Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Jak zaangażować społeczeństwo w udzielanie pierwszej pomocy

Dużo mówi się o tym, że każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy i reagować, gdy będzie to konieczne. To jednak wciąż za mało, a świadomość społeczna, choć zwiększająca się z roku na rok, nadal wymaga sporo pracy. Co można w tym zakresie zrobić? Jak zaangażować społeczność w udzielanie pierwszej pomocy i akcje edukacyjne? Czym jest społeczna odpowiedzialność i co każdy z nas może zrobić, by dołożyć własną cegiełkę?

Dlaczego edukacja społeczeństwa ma znaczenie?

W wytycznych Europejskiej rady Resuscytacji 2021 poświęcono cały osobny rozdział na temat znaczenia edukacji dla systemu ratownictwa. Udzielenie pierwszej pomocy jest kluczowe dla przeżycia poszkodowanego i wypisu ze szpitala w dobrym stanie; świadkowie zdarzenia są pierwszymi osobami na miejscu zdarzenia i to od nich zależy inicjacja łańcucha przeżycia.

Zdobycie umiejętności w zakresie resuscytacji i udzielania pierwszej pomocy zwiększa chęć oraz gotowość do podjęcia działań, a nauczanie rozłożone w czasie i regularne, krótkie szkolenia przypominające, zwiększają poziom kompetencji i wpływają na utrzymanie umiejętności w zakresie RKO. Sprawiają też, że takie osoby odczuwają mniejszy lęk przed podjęciem działań i są bardziej skłonne do wychodzenia z inicjatywą.

Jak zaangażować społeczeństwo do nauki pierwszej pomocy?

Samo uświadamianie społeczeństwa w zakresie tego, jak ważna jest znajomość zasad PP to jedno, ale równie istotna jest forma takich szkoleń oraz wprowadzanie różnych rozwiązań, mających na celu uatrakcyjnienie zdobywania wiedzy, chęć jej pozyskiwania i dzielenia się z innymi. Opracowano wiele pomysłów, jak poprawić jakość nauki i zaangażować społeczeństwo nie tylko do udziału w szkoleniach, ale też do propagowania postaw społecznej odpowiedzialności.

Przykładem kanałów chętnie wykorzystywanych do rozpowszechniania wiedzy i angażowania społeczeństwa oraz organizowania akcji są media społecznościowe; udane przedsięwzięcia można przeprowadzać zarówno na Facebooku, YouTube, Tik-Toku, Instagramie i w wielu innych miejscach. My szczególnie polecamy nasz Facebookowy profil Centrum Ratownictwa.

Różnego rodzaju quizy, gry edukacyjne i aplikacje na smartfony również mogą pełnić bardzo dobrą funkcję edukacyjną i angażująco-mobilizującą. Istnieje wiele tego typu aplikacji, ale my szczególnie polecamy aplikację RATOWNIK na urządzenia mobilne.

Aplikacja RATOWNIK – w czym może pomóc?

Centrum Ratownictwa przedstawia aplikację RATOWNIK, która została opracowana z myślą o ratownikach KPP oraz osobach udzielających pierwszej pomocy. Jest to aplikacja pełniąca zarówno funkcję edukacyjną, jak i pomagająca skrócić czas, w jakim pomoc zostanie udzielona, a jej celem jest zbudowanie sieci ratowników obywatelskich zaangażowanych społecznie. Aplikacja RATOWNIK składa się z kilku modułów. Pierwszym jest RescueNet, czyli moduł zawierający bazę lokalizacji defibrylatorów AED (na bieżąco uaktualnianą), a także możliwość powiadomienia o zdarzeniu ratowników obywatelskich zarejestrowanych w aplikacji, znajdujących się w promieniu do 500 metrów od miejsca zdarzenia. Ma to znacząco skrócić czas, w którym udzielona zostanie pomoc przed przyjazdem Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Osobnym modułem jest sekcja „Nauka i testy” zawierająca bazę pytań do testów na ratownika KPP. Jest to więc aplikacja niezwykle przydatna zarówno pod kątem samej nauki, jak i udzielania pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że dzięki niej uda nam się zbudować jak największą sieć ratowników obywatelskich.

I ty również możesz zaangażować społeczeństwo w udzielanie pierwszej pomocy

Możliwości propagowania wspomnianych postaw nie kończą się na udziale w kursach i korzystaniu z aplikacji. Wręcz przeciwnie, możliwości dopiero się zaczynają. Rozpowszechniając informacje o szkoleniach i akcjach edukacyjnych oraz biorąc udział w społecznych inicjatywach mające na celu rozszerzyć sieć defibrylatorów AED, masz wpływ na to, że zwiększa się społeczna świadomość odnośnie do tego, jak ważna jest aktywność obywatelska we wspomnianym obszarze.

Nie czekaj, aż zajmą się tym inni, Ty również możesz dołożyć swoją cegiełkę budującą świadomość społeczną w zakresie udzielania pierwszej pomocy.