Korytarz ratunkowy zwany również korytarzem życia jest to „dodatkowy” pas ruchu tworzony przez kierowców w celu umożliwienia przejazdu przez zakorkowaną drogę karetkom pogotowia oraz innym pojazdom uprzywilejowanym. Dzięki utworzeniu korytarza życia czas dojazdu służb ratunkowych do miejsca zdarzenia jest krótszy, co znacząco zwiększa szanse na przeżycie osób poszkodowanych w wypadku. Ponad to sprawny dojazd służb ratunkowych oznacza szybsze „uprzątnięcie” miejsca zdarzenia, rozładowanie nawarstwiającego się zatoru i zmniejszenie prawdopodobieństwa kolejnych kolizji.
Prawo – regulacje i planowane zmiany
Zgodnie z art. 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym każdy uczestnik ruchu i każda inna osoba znajdująca się na drodze jest zobowiązana ułatwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym poprzez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymać się. Przepis interpretowany jest w ten sposób, że kierowcy widząc lub słysząc pojazd uprzywilejowany nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, a piesi wchodzić na przejście dla pieszych. Dotychczas skutkowało to chaosem wśród kierowców, którzy nie wiedząc dokładnie jak mają się zachować, nie mając jasno określonych wytycznych zazwyczaj po prostu zatrzymują się tam gdzie są, co jeszcze bardziej utrudnia przejazd służbom ratunkowym.
Zasady tworzenia korytarza życia
W wielu krajach Europy Zachodniej kierowcy mają prawny obowiązek tworzenia korytarza ratunkowego, a nie przestrzeganie tego obowiązku jest surowo karane. Zgodnie z niemieckimi przepisami kierowcy poruszający się w zatrzymującym się ruchu są już zobowiązani do zjazdu do krawędzi jezdni, aby w razie potrzeby umożliwić przejazd służbom ratunkowym. W Polsce przepisy dotyczące zasad tworzenia korytarza życia obowiązują od 6 grudnia 2019.
Szczęśliwych podróży!