Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
O tym musisz pamiętać podczas udzielania pierwszej pomocy!

W trakcie udzielania pierwszej pomocy dookoła dzieje się naprawdę dużo – tak dużo, że nieraz w ferworze emocji zapomina się o podstawach. Właśnie dlatego konieczne są ćwiczenia praktyczne i okresowe przypominanie sobie wiedzy. Czy wiesz, o których czynnościach pierwszej pomocy, nigdy nie wolno Ci zapomnieć?

1. Zadbanie o bezpieczeństwo własne i miejsca zdarzenia

Na każdym kursie na początku, w trakcie i na końcu powtarzane jak mantrę jest jedno zdanie: „najważniejsze jest bezpieczeństwo własne”. I to o tej zasadzie nigdy nie możesz zapomnieć. Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc muszą iść ze sobą w parze, w przeciwnym razie cały wysiłek pójdzie na marne.

Skuteczne udzielenie pomocy może odbywać się jedynie w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Rzecz jasna, idealnych warunków nie uzyska się nigdy, jednak warto zadbać o to, by wyeliminować większość zagrożeń. Zadbanie o bezpieczeństwo własne podczas udzielania pierwszej pomocy polega na zastosowaniu kilku kroków:

  • Ocena miejsca zdarzenia pod kątem ewentualnych zagrożeń, np. oparzenia, porażenia prądem, utonięcia, potrącenia itd. Jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko, poczekaj na przybycie odpowiednich służb.
  • Użycie środków ochrony osobistej podczas udzielania PP. Należą do nich zwłaszcza rękawiczki jednorazowe, maseczka ochronna na twarz, czy okulary ochronne.
  • Użycie środków zwiększających widoczność na drodze: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy.
  • Kontrola, czy warunki panujące na miejscu zdarzenia nie uległy zmianie.

Ocena bezpieczeństwa podczas udzielania pierwszej pomocy to krok poprzedzający zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Jeżeli nie jest bezpieczne, możesz podjąć próbę przeniesienia poszkodowanego z jednej lokacji do innej, gdzie jest bezpiecznie, ale tylko pod warunkiem, gdy nie ryzykujesz własnym zdrowiem lub życiem. W przeciwnym razie należy poczekać na przyjazd odpowiednich służb ratowniczych.

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia w pierwszej pomocy polega również na jego odpowiednim oznakowaniu np. trójkątem ostrzegawczym. Dlaczego to takie ważne? Wystarczy wyobrazić sobie, że udzielasz pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym. Jeżeli niewystarczająco oznaczysz miejsce zdarzenia, istnieje ryzyko, że inny kierowca nie zauważy niebezpieczeństwa lub zrobi to zbyt późno. Droga hamowania samochodu, który jedzie z prędkością 65km/h wynosi nawet 60 m (przy mokrej powierzchni).

Ile czasu należy poświęcić na ocenę bezpieczeństwa i zabezpieczenie miejsca zdarzenia w trakcie udzielania pierwszej pomocy? Wszystko zależy od sytuacji, im krótszy czas, tym lepiej, ale należy na to poświęcić tyle czasu, by zyskać pewność, że nic Ci nie grozi. Pamiętaj: bezpieczeństwo i pierwsza pomoc – te dwie rzeczy muszą iść ze sobą w parze.

2. Wezwanie pomocy

Kolejną czynnością, o której trzeba pamiętać jest wezwanie pomocy. W ferworze akcji nie zawsze się o tym myśli. Mimo iż jest to czynność dość oczywista, zdarza się, że świadkowie zdarzenia zapominają numeru alarmowego albo zachodzi zjawisko rozmycia odpowiedzialności, polegające na tym, że każdy uważa, że ktoś inny powinien to zrobić. W ten sposób opóźnia się moment przyjazdu służb ratunkowych.

Służby ratunkowe powinna wezwać osoba udzielająca pierwszej pomocy
lub konkretna wyznaczona przez nią osoba.
Do wzywania pomocy służy numer alarmowy
112 lub 999

3. Udzielenie pierwszej pomocy zgodnie z możliwościami i umiejętnościami

Zarówno ocena bezpieczeństwa, jak i wezwanie pomocy to niezwykle ważne czynności pierwszej pomocy. Nie należy jednak zapominać, że zawsze chodzi o to, by zająć się poszkodowanym zgodnie z własnymi możliwościami i umiejętnościami.

Nie przechodź obok, nie kończ swojej roli na dodzwonieniu się do centrum powiadamiania ratunkowego i nie oddalaj się z miejsca tuż po wezwaniu pomocy, lecz pozostań z poszkodowanym do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego i podejmij działania ratownicze zgodne ze stanem poszkodowanego. O tym, jakie to działania i w jaki sposób udzielić pomocy nauczysz się na kursach realizowanych przez Centrum Ratownictwa. Nauczysz się z nich wszystkich czynności pierwszej pomocy.

Czy teraz już wiesz, o czym nigdy nie wolno zapominać? Koniecznie zapoznaj się też z naszym następnym artykułem o zasadach, jakimi powinien kierować się ratownik KPP.

Bibliografia:

  • Bezpieczeństwo ratownika w miejscu zdarzenia, mp.pl
  • Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki, Zachowanie bezpieczeństwa ratownika, uczestników oraz świadków wypadku, epodreczniki.pl
  • Juliusz Jakubaszko, Ratownik Medyczny, Wydawnictwo Medyczne Górnicki, Wrocław 2003,
  • Wytyczne resuscytacji 2015, Pierwsza pomoc, prc.krakow.pl