Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Skompletuj apteczkę turystyczną, czyli co warto zabrać ze sobą w teren

Co powinna zawierać każda apteczka turystyczna?

Apteczka turystyczna – wyposażenie dopasowane do konkretnych potrzeb

O ile w przypadku apteczki samochodowej, czy do zakładów pracy, istnieją pewne standardy i ogólne zasady, którymi należy się kierować podczas zakupu i wyposażania (np. normy DIN 13157), o tyle wybór i wyposażenie apteczki turystycznej powinny być ściśle dobrane do rodzaju aktywności i ryzyka, jakie się z nią wiąże.

Wybierając się w teren, zawsze trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność i na niebezpieczne sytuacje. Z drugiej strony nie ma sensu przeładowywać się niepotrzebnym sprzętem, który w danych warunkach nie będzie wykorzystywany.

Wyposażenie apteczki turystycznej powinno być dobrane racjonalnie. Inaczej więc będzie wyglądało przygotowanie na wycieczkę rowerową za miasto, inaczej na kilkudniową wyprawę w góry, a jeszcze inaczej na camp survivalowy. Jeżeli interesuje Cię pierwsza pomoc w terenie, koniecznie zapoznaj się też z tym artykułem.

Co powinna zawierać każda apteczka turystyczna?

Rdzeń turystycznej apteczki stanowią przede wszystkim opatrunki i uniwersalne akcesoria. Są to więc: kompresy gazowe różnej wielkości, opaski dziane i bandaże elastyczne również po kilka sztuk różnej wielkości, chusta trójkątna, plaster z opatrunkiem (najlepiej do cięcia), plastry na odciski, plaster bez opatrunku (w rolce), środki do dezynfekcji ran, kilka par rękawiczek jednorazowych (lateksowych lub nitrylowych), nożyczki, koc ratunkowy (folia NRC). Taki zestaw, plus kilka innych drobiazgów, możesz skompletować samodzielnie lub kupić gotową apteczkę turystyczną z wyposażeniem.

Oprócz opatrunków i podstawowego wyposażenia w apteczce turystycznej powinny znaleźć leki OTC do własnego użytku, są to przede wszystkim: leki przeciwbólowe, na przeziębienie, przeciwbiegunkowe i na problemy żołądkowe oraz przeciwalergiczne oraz środki na stłuczenia i na oparzenia (w tym Aqua-gel), spray na komary i kleszcze, krem przeciwsłoneczny. Należy pamiętać, że leki i substancje lecznicze mają swoje terminy przydatności, których trzeba przestrzegać.

I to jest właściwie takie podstawowe wyposażenie turystycznej apteczki pierwszej pomocy – uniwersalne i na każdą okazję.

Ten sprzęt może Ci się przydać, czyli dodatkowe wyposażenie

Co powinna zawierać apteczka turystyczna zabierana w nietypowy teren? Tutaj trzeba przeanalizować zagrożenia i ryzyka, na jakie się narażamy. Na przykład idąc w góry, istnieje znacznie wyższe ryzyko urazów: otarcia, zwichnięcia i skręcenia kostki, czy złamania. W takim wypadku apteczka powinna być dodatkowo wyposażona w plastry na odciski i opaski usztywniające, umożliwiające usztywnienie zwichniętego stawu. Bardzo przydatne będą też szyny usztywniające na złamane kończyny, na przykład szyny typu Sam Splint – są lekkie i niewielkich rozmiarów.

Wybierając się do lasu, na jakiś wyjazd survivalowy czy po prostu w trudny teren, warto doposażyć apteczkę survivalową w jakiś narzędzie multitool, dodatkowy zestaw opatrunków i środków odkażających, a także koniecznie środek na komary i kleszcze. Wyposażenie apteczki turystycznej powinno też obejmować pęsetę do usuwania kleszczy.

Planując wycieczkę latem, trzeba mieć na uwadze możliwość wystąpienia oparzeń słonecznych. Z tego względu w apteczce powinien znaleźć się krem z filtrem UV, krem po opalaniu, a także środki na oparzenia słoneczne np. w sprayu lub w formie hydrożeli.

Podczas zimowych wyjść trzeba przewidzieć możliwość wystąpienia odmrożeń i wyziębienia. Zawartość apteczki pierwszej pomocy powinna być wzbogacona o dodatkową folię NRC i chemiczne ogrzewacze.

Oczywiście mowa tu o casualowych wyjściach w teren, gdyż ekstremalne wyprawy, wymagające specjalnego przygotowania rządzą się swoimi prawami, a wyposażenie apteczki na takie wyjazdy to zupełnie inna bajka.

Rozmiar i mobilność, czyli rodzaje apteczek turystycznych

Wyposażenie wyposażeniem, ale gdzie to wszystko zmieścić? Typowa apteczka turystyczna powinna być raczej niewielkich rozmiarów. Dobre apteczki turystyczne są tak zaprojektowane, by łączyły w sobie niewielkie rozmiary ze sporą pakownością, tak aby można było ją schować do plecaka i nie zajmowała wiele miejsca. Czasami jednak warto zaopatrzyć się w nieco większą apteczkę przenośną w formie wygodnego plecaka lub saszetki do przytroczenia do plecaka turystycznego, by nie musieć stosować kompromisu pomiędzy dobrym wyposażeniem a oszczędnością miejsca.

W sklepie Centrum Ratownictwa znajduje się szeroki wybór apteczek turystycznych zarówno osobistych, jak i tych większych, a także całych kompletów z pełnym wyposażeniem.