Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Pierwsza pomoc w zatruciu lekami – jak postępować?

Do zatrucia lekami może dojść poprzez przypadkowe zażycie nadmiernej dawki preparatu, zastosowanie środków wchodzących ze sobą w interakcję lub celowe przedawkowanie. W każdym przypadku jest to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, które wymaga natychmiastowej reakcji. To jedno z tych zdarzeń, do których stosunkowo często dochodzi w domowym zaciszu. Dlatego tak ważna jest znajomość objawów zatrucia lekami i pierwsza pomoc wdrożona jeszcze przed przyjazdem zespołu ratowniczego.

Jakie są objawy zatrucia lekami?

Dokładne objawy zatrucia lekami i alkoholem różnią się w zależności od rodzaju i dawki zażytych substancji. Wśród najczęstszych symptomów można wymienić nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy, osłabienie, problemy z oddychaniem, zaburzenia widzenia, drgawki, a nawet utratę przytomności. W niektórych przypadkach zatruciu lekami towarzyszy specyficzny zapach z ust i rozszerzenie lub zwężenie źrenic, a także obniżona lub podwyższona temperatura ciała.

Co robić przy zatruciu lekami?

Gdy podejrzewamy zatrucie lekami, istotne jest, aby zachować spokój i jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.

  • Przede wszystkim wezwij pomoc medyczną i poinformuj operatora o podejrzeniu zatrucia lekami. Podaj wszystkie istotne posiadane informacje, takie jak rodzaj leku, dawkę, czas zażycia oraz objawy, jakie obserwujesz u poszkodowanego.
  • Postaraj się o jak najszybsze zidentyfikowanie leku, który spowodował zatrucie. Jeśli posiadasz opakowanie, zachowaj je i przekaż ratownikom medycznym. Może to pomóc im w ustaleniu rodzaju i dawki substancji, co jest istotne dla udzielenia skutecznej pomocy.
  • Pamiętaj, że przypadku zatrucia lekami nie należy podawać na własną rękę żadnych innych leków ani płynów. Nie próbuj również wywołać wymiotów bez konsultacji z lekarzem.
  • Zatrucie lekami może być traumatycznym doświadczeniem zarówno dla osoby wymagającej pomocy, jak i otoczenia. Dlatego staraj się utrzymać spokój i zadbaj o wsparcie emocjonalne poszkodowanego, jednocześnie czekając na przybycie pomocy medycznej.

Pierwsza pomoc – jak postępować przy zatruciu lekami?

Pierwsza pomoc w zatruciu lekami ma na celu przede wszystkim zapobieganie wystąpieniu zatrzymania krążenia. Przyczyną zgonów w takich przypadkach najczęściej jest niedrożność dróg oddechowych. W przypadku śpiączki może również dojść do zatrzymania oddechu.

Dlatego przy zatruciu lekami, postępowanie u osoby nieprzytomnej zacznij od sprawdzenia oddechu. Pamiętaj, że w przypadku zatrucia lekami bardzo często dochodzi do wymiotów, co może prowadzić do zachłyśnięcia treścią żołądkową. Dlatego, jeśli poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej, umożliwiającej swobodne wypływanie płynu.

Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy przystąpić do wykonywania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, zgodnie z algorytmem BLS.

Zatrucie lekami stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Rokowania w dużej mierze zależą od reakcji otoczenia. Kluczowa dla skuteczności postępowania w zatruciu lekami jest szybka reakcja. Dlatego warto zadbać o posiadanie odpowiednich umiejętności. W tym celu warto udać się na specjalistyczny kurs pierwszej pomocy organizowany przez Centrum Ratownictwa. Pozwoli to zdobyć niezbędną wiedzę oraz praktyczne informacje umożliwiające udzielenie skutecznej pomocy w stanach nagłych, w tym również w przypadku zatrucia. Zapewnia przygotowanie na różne ewentualności, pozwalając w razie potrzeby szybko zareagować. Dzięki temu jest to bezcenna inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko najbliższych.

Bibliografia:

  1. Czukowska-Milanova i in., Zatrucia, Mp.pl Interna, 28.03.2013, dost. 23.06.2023
  2. Wytyczne resuscytacji 2021, prc.krakow.pl, dost. 23.06.2023