Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Torba medyczna – zestaw R1. Do czego służy i dla kogo jest przeznaczona?

Skuteczność działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy zależy nie tylko od umiejętności i wiedzy osób, które je wykonują. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia liczy się dosłownie każda sekunda. Dlatego tak ważne jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu oraz specjalnie zaprojektowanych, ergonomicznych akcesoriów. Doskonałym przykładem jest profesjonalna torba medyczna typu R1. To skompletowany z najwyższą starannością zestaw ratowniczy, stworzony z myślą o wyspecjalizowanych służbach ratunkowych. Do czego służy torba medyczna R1 i dla kogo jest przeznaczona?

Torba medyczna R1 – zastosowanie

Zestawy R1 to torby medyczne z wyposażeniem pozwalającym na przeprowadzanie skutecznych akcji ratunkowych w warunkach, w których szybki transport poszkodowanego do szpitala nie jest możliwy, na przykład z powodu dużej odległości lub utrudnionego dostępu do miejsca zdarzenia.

Z tego powodu zawartość toreb medycznych R1 jest znacznie bardziej rozbudowana niż w przypadku standardowych apteczek. W ich skład wchodzą zaawansowane narzędzia przeznaczone m.in. do zaopatrywania poważnych obrażeń, prowadzenia tlenoterapii czy przywracania drożności dróg oddechowych. Taki zestaw pozwala na wykonywanie wielu czynności ratujących życie nawet tym poszkodowanym, których stan jest bardzo ciężki.

To, do czego służy torba medyczna R1, nie ogranicza się jednak tylko do działań z zakresu pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia. Przykładowo, dostępny w sklepie Centrum Ratownictwa zestaw ratowniczy PSP R1 zawiera elementy takie jak deska ortopedyczna czy pas do stabilizacji miednicy. Umożliwiają one stabilne unieruchomienie chorego podczas transportu w bezpieczniejsze miejsce lub do najbliższego szpitala.

Torba medyczna R1 – dla kogo jest przeznaczona?

Torby medyczne R1 zostały zaprojektowane jako element wyposażenia służb ratowniczych – Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, a także innych podmiotów wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Są także wykorzystywane przez służby i organizacje współpracujące z KSRG, np. WOPR czy GOPR.

Trzeba przy tym podkreślić, że nie istnieje jeden typ torby medycznej, odpowiedni dla każdego z tych podmiotów. Choć do ich obowiązków należy m.in. wykonywanie procedur ratowniczych z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, pracują one w zupełnie różny sposób. Akcesoria, które są niezbędne w jednych warunkach, w innych mogą okazać się zbędnym balastem. Aby zniwelować ten problem, powstały różne warianty toreb medycznych, o zawartości dopasowanej do potrzeb poszczególnych jednostek.

W efekcie np. zestaw dla WOPR nieco różni się od wyposażenia torby medycznej PSP R1. Dzięki temu każdy zespół ratowniczy może mieć przy sobie dokładnie takie sprzęty, jakich potrzebuje.

Co zawiera wyposażenie torby medycznej R1?

O ile w Polsce nie istnieją jednoznaczne wytyczne określające np. w co powinna być wyposażona dobra apteczka przenośna, tak zawartość torby medycznej R1 nie może być przypadkowa. Musi być ona zgodna z aktualnymi wytycznymi Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej (obecnie obowiązuje wersja z czerwca 2021 roku).

Wyjątkiem są torby medyczne dla WOPR. Ich zawartość aktualnie określają Wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 lutego 2012 r. w sprawie wymagań dotyczących wyposażenia wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.

Mimo iż dokładne wyposażenie toreb dla poszczególnych służb nieco się od siebie różni, we wszystkich znajdują się:

  • środki ochrony osobistej,
  • przyrządy do zabezpieczania drożności dróg oddechowych,
  • urządzenia do prowadzenia oddechu kontrolowanego lub wspomaganego i tlenoterapii,
  • sprzęty do unieruchamiania złamań i zwichnięć,
  • środki przeznaczone do tamowania krwotoków oraz opatrywania ran i oparzeń,
  • akcesoria umożliwiające zapewnienie poszkodowanemu komfortu termicznego.

Profesjonalne torby R1 zawierają wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego wykonania czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Są przy tym bardzo pojemne i ergonomiczne.

Jeśli nie torba... to co?

Mimo iż konstrukcja klasycznej torby medycznej jest wyjątkowo ergonomiczna, w niektórych warunkach może być nieporęczna. Stanowi utrudnienie m.in. podczas wspinaczki na strome zbocza, wchodzenia po drabinach czy pływaniu. Oznacza to, że torby nie sprawdzą się w jednostkach ratownictwa wodnego, górskiego, a także podczas niektórych akcji gaśniczo-ratowniczych.

W takim przypadku rozwiązaniem może być umieszczenie sprzętu ratowniczego w kilku małych torbach i apteczkach, noszonych na ramieniu lub przy pasie. Można też sięgnąć po specjalistyczny plecak ratowniczy. Zastosowane w tego typu wyrobach rozwiązania konstrukcyjne zapewniają łatwy dostęp do potrzebnych sprzętów oraz niezbędny komfort podczas noszenia. Co ważne, plecaki mogą sprawdzić się w każdych warunkach. Dostępne są nawet modele odporne na wodę, dedykowane takim jednostkom jak WOPR.