niestety każdego roku kilkaset osób nie wraca z wakacji, a statystyki utonięć są przerażające. Dlatego zwracamy uwagę na problematykę i przypominamy o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

Czytaj więcej

Jak prowadzić defibrylację?

Defibrylacja jest zabiegiem ratującym życie, który może (a nawet powinien) przeprowadzić każdy, jeżeli zajdzie taka konieczność. Badania wskazują na to, że zastosowanie jej u osoby po nagłym zatrzymaniu krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie. Czy wiesz, jak zrobić to dobrze? Poznaj zasady bezpiecznej i skutecznej defibrylacji.
Czytaj więcej

Oparzenie słoneczne - niebezpieczeństwo i zasady postępowania

Opalanie się jest przyjemne i zdrowe, pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa. Niestety mimo ostrzeżeń i przypomnień, część osób niewiele robi sobie z ryzyka, jakie niesie ze sobą nieodpowiedzialne wystawienie na promieniowanie. Tymczasem powiększająca się dziura ozonowa i coraz gorętsze lata sprawiają, że o oparzenia słoneczne wcale nie jest trudno. Czy są groźne, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z nieodpowiedzialnym opalaniem, jak się chronić przed słońcem i jak postępować przy oparzeniu słonecznym? O tym przeczytasz poniżej.
Czytaj więcej

Bezpieczeństwo resuscytacji w czasie pandemii. Jak prowadzić RKO?

Podjęcie resuscytacji u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenie jest jedyną możliwością przywrócenia akcji serca. Sytuacja związana z wirusem SARS-CoV-2 sprawiła, że zasadne jest pytanie o bezpieczeństwo resuscytacji podczas pandemii COVID-19. W związku z tym Europejska Rada Resuscytacji opracowała wytyczne postępowania w sytuacji epidemiologicznej COVID-19, ograniczające ryzyko zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 podczas prowadzenia resuscytacji. Jak prowadzić bezpieczną resuscytację? Jakie środki ostrożności i ochrony przedsięwziąć?

Czytaj więcej

Wywiad SAMPLE – krok po kroku

Zebranie dokładnego wywiadu od poszkodowanego jest jedną z podstawowych czynności, jaką powinien wykonać ratownik, by uzyskać istotne informacje, które pomogą mu w ocenie stanu poszkodowanego. Uzyskane informacje warto zanotować i przekazać je służbom ratunkowym. Aby usystematyzować i ułatwić zbieranie wywiadu ratowniczego, wprowadzono system oceny SAMPLE. Co to jest, jak prowadzić wywiad SAMPLE i kto powinien to robić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czytaj więcej

Folia życia – co to jest, zastosowanie, zasady użytkowania

Folia życia, folia NRC, koc ratunkowy, koc termiczny, przeciwwstrząsowy… wiele nazw, które opisują jeden produkt – niezwykle uniwersalną folię, która powinna znaleźć się w każdej apteczce. Działa w myśl zasady – im prostsze rozwiązanie, tym lepsze. I to właśnie ta prostota sprawia, że folia jest używana w ratownictwie, w turystyce, survivalu, wspinaczce i podczas wielu sytuacjach awaryjnych.
Czytaj więcej

Zasady użytkowania apteczki firmowej

Czy w Twojej firmie jest apteczka pierwszej pomocy? Pewnie tak, a w każdym razie powinna. Ale czy jest ona prawidłowo użytkowana? Sam fakt, że w biurze znajduje się apteczka, jeszcze niczego nie oznacza. Zaskakująco często są zdekompletowane, mają przeterminowane akcesoria lub są schowane w niedostępnych miejscach i oznaczone jako „nie dotykać, bo się zużyje!”. To oczywiście ogromny błąd, który przeczy całej idei. Poznaj zasady użytkowania firmowej apteczki; dowiedz się, kto odpowiada za jej wyposażenie i obsługę.
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o nowych wytycznych ERC 2021?

