Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Jak pieszy powinien zadbać o widoczność na drodze?

Widoczność na drodze to coś, o czym powinien pamiętać każdy uczestnik ruchu. Są nimi nie tylko kierowcy, ale i piesi. Gdy zdarzy się wypadek, zdrowie i życie tych ostatnich jest szczególnie zagrożone. Choć to na kierowcach ciąży szczególny obowiązek zadbania o bezpieczeństwo, widoczność pieszego ma ogromne znaczenie dla zapobiegania skutkom niebezpiecznych sytuacji. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Krótkie dni oraz niekorzystna pogoda sprawiają, że dostrzeżenie pieszego staje się trudniejsze. Jak poprawić widoczność na drodze w trudnych warunkach?

Zasady bezpieczeństwa pieszego na drodze

Piesi to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W przeciwieństwie do osób znajdujących się w samochodach, piesi nie mają ochrony zapewnianej przez karoserię i wyposażenie samochodu, takiego jak pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne.

Ryzyko wypadków zwiększa także niedostateczna widoczność na jezdni, spowodowana np. noszeniem ciemnych ubrań po zmroku. Analizy wskazują, że pieszy bez odblasków może być dostrzeżony przez kierowcę dopiero w odległości ok. 40 metrów. Zazwyczaj jest to znacznie mniej niż droga hamowania pojazdu, która przy prędkości 90 km/h może wynieść około 70-90 metrów. Oznacza to, że przechodzący przez jezdnię człowiek jest zauważany zbyt późno, by dać kierowcy samochodu możliwość odpowiedniej reakcji.

Dlatego, choć piesi mają pierwszeństwo na przejściach, nie mogą oni polegać na tym w każdej sytuacji. Konieczne jest również przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak:

  • przekraczanie jezdni wyłącznie w miejscach dozwolonych,
  • upewnianie się, czy przejście przez ulicę będzie w danym momencie bezpieczne,
  • unikanie wchodzenia na drogę w momencie, gdy widoczny jest nadjeżdżający pojazd,
  • dbanie o to, by nie wchodzić na jezdnię zza jakiejś przeszkody lub pojazdu,
  • unikanie zatrzymywania się lub zwalniania podczas przechodzenia przez jezdnię.

Elementy odblaskowe a widoczność pieszego na drodze

Widoczność pieszego na drodze znacząco poprawiają umieszczone na ubraniu elementy odblaskowe. Pozwalają one dostrzec noszącego je człowieka z odległości nawet ok. 150 metrów. Przepisy nie regulują tego, jakie odblaski dla pieszych są obowiązkowe. Daje to dużą dowolność w zakresie stosowanych zabezpieczeń. Do wyboru mamy wiele różnych elementów, takich jak kamizelki odblaskowe, opaski, naszywki, breloczki i inne akcesoria. Popularnym rozwiązaniem są również różnego rodzaju źródła światła – latarki czy breloki świetlne. Oprócz ich posiadania ważne jest jednak również to, w jakich miejscach pieszy odblaski umieści.

Zaleca się, by elementy odblaskowe piesi nosili na wysokości dłoni, kolan, głowy, a także w okolicy pleców oraz klatki piersiowej. Dzięki temu kierowcy będą mogli je wyraźnie dostrzec z dużej odległości. To, o czym jeszcze musi pamiętać pieszy, to widoczność elementów takich jak wózki, bagaż czy prowadzone rowery lub motocykle.

Warto podkreślić ponownie, że stosowanie elementów odblaskowych jest obowiązkiem każdego pieszego. Niestosowanie się do niego jest wykroczeniem na mocy artykułu 79 kodeksu wykroczeń i podlega karze finansowej.

Widoczność na drodze a pierwsza pomoc

Poprawiające widoczność na drodze odblaski piesi muszą posiadać zarówno podczas poruszania się w terenie niezabudowanym, ale i w obszarach zabudowanych, gdy drogi są słabo lub w ogóle nieoświetlone. Do ich noszenia zobowiązane są także osoby, które udzielają innym pierwszej pomocy podczas wypadków drogowych.

Kurs pierwszej pomocy Centrum Ratownictwa pozwala nie tylko zadbać o wiedzę i umiejętności pozwalające na skuteczne pomaganie uczestnikom nagłych zdarzeń. Przekazujemy również szereg informacji, dzięki którym można odpowiednio zadbać również o własne bezpieczeństwo. Popularne powiedzenie głosi, że „dobry ratownik to żywy ratownik”. Obowiązkowe odblaski dla pieszych i innych nieuchronionych uczestników ruchu drogowego to jeden z najważniejszych elementów w takich sytuacjach. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu można znacząco zmniejszyć ryzyko wypadków i skutecznie nieść niezbędną pomoc.