Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Kiedy i w jakich sytuacjach warto korzystać z apteczek modułowych? Zasady korzystania

Podstawowy zestaw środków pierwszej pomocy jest czymś, co warto mieć pod ręką w każdej sytuacji. Nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się dosłownie wszędzie – w domu, w miejscu pracy, w obiekcie użyteczności publicznej czy podczas imprezy sportowej. Różne sytuacje wiążą się jednak z różnymi zagrożeniami. Dlatego należy zadbać o obecność akcesoriów, które w razie potrzeby pozwolą na nie odpowiednio zareagować. Doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z apteczki modułowej. W jakich sytuacjach sprawdzają się zestawy przygotowane przez Centrum Ratownictwa?

Czym są apteczki modułowe?

Apteczki modułowe to zestawy zawierające elementy niezbędne podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach. Każdy z nich to odrębny moduł, który odpowiada jednemu problemowi – złamaniom, oparzeniom, krwotokom czy konieczności zapewnienia ochrony osobistej. Zostały one skompletowane w taki sposób, by stanowiły w pełni funkcjonalne, gotowe do użycia produkty. Można je ze sobą łączyć, tworząc większe komplety RescueKit.

Rodzaje modułów RescueKit

Zestawy wchodzące w skład RescueKit powstały dzięki współpracy doświadczonych ratowników medycznych oraz ekspertów z zakresu BHP i pierwszej pomocy. Nie tylko zawierają wszystko, co potrzebne do zaopatrzenia najczęściej występujących urazów i stanów zagrożenia zdrowia oraz życia. Korzystanie z apteczek modułowych jest też wyjątkowo proste dzięki wyraźnym oznaczeniom poszczególnych zestawów. Pozwala to na szybkie odnalezienie właściwego opakowania.

Gdzie sprawdzą się apteczki modułowe?

Apteczki modułowe to niezwykle uniwersalne produkty, które mogą być stosowane niemalże wszędzie. Kompleksowość zestawów oraz ich intuicyjność sprawia, że korzystanie z nich jest wyjątkowo proste. Dzięki czytelnym oznaczeniom nawet osoby, które nie odbyły żadnego przeszkolenia w zakresie pierwszej pomocy, mogą w razie potrzeby łatwo określić, jaki moduł apteczki będzie potrzebny w danej sytuacji.

Zestawy RescueKit cieszą się rosnącą popularnością w firmach. Ich dużą zaletą jest bowiem możliwość dopasowania ich składu do specyfiki pracy w danym zakładzie. Od obecnych w nim zagrożeń zależy też, jaka apteczka modułowa sprawdzi się najlepiej.

Doskonałym przykładem produktu dla firm jest zestaw apteczki modułowej Produkcja, w którego skład wchodzą elementy pozwalające na udzielanie pierwszej pomocy podczas wypadków przy pracy.

Z apteczek modułowych mogą korzystać również osoby prywatne. Stanowią one świetny wybór dla kierowców – zarówno tych, którzy każdego dnia spędzają dużo czasu za kółkiem, jak i osób, które jeżdżą tylko okazjonalnie. Odpowiedni zestaw musi bowiem znaleźć się w każdym samochodzie.

To jednak nie jedyne sytuacje, kiedy apteczka modułowa jest po prostu nieodzowna. Obecnie coraz częściej używają ich również profesjonaliści, w tym OSP, ratownicy wodni i górscy oraz inne osoby posiadające umiejętności i uprawnienia do wykonywania bardziej zaawansowanych procedur z zakresu pierwszej pomocy. Są one bowiem znacznie bardziej poręczne i łatwiejsze w transportowaniu niż rozbudowane plecaki i torby ratownicze; z kolei rozbudowane wyposażenie pozwala na korzystanie z apteczki modułowej również podczas profesjonalnej akcji ratunkowej.

W jakich sytuacjach pomocna będzie apteczka modułowa?

Zestawy apteczki modułowej od Centrum Ratownictwa pozwalają na udzielenie pomocy w bardzo różnych sytuacjach. Każdy z nich stanowi w pełni funkcjonalną apteczkę. Dostępne moduły to m.in.:

  • Reanimacja – zawiera produkty zabezpieczające ratownika podczas udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia,
  • Stany Nagłe – szczególnie polecany w przypadku nagłych stanów, takich jak zasłabnięcie, przegrzanie, hipotermia, atak epilepsji, odwodnienie, ostre powikłania cukrzycy czy niewielkie urazy z udziałem ciała obcego,
  • Złamania – niezbędny przy zabezpieczeniu urazów kostno-stawowych,
  • Zranienia – przydatny podczas zaopatrywania niewielkich zranień i drobnych, codziennych urazów,
  • Krwotoki – polecany w przypadku ciężkich urazów kończyn. Umożliwia podjęcie działań mających na celu opanowanie masywnego krwawienia,
  • Oparzenia – zawiera elementy niezbędne do zabezpieczenia oparzeń termicznych w taki sposób, by zminimalizować ryzyko groźnych powikłań i ułatwić dalsze leczenie poszkodowanego,
  • Produkcja – opracowana specjalnie z myślą o zakładach pracy, takich jak hale produkcyjne, kuchnie czy magazyny.

Udzielanie pierwszej pomocy przez osobę, która nie posiada doświadczenia ani szerokich kompetencji w tym zakresie, może być dużym wyzwaniem. Takie sytuacje są niezwykle stresujące; konieczność poszukiwania niezbędnych elementów w rozbudowanym zestawie może jeszcze bardziej utrudniać to zadanie. Dlatego w Centrum Ratownictwa opracowaliśmy specjalny kurs, dzięki któremu pracownicy mogą dowiedzieć się, jak korzystać z apteczek modułowych dla firm. Do udziału w szkoleniach zapraszamy również osoby prywatne, które decydują się na używanie zestawów modułowych.