Nowe wytyczne resuscytacji już oficjalnie zastąpiły te z 2015 roku. Czy coś się zmieniło? Co wnoszą nowego, czy w jakiś sposób odnoszą się do sytuacji pandemicznej związanej z COVID-19 i właściwie dlaczego wytyczne muszą być aktualizowane? Oto najważniejsze informacje o wytycznych ERC 2021 dla laików i ratowników KPP.
Czytaj więcej

Skompletuj apteczkę turystyczną, czyli co warto zabrać ze sobą w teren

Dobra apteczka pierwszej pomocy to taka, która „jest”, bo z oczywistych względów będzie lepsza, od tej której „nie ma”. Jednak oprócz tego, że taka apteczka pierwszej pomocy spoczywa gdzieś na dnie plecaka, to powinna być jeszcze dobrze wyposażona sprzętem i lekami z aktualnym terminem ważności (!). Co powinna zawierać apteczka turystyczna, jak ją skompletować i na co zwracać uwagę? Tego dowiesz się poniżej.

Czytaj więcej

Czy ratownik może przerwać RKO?

Osoba udzielająca pierwszej pomocy lub kwalifikowanej pierwszej pomocy zobowiązana jest do wykonania czynności ratunkowych zgodnie z umiejętnościami i obowiązującymi wytycznymi. Obowiązek udzielenia pomocy osobie poszkodowanej wynika z polskiego ustawodawstwa, m.in. z art. 162 § 1 Kodeksu karnego, ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ale i ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości. A czy ratownik może przerwać RKO? Kiedy i w jakich sytuacjach jest to dopuszczalne?

Czytaj więcej

Łańcuch przeżycia – ogniwo po ogniwie

Zasady pierwszej pomocy są tak skonstruowane, by były przejrzyste, proste do zapamiętania i stosowania. Składają się z algorytmów i schematów, które stosowane krok po kroku prowadzą do określonego efektu. Algorytmem spinającym w klamrę wszystkie działania ratunkowe w przypadku NZK jest łańcuch przeżycia, czyli ogólne określenie czynności podejmowanych u osób, u których konieczne jest pilne wdrożenie pierwszej pomocy. Co to jest łańcuch przeżycia, z jakich ogniw się składa i dlaczego jest to najważniejszy algorytm ratowniczy? Dowiesz się z tego artykułu.

Czytaj więcej

Czy udzielając pierwszej pomocy można komuś zrobić krzywdę?

Tytułowe pytanie nie jest bezpodstawne, a wiele osób ma opory przed udzielaniem pierwszej pomocy właśnie z tego względu, że obawiają się o to, że mogą tej osobie zrobić krzywdę. Dlatego nie robią tego w ogóle, cedując ten obowiązek na innych „no bo przecież ktoś zrobi to lepiej”. Ile w tym prawdy, ile usprawiedliwiania się i czy udzielając pierwszej pomocy można zrobić komuś krzywdę?

Czytaj więcej

3 zasady, o których powinien pamiętać ratownik KPP

Czy pamiętasz wszystkie zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, na które zwracali uwagę instruktorzy podczas kursów?

A może dopiero robisz rozpoznanie i starasz się dowiedzieć jak najwięcej przed rozpoczęciem kursu?

W tym artykule przypomnimy podstawowe informacje i ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy, które zawsze warto mieć w pamięci.

Czytaj więcej

10 super przydatnych gadżetów ratowniczych

Dobry ratownik to… żywy ratownik, ale też taki, który będzie przygotowany na każdą ewentualność, a przynajmniej nie pozostanie bezradny. Aby udzielić pierwszej pomocy, wystarczą jedynie rękawiczki jednorazowe, warto jednak zainteresować się też różnymi przydatnymi gadżetami dla ratowników – jedne znacząco podnoszą możliwości ratownika, inne świetnie nadają się na prezent, a jeszcze inne będą niezastąpione w codziennej pracy. Jeżeli zastanawiasz się, co kupić na święta lub jako prezent urodzinowy dla ratownika, albo po prostu chcesz sprawić sobie coś praktycznego, poznaj nasze propozycje na najbardziej przydatne akcesoria i gadżety ratownicze.

Czytaj więcej

Co na oparzenia i odleżyny. Skuteczne metody na szybką ulgę

Oparzenia należą do niebezpiecznych i bardzo bolesnych rodzajów urazów – są to zarówno te powierzchowne, obejmujące jedynie skórę, jak i głębokie urazy termiczne penetrujące do mięśni i kości. Podobną charakterystykę, choć inny mechanizm powstawania, mają odleżyny. W jaki sposób łagodzić odleżyny i oparzenia, jak je prawidłowo zaopatrzyć i jakie opatrunki na oparzenia stosować w praktyce Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz w pierwszej pomocy?

