Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Wiosenne alergie wziewne – przyczyny, ryzyko i postępowanie
Większość z nas cieszy się z nadejścia wiosny – cieplejszych dni i okresu, gdy przyroda budzi się do życia. Niestety, dla wielu osób wiosna to czas uciążliwych objawów alergii wziewnych, które mogą znacząco uprzykrzyć życie. W tym artykule omówimy główne przyczyny alergii występujących wiosną, takie jak pyłki drzew, traw i chwastów, oraz podzielimy się poradami, jak skutecznie łagodzić ich objawy. Ponadto przyjrzymy się objawom astmy alergicznej, której ataki mogą być spowodowane kontaktem z alergenami, oraz udzielimy wskazówek dotyczących pierwszej pomocy w przypadku nagłego ataku astmy.

Na co można mieć alergię wiosną?

Wiosenne alergie wziewne często są spowodowane pyłkami roślin kwitnących w tym okresie, które rozprzestrzeniają się w powietrzu. Co pyli wiosną? Główne źródła alergenów wiosną to:

 • pyłki drzew takich jak brzoza, topola, dąb czy leszczyna,
 • pyłki traw – wiosną zaczynają kwitnąć różne gatunki traw, takie jak łubin, życica czy wiechlina,
 • pyłki innych roślin, takich jak bylica czy pokrzywa, również mogą wywoływać uciążliwe objawy alergii wiosennej.

Jak łagodzić objawy wiosennej alergii?

Jeśli cierpisz na alergie wziewne wiosną, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą pomóc łagodzić objawy i poprawić komfort życia w tej porze roku:

 • śledź prognozy pylenia roślin i staraj się unikać aktywności na świeżym powietrzu w czasie największego występowania alergenów,
 • zaopatrz się w oczyszczacz powietrza, który może wyłapywać pyłki oraz inne alergeny, ograniczając ich występowanie w domu,
 • często pierz ubrania i pościel w wysokiej temperaturze – pomaga to usunąć pyłki, które mogą osiadać na tkaninach,
 • w przypadku nasilonych objawów alergii wziewnych skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych lub innych leków przeciwalergicznych,
 • podczas podróży samochodem korzystaj z klimatyzacji z filtrem powietrza, aby ograniczyć dostęp pyłków do wnętrza pojazdu.

Jakie są objawy alergii wziewnej?

Wystąpienie objawów alergii wziewnej można podzielić na dwie fazy: wczesną i późną. Faza wczesna rozpoczyna się bezpośrednio po kontakcie z alergenem i spowodowana jest wydzielaniem m.in. histaminy. Na skutek jej oddziaływania dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich przepuszczalności. Może to powodować spadek ciśnienia tętniczego oraz pojawienie się charakterystycznych objawów alergii wiosennej, takich jak łzawienie oczu czy swędząca wysypka. Ponadto alergeny podrażniają zakończenia nerwowe, co objawia się m.in. kichaniem i świądem. Może także dojść do obrzęku dróg oddechowych i skurczu oskrzeli. W efekcie chory odczuwa duszność; w takiej sytuacji charakterystycznym objawem jest również świszczący oddech.

Astma alergiczna – pierwsza pomoc

Jednym z zagrożeń powodowanych przez alergię wziewną mogą być ataki astmy alergicznej. W przypadku nagłego ataku astmy ważne jest natychmiastowe działanie i udzielenie pierwszej pomocy. Oto kilka kroków, które należy podjąć:

 • pomóż osobie, której udzielasz pomocy, usiąść w wygodnej pozycji – najlepiej lekko pochylonej do przodu,
 • pomóż osobie w zażyciu stosowanych przez nią leków mogących zatrzymać atak astmy, takich jak inhalatory z lekami rozszerzającymi oskrzela lub kortykosteroidy, zgodnie z zaleceniami lekarza,
 • zachowaj spokój i zapewnij osobie wsparcie emocjonalne, co może pomóc w zmniejszeniu napięcia i złagodzeniu objawów,
 • jeśli atak astmy nie ustępuje po podaniu leków lub nasila się, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

Czytaj także: co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Nie możemy wyeliminować przyczyny alergii wziewnych, jaką jest pylenie wielu gatunków kwitnących wiosną roślin. Istnieją jednak sposoby, by złagodzić ich objawy i poprawić komfort codziennego funkcjonowania. Monitorowanie poziomu pyłków, stosowanie leków przeciwhistaminowych i korzystanie z filtrów powietrza pozwalają skutecznie zapobiegać objawom alergii oraz jej najpoważniejszym skutkom, takim jak ataki astmy alergicznej. Istotna jest także znajomość zasad pierwszej pomocy, w których opanowaniu pomocne są kursy organizowane przez Centrum Ratownictwa. Warto je znać, by skutecznie zadbać o zdrowie i samopoczucie swoje i bliskich w tym pięknym, ale często trudnym okresie roku.