Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Jak wezwać pomoc, gdy nie zna się dokładnej lokalizacji?

Wypadki mają to do siebie, że zdarzają się w najmniej spodziewanych momentach, często gdzieś poza terenem, który znamy. O ile z określeniem swojej lokalizacji we w miarę dobrze znanym sobie miejscu nie powinno być większego problemu, o tyle tam gdzie nie ma nazw ulic i nie do końca znamy swoje dokładne położenie, przekazanie informacji o lokalizacji może być problematyczne. Bo jak wytłumaczyć, gdzie się znajduje turysta, który zgubił się na szlaku? Są na to sposoby. Dowiedz się, jak wezwać pomoc, gdy nie jest się pewnym lokalizacji.

Wzywanie pomocy na drodze

Sieć tylko samych krajowych dróg to ponad 19 477 km – to sporo. Oczywiście powiedzieć, że jest się na drodze krajowej takiej i takiej, to jak nie powiedzieć nic. Taka informacja niewiele pomoże dyspozytorowi. Można podać przybliżone położenie na podstawie tego, pomiędzy jakimi miejscowościami się znajduje, ale to też nie jest zbyt precyzyjne.

Sposoby na dokładne określenie miejsca są dwa: dane z GPS lub na podstawie słupków drogowych, które rozstawione są co 100 metrów lub częściej. Słupki znajdują się wzdłuż dróg krajowych i wojewódzkich, a opcjonalnie mogą być też wzdłuż dróg powiatowych i gminnych. Oznaczenia zawierają numer drogi, kilometr drogi oraz metry drogi – dzięki tym informacjom kierowca jest w stanie dokładnie podać swoje położenie, nawet jeżeli nie posiada GPS-a.

Podobne oznaczenia znajdują się też na rogatkach przy przejazdach kolejowych – dzięki informacjom tam zawartym również można dokładnie podać, o który przejazd kolejowy chodzi.

Jak wezwać pomoc w górach, w lesie i trudnym terenie

Wzywanie pomocy poza miejscowościami zabudowanymi i poza drogami to już zupełnie inna bajka. Nie ma dokładnych oznaczeń, po których można się zorientować co do swojego położenia, zwłaszcza gdy ktoś nie zna okolicy. W takiej sytuacji lokalizacja poszkodowanego bywa wyzwaniem. Nawet doświadczeni dyspozytorzy mogą mieć problem ze zidentyfikowaniem miejsca na podstawie niejasnych wskazówek od niezorientowanego w terenie świadka.

Z pomocą przychodzi technologia. Mamy do dyspozycji kilka sposobów na lokalizację poszkodowanego w trudnym terenie. Pierwszym z nich jest sprawdzenie swojego położenia w aplikacji RATOWNIK lub Google Maps i podanie jej dyspozytorowi.

O ile mapy Googla dobrze radzą sobie w terenie zabudowanym i na głównych trasach, poza uczęszczanymi drogami i szlakami niestety nie sprawują się tak dobrze. W górach czy lesie lokalizacja na podstawie wskazań map będzie utrudniona. Znacznie dokładniejszą metodą określania swojej lokalizacji jest odczytanie współrzędnych geograficznych. W aplikacji RATOWNIK współrzędne swojej lokalizacji odczytasz w module RescueNet. Znajdują się one nad górze ekranu, nad mapą. W mapach Google, aby uzyskać dostęp do koordynatów, należy nacisnąć i przytrzymać obszar na mapie i upuścić czerwoną pinezkę - wtedy w polu wyszukiwania pojawią się współrzędne.

Aplikacje do wzywania pomocy

Oprócz odczytania współrzędnych geograficznych i określenia swojej lokalizacji aplikacja RATOWNIK umożliwi Ci wezwanie pomocy i będzie nawigowała ratowników do miejsca, z którego pomoc jest wzywana. Dzięki tej darmowej aplikacji osoba znajdująca się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, bądź też bezpośredni świadek zdarzenia mają możliwość jednoczesnego powiadomienia o zdarzeniu najbliżej znajdujących się ratowników i skontaktowania się z numerem alarmowym 112. Dostępni w systemie wykwalifikowani ratownicy obywatelscy (minimum ratownik KPP), którzy będą znajdować się w najbliższej odległości od poszkodowanego, otrzymają na swój telefon powiadomienie o tym, że ktoś w ich otoczeniu potrzebuje pomocy i że wymagane jest podjęcie akcji ratunkowej wraz z możliwością nawigacji do miejsca zdarzenia.

Wzywanie pomocy w górach, nad wodą czy w innym trudnym terenie możliwe jest za pomocą darmowej aplikacji na telefon z Androidem i iOS „Ratunek”. Dzięki niej połączysz się bezpośrednio z numerem ratunkowym w górach 601 100 300 lub nad wodą 601 100 100, a Twoja lokalizacja zostanie automatycznie przesłana, dzięki czemu dyspozytor od razu będzie wiedział, gdzie się znajdujesz. Nie wymaga to od użytkownika żadnych innych czynności niż połączenie się przez aplikację z włączoną lokalizacją. Aplikacja Ratunek jest zintegrowana z systemem powiadamiań używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze.

Bądź zawsze przygotowany

Wzywanie pomocy jest, jakby nie patrzeć, czynnością stresującą. Dlatego wybierając się na wycieczkę, warto zainstalować na telefonie aplikację wzywającą pomoc. Czynność ta zajmie Ci tylko kilka minut, a w razie przykrej niespodzianki oszczędzi Ci wiele nerwów. Pamiętaj też, aby przed wyruszeniem w drogę naładować telefon; a nie zaszkodzi również mieć w plecaku powerbank, który posłuży jako dodatkowa bateria.

Polecamy też zapoznać się z artykułem o zasadach udzielania pierwszej pomocy w górach i wziąć udział w szkoleniach z pierwszej pomocy organizowanych przez Centrum Ratownictwa, zwłaszcza tych ukierunkowanych na szczególne sytuacje.