Czytaj więcej

O tym musisz pamiętać podczas udzielania pierwszej pomocy!

W trakcie udzielania pierwszej pomocy dookoła dzieje się naprawdę dużo – tak dużo, że nieraz w ferworze emocji zapomina się o podstawach. Właśnie dlatego konieczne są ćwiczenia praktyczne i okresowe przypominanie sobie wiedzy. Czy wiesz, o których czynnościach pierwszej pomocy, nigdy nie wolno Ci zapomnieć?

Czytaj więcej

Jak zostać ratownikiem KPP?

Ratownikiem KPP może zostać osoba, która uzyskała tytuł ratownika po odbyciu kursu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i zdaniu egzaminu końcowego; oprócz tego musi spełnić kilka formalnych warunków, które definiuje ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. O różnicach pomiędzy ratownikiem medycznym a osobą po kursie KPP pisaliśmy w odrębnym artykule, do którego odsyłamy. W tym opowiemy: kto może zostać ratownikiem, jakie ma uprawnienia i na czym polega kwalifikowana pierwsza pomoc?

Czytaj więcej

Defibrylator AED – sprzęt, który naprawdę ratuje życie

Czy wiesz, że istnieje takie urządzenie, które potrafi znacząco zwiększyć szansę na przeżycie osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia? Czy wiesz, że z takiego urządzenia może skorzystać każdy, bez wyjątku? I czy wiesz, że takie urządzenie z dużym prawdopodobieństwem znajduje się gdzieś niedaleko? Mowa oczywiście o automatycznym defibrylatorze zewnętrznym (AED). Jeżeli odpowiedzi na wcześniejsze pytania są dla Ciebie oczywiste, to super – tak trzymać. Jeżeli jednak nie, z tego artykułu dowiesz się, co to jest AED, do czego służy i kiedy go używać.

Czytaj więcej

Firmowa apteczka. Czy jest obowiązkowa i co powinna zawierać?

Miejsce pracy musi spełniać szereg warunków określonych przepisami kodeksu pracy oraz przepisów BHP. Jednym z nich jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i pomocy w nagłych wypadkach. Przyjrzyjmy się tematowi pod kątem obowiązku posiadania firmowej apteczki pierwszej pomocy oraz jej wyposażenia.

Czytaj więcej

Złota godzina - najważniejsza godzina życia

W życiu jest wiele istotnych chwil, ale niewiele takich, które faktycznie można zaliczyć do tych z kategorii najważniejszych. Jedną z nich z pewnością jest czas, w którym ofiara wypadku czeka na udzielenie pomocy. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest złota godzina w ratownictwie medycznym i dlaczego ma aż takie znaczenie.

Czytaj więcej

Hipotermia - co to, jak zapobiegać i działać w sytuacji wychłodzenia organizmu

Obniżenie temperatury naszego organizmu ma wpływ na wiele podstawowych procesów życiowych, a brak możliwości przywrócenia właściwej temperatury może doprowadzić do ustania funkcji życiowych.

 • Czym jest hipotermia?
 • Jak zapobiegać i co zrobić w sytuacji wychłodzenia organizmu?
 • Czytaj więcej

  Pulsoksymetr - jak badać saturację?

  W ostatnich dniach w mediach pojawiła się informacja o niskiej saturacji jako jednym z objawów zakażenia koronawirusem. O co tak naprawdę chodzi z saturacją, co to jest pulsoksymetr, co pokazują wskazania pulsoksymetru i co wpływa na wynik, czy warto i jak badać się samemu czy niska saturacja = COVID-19?
  Czytaj więcej

  Defibrylacja i urządzenia typu AED - korzyści z ich stosowania w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

  NZK jest stanem nagłym, w którym dochodzi do zahamowania lub znacznego upośledzenia mechanicznej czynności serca – często mimo zachowanej aktywności elektrycznej komórek mięśnia sercowego – co prowadzi do szybko postępującej kaskady objawów spowodowanych ustaniem krążenia krwi w organizmie.

