Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Czy warto mieć AED w samochodzie?

Czy posiadanie w samochodzie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) ma sens i czy z praktycznego punktu widzenia AED w samochodzie to dobry pomysł, czy może przerost formy nad treścią? Nie ma w tym względzie przepisów, więc każdy musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przyda mu się AED w samochodzie prywatnym. Postaramy się jednak nieco ułatwić tę decyzję i podpowiedzieć, kiedy warto, a kiedy niekoniecznie jest to potrzebne.

Nagłe zatrzymanie krążenia jako sytuacja w ruchu ulicznym

Każdego dnia dochodzi do licznych wypadków oraz zdarzeń drogowych, a niestety statystyki są nieubłagane – śmiertelność na drogach jest bardzo wysoka. Część zgonów wynika nie tylko z obrażeń odniesionych w trakcie wypadku, ale też z powodu nagłego zatrzymania krążenia, które da się odwrócić poprzez zastosowanie wczesnej defibrylacji. Wielu zgonów można byłoby uniknąć, gdyby defibrylacja była przeprowadzona natychmiastowo, a nie dopiero po dojechaniu jednostki ratowniczej, dysponującej defibrylatorem.

Nagłe zatrzymanie krążenia może przydarzyć się w mieście, ale równie dobrze na autostradzie lub zwykłej drodze; może być wynikiem wypadku, albo chorób kardiologicznych; może przydarzyć się o każdej porze i w dowolnym miejscu. Nie jest więc nieprawdopodobne, że taki defibrylator do niczego się nie przyda.

Apteczka pierwszej pomocy i AED w bagażniku?

Niezbędnym wyