Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Co na oparzenia i odleżyny. Skuteczne metody na szybką ulgę

Oparzenia należą do niebezpiecznych i bardzo bolesnych rodzajów urazów – są to zarówno te powierzchowne, obejmujące jedynie skórę, jak i głębokie urazy termiczne penetrujące do mięśni i kości. Podobną charakterystykę, choć inny mechanizm powstawania, mają odleżyny. W jaki sposób łagodzić odleżyny i oparzenia, jak je prawidłowo zaopatrzyć i jakie opatrunki na oparzenia stosować w praktyce Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz w pierwszej pomocy?

Co na oparzenia, odleżyny, obtarcia?

Wspomniane rany mogą obejmować dużą powierzchnię i mają tendencję do powolnego, trudnego gojenia oraz infekcji, dlatego niezmiernie ważne jest, by dbać o czystość rany już od pierwszej chwili, aż po późniejszą opiekę poza szpitalną.

Rany, odleżyny, oparzenia i obtarcia muszą być zaopatrzone przeznaczonymi do tego opatrunkami i preparatami. Nie wolno wykorzystywać tzw. domowych sposobów, które przeważnie nie są skuteczne, a czasami mogą być wręcz niebezpieczne. Zatem, co stosować na oparzenia i podobne rany? Możliwości jest kilka.

Podstawowym typem opatrunku jest zwykła jałowa gaza, którą należy stosować na oparzenie lub miejsce urazu i zabezpieczyć bandażem, pamiętając o uprzednim schłodzeniu oparzenia. Bezpośrednio na ranę nie należy nakładać żadnych kremów, maści ani innych preparatów – te przeznaczone są do późniejszego stosowania już w trakcie gojenia rany. Stosować można wyłącznie środki przeznaczenia medycznego, najlepiej te, które zostaną przepisane przez lekarza.

Lepszą alternatywą dla zwykłych opatrunków z gazy są hydrożele, które nadają się do stosowania zarówno na świeże rany (opatrunek na oparzenia, odleżyny i obtarcia), jak i na te w trakcie gojenia.

Hydrożele na oparzenia – zastosowanie

Jeżeli jesteś ratownikiem, zapewne wiesz, co to jest hydrożel, jednak osobom, które nie miały do tej pory styczności z tego typu opatrunkami, wyjaśniamy: hydrożel jest opatrunkiem wykonanym z wodnych, naturalnych oraz syntetycznych polimerów połączonych za pomocą wiązki elektronów. Produkt ma formę półpłynną (żel w butelce) lub stałego płata o różnej wielkości – jest to zależne od rodzaju opatrunku. Dodatkowe składniki nadają mu właściwości np. przeciwbólowych, zwiększających tempo gojenia rany, antyseptycznych, nawilżających itd.

Opatrunki te można stosować na oparzenia I, II i III stopnia, odleżyny oraz otarcia. Tym, co przemawia za opcją, aby stosować hydrożele na rany jest fakt, iż nie przywierają one do powierzchni rany i nie wysychają, są więc łatwe do zdjęcia bez dodatkowego traumatyzowania tkanek.

Jeżeli zastanawiasz się, co stosować na oparzenie, obecnie najlepszym rozwiązaniem są opatrunki hydrożelowe, które powinny znaleźć się w każdej apteczce pierwszej pomocy. Jednak wśród wspomnianych produktów panuje spora różnorodność, więc jaki hydrożel wybrać?

Co jest dobre na oparzenie? Hydrożele czy Aqua-Gel?

Dostępne w sklepie Centrum Ratownictwa opatrunki na oparzenia dzielą się na dwa rodzaje: BurnTec® – hydrożelowe opatrunki ratunkowe oraz opatrunki hydrożelowe Aqua-Gel®. Czy wiesz, co to jest aquagel i hydrożel i czym się różnią?

Aquagel – co to jest, zastosowanie

Opatrunki Aqua-Gel® przeznaczone są do użytku cywilnego w zakresie oparzeń I, II i III stopnia, oparzeń słonecznych, owrzodzeń, odleżyn, przewlekłych ran, a także otarć stłuczeń i obrzęków. Jest to specjalistyczny opatrunek na oparzenia, mający właściwości nawilżające i jednocześnie absorpcyjne. Opatrunek przyspiesza gojenie się rany poprzez wspomaganie naturalnych procesów autolitycznych i namnażania nowych komórek. To opatrunki łagodzące oparzenia, które warto mieć w apteczce pierwszej pomocy do stosowania w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy lub w celu pielęgnacji rany; pomagają też złagodzić ból po oparzeniu.

Hydrożel – co to jest, zastosowanie

W praktyce służb ratunkowych oraz współpracujących z systemem ratownictwa medycznego stosowane są specjalistyczne opatrunki hydrożelowe BurnTec®, różniące się od tych do zastosowań cywilnych pod względem wytrzymałości, wielkości oraz właściwości fizycznych. Zastosowanie opatrunków hydrożelowych w praktyce ratownictwa medycznego oraz ratownictwa KPP ma przede wszystkim przeciwdziałać negatywnym skutkom oparzeń termicznych i złagodzić ból po oparzeniu. Budowa opatrunku zapewnia utrzymanie wilgotnego środowiska. Opatrunek jest sterylny, chroni ranę przed zakażeniem, absorbuje wysięk, a przede wszystkim bardzo dobrze odbiera ciepło, co poprawia komfort poparzonej osoby i zapobiega dalszej penetracji urazu termicznego. Hydrożel jest łatwy do nałożenia i równie łatwy do zdjęcia, występuje w wielu rozmiarach od 5x5 cm do 40x60 cm oraz w specjalnie wyprofilowanych wersjach na twarz. Opatrunki BurnTech dostępne są również w wersji militarnej dla ratowniczych służb wojskowych.