Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Domowe zasady bezpieczeństwa – o tym pamiętaj!

Własne mieszkanie to przestrzeń kojarząca się przede wszystkim ze spokojem i bezpieczeństwem. W praktyce jednak również tutaj w istnieje ryzyko poważnych wypadków. Dlatego tak ważna jest świadomość potencjalnych niebezpieczeństw, na jakie narażeni mogą być domownicy i podjęcie odpowiednich środków ostrożności. Co może zdarzyć się w domowym zaciszu i jakie zasady bezpieczeństwa w domu są niezbędne, by zapobiegać nieszczęściom?

Jakie zagrożenia mogą wystąpić w domu?

Aby wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo w domu, należy zastanowić się nad przyczyną najczęściej występujących wypadków.

Czując się bezpiecznie w domu, nie zawsze zachowujemy rozwagę podczas wykonywania codziennych czynności. To z kolei sprzyja występowaniu takich sytuacji jak stłuczenia, oparzenia, skaleczenia czy złamania. Każdego roku dochodzi również do zatruć tlenkiem węgla lub dymem; poważnym zagrożeniem jest także ulatniający się gaz.

W domu zdarzają się również zatrucia – najczęściej chemią gospodarczą, ale także alkoholem, narkotykami i grzybami. Zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci w domu są też trujące rośliny doniczkowe.

Dużym zagrożeniem są również poluzowane gniazdka wtykowe oraz uszkodzone przewody elektryczne. Kontakt z nimi stanowi najczęstszą przyczynę porażeń prądem w warunkach domowych.

Domowe zasady bezpieczeństwa

 • Detergenty należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci.
 • Opakowania powinny być szczelnie zamknięte, by zapobiec przypadkowemu kontaktowi z zawartością.
 • Należy regularnie kontrolować sprawność kuchenki gazowej.
 • Do przenoszenia gorących przedmiotów (garnki, patelnie) należy używać rękawic kuchennych.
 • Należy chronić urządzenia elektryczne, również wyłączone, przed kontaktem z wilgocią.
 • Chemia gospodarcza, urządzenia elektryczne oraz sprzęty kuchenne przeznaczone do cięcia, miażdżenia itp. powinny być wykorzystywane wyłącznie zgodnie z instrukcją obsługi.
 • W przypadku stłuczenia szklanych przedmiotów należy dokładnie zamieść całe pomieszczenie, aby pozbyć się niewidocznych gołym okiem odłamków.
 • Aby zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla, należy zadbać o stały dopływ świeżego powietrza i odpływ spalin z pomieszczenia, w którym znajduje się piec.
 • Zadbaj o zabezpieczenie gniazdek i przewodów elektrycznych.

Jak rozmawiać z dziećmi o niebezpieczeństwie?

Zasady bezpieczeństwa w domu są szczególnie ważne w kontekście dzieci. Najmłodsi są najbardziej narażeni na wypadki, ponieważ często nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Dlatego ważne jest, aby rozmawiać z nimi o niebezpieczeństwie. Od najmłodszych lat dzieciom należy wpajać domowe zasady bezpieczeństwa. Dzieci powinny wiedzieć, że nie powinny zbliżać się do kuchenki, piekarnika, żelazka czajnika oraz źródeł ognia. Trzeba je także przestrzegać, że nie należy zostawiać naczyń z napojami w pobliżu kabli elektrycznych, gniazdek i listew.

Nie należy przy tym ograniczać się do prostych zakazów – jeśli dziecko nie będzie rozumieć ich celu, prawdopodobnie nie będzie ich przestrzegać. W rozmowach o niebezpieczeństwie nie chodzi również o straszenie dzieci, ale jasne i zrozumiałe przedstawienie konsekwencji, jakie niosą za sobą niektóre zachowania i w jaki sposób domowe zasady bezpieczeństwa pozwalają im zapobiegać.

Apteczka pierwszej pomocy w domu

Choć często o tym zapominamy, ważnym elementem dbałości o bezpieczeństwo jest apteczka pierwszej pomocy w domu. Jej zawartość pomoże w razie potrzeby skutecznie zareagować przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego. Dlatego należy zadbać o to, by była odpowiednio wyposażona i zorganizowana. Ponadto powinna być ona przechowywana w łatwo dostępnym miejscu (ale poza zasięgiem dzieci), z dala od źródeł ciepła i wilgoci.

Najważniejsze elementy wyposażenia apteczki pierwszej pomocy w domu to różne rodzaje plastrów i opatrunków, środki do dezynfekcji, nożyczki i jednorazowe rękawiczki. Mogą w niej znaleźć się także środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz inne leki niezbędne domownikom.

Doskonałym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w apteczkę modułową. To specjalny zestaw, składający się z modułów o określonym przeznaczeniu. W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się moduł „DOM”, którego zawartość została opracowana przez specjalistów z Centrum Ratownictwa – tak, by umożliwiać udzielenie pomocy dzieciom i dorosłym w nagłych wypadkach mających miejsce w domu.

Apteczka domowa modułowa to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób nie posiadających doświadczenia i wiedzy na temat prawidłowego kompletowania zestawów ratunkowych. Jej zawartość jest dokładnie posegregowana i oznaczona, co w razie potrzeby znacznie ułatwia odnalezienie niezbędnych akcesoriów, a także uzupełnianie jej zawartości. Pamiętajmy, że choć znajomość i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w domu jest niezwykle istotne, nie wszystkim zdarzeniom możemy zapobiec. Dlatego zadbajmy o możliwość udzielenia szybkiej i skutecznej pomocy w przypadku zagrożenia.

Bibliografia:

 1. Zagrożenia w domu i szkole, Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki, dost. 23.06.2023
 2. Dr hab. med. E. Kuchar, Prewencja poważnych urazów u dzieci i młodzieży w okresie letnim, Mp.pl, 1.08.2016, dost. 23.06.2023