Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Jaki sprzęt do ewakuacji? Co wybrać i w jakiej sytuacji. Porównanie

W wypadkach masowych często konieczna jest szybka i sprawna ewakuacja poszkodowanych. To z kolei wymaga odpowiedniego sprzętu, dobranego do stanu przenoszonej osoby oraz konkretnej sytuacji. Wbrew pozorom, przeznaczone do tego celu wyroby to nie tylko profesjonalne produkty wykorzystywane przez służby ratunkowe. Niektóre mogą znaleźć się również w nowoczesnych apteczkach modułowych.

Czy sprzęt do ewakuacji jest niezbędny?

Przystępując do ewakuacji poszkodowanego z miejsca zdarzenia, należy zadbać o maksymalne bezpieczeństwo. Osoba przenoszona nie powinna doznać dodatkowych urazów. Zabezpieczeni powinni być również ratownicy, ze względu na konieczność dźwigania ciężarów. Choć dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik możliwe jest przeniesienie poszkodowanego bez żadnego dodatkowego sprzętu, specjalne sprzęty sprawiają, że cała procedura jest łatwiejsza i bardziej bezpieczna. Dlatego różnego rodzaju nosze i deski są niezbędnym elementem wyposażenia wszystkich jednostek ratowniczych.

Jaki sprzęt do ewakuacji wybrać?

Każdy sprzęt do ewakuacji ma szereg zalet, dzięki którym sprawdza się w różnych sytuacjach wymagających przeniesienia poszkodowanego. Jednak żadne sprzęty nie są w stu procentach uniwersalne. Poszczególne rozwiązania mają pewne ograniczenia. Warto je poznać, by w razie potrzeby wybrać najlepszą dostępną opcję.

Deska ortopedyczna

Bardzo popularnym wyrobem medycznym do przenoszenia poszkodowanych są deski ortopedyczne. Są one przeznaczone przede wszystkim podczas wydobywania poszkodowanych z pojazdów. Wykorzystuje się je także do unieruchamiania osób, które doznały urazu kręgosłupa bądź u których można takowy podejrzewać. Sztywna powierzchnia deski zapewnia dobrą stabilizację ciała poszkodowanego, co wspiera szybką i bezpieczną ewakuację. Deski są również bardzo wytrzymałe, a ich powierzchnię można łatwo myć i dezynfekować. Z drugiej strony, deski bywają dość ciężkie, a przez to nieporęczne. Nie zapewniają też kompletnego zabezpieczenia ciała poszkodowanego w przypadku urazów wielonarządowych. Oprócz tego osoby po urazach nie powinny znajdować się na desce zbyt długo. Przedłużające się unieruchomienie może bowiem negatywnie wpływać na stan pacjenta, zwiększając ryzyko problemów z oddychaniem czy aspiracji treści żołądkowej w przypadku wymiotów.

Nosze podbierakowe

Lżejszą i bardziej poręczną alternatywą dla deski są nosze podbierakowe. Są one szczególnie przydatne w przypadku ewakuacji osób z urazami kręgosłupa, głowy, miednicy lub kończyn, bowiem umożliwiają delikatne podnoszenie poszkodowanego bez ingerencji w pozycję ciała. Są przy tym bardzo poręczne. Ze względu na swoją konstrukcję, nosze podbierakowe nie nadają się jednak do przenoszenia osób na duże odległości.

Nosze próżniowe

Innym typem noszy przeznaczonych do transportu osób z urazami wielonarządowymi i złamaniami, a także urazami kręgosłupa, są nosze próżniowe. Można je opisać jako rodzaj poduszki próżniowej, która otacza i stabilizuje całe ciało w jednej pozycji. Pozwala to na bezpieczny i wygodny transport poszkodowanego. Nosze tego typu uznaje się za najlepsze dla pacjenta ze względu na komfort. Bardzo często używa się materacy próżniowych w komplecie z noszami podbierakowymi. Poszkodowanego z urazem miednicy przenosimy przy pomocy noszy podbierakowych na materac próżniowy.

Nosze płachtowe (tkaninowe)

Nie w każdej sytuacji, w której zachodzi konieczność przeniesienia poszkodowanego z miejsca zdarzenia, niezbędne jest jego unieruchomienie lub stabilizacja kręgosłupa. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się nosze tkaninowe, zwane też płachtowymi lub polowymi. Wykonuje się je z wytrzymałych, miękkich materiałów. Można je złożyć, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca. Posiadają uchwyty ułatwiające transport. Nosze tkaninowe są lekkie i łatwe w użyciu; dobrze sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych, gdy poszkodowanego przenosi się na małą odległość. Nie zapewniają jednak takiej stabilizacji jak klasyczne deski lub nosze próżniowe, przez co nie są najlepszym wyborem w przypadku urazów kręgosłupa lub miednicy.

Wybór zależy od sytuacji

Wybór odpowiedniego sprzętu do ewakuacji poszkodowanego zależy od doznanych przez niego urazów oraz specyfiki sytuacji. Jeśli konieczna jest stabilizacja ciała, doskonale sprawdzą się deski oraz nosze podbierakowe. Podczas przenoszenia osób z urazami wielonarządowymi często stosowane są nosze próżniowe. Jeśli zaś priorytetem jest szybkie przeniesienie poszkodowanego na niewielką odległość, wystarczające będą nosze tkaninowe. Szczegółowe informacje w tej dziedzinie oraz umiejętności pozwalające na stosowanie różnych sprzętów pozwala zyskać profesjonalny kurs KPP organizowany przez Centrum Ratownictwa. To specjalistyczne szkolenie przeznaczone nie tylko dla służb ratunkowych, ale i wszystkich chcących posiadać aktualną i rozbudowaną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.