Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Bezpieczne morsowanie. Jak się przygotować, zasady bezpieczeństwa

Morsowanie cieszy się coraz większą popularnością. Choć ta forma aktywności znana jest od tysiącleci, aktualnie wyraźnie przybywa miłośników kąpieli w zimnej wodzie. Ich zwolennicy wskazują na liczne korzyści, jakie mają przynosić dla zdrowia. Jednak choć niewątpliwie może być ciekawą przygodą, wiele osób zastanawia się, czy morsowanie jest bezpieczne. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych aktywności fizycznych, również wchodzenie do wody o niskiej temperaturze może być ryzykowne. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas morsowania.

Kto nie powinien morsować?

Można spotkać się z opiniami, jakoby morsowanie było aktywnością dla każdego, niezależnie od wieku. Jest to po części prawda, jednak warto być świadomym, że istnieją przeciwwskazania, na które należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zanurzeniu się w zimnej wodzie. Są to przede wszystkim:

 • choroby serca i układu krążenia, np. nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
 • padaczka,
 • przebyty zawał serca lub udar mózgu,
 • niedoczynność tarczycy,
 • schorzenia nerek,
 • ciąża,
 • choroby infekcyjne lub wirusowe.

Warto również podkreślić, że osoby borykające się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem morsowania.

Jak się przygotować do morsowania?

Podstawą dbałości o bezpieczeństwo podczas morsowania jest odpowiednie przygotowanie. Warto rozpocząć je już na kilka dni przed planowaną aktywnością, na przykład poprzez branie zimnych pryszniców. Inne bardzo ważne kwestie to:

 • wybór bezpiecznego miejsca do morsowania – powinno być łatwo dostępne i ze stabilnym dnem,
 • unikanie picia alkoholu przed oraz po morsowaniu,
 • należy wystrzegać się gwałtownego wchodzenia lub wskakiwania do zimnej wody,
 • przed morsowaniem przydatna jest odpowiednia rozgrzewka. Powinna być niezbyt intensywna – tak, by pobudzić krążenie krwi, ale bez pocenia się. Należy unikać nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych; może to bowiem powodować duże straty ciepła,
 • przygotowywanie do morsowania warto rozpocząć już jesienią, gdy temperatura wody nie jest tak niska, jak w zimie. Pozwoli to na stopniowe przyzwyczajenie organizmu do zimna.

Bezpieczne morsowanie

Istotną zasadą bezpieczeństwa jest morsowanie wyłącznie w towarzystwie innych osób. Do zimnej wody nigdy nie należy wchodzić bez asysty; w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że w razie potrzeby nie uzyskamy niezbędnej pomocy. Warto też pamiętać, że pierwsze wejścia do zimnej wody mogą wywołać gwałtowne przyspieszenie oddechu, będące reakcją obronną organizmu na zimno. Z tego powodu warto wcześniej ćwiczyć panowanie nad oddechem. Co podkreślają doświadczone osoby, podczas morsowania należy mieć na sobie jak najmniej odzieży – mokra tkanina na skórze sprzyja wychłodzeniu organizmu.

Co zabrać, wybierając się na morsowanie?

Oprócz przestrzegania opisanych zasad bezpieczeństwa kluczem do udanego morsowania jest zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu. Wśród niezbędnych rzeczy powinny znaleźć się ciepłe ubrania na zmianę, a także specjalne obuwie przeznaczone do noszenia w wodzie, zapobiegające zranieniu o znajdujące się na dnie zbiornika obiekty. Bardzo istotnym elementem ekwipunku morsa jest również apteczka pierwszej pomocy. Jej wyposażenie powinno być dopasowane do rodzaju aktywności oraz czynników ryzyka z nią związanych. W przypadku morsowania są to przede wszystkim akcesoria pomocne w walce z hipotermią, takie jak folia NRC, a także sprzęt potrzebny przy zaopatrywaniu ewentualnych zranień. Jednym z przeciwwskazań do morsowania mogą być niektóre choroby układu sercowo-naczyniowego. Jednak wiele osób nie zdaje sobie z nich sprawy. To z kolei zwiększa ryzyko zdarzeń takich jak nagłe zatrzymanie krążenia. Oznacza to, że warto przygotować się również na czarny scenariusz i konieczność przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W takiej sytuacji nieocenioną pomocą są defibrylatory AED przeznaczone do stosowania przez osoby bez wykształcenia medycznego. Warto przy tym podkreślić, że dzięki nim również w warunkach towarzyszących morsowaniu defibrylacja jest całkowicie bezpieczna i nie stwarza ryzyka dla osoby udzielającej pierwszej pomocy. Nawet najlepsze przygotowanie nie daje gwarancji, że podczas aktywności fizycznej nie dojdzie do jakiegoś nagłego wypadku. Dlatego warto zastanowić się, czy posiadamy umiejętności niezbędne do tego, by w razie konieczności móc szybko i poprawnie zareagować. Kursy pierwszej pomocy w Centrum Ratownictwa to idealna okazja, by przygotować się do niesienia pomocy w każdej sytuacji. Nie należy też zapominać o odpowiednim przygotowaniu i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa kąpieli w zimnej wodzie. Bardzo ważne jest również zabranie sprzętu, który pozwoli działać również w ekstremalnych przypadkach, takich jak apteczka pierwszej pomocy oraz bezpieczny w użyciu podczas morsowania defibrylator AED.