Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Problemy zdrowotne w pracy biurowej

Urazy i inne stany nagłe występujące podczas wykonywania obowiązków zawodowych to nie tylko domena osób pracujących fizycznie lub w niebezpiecznych warunkach. Mogą zdarzyć się również podczas pracy biurowej. Niektóre urazy lub stany chorobowe dotykają również osoby, które spędzają wiele godzin dziennie przy biurku lub przed komputerem. Ważne jest, by w takiej sytuacji poszkodowany otrzymał odpowiednią pierwszą pomoc. Wielu groźnym sytuacjom można również zapobiegać. Jak chronić personel przed skutkami wypadków przy pracy biurowej i jakie działania profilaktyczne można wdrożyć, by nie dochodziło do takich sytuacji?

Wypadki i zachorowania w pracy biurowej

Choć klasycznie rozumiane niebezpieczne wypadki przy pracy biurowej zdarzają się stosunkowo rzadko, nie oznacza to, że nie może w niej dojść do sytuacji będących zagrożeniem zdrowia lub życia pracowników. Wiele z nich jest wynikiem schorzeń będących konsekwencją siedzącego trybu życia. Do skutkujących nagłymi zdarzeniami chorób w pracy biurowej należą:

  • nadciśnienie – siedzący tryb pracy często połączony jest z niewłaściwym sposobem odżywiania, czego skutkiem może być nadwaga oraz podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, czego efektami są m.in. udary mózgu czy zawały serca, do których dochodzi nie tylko podczas wysiłku fizycznego,

  • cukrzyca typu 2 – nadmierny poziom cukru we krwi często skutkuje uszkodzeniem wielu narządów, w tym nerek czy serca. Wahania glikemii są również przyczyną nagłych stanów, takich jak śpiączka cukrzycowa,

  • zakrzepica – to dolegliwość wynikająca z wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji, co prowadzi do powstawania zakrzepów w naczyniach żylnych w nogach. Jej symptomami mogą być m.in. ból, obrzęk czy uczucie ciężkości nóg. Może się również zdarzyć, że dojdzie do oderwania się zakrzepu; jeśli trafi on do mózgu lub serca, często skutkuje to udarem lub zawałem,

  • astma oskrzelowa – to jedno z tych schorzeń w pracy biurowej, które bywa skutkiem warunków panujących w miejscu wykonywania obowiązków służbowych. Przyczyną chorób układu oddechowego może być np. występowanie niebezpiecznych substancji w powietrzu, jak i nieprawidłowo funkcjonująca klimatyzacja. Zaostrzenie choroby, nazywane atakiem astmy, objawia się przede wszystkim silnymi dusznościami, będącymi objawem skurczu oskrzeli. To bardzo niebezpieczny stan, będący bezpośrednim zagrożeniem życia.

Zdarzają się również będące skutkiem pracy biurowej urazy. Zazwyczaj są to upadki z wysokości (na przykład przy stawaniu na krzesłach lub podestach), obrażenia będące próbą podnoszenia lub przemieszczania ciężkich przedmiotów, a także wypadki spowodowane nieprawidłowym korzystaniem z urządzeń biurowych.

BHP w pracy biurowej

Większość zagrożeń dla zdrowia w pracy biurowej, jest skutkiem braku aktywności fizycznej oraz warunków panujących w danym przedsiębiorstwie. Dlatego coraz więcej pracodawców podejmuje działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie zachorowaniom oraz poprawę kondycji pracowników. Często są to takie benefity jak dostęp do prywatnej opieki medycznej czy aktywności sportowej. Pozwala to zapobiegać wielu powszechnym w pracy biurowej chorobom i urazom.

Jednocześnie na pracodawcach ciąży obowiązek zapewnienia personelowi odpowiednich warunków i organizacja miejsca pracy w taki sposób, by stwarzało ono jak najmniej zagrożeń dla zdrowia personelu. Istotnym elementem BHP w pracy biurowej jest także sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy, obejmujący zarówno szkolenia dla pracowników, jak i odpowiednio wyposażone apteczki i punkty pierwszej pomocy. O ich wyposażeniu decyduje pracodawca w porozumieniu z lekarzem medycyny pracy oraz specjalistą znającym zasady BHP dla pracy biurowej. Warto przy tym skorzystać z opcji, jaką są specjalistyczne apteczki firmowe, zawierające wszystko, co niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w najczęściej występujących stanach nagłych.

Zadbaj o umiejętności pracowników

Bardzo ważna jest też dbałość o odpowiednie przeszkolenie personelu – nie tylko osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy, ale wszystkich pracowników. Niezbędne kompetencje pozwalają nabyć profesjonalne szkolenia, których program został opracowany z myślą o wypadkach przy pracy biurowej. Kurs pierwszej pomocy dla firm stworzony przez Centrum Ratownictwa to idealna okazja, by poszerzyć wiedzę i zdobyć umiejętności pozwalające szybko i prawidłowo zareagować w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy. W ramach kursu uczestnicy mają okazję zarówno nabyć wiedzę, jak i przećwiczyć nabywane umiejętności w praktyce. Szkolenia z dziedziny pierwszej pomocy w wypadkach w pracy biurowej to doskonała inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników każdej firmy.