  Czytaj więcej

  Osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy

  Kim jest osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy i jakie obowiązki ma pracodawca?

  Obowiązujące w Polsce prawo wymusza na pracodawcy wyznaczenie osoby lub osób, które będą odpowiadać za udzielanie pomocy na terenie zakładu pracy. Jakie wymogi narzuca ustawodawca i jak wybrać dla siebie dobre szkolenie?

  Czytaj więcej

  W co powinna być wyposażona dobra apteczka przenośna

  Wraz ze wzrostem świadomości medycznej i wymogów prawnych, apteczki stały się nieodzownym elementem wyposażenia nie tylko w firmach, ale i w domach wielu osób. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zastanowić się nad tym, co powinno znaleźć się na jej wyposażeniu.

  Czytaj więcej

  Defibrylator AED - jak wybrać najlepszy defibrylator dla firmy

  AED - (automated external defibrillator) to przenośny defibrylator zaprojektowany tak, aby w razie sytuacji stanu zagrożenia życia jakim jest nagłe zatrzymanie krążenia, mogła z niego skorzystać osoba bez przeszkolenia – umożliwiają to zarówno komendy głosowe wydawane przez urządzenie jak i postępująca automatyzacja samego procesu defibrylacji. Podjęcie decyzji o zakupie defibrylatora AED wiąże się z wyborem spośród szerokiej oferty urządzeń o pozornie zbliżonych parametrach. Jednak czy tak jest w rzeczywistości?

  Czytaj więcej

  Koronawirus COVID-19 - objawy, leczenie, profilaktyka

  Czym jest koronawirus COVID-19?

  Jakie są objawy zakażenia koronawirusem COVID-19?

  Jak uniknąć zarażenia koronawirusem COVID-19?

  Jak leczyć zakażenie koronawirusem?

  Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

  Czytaj więcej

  Recertyfikacja KPP - zmiany w przepisach

  Recertyfikacja KPP to odnowienie uprawnień do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, inaczej odnowienie uprawnień i tytułu ratownika. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 19 marca 2007 roku w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy zaświadczenie o uzyskaniu tytułu ratownika KPP ważne jest przez okres 3 lat od daty wydania.

 • Jak wygląda i na czym polega recertyfikacja?
 • Kto może przystąpić do recertyfikacji?
 • Recertyfikacja w okresie epidemii COVID-19
 • Czytaj więcej

  Objawy koronawirusa a inne choroby

  Zdecydowana większość pacjentów zarażonych koronawirusem ma łagodne objawy i bardzo dobre rokowania w przebiegu COVID-19. W początkowym stadium choroba najbardziej przypomina w swoim przebiegu grypę, jaką wszyscy znamy. Niestety u części pacjentów może prowadzić do zapalenia płuc, a dalej do ostrego zespołu niewydolności oddechowej, a w konsekwencji nawet no śmierci. W artykule przedstawiamy krótkie tabelaryczne porównanie objawów COVID-19 z objawami innych typowych jednostek chorobowych.

  Czytaj więcej

  Briefing prasowy z Pentagonem w sprawie COVID-19

 • Jak korona wirus wpłynie na działanie wojska?
 • Skuteczność leków antywirusowych wykorzystywanych w Lombardii i Polsce
 • Zakażenia spowodowane zabieraniem ubrań roboczych ze szpitala do domu
 • Mutacje wirusa - czy mamy do czynienia z tym samym typem wirusa od początku epidemii?
 • W briefingu prasowym udział wzięli Vice Dyrektor ds. strategii, polityki, planowania oraz stosunków międzynarodowych Gwardii Narodowej – gen. bryg. sił powietrznych Thomas B. (Britt) Hatley, Generał Adiutant Gwardii Narodowej Stanu Illinois – gen. bryg. sił powietrznych Richard R. Neely oraz kpt. dr n. med. Jacek Siewiera - założyciel Centrum Ratownictwa.

