Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Możliwości i funkcje aplikacji RATOWNIK – dlaczego każdy powinien ją mieć zainstalowaną na smartfonie?

Przy udzielaniu pierwszej pomocy mało co jest tak ważne, jak czas. W wielu przypadkach zaledwie kilka minut upływających od zdarzenia decyduje o życiu lub śmierci poszkodowanego. Od kilku lat coraz szerzej propaguje się sprawy związane z pomocą osobom w stanie zagrożenia życia. Rośnie świadomość społeczna, dużą popularnością cieszą się szkolenia pozwalające nabyć odpowiednie umiejętności, a w przestrzeni publicznej coraz częściej spotykamy defibrylatory AED. Powstają też różne innowacyjne rozwiązania wspierające wykwalifikowane osoby w udzielaniu pomocy, a także ułatwiające jej wezwanie. Jednym z nich jest aplikacja Ratownik, będąca efektem wielu lat pracy specjalistów Centrum Ratownictwa. Dlaczego jest ona narzędziem, które każdy z nas powinien mieć na swoim smartfonie?

Czym jest aplikacja Ratownik?

Centrum Ratownictwa od kilkunastu lat zajmuje się organizacją kursów pierwszej pomocy oraz osób prywatnych. Jednocześnie poszukujemy nowych rozwiązań, dzięki którym błyskawiczne uzyskanie oraz udzielenie pomocy będzie jeszcze łatwiejsze. Ta filozofia doprowadziła do powstania aplikacji Ratownik. Posiada ona szereg funkcji łączących społeczność ratowników obywatelskich z poszkodowanymi, jak również największą w Polsce mapę lokalizacji defibrylatorów AED. To proste narzędzie, które stwarza ogrom możliwości. Jakie funkcje posiada ta aplikacja?

Wzywanie pomocy

W sytuacji zagrożenia życia podstawą jest możliwość szybkiego wezwania pomocy. Dlatego aplikacja Ratownik stwarza możliwość łatwego połączenia z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Projektując interfejs, zadbano o to, by przycisk wzywania pomocy był dobrze widoczny – ma to bardzo duże znaczenie w szczególnie stresujących sytuacjach.

Przycisk „Wezwij Pomoc” przekierowuje Cię do połączenia z numerem 112, a jeżeli jesteś jedną z osób znajdujących się w bazie, możesz dodatkowo powiadomić o zdarzeniu innych Ratowników, dając przy tym znać, jeżeli potrzebujesz wsparcia, apteczki lub AED.

Mapa AED

Częścią aplikacji Ratownik jest również cyfrowa mapa rozmieszczenia automatycznych defibrylatorów AED. Usprawnia ona pracę ratowników obywatelskich, pozwalając zwiększyć szansę na uratowanie poszkodowanych, u których wystąpiło zatrzymanie akcji serca.

Na mapie można sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy automatyczny defibrylator zewnętrzny. Zalogowani użytkownicy mogą ponadto dodawać do bazy miejsca, w których znajdują się urządzenia, załączając ich zdjęcia ułatwiające lokalizację. Można również wprowadzić odpowiednią informację, jeśli w zaznaczonym na niej miejscu nie ma defibrylatora, który wcześniej się w nim znajdował.

Dzięki tym funkcjonalnościom mapa jest stale aktualizowana, dzięki czemu zawsze zawiera najświeższe dane. W przestrzeni publicznej znajduje się coraz więcej defibrylatorów, o których obecności bardzo często nie wiemy. Baza danych ze stale powiększającą się mapą sprawia, że szanse na udzielenie komuś najlepszej możliwej pomocy zdecydowanie rosną. Pamiętajmy, że defibrylacja może zwiększyć skuteczność RKO nawet o kilkadziesiąt procent!

Zgłoś sugestię AED

Aplikacja daje również wyjątkową możliwość dodawania sugestii miejsc, w których powinien znaleźć się defibrylator AED. Wystarczy zaznaczyć taką lokalizację na mapie i krótko uzasadnić, dlaczego urządzenie powinno się tutaj znaleźć. Dzięki temu możemy przekazać lokalnym władzom lub zarządcy terenu informację na ten temat. Daje to szansę na powiększenie sieci defibrylatorów w przestrzeni publicznej.

Dołącz do Ratowników Obywatelskich

Aplikacja stanowi także narzędzie pozwalające na komunikację w ramach sieci Ratowników Obywatelskich. Otrzymują oni powiadomienia, jeśli ktoś w okolicy będzie potrzebował pomocy medycznej. Aplikacja pozwala również informować o zdarzeniu innych Ratowników zapisanych w bazie.

Jeśli masz odpowiednie kwalifikacje (minimum kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy) i chcesz otrzymywać powiadomienia, po prostu ściągnij aplikację Ratownik i stwórz swój profil. Uzupełnij go o posiadane kwalifikacje oraz zdjęcie pozwalające Cię rozpoznać, gdy dotrzesz na miejsce zdarzenia. Następnie włącz dostępność, przesuwając suwak “Gotowość do udzielenia pomocy”. Zmieni on kolor z czerwonego na zielony, a Ty zostaniesz powiadomiony, jeśli w Twojej okolicy zagrożone będzie czyjeś życie lub zdrowie.

Opcja ta jest skierowana do osób, które ukończyły kurs KPP, są ratownikami medycznymi, pielęgniarkami, lekarzami bądź przedstawicielami innych zawodów medycznych lub służb ratunkowych.

Aplikację Ratownik warto instalować jednak nie tylko wtedy, gdy ukończyliśmy odpowiednie kursy. Dzięki niej można łatwiej pomagać, ale również wzywać pomoc. W sytuacji, w której w wielu miejscach czas oczekiwania na karetkę pogotowia może być naprawdę długi, możliwość szybkiego uzyskania pomocy od wykwalifikowanych osób często jest tym, co naprawdę pozwala uratować życie.