Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Grzybobranie – co zabrać, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo w lesie?

Lato i wczesna jesień to sezon na zbieranie leśnych owoców i grzybów. Takie wyprawy to okazja do aktywnego odpoczynku i relaksu na łonie natury. Choć grzybobranie kojarzy się ze spokojem i zajęciem, które nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. O czym należy pamiętać, by zapewnić bezpieczeństwo w lesie sobie oraz towarzyszącym nam osobom?

Czy grzybobranie może być niebezpieczne?

Zbieranie grzybów jest niewątpliwie satysfakcjonującym, a przy tym relaksującym zajęciem. Związany z nim spokojny spacer po lesie to idealna aktywność dla osób w każdym wieku, niezależnie od kondycji fizycznej. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie pozbawione ryzyka. Wiąże się ono przede wszystkim z przebywaniem z dala od zabudowań czy dróg. W trakcie grzybobrania standardem jest zbaczanie z utartych ścieżek i szlaków oraz zapuszczanie się w gęste zarośla. Dlatego, jeśli zdarzy się wypadek, możemy mieć problem z powrotem do domu lub wezwaniem pomocy, a inne osoby mogą mieć trudności z dotarciem do miejsca zdarzenia.

Wiele osób zabiera ze sobą do lasu dzieci. W takiej sytuacji trzeba podwójnie zadbać o bezpieczne grzybobranie. Ciekawość i niespożyta energia mogą łatwo stać się przyczyną wielu groźnych sytuacji. Dziecko może w kilka chwil zagubić się w zaroślach, zjeść trującego grzyba lub owoc, bądź doznać urazu przy próbie wspinaczki na drzewo.

Zagrożeniem, którego nie należy bagatelizować, przebywając w lesie lub na łące, są kleszcze. Ryzyko spotkania z nimi jest bardzo duże – podczas jednego spaceru może nas ukąsić nawet kilka tych stawonogów. Stwarza to bardzo poważne ryzyko dla zdrowia. Kleszcze przenoszą bowiem takie choroby jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Bezpieczne grzybobranie – podstawowe zasady

Aby w pełni cieszyć się czasem spędzonym na łonie natury, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas grzybobrania:

  • Odpowiedni strój – nie tylko praktyczny, ale i widoczny. Najlepiej wybierać ubrania w jasnych lub intensywnych kolorach. Dobrze jest również umieścić na nim elementy odblaskowe, takie jak przypinki lub opaski. Wybierając się jesienią do lasu, należy pamiętać również o zmiennej aurze. Dlatego, nawet jeśli pogoda dopisuje, warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową oraz obuwie przystosowane do chodzenia po trudnym terenie. Odpowiednia odzież pozwala także chronić się przed kleszczami i innymi owadami. Długie rękawy, długie nogawki spodni, przylegające mankiety, zakryte buty oraz czapki znacząco zmniejszają ryzyko ukąszeń.
  • Pora dnia – staraj się wyruszać na grzyby dość wcześnie, by nie doszło do sytuacji, w której zapadający zmrok zaskoczy Cię w nieznanym lub trudno dostępnym miejscu. W dodatku na przełomie lata i jesieni temperatury po zmierzchu mogą być bardzo niskie, co wiąże się z ryzykiem wychłodzenia.
  • Prowiant – idąc do lasu na kilka godzin lub dłużej zabierz ze sobą coś do jedzenia oraz picia.
  • Powiadom bliskich – staraj się nie chodzić do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak preferujesz samotne spacery, daj bliskim znać, gdzie planujesz iść oraz podaj przybliżony czas powrotu.

Ryzyko związane z wycieczkami po lecie dotyczy nie tylko samotnych wypadów. O bezpieczeństwo trzeba zadbać również wtedy, gdy inne osoby towarzyszą nam w wyprawie na grzyby. Zasady, jakich warto wówczas dodatkowo przestrzegać to:

  • dbałość o to, by nie oddalać się od osób, z którymi wybieramy się na grzybobranie. Najlepiej, jeśli wszyscy uczestnicy wycieczki znajdują się w zasięgu swojego wzroku,
  • chcąc zrezygnować z dalszego zbierania i odłączyć od grupy, należy poinformować o tym zarówno towarzyszące nam osoby, jak i kogoś z bliskich czekających w domu.

Pamiętaj, by mieć przy sobie: naładowany telefon komórkowy – w razie potrzeby pozwoli on nie tylko wezwać odpowiednie służby, ale i dokładnie określić naszą lokalizację. latarkę, * portfel z dokumentami.

Wybierając się do lasu z dziećmi, warto również je zaopatrzyć w urządzenia, pozwalające na śledzenie lokalizacji. Doskonale sprawdzi się tutaj np. smartwatch z GPS. Szeroki wybór modeli pozwala jeszcze zadbać o bezpieczeństwo na grzybach, niezależnie od wieku dziecka.

Apteczka pierwszej pomocy – czy jest potrzebna na grzybobraniu?

Kompletując ekwipunek na grzybobranie, większość osób nie ma ze sobą apteczki pierwszej pomocy. Zabieranie jej może wydawać się zbytkiem ostrożności. Jednak nawet na doskonale znanym terenie może dojść do wypadków lub innych sytuacji, w których ktoś będzie potrzebował pomocy. Dlatego chcąc w pełni zadbać o bezpieczeństwo na grzybach, warto zabierać do lasu nawet kompaktowy, podstawowy zestaw.

Na grzybobraniu doskonale sprawdzą się standardowe apteczki turystyczne. Mają one niewielkie rozmiary, dzięki czemu łatwo zmieszczą się do każdego plecaka lub torby. Zawierają one przede wszystkim opatrunki i uniwersalne akcesoria niezbędne do opatrywania różnego rodzaju zranień i urazów. Wśród nich znajdują się m.in. kompresy gazowe, bandaże elastyczne, plastry z opatrunkiem, nożyczki, chusta trójkątna, folia NRC oraz rękawiczki. Apteczkę tego typu można skompletować samodzielnie bądź zaopatrzyć się w gotowy zestaw opracowany przez specjalistów np. apteczki modułowe. Niezależnie od wybranej opcji, warto uzupełnić ją o dodatkowe akcesoria, takie jak preparaty na komary i kleszcze.

Posiadanie apteczki to jednak nie wszystko. Ważne jest też, by mieć umiejętności i wiedzę na temat postępowania w nagłych wypadkach. W tym celu warto skorzystać z możliwości, jakie dają kursy pierwszej pomocy. Profesjonalne szkolenia organizowane przez Centrum Ratownictwa odbywają się w wielu miastach na terenie całego kraju. W ich trakcie nauczysz się, jak pomagać w każdej sytuacji – również podczas wypoczynku na łonie natury.