  Czytaj więcej

  Maseczki - środki ochrony indywidualnej

  W związku z epidemią koronawirusa polski rząd wprowadził obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Dotychczas obowiązkowe było zasłaniania ust i nosa, a dopuszczalne w tym celu były przyłbice, chusty, szaliki, kominy. Od 27.02.2021 każda osoba przebywająca w miejscu publicznym musi nosić maseczkę. Przyłbice dopuszczalne są wyłącznie w zestawie z maseczką. Obowiązek dotyczy wszystkich osób, które znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Oferta maseczek na rynku jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno maseczki jednorazowe, jak i wielorazowe. Czy każdy rodzaj maseczki zapewnia skuteczną ochronę przed zakażeniem COVID-19? Jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę?

  Czytaj więcej

  Kwarantanna - po co i jakich zasad przestrzegać

  Kwarantanna to przymusowe czasowe odosobnienie, mające na celu zapobieganie szerzeniu się epidemii. Kwarantanna może dotyczyć ludzi, zwierząt lub przedmiotów. Zwrócić tu należy uwagę, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych, w sytuacji wystąpienia choroby lub podejrzenia choroby mówimy o izolacji. Pamiętajmy, że kwarantanna to NIE URLOP, to nie jest czas spotkań rodzinnych ani towarzyskich. Zamknięcie szkół, przedszkoli i uczelni wyższych to NIE dodatkowe FERIE.

  Czytaj więcej

  Hipotermia - działania w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy

  Każdy ratownik od poziomu pierwszej pomocy przez kwalifikowaną pierwszą pomoc po ratownika medycznego powinien umieć rozpoznać i leczyć hipotermię zarówno jako problem izolowany, ale również jako składową trójkąta śmierci przy poszkodowanych urazowych. Jednocześnie powinniśmy zachować świadomość poziomu trudności technicznych jakie rodzi konieczność ogrzewania i ewakuacji osoby w hipotermii. W trakcie prowadzenia działań ratunkowych bierzemy zawsze pod uwagę stopień wychłodzenia organizmu. Im niższa temperatura centralna tym wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu wywołane nadmierną stymulacją ruchem. Ratownicy muszą zachowywać szczególną ostrożność i chronić poszkodowanego przed kolejnymi urazami.

  Czytaj więcej

  Sporty zimowe - najczęstsze urazy i pierwsza pomoc

  Zima za pasem a wraz z nią śnieg, ferie i znacznie zwiększona aktywność fizyczna. Dzieci oraz dorośli coraz chętniej uprawiają sporty zimowe, takie jak jazda na nartach czy snowboardzie. Ferie to dla wielu osób okres tzw. „białego szaleństwa”. Choć jest to piękny czas, musimy pamiętać o możliwości urazów, jakie wiążą się z tego rodzaju sportami. Większość amatorów zimowych rozrywek przez cały rok jest mało aktywnych fizycznie, więc wyjazd na narty bywa wówczas dużym obciążeniem dla niewytrenowanego organizmu. Nie mając dobrej kondycji szybciej się męczymy, stajemy się mniej uważni, co sprzyja upadkom oraz kontuzjom. Co roku tysiące osób wraca z zimowego wypoczynku z silnym stłuczeniem, skręceniem, złamaniem lub innego rodzaju urazem.

  Czytaj więcej

  Stres w życiu ratownika

  Ratownicy medyczni oraz strażacy w swoim środowisku pracy często muszą zmagać się z sytuacjami nieprzewidywalnymi, zagrażającymi zarówno zdrowiu jak i życiu. Obserwowanie cierpienia innych ludzi, w tym dzieci, czy śmierć pacjentów narażają na ogromny stres i mogą być poważnym obciążeniem dla psychiki. Dlatego te grupy zawodowe szczególnie często zmagają się z chronicznym stresem, depresją i innymi zaburzeniami lękowymi. Skrajnie stresujące wydarzenia, które przekraczają zdolności danej osoby do radzenia sobie i adaptacji sprawiają, że u 1 na 5 ratowników medycznych rozwija się PTSD, czyli zespół stresu pourazowego.

