Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Jaka apteczka dla biegaczy górskich i ultra? Wybieramy kompaktową apteczkę

Bieganie nie kojarzy się ze sportem, który może nieść ze sobą jakiekolwiek zagrożenia. W praktyce jednak wiąże się z ryzykiem różnych urazów oraz kontuzji. Dotyczy to szczególnie biegów długodystansowych. Dlatego wybierając się w trasę warto mieć na uwadze różne scenariusze i odpowiednio się zabezpieczyć – tak, by w razie potrzeby móc pomóc sobie lub innym. Czy apteczka do biegania jest niezbędna? Co powinno się w niej znaleźć?

Czy na długie biegi górskie i ultramaratony warto brać apteczkę pierwszej pomocy?

Apteczka na biegi często jest elementem wymaganym przez regulaminy takich imprez. Jednak warto się w nią zaopatrzyć nawet jeśli organizator nie stawia takiego wymogu. Nawet jeśli teren nie jest trudny, na długiej trasie mogą pojawić się problemy, którym można skutecznie zapobiec, odpowiednio komponując swój ekwipunek.

Podręczna apteczka dla biegacza w wielu przypadkach pozwala dobiec do mety bez kontuzji lub zapobiegać ich poważnym, długofalowym skutkom. To po prostu kwintesencja zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Co powinno wejść w skład apteczki do biegania?

Skład apteczki do biegania przypomina nieco standardowy zestaw przydatny podczas wycieczek terenowych. Z pewnością powinny się w niej znaleźć takie elementy jak: plastry z opatrunkiem,

 • maści ochronne lub wazelina – pozwalają zapobiegać otarciom, które są częstym * problemem podczas długich biegów,
 • jałowe kompresy z gazy,
 • bandaże elastyczne,
 • chusta trójkątna,
 • rękawiczki jednorazowe (lateksowe lub nitrylowe),
 • nożyczki,
 • koc ratunkowy (folia NRC),
 • leki (wyłącznie do własnego użytku) – przyjmowane na stałe oraz środki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe,
 • preparaty na kleszcze i komary,
 • krem z filtrem SPF.
 • W apteczce na biegi trailowe warto umieścić także kilka przydatnych akcesoriów, takich jak: gwizdek,
 • elementy odblaskowe (np. opaski),
 • niewielka kwota w gotówce.

Apteczka na biegi – niska masa, wysoka skuteczność

Każdy, kto szykuje się do długodystansowego biegu, chce zabrać ze sobą jak najmniej rzeczy – tak, by możliwie zmniejszyć wagę oraz objętość bagażu. Bieg z obciążeniem jest nieporównywalnie bardziej wymagający niż bez niego.

Na szczęście dbałość o bezpieczeństwo nie musi wiązać się z koniecznością noszenia dużego ciężaru. Apteczka na biegi ultra lub górskie może z powodzeniem zostać nieco „odchudzona”:

 • zamiast grubych bandaży elastycznych możemy postawić na cienkie, z luźno tkanej gazy,
 • elementy takie jak folia NRC i kilka sztuk jałowych gazików zajmują razem niewiele więcej miejsca, niż telefon komórkowy; są również bardzo lekkie,
 • w przypadku wazeliny lub maści na otarcia warto wybierać niewielkie opakowania “na raz”. Przygotowując się do biegu możemy potrzebną ilość preparatu przełożyć do małego, plastikowego słoiczka, wchodzącego w skład zestawów “samolotowych” pojemników na kosmetyki,
 • ciężki i duży plater w rolce można zastąpić cienkimi i lekkimi plasterkami w pojedynczych opakowaniach.

Folia NRC

Warto osobno wspomnieć o folii NRC, znanej też jako ratunkowy koc termoizolacyjny. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona przed wychłodzeniem. W praktyce okazuje się jednak, że jest ona bardzo wielofunkcyjna, przez co stanowi niezbędny element wyposażenia apteczki do biegania.

Niektórzy biegacze wykorzystują ją również do ochrony przed przegrzaniem; jej właściwości zależą bowiem od sposobu jej ułożenia. W niektórych sytuacjach może zastąpić cięższe elementy garderoby, takie jak kurtka, czapka lub rękawice. Warto mieć to na uwadze szczególnie w przypadku biegów odbywających się w wyższych partiach gór, gdzie pogoda może ulegać gwałtownym zmianom.

Apteczka na biegi – lepiej kupić czy skomponować samodzielnie?

Jaką apteczkę do biegania wybrać? Odpowiedni zestaw możemy skompletować samodzielnie. Wiele osób wybiera taką opcję, ceniąc sobie możliwość personalizacji zawartości.

Jednocześnie bardzo praktycznym rozwiązaniem są gotowe apteczki modułowe, dostępne w sklepie Centrum Ratownictwa. Zawierają wszystko, co może okazać się potrzebne na trasie biegu górskiego lub ultramaratonu. Warto w tym przypadku wybierać małe, kieszonkowe modele, które zmieszczą się nawet w niewielkim plecaku. Apteczki sportowe z wyposażeniem dopasowanym do biegów długodystansowych mają poręczne, kompaktowe opakowania.

Dlaczego nie warto rezygnować z apteczki?

Zabieranie apteczki na biegi to nie nadmierna ostrożność. Nawet najbardziej podstawowe wyposażenie w wielu sytuacjach może wręcz dosłownie uratować życie Tobie lub innej osoby.

Jeśli kontuzja lub wypadek przydarzą się w trudno dostępnym miejscu, służby ratunkowe mogą potrzebować nawet kilkudziesięciu minut na dotarcie do poszkodowanego. To samo dotyczy sytuacji, w której zgubimy się na szlaku.

Dlatego niezależnie od wymagań organizatora oraz tego, w jakim stopniu są egzekwowane zasady wyszczególnione w regulaminie biegu, zawsze warto mieć przy sobie choćby niewielką apteczkę do biegania.

Bibliografia:

 1. M. Nowak, Biegowe wskazówki Marcina Świerca – wyposażenie, Treningbiegacza.pl, dost. 19.03.2023;
 2. K. Mazur, Apteczka biegacza, Maratony Polskie, 4.04.2011, dost. 19.03.2023; Dixon, Running Safety Gear For Night Running, Remote Locations, And Wildlife Encounters, Trail&Kale, 14.03.2023, dost. 19.03.2023
 3. P. Gibek, Co powinna zawierać apteczka w góry, Górsko.eu, dost. 19.03.2023;