Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Jaka apteczka do firmy? Dlaczego wyposażenie ma znaczenie?

Zakup apteczki do zakładu pracy jest obowiązkiem, który na pracodawcę nakładają przepisy BHP. Dotyczy to nie tylko takich miejsc jak zakłady przemysłowe, w których personel obsługuje urządzenia stanowiące potencjalne zagrożenie. Zestawy ratunkowe pozwalające na udzielenie pierwszej pomocy muszą znaleźć się również w biurach i innych firmach, w których wykonywanie przez pracowników ich obowiązków nie wiąże się z dużym ryzykiem wypadków czy urazów. Jakie są najważniejsze elementy wyposażenia apteczki firmowej? Od czego zależy, co powinno się w niej znaleźć?

Apteczka do zakładu pracy – co mówią przepisy?

Zgodnie z art. 209 Kodeksu Pracy obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie środków niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Należy również wyznaczyć pracowników, którzy będą odpowiednio przeszkoleni w tej dziedzinie, a co za tym idzie – będą potrafili korzystać z wyposażenia apteczki w zakładzie pracy.

Do regulujących kwestię apteczki w zakładzie pracy przepisów należy również Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z nim, pracodawca musi na terenie firmy zorganizować odpowiednio wyposażone punkty pierwszej pomocy.

Wyposażenie apteczek w pracy musi być dostosowane do rodzaju oraz zakresu obowiązków pracowników, liczby obecnych na terenie zakładu osób, a także obecnych zagrożeń.

Apteczka w pracy – co powinna zawierać?

To, co powinny zawierać apteczki firmowe BHP, nie jest dokładnie regulowane przez przepisy. Należy to ustalić w porozumieniu z lekarzem, który zaleca zakup odpowiedniego wyposażenia na podstawie analizy warunków panujących w danym zakładzie oraz specyfiki pracy.

W apteczce pracowniczej w biurze musi się znaleźć przede wszystkim podstawowe środki umożliwiające udzielenie pierwszej pomocy. O wiele więcej elementów powinny z kolei zawierać apteczki pierwszej pomocy w zakładach pracy, w których personel ma do czynienia z niebezpiecznymi urządzeniami i substancjami chemicznymi.

Przykładowe, podstawowe wyposażenie apteczki w zakładzie pracy obejmuje m.in.:

 • plastry z opatrunkiem,
 • plaster bez opatrunku,
 • jałowe kompresy z gazy,
 • opaski (bandaże) elastyczne,
 • chusty trójkątne,
 • siatki opatrunkowe,
 • koce (folie) termiczne,
 • nożyczki, najlepiej o tępym zakończeniu,
 • środek odkażający, np. Octenisept,
 • rękawiczki jednorazowe – lateksowe, winylowe lub nitrylowe,
 • maseczki do sztucznego oddychania,
 • wykaz telefonów alarmowych,
 • instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Ilość poszczególnych elementów wyposażenia powinna zależeć od liczby osób, które przebywają na terenie danego oddziału. Oczywiście szczegóły w tej dziedzinie, podobnie jak dokładny skład apteczki firmowej, ustalane są przez specjalistę.

Przeczytaj też: Czy defibrylator AED w firmie jest obowiązkowym wyposażeniem?

Czego nie powinna zawierać apteczka pracownicza?

Warto przy tym wspomnieć o elementach, które nie powinny wchodzić w skład wyposażenia apteczki w zakładzie pracy.

Wiele z nich to produkty, które do niedawna były stosowane przy opatrywaniu ran i udzielaniu pierwszej pomocy. Wraz z rozwojem medycyny i pojawianiem się kolejnych wyników badań zmieniają się jednak zalecenia w tej dziedzinie. Obecnie wiemy już, że korzystanie z niektórych popularnych środków może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Z tego względu obecnie nie zaleca się umieszczania w apteczce w pracy:

 • wody utlenionej,
 • wata i lignina – ich włókna po przedostaniu się do rany mogą utrudniać gojenie, a nawet powodować zakażenie. Zamiast nich stosuje się jałowe gazy.
 • kropli żołądkowych,
 • leków, również nasercowych i przeciwbólowych.

Apteczka do firmy – koszt

Koszt zestawu ratunkowego zależy przede wszystkim od tego, jaka apteczka do firmy jest niezbędna w danym obiekcie. Ceny gotowych, zgodnych z normami produktów wahają się od kilkudziesięciu (podstawowe apteczki) do nawet kilkuset złotych (w przypadku rozbudowanych zestawów BHP).

To, jakie powinno być wyposażenie apteczki w zakładzie pracy, wpływa również na koszty jej utrzymania. Należy bowiem pamiętać, że większość elementów wchodzących w jej skład, takich jak materiały opatrunkowe, ma określony termin ważności. Dlatego apteczka w pracy musi być regularnie sprawdzana, a jej zawartość uzupełniana i wymieniana w razie potrzeby. Podejmując decyzję o tym, jaką apteczkę do firmy wybrać, warto zwrócić uwagę na ich mobilność. Do wyboru mamy m.in. apteczki ścienne, które powinny znajdować się w punktach pierwszej pomocy. W większych obiektach niezbędne mogą być również specjalne apteczki przenośne, umożliwiające łatwe przeniesienie sprzętu ratowniczego bezpośrednio na miejsce zdarzenia.

Wydatki związane z zakupem odpowiedniego zestawu i uzupełnieniem go o wszystko, co powinna zawierać firmowa apteczka, są koniecznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który nie zapewnia pracownikom dostępu do apteczki, popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny o wysokości do 30 tys. złotych. Dlatego jest to jedna z tych kwestii, których w żadnym wypadku nie należy zaniedbać.

Bibliografia:

 1. D. Lesner, Wyposażenie zakładowej apteczki trzeba ustalić w porozumieniu z lekarzem, Prawo.pl, 04.11.2022