  Czytaj więcej

  Zatrucie tlenkiem węgla

  Rozpoczął się listopad, a razem z nim gwałtowne spadki temperatur. Wiąże się to z dogrzewaniem naszych domów i mieszkań różnymi metodami. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego na terenie Polski obserwujemy wzrost ilości zatruć tlenkiem węgla. Jest to najczęściej związane z nieprawidłowo działająca instalacją grzewczą, w której dochodzi do niepełnego spalania paliwa wraz z wytworzeniem toksycznych gazów. Szacuje się, że każdego roku ponad 2000 osób ulega zatruciu tlenkiem węgla, z czego ponad 100 umiera. W tym artykule postaram się przybliżyć źródło problemu, a następnie opiszę na czym polega prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu, który ucierpiał z powodu wdychania tlenku węgla potocznie zwanego „czadem”.

  Czytaj więcej

  Świadoma tlenoterapia w pierwszej pomocy

  Niemal każdy ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy prędzej czy później spotyka się z dość powszechnie utartym w środowisku ratowniczym zdaniem, że gdy nie wiesz co zrobić z poszkodowanym - podaj mu tlen. Nie ma wątpliwości co do tego, że tlen należy do grupy najpopularniejszych leków stosowanych w pierwszej pomocy. Pojawia się więc kilka pytań: Z czego wynika ta statystyka? Czy wiara w skuteczność wysokich dawek tlenu jest słuszna? Jeśli tak to czy i w jakim stopniu skuteczność uzależniona jest od konkretnej sytuacji? W poniższym artykule pochylę się nad problematyką tlenoterapii w pierwszej pomocy i postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania.

  Czytaj więcej

  Program Publicznego Dostępu do Defibrylacji (PAD) - konieczny krok na drodze do zwiększenia przeżywalności nagłych zatrzymań krążenia

  Defibrylacja wykonana w czasie ok. 1 min od nagłego zatrzymania krążenia jest w 90% efektywna, po 5 min – w 50%, a po 7 min – w 30% efektywna. Co świadczy o tym, że z każdą minutą spada ona o około 10%. Według aktualnych wytycznych standardem, do którego powinniśmy dążyć jest wykonanie ulicznej defibrylacji w czasie nie większym niż 5 minut od utraty przytomności przez osobę z nagłym zatrzymaniem krążenia.

  Czytaj więcej

  Korytarz życia

  Korytarz ratunkowy zwany również korytarzem życia jest to „dodatkowy” pas ruchu tworzony przez kierowców w celu umożliwienia przejazdu przez zakorkowaną drogę karetkom pogotowia oraz innym pojazdom uprzywilejowanym. Dzięki utworzeniu korytarza życia czas dojazdu służb ratunkowych do miejsca zdarzenia jest krótszy, co znacząco zwiększa szanse na przeżycie osób poszkodowanych w wypadku. Ponad to sprawny dojazd służb ratunkowych oznacza szybsze „uprzątnięcie” miejsca zdarzenia, rozładowanie nawarstwiającego się zatoru i zmniejszenie prawdopodobieństwa kolejnych kolizji.

  Czytaj więcej

  Zadławienia u dzieci - pierwsza pomoc pediatryczna

  Niemalże każdy rodzic na pewno chociaż raz zmierzył się z sytuacją zadławienia lub zachłyśnięcia swojego dziecka. Kiedy naszemu dziecku dzieje się krzywda, kiedy wiemy, że musimy szybko działać , rzadko potrafimy zachować spokój i opanowanie, przez co najczęściej stosujemy metodę „za nogi i do góry”. W tym artykule opowiemy Ci, czym są zadławienia oraz jakie są naturalne reakcje obronne organizmu w przypadku, gdy do nich dojdzie. Omówimy też zagrożenia związane ze stosowaniem niektórych manewrów mających na celu usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych.

  Czytaj więcej

  Tlenoterapia czynna i bierna - podstawowe pojęcia i zasady dla Ratowników KPP

  Ratownik KPP podczas udzielania pierwszej pomocy często musi zmierzyć się ze wspomaganiem oddechu u osoby z dusznością lub prowadzeniem oddechu zastępczego u poszkodowanego, u którego doszło do jego zatrzymania. Na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy wspieranie oddechu u poszkodowanego wiąże się zatem z zastosowaniem tlenoterapii zarówno biernej, jak i czynnej, które istotnie różnią się w podstawowym założeniu samej procedury.
  Czytaj więcej

  Pierwsza pomoc w terenie

  Osoby uprawiające profesje, hobby lub sport indukujący ryzyko wystąpienia niekorzystnego incydentu, pogorszenia się stanu zdrowia, w miejscu o ograniczonej lub opóźnionej dostępności służb ratunkowych, powinny być przygotowane do szybkich i skutecznych działań ratowniczych. Uwzględniając sytuację, w której konieczne może być długie oczekiwanie na pomoc w miejscu zdarzenia lub niezbędne stanie się prowadzenie ewakuacji poszkodowanego, należy przyjąć, że rzetelne przygotowanie ratownika na taką ewentualność może zadecydować o losie poszkodowanego.

