Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Bezpieczna podróż – o czym pamiętać i jak skomponować zestaw pierwszej pomocy dla podróżujących samochodem?

Wybierając się na wakacje lub urlop myślimy przede wszystkim o celu czekającej nas podróży. Uwagę zaprząta nam wizja wypoczynku i zaplanowane atrakcje. W takiej sytuacji łatwo zapominamy o problemach, jakie mogą pojawić się w trasie. Choć nikt nie lubi o tym myśleć, w trakcie podróży zdarzają się sytuacje, w których będziemy musieli udzielić komuś pierwszej pomocy. Szczególnie planując wyprawę samochodem, musimy być przygotowani na różne scenariusze. O czym pamiętać i co ze sobą zabrać, by zapewnić sobie bezpieczną podróż?

Bezpieczeństwo na drodze

Przed wyruszeniem w podróż sprawdź, czy pojazd jest w dobrym stanie technicznym i gotowy do podróży. Nie zapomnij o regularnych przeglądach samochodu i sprawdzeniu takich elementów jak opony, oświetlenie i hamulce. Upewnij się również, czy dokładnie znasz wszystkie aktualne wersje przepisów drogowych. Stosując się do nich, unikniesz nie tylko wielu niepotrzebnych problemów i mandatów. To także podstawa bezpiecznego podróżowania, dzięki której zmniejszysz ryzyko wystąpienia wielu groźnych sytuacji.

Przygotuj się do podróży

Bezpieczna podróż wymaga skrupulatnego przygotowania. Przed wyjazdem należy dokładnie zaplanować trasę wyjazdu, korzystając przy tym z aktualnych map oraz uwzględniając prognozy pogody.

Bezpieczny wyjazd oznacza również konieczność przygotowania się ze strony kierowcy. Co zrobić, aby podróż była bezpieczna?

Przede wszystkim przed planowaną jazdą samochodem należy bezwzględnie zadbać o trzeźwość i wypoczynek. Konieczne również są kilkunastominutowe przerwy podczas jazdy, najlepiej co dwie lub trzy godziny.

Planując długą trasę, można zadbać o to, by wśród podróżujących był inny, doświadczony kierowca, który w razie potrzeby może zastąpić nas za kierownicą.

Ważnym elementem przygotowania do bezpiecznych wakacji są zasady pierwszej pomocy. Wiedza o postępowaniu w przypadku utraty przytomności, zranienia, zadławienia czy rozpoznaniu objawów wskazujących na różne stany zagrożenia życia może okazać się niezbędna podczas długich wyjazdów. W tym celu warto skorzystać z oferty naszych kursów pierwszej pomocy, które dostarczają nie tylko teoretycznych wiadomości, ale i umożliwiają nabycie praktycznych umiejętności.

Co zabrać ze sobą do samochodu?

Planując bezpieczną podroż, należy zawczasu zastanowić się, co zabrać ze sobą do samochodu. Zgodnie z prawem, w pojeździe musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Nie należy jednak ograniczać się wyłącznie do tego, co obowiązkowe. Warto zaopatrzyć się również w kamizelki odblaskowe i zestaw podstawowych narzędzi pozwalających uporać się z drobnymi usterkami. Należy zadbać również o zapas wody i przekąsek – ma to duże znaczenie dla samopoczucia kierowcy i bezpiecznego podróżowania.

Czy w samochodzie musi być apteczka?

Polskie przepisy drogowe nie nakładają na kierowcę obowiązku posiadania apteczki w samochodzie. W praktyce jednak posiadanie podstawowego zestawu ratunkowego jest podstawą bezpiecznego wyjazdu. Może on znacząco ułatwić udzielenie pomocy w nagłych wypadkach. Warto również pamiętać, że w wielu krajach apteczka stanowi obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Niewątpliwie jest to niezbędny element ekwipunku świadomego kierowcy, dbającego o bezpieczne wakacje.

Co powinno znaleźć się w apteczce w samochodzie?

Co zabrać ze sobą w podróż? Skompletowanie odpowiedniego zestawu może być trudne dla osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Pomocną wskazówką może być tutaj europejska norma DIN 13164. Zgodnie z nią, w skład zestawu powinny wejść m.in. takie elementy jak opatrunki, nożyczki, rękawiczki jednorazowe i instrukcja udzielania pierwszej pomocy z wykazem numerów alarmowych.

Aby mieć pewność, że wyposażenie zestawu będzie kompletne i pozwalające na udzielenie pomocy w nagłych wypadkach, można skorzystać z gotowych zestawów opracowanych przez specjalistów. Doskonałym wyborem jest tutaj apteczka samochodowa modułowa, dostępna w sklepie Centrum Ratownictwa. Jej wyposażenie zostało skomponowane i zorganizowane w taki sposób, by móc w pełni zadbać o bezpieczeństwo na wakacjach.

Zestaw składa się z modułów „Zranienia” oraz „Drogowy”. Mogą one być stosowane jako całość lub dwie odrębne apteczki, co pozwala na sprawny podział zadań między dwójkę ratowników. Każdy moduł jest wyraźnie oznaczony, a jego zawartość starannie posegregowana. Zawiera także instrukcję pierwszej pomocy, co jest niezwykle pomocne dla osób bez dużego doświadczenia w tej dziedzinie.

Należy pamiętać, że nawet najlepiej wyposażona apteczka, to jedynie minimum. Bezpieczeństwo na urlopie wymaga odpowiedniego przygotowania do drogi oraz zadbania o dobrą kondycję kierowcy. Należy również upewnić się, czy wiemy, jak zareagować w nagłej sytuacji. Inwestycja w bezpieczeństwo swoje i bliskich to najlepsze, co można zrobić, by cieszyć się udanym i spokojnym wyjazdem, bez przykrych niespodzianek.