Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
W co wyposażyć apteczkę dla rodziców i opiekunów?

Apteczka pierwszej pomocy powinna być wyposażona w niezbędne akcesoria, opatrunki oraz leki, i tak skomponowana, aby odpowiadała indywidualnym potrzebom właściciela. Gotowe zestawy są uniwersalne, ale jednocześnie złożone tak, by spełniały jedynie ogólne założenia. A co, gdy kompletujemy zestaw z myślą o dzieciach? Wtedy warto nieco zmodyfikować jego skład. Zastanawiasz się, co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy przygotowanej z myślą o najmłodszych? Podpowiadamy.

Jak skompletować rodzinną apteczkę?

W każdym domu powinna znaleźć się apteczka pierwszej pomocy, zwłaszcza w takim, gdzie mieszkają dzieci. To kwestia bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Nie trzeba od razu gromadzić całej apteki, jednak podstawowe opatrunki i leki to absolutne must-have każdej rodziny. Dzieci mają wyjątkową zdolność do robienia głupich rzeczy, które na szczęście przeważnie kończą się dobrze. Jednak nie raz i nie dwa powstają rany „bojowe”, na które trzeba nakleić plaster lub założyć niewielki opatrunek. I to właśnie plastry (najlepiej kolorowe, z obrazkami), zestawy opatrunków (kompresy jałowe w różnych wielkościach) i bandaże dziane będą najpotrzebniejsze. Przydadzą się też opaski elastyczne do opatrywania bolących nadgarstków, stawów skokowych, zwłaszcza zwichnięć i skręceń

Opatrunki to podstawa, więc nie może ich zabraknąć w rodzinnej apteczce. Co więcej, jeżeli dzieci są na tyle duże, że potrafią posługiwać się plastrem i bandażem, powinny mieć do nich dostęp.

Co oprócz podstawowego wyposażenie warto włożyć do apteczki dla rodziców? Jak skompletować rodzinną apteczkę, aby niczego w niej nie zabrakło? Z pewnością warto zadbać o to, aby mieć do dyspozycji termometr (polecamy bezdotykowy), inhalator z nebulizatorem, środki do odkażania ran na bazie oknenidyny np. octanisept, a także jakiś żel na stłuczenia.

Oprócz tego w rodzinnej apteczce warto mieć podstawowe leki, ale te – w przeciwieństwie do opatrunków – powinny być schowane w miejscu niedostępnym dla dzieci, np. w osobnej kasetce. Chodzi o to, aby podopieczni mogli w razie potrzeby skorzystać z plastra czy bandaża, ale nie z leków.

Leki, które warto mieć w domowej apteczce:

  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, coś na przeziębienia,
  • Leki przeciwbiegunkowe i na dolegliwości żołądkowe,
  • Elektrolity,
  • Leki przeciwalergiczne (tabletki, krople łagodzące objawy alergii),
  • Sól fizjologiczna w ampułkach,
  • Kremy na oparzenia słoneczne i ugryzienia insektów,
  • Leki specjalistyczne, jeżeli ktoś z domowników ich potrzebuje.

Pamiętaj jednak, że nie ma sensu gromadzić dużych zapasów farmaceutyków, zwłaszcza takich, z których się zbyt często nie korzysta. Leki ulegają szybkiemu przeterminowaniu, a tych po terminie nie wolno używać.

Apteczka dla opiekunów i nauczycieli

Apteczka pierwszej pomocy czy to w szkole, czy podczas jakiegoś wyjazdu musi być tak dostosowana, aby spełniała potrzeby wszystkich uczestników. Należy wziąć pod uwagę to, ile osób będzie pod opieką i tak wyposażyć zestaw, aby nie zabrakło żadnych opatrunków. Warto kierować się przy tym normami DIN.

W apteczce dla opiekunów mogą też znaleźć się podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, czy przeciwbiegunkowe. Oprócz tego warto zadbać o to, by znalazł się tam aparat do płukania oczu, pęseta do wyrywania kleszczy, hydrożele na oparzenia, tabletki z glukozą, szyny do usztywnienia kończyn. Nie ma też przeciwwskazań do tego, by mieć ampułkostrzykawkę z adrenaliną, na wypadek wystąpienia silnej reakcji uczuleniowej (anafilaktycznej).

Oczywiście opiekun powinien przed wyjazdem rozeznać się, czy jego wychowankowie na coś chorują i czy przyjmują leki na stałe. W zależności od ustaleń z rodzicami lub prawnymi opiekunami, leki może przechowywać wyznaczona osoba, albo dziecko powinno mieć je stale przy sobie. Jednak nawet wtedy, gdy dziecko samodzielnie przyjmuje leki, opiekun powinien o tym wiedzieć.

Zachęcamy też do tego, aby w takiej apteczce na wyjazd, znalazły się też podstawowe środki higieny – żele odkażające do rąk, nawilżane chusteczki, a także podpaski. Nie są to może standardowe produkty, które trzyma się w apteczce, ale zdarza się, że zapasowe podpaski mogą naprawdę uratować sytuację.

Wyposażenie apteczki dla rodziców i opiekunów – dopasowane do potrzeb

Najważniejszą zasadą, którą należy kierować się, niezależnie od tego, gdzie apteczka będzie używana to taka, żeby dopasować ją do swoich potrzeb. Trzeba przeanalizować, co ponad standardowe wyposażenie może okazać się przydatne i odpowiednio ją doposażyć. Gotowe zestawy apteczki pierwszej pomocy znajdziesz w naszym sklepie.