  Czytaj więcej

  Segregacja medyczna na SOR

  Szpitalne Oddziały Ratunkowe z założenia są to miejsca, w których udzielana jest pomoc medyczna w stanach zagrożenia zdrowia lub życia. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że na SOR zgłaszają się osoby chcące uniknąć oczekiwania na wizytę lekarską w przychodni lub poradni specjalistycznej. Dzięki wprowadzeniu jednolitych i jasno sprecyzowanych zasad przyjmowania pacjentów będą oni na bieżąco informowani o kolejności przyjęcia ich przez personel medyczny w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Oddział oraz przewidywanym czasie oczekiwania na udzielenie pomocy.

  Czytaj więcej

  Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dziecka

  Prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zatrzymania krążenia wiąże się z lepszym wynikiem z punktu widzenia neurologicznego zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Z tego artykułu dowiesz się kiedy wezwać pomoc aby czas poświęcony na wzywanie pomocy nie ograniczał skuteczności naszych działań, poznasz procedurę podawania oddechów ratowniczych dziecku oraz niemowlęciu, jak i w którym miejscu uciskać dziecięcą klatkę piersiową oraz czy przy udzielaniu pomocy dzieciom można zastosować AED.
  Czytaj więcej

  AED - Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny

  Nagłe zatrzymanie akcji serca jest obecnie najczęstszą przyczyną zgonu. Ofiarami padają nie tylko osoby starsze, ale również ludzie w sile wieku, głównie mężczyźni. Ryzyko nagłego zgonu w przedziale wiekowym 15-59 lat jest w Polsce dużo wyższe, niż w krajach Europy Zachodniej. Dlatego, biorąc przykład z naszych sąsiadów, należy podjąć działanie mające na celu zmniejszenie odsetek zgonów.

  Czytaj więcej

  Pierwsza pomoc pediatryczna - fizjologia dziecka

  Termin dziecko odnosi się do dzieci pomiędzy pierwszym rokiem życia a początkiem okresu pokwitania. Od okresu pokwitania dzieci określa się jako nastolatki, dla których można używać algorytmów stosowanych u osób dorosłych. Ponadto konieczne jest odróżnienie niemowlęcia i starszego dziecka, ponieważ istnieje kilka istotnych różnic w odniesieniu do diagnostyki i wykonywanych interwencji w oby tych grupach.

  Celem tego artykułu jest omówienie fizjologii dziecka, co pozwoli wyjaśnić przyczyny wybierania konkretnych procedur udzielania pierwszej pomocy u dzieci.

  Czytaj więcej

  Bezpieczny pacjent, bezpieczny ratownik?

  Wytyczne resuscytacji są dziś dokumentem wywierającym istotny wpływ na sposób wykonywania zawodu przez personel medyczny, służby ratownicze, a w końcu także osoby odpowiedzialne za organizację systemu udzielania pierwszej pomocy w zakładach pracy. Dziś postępowanie zgodne z zaleceniami Polskiej Rady Resuscytacji uznawane jest za wymogami wiedzy medycznej, zaś ich nieprzestrzeganie, mogące narazić osoby znajdujące się w stanie zagrożenia życia na dodatkowe niebezpieczeństwo, postrzegane jest jako błąd, lub brak należytej staranności.

  Czytaj więcej

  Pierwsza pomoc pediatryczna - ocena oddechu u dziecka

  Niezauważone 5 minut braku oddechu u dziecka może skutkować nieodwracalnymi zmianami w jego mózgu lub nawet doprowadzić do śmierci dziecka. Celem artykułu jest omówienie skutków braku oddechu u dziecka oraz sposobów jego oceny i metod przywracania oddechu. Ponad to z artykułu dowiesz się, jakie czynności i w jakiej kolejności należy wykonać, aby móc prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy.

