Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Procedura postępowania, czyli co robimy i w jakiej kolejności

Jeżeli jesteś świadkiem zdarzenia lub po prostu jako pierwszy zauważyłeś osobę potrzebującą pomocy, nim przystąpisz do działania przede wszystkim zadbaj o własne bezpieczeństwo. Zanim więc zaczniesz działać - weź głęboki oddech, zastanów się i oceń sytuację. Jeżeli po chwili zastanowienia wiesz, że możesz bezpiecznie podejść do poszkodowanego, żeby mu pomóc - zrób to!

Jest bezpiecznie, jesteś przy poszkodowanym. Co dalej? Co będzie dla Ciebie istotną informacją o nim? Pewnie intuicja podpowiada Ci, że należało by sprawdzić przytomność poszkodowanego. Jeżeli tak jest to masz rację. Kontrola przytomności jest bardzo szybką metodą sprawdzenia czy poszkodowana osoba oddycha. Podchodzisz więc i potrząsasz stanowczo za barki pytając: ‚Halo! Słyszysz mnie? Czy wszystko w porządku”. Jeżeli uzyskamy reakcję w postaci płaczu, poruszania się i nawiążemy kontakt słowny z poszkodowanym dzieckiem, to wiemy już że oddycha oraz możemy przypuszczać, że przynajmniej na razie jest wydolna krążeniowo i oddechowo.

W sytuacji gdy wzbudzimy reakcję ruchową lub płacz u poszkodowanego dziecka, ale w tym samym czasie zaobserwujemy u niego sinicę, powinno nam to sugerować wystąpienie niewydolności krążeniowo-oddechowej. Co wtedy? W takiej sytuacji:

• Zostaw dziecko w pozycji, w jakiej je zastałeś (o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo),

• Oceń jego stan i wezwij pomoc,

• Powtarzaj regularnie ocenę stanu ogólnego dziecka.

Problem zaczyna się, gdy takiej reakcji nie uzyskamy. Jest to sytuacja, w której nie chcesz być sam na miejscu zdarzenia. Dlatego WOŁAJ O POMOC! Jeżeli dołożyłeś wszelkich starań by zaalarmować swoje najbliższe otoczenie o zaistniałej sytuacji, możesz przejść do dalszej oceny stanu poszkodowanego dziecka. Skoro wiesz, że poszkodowane dziecko jest nieprzytomne i nie reaguje to co dalej?