Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Maseczki - środki ochrony indywidualnej

Czym jest SARS-CoV2 oraz COVID-19 i jak się przenosi?

Czynnikiem etiologicznym choroby COVID-19 jest wirus SARS-CoV2 należący do Koronawirusów. Koronawirusy przenoszone są głównie drogą kropelkową oraz kontaktu bezpośredniego, jednak nie można całkowicie wykluczyć, że możliwe są również inne drogi zakażania (np. droga fekalno-oralna, droga powietrzna). Średni czas wylęgania (od ekspozycji do pojawiania się objawów) wynosi średnio ok. 5-6 dni (od 0 do 14 dni). Najbardziej wiarygodnymi oraz aktualnymi źródłami informacji odnośnie COVID-19 są te publikowanie online przez ECDC oraz WHO.

Środki ochrony indywidualnej

Sugerowany przez ECDC - European Centre for Disease Prevention and Control minimalny zestaw ŚOI, czyli środków ochrony indywidualnej to: fartuch, gogle, maseczka i rękawiczki. Jest on wystarczający do skutecznej ochrony przed zakażeniem drogą kontaktu bezpośredniego, kropelkową oraz powietrzną. Warto pamiętać, że większość środków ochrony indywidualnej dostępna jest w różnych rozmiarach. Ważnym jest by pamiętać, że odpowiednie dopasowanie środków ochrony indywidualnej do użytkownika jest konieczne do uzyskania pełnej ochrony. Nieodpowiednio dopasowane środki ochrony indywidualnej nie zapewniają pełnej ochrony użytkownika.

Jak prawidłowo założyć maseczkę?

Maseczki - klasa bezpieczeństwa FFP

Półmaski ochrony dróg oddechowych zabezpieczają przed wodnymi i oleistymi cząsteczkami aerozoli, dymem i pyłem, a ich funkcja ochronna jest standaryzowana w całej Europie zgodnie z normą EN 149. Określa się je jako półmaski filtrujące cząsteczki lub maski przeciwpyłowe i obejmują one klasy ochrony FFP1, FFP2 i FFP3. Klasa FFP3 jest w tym systemie klasą najwyższą o cechach:

  • ochrony przed stałymi i płynnymi pyłami, które są szkodliwe dla zdrowia, dymem i cząsteczkami aerozolu
  • filtruje cząsteczki substancji rakotwórczych i radioaktywnych oraz chorobotwórcze, takie jak wirusy, bakterie i zarodniki grzybów
  • całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 5%
  • ECDC sugeruje stosowanie półmasek klasy FFP2 lub wyższej podczas kontaktu z osobą z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem, o ile kontakt ten nie jest związany z generowaniem aerosoli.

    Maseczki chirurgiczne

    Maseczki chirurgiczne chronią głównie przed wydychanymi kropelkami. Ich użycie zalecane jest w przypadku niedoboru półmasek. Maseczki chirurgiczne nie wymagają indywidualnego dopasowywania.