  Czytaj więcej

  Policyjne procedury ratownictwa

  Wyrazem troski o bezpieczeństwo obywateli w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia było wprowadzenie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Nowe zadania postawione przed funkcjonariuszami Policji, wymagają nowego spojrzenia na zagadnienie udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim kształcenia kadr w zakresie specjalistycznych procedur ratowniczych przygotowanych i wdrożonych w ścisłym związku ze specyfiką wykonywanych przez funkcjonariuszy obowiązków.

  Czytaj więcej

  Propedeutyka pierwszej pomocy w sporcie

  Wiele dyscyplin sportowych uznawanych za sporty ekstremalne, dostępnych do niedawna jedynie niewielkim grupom wybrańców uległa komercjalizacji. Przyjmując, że sporty czy też aktywności ekstremalne ukierunkowane są na dostarczenie ich uczestnikom maksymalnych wrażeń i emocji, należałoby zazwyczaj zakładać, że osoby uprawiające taką aktywność powinny wykazywać się ponadprzeciętnymi zdolnościami fizycznymi i psychicznymi. Rozpatrując rolę trenera w przygotowaniu aktywności treningowych należy zwrócić uwagę na zakres jego odpowiedzialności związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa, oceny ryzyka i zapewnienia adekwatnych środków udzielenia pomocy w obliczu ewentualnego zagrożenia.
  Czytaj więcej

  Aspekt prawny użycia AED w pierwszej pomocy

  „Automatyczna defibrylacja zewnętrzna”

  Vademecum pod redakcją:

  • prof. dr hab. n. med. Jerzego K. Wranicza,
  • prof. dr hab. n. med. Wojciecha Gaszyńskiego
  • dr n. med. Krzysztofa Kaczmarka,

  Rozdział: Aspekty prawne użycia automatycznej defibrylacji zewnętrznej

  Czytaj więcej

  Skrypt: współczesne standardy

  Wzmianek o metodach udzielania pierwszej pomocy możemy dopatrywać się już w zapisach starotestamentalnych oraz greckich pracach tak wybitnych postaci jak Hipokrates z Kos czy Gallen. Postęp cywilizacyjny oraz stale rosnące tępo naszego życia sprawia, że coraz częściej stajemy w obliczu nagłego zagrożenia życia członków naszej społeczności. W wielu wypadkach od naszego szybkiego i zdecydowanego działania zależeć będzie ludzkie życie. Warto zatem poznać podstawowe zasady udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach i sytuacjach nagłego pogorszenia zdrowia.

  Czytaj więcej

  Przymus bezpośredni w ratownictwie i pierwszej pomocy: nowe regulacje prawne

  W kontekście nowelizacji ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego z grudnia 2010 roku coraz częściej powraca temat zasadności oraz warunków zastosowania przymusu bezpośredniego.

  Czytaj więcej

  Zgoda pacjenta na zabieg medyczny - podstawowe zagadnienia w pierwszej pomocy i medycynie ratunkowej

  Zgoda dotycząca zabiegów medycznych udzielana przez pacjenta lekarzowi od lat stanowi temat rozważań lekarzy oraz prawników, na który napisano już tysiące stron.

  Czytaj więcej

  Odpowiedzialność cywilna i karna osób sprawujących nadzór nad organizacją pierwszej pomocy w zakładach pracy

  Do zadań każdego pracodawcy należy wyznaczenie, przygotowanie i wyposażenie pracowników do skutecznego udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Obowiązek ciążący na pracodawcy wynika zarówno z kodeksu pracy, jak i z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Regulacje te w zamyśle Ustawodawcy mają charakter komplementarny co do ich przedmiotu i obciążając pracodawcę, wskazują pośrednio także zakres odpowiedzialności służby BHP w zakresie organizacji oraz nadzoru nad funkcjonowaniem systemu pierwszej pomocy.

  Czytaj więcej
  • Fundusze Europejskie - Inteligentny Rowój
  • Rzeczpospolita Polska
  • Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
  Switch to English
  Kontakt
  Szukaj