Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Jak zostać ratownikiem KPP?
Ratownikiem możesz zostać po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc a kwalifikowana pierwsza pomoc

Osoby udzielające pierwszej pomocy pełnią bardzo ważne zadanie, gdyż to od nich zależy, czy poszkodowany otrzyma odpowiednio szybką pomoc i czy ta w ogóle nadejdzie. To one są podstawą dla całego systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego PRM, który bez nich nie miałby prawa funkcjonować. Udzielenie pierwszej pomocy jest ustawowym obowiązkiem każdego Polaka, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w kursie, chociażby po to, by odświeżyć wiadomości i przypomnieć sobie informacje z tego zakresu.

Chociaż to na osobach udzielających pierwszej pomocy opiera się cały system, to jednocześnie, nie są one jego częścią. Dopiero ratownicy po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy stają się elementem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, o ile oczywiście działają w ramach jednostek współpracujących z systemem, do których należą m.in.: PSP, Policji i Straży Granicznej, GOPR, TOPR, WOPR i wiele innych wymienionych w ustawie o PRM.

Co mogą ratownicy z certyfikatem KPP?

Zakres czynności w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy jest znacznie szerszy niż w przypadku tej przedmedycznej. Co mogą ratownicy KPP? Do ich uprawnień należą:

  • Bezprzyrządowe i przyrządowe czynności związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową (RKO), również z zastosowaniem tlenu oraz automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
  • Opatrywanie ran i tamowanie krwotoków, unieruchamianie złamań i zwichnięć.
  • Czynności związane z ochroną przed hipotermią i hipertermią.
  • Wstępne postępowanie przeciwwstrząsowe poprzez właściwe ułożenie i ochronę termiczną poszkodowanej osoby.
  • Bierna tlenoterapia.
  • Ewakuacja i transport z miejsca zdarzenia osób będących w stanie zagrożenia zdrowia.
  • Wsparcie psychiczne poszkodowanego.

Czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy wykonywane są przed przyjazdem Zespołu Ratownictwa Medycznego przez jednostki systemu, a także mogą stanowić uzupełnienie działań wykonywanych przez lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarki systemu. Bardzo istotne jest to, aby ratownikami KPP były osoby posiadające bieżące uprawnienia i aktualną wiedzę, gdyż mogą brać czynny udział w akcjach ratunkowych.

Praca ratownika polega na asyście przy różnego rodzaju zdarzeniach nagłych, wypadkach i sytuacjach kryzysowych, jako wsparcie dla ratowników medycznych. Taka osoba uczestniczy w działaniach ratowniczych, a jej zadaniem jest pomoc osobom poszkodowanym i wspieranie jednostek PRM.

Jak uzyskać tytuł ratownika?

Zastanawiasz się, jak zostać ratownikiem? Nie jest to nic trudnego, ale wymaga chęci, ochoty do działania i odrobiny wysiłku. W przeciwieństwie do ratownika medycznego ratownik współpracujący z jednostkami systemu nie musi kończyć studiów. Wymagany jest za to udział w kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy, kierowanym do jednostek współpracujących z systemem PRM. Wprawdzie nie ma obowiązku bycia członkiem tych jednostek, ale jednocześnie tylko w ten sposób można realizować cele i możliwości, jakie wynikają z posiadanych uprawnień. W innym przypadku ratownicy KPP mają właściwie te same możliwości, co osoby udzielające pierwszej pomocy.

Kurs musi zostać przeprowadzony przez jednostkę posiadającą ku temu uprawnienia, realizującą zajęcia zgodnie z programem zatwierdzonym przez wojewodę. Jednostka szkoleniowa powinna mieć odpowiednią kadrę dydaktyczną, sprzęt i wiedzę, a także zapewniać odpowiednie warunki szkoleniowe i egzaminacyjne. Musi też mieć warunki do prowadzenia ćwiczeń i akcji pozorowanych, gdyż szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy powinno w dużej mierze kłaść nacisk na praktykę.

Jeżeli więc poszukujesz sprawdzonej firmy, prowadzącej rzetelne kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy na najwyższym poziomie, koniecznie sprawdź ofertę Centrum Ratownictwa i nasze kursy KPP. Szkolenia przewidują nacisk na różne aspekty w zależności od tego, do kogo są kierowane i zawierają elementy ratownictwa wodnego dla ratowników WOPR, kwalifikowaną pierwszą pomoc w wypadkach drogowych dla ratowników OSP i PSP, czy czynności ratunkowe w trudnych warunkach, w jakich działają GOPR, TOPR i inne.

Po uzyskaniu tytułu ratownika KPP, czeka na Ciebie praca w jednostkach współpracujących z PRM. Jednocześnie musisz pamiętać o tym, że aby utrzymać uprawnienia, co 3 lata należy odbywać recertyfikację KPP, czyli szkolenie przypominające i odnawiające uprawnienia.