Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Urazy głowy podczas wycieczek rowerowych – jak chronić się przed wypadkami?
Wycieczki rowerowe to popularna forma aktywności fizycznej, ale i sposób na relaks oraz odkrywanie nowych miejsc w najbliższej okolicy. Jednocześnie specyfika tego sportu niesie ze sobą ryzyko urazów, szczególnie głowy. W niniejszym artykule omówimy, dlaczego noszenie kasku na rowerze jest tak istotne oraz jakich zasad należy przestrzegać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rowerze. Warto także poznać objawy wstrząśnienia mózgu oraz zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku urazu głowy.

Czy można jeździć bez kasku na rowerze?

Czy można jeździć bez kasku na rowerze? Statystyki jednoznacznie pokazują, że noszenie go znacznie zmniejsza ryzyko obrażeń głowy oraz może uratować życie w przypadku wypadku. Ochrona głowy na rowerze poprzez noszenie kasku jest więc podstawowym elementem bezpieczeństwa. Skutecznie chroni on przed poważnymi urazami w przypadku upadku lub kolizji.

Kiedy wybieramy kask rowerowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

 • powinien być on odpowiednio dopasowany do głowy – nie za luźny ani za ciasny. Należy upewnić się, że kask przylega do głowy, ale jednocześnie jej nie uciska,
 • certyfikat bezpieczeństwa – wybieraj kaski, które posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak CE, ASTM lub CPSC. Oznaczenia te świadczą o spełnieniu niezbędnych standardów bezpieczeństwa,
 • stan techniczny – regularnie sprawdzaj stan posiadanego kasku. Unikaj używania uszkodzonych kasków, które mogą nie zapewnić odpowiedniej ochrony w przypadku wypadku.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

Oprócz noszenia kasku istnieje szereg zasad bezpiecznej jazdy na rowerze, które warto przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko wypadku:

 • zachowaj ostrożność na drogach – bądź świadomy otoczenia, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i dostosowuj prędkość do warunków drogowych,
 • unikaj wykonywania nagłych skrętów lub innych ryzykownych manewrów, które mogą prowadzić do utraty kontroli nad rowerem,
 • bądź widoczny – używaj odblasków i świateł rowerowych – szczególnie podczas jazdy w warunkach ograniczonej widoczności, np. o zmierzchu lub w nocy,
 • uważaj na nawierzchnię – unikaj jazdy po nierównych, zabłoconych lub śliskich nawierzchniach, które mogą zwiększyć ryzyko poślizgu,
 • gdy tylko jest to możliwe, korzystaj z wyznaczonych ścieżek rowerowych, gdzie unikniesz kontaktu z samochodami i pieszymi.

Jak rozpoznać objawy wstrząśnienia mózgu?

W przypadku urazu głowy podczas jazdy na rowerze istnieje ryzyko wystąpienia wstrząśnienia mózgu. Jego objawy mogą obejmować:

 • ból i zawroty głowy,
 • nudności lub wymioty,
 • zaburzenia równowagi,
 • przejściowa utrata przytomności,
 • splątanie,
 • niepamięć okoliczności urazu,
 • uczucie zmęczenia i spowolnienia,
 • niewyraźna mowa.

Wstrząśnienie mózgu należy do lekkich urazów mózgu. Jego skutki w większości przypadków przemijają. Nie oznacza to jednak, że można je zignorować; mogą bowiem utrzymywać się nawet wiele dni, a nawet tygodni po wypadku.

W późniejszym okresie (w ciągu kilku godzin lub dni po urazie) mogą pojawić się dodatkowe symptomy, takie jak zaburzenia pamięci i koncentracji, zwiększona wrażliwość na bodźce (zwłaszcza światło i dźwięki), drażliwość, zaburzenia snu oraz zaburzenia depresyjne.

Pierwsza pomoc przy urazie głowy

Jeśli na podstawie obserwacji wymienionych symptomów podejrzewasz wstrząśnienie mózgu lub inne skutki urazu głowy na rowerze, postępuj według następujących zasad:

 • zadbaj o bezpieczeństwo swoje, poszkodowanego i świadków zdarzenia
 • postaraj się tak zaaranżować miejsce udzielania pomocy, aby poszkodowany mógł oczekiwać na przybycie zespołu ratowniczego w względnym bezruchu ( unikaj ruchów i manipulacji mogących doprowadzić do urazów wtórnych),
 • zabezpiecz kręgosłup szyjny – w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa, unikaj manipulowania głową i szyją. Wsparcie głowy i szyi jest kluczowym elementem zapobiegania dalszym obrażeniom. Jeżeli podejrzewasz uraz kręgosłupa, unikaj manipulowania głową, jeżeli jest to możliwe, zostaw poszkodowanego w pozycji zastanej.
 • jeśli wystąpiła utrata przytomności, upewnij się, że drogi oddechowe poszkodowanego są drożne, a on sam samodzielnie oddycha; jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu, przystąp do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
 • natychmiast wezwij pomoc medyczną, szczególnie jeśli poszkodowany stracił przytomność, ma trudności z oddychaniem lub pojawiły się jakiekolwiek objawy wstrząśnienia mózgu.

Czytaj także: Wypadek na rowerze – zasady postępowania i pierwszej pomocy

Jazda na rowerze to świetny sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu i dbanie o swoje zdrowie. Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście urazów głowy. W tym celu przede wszystkim trzeba unikać jazdy na rowerze bez kasku i przestrzegać zasad bezpiecznego poruszania się. Bardzo istotne w kontekście urazów po wypadku rowerowym jest znajomość zasad pierwszej pomocy – na rowerze i nie tylko. W tym celu warto udać się na specjalistyczny kurs pierwszej pomocy organizowany przez Centrum Ratownictwa. Jego uczestnicy poznają podstawowe zasady postępowania w różnych nagłych wypadkach – w tym w sytuacji upadku z roweru na twarz lub głowę. Dowiadują się również, jak odpowiednio wyposażyć apteczkę pierwszej pomocy przydatną w takich sytuacjach. Znajomość tych reguł oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pozwoli w pełni cieszyć się krótszymi i dłuższymi wycieczkami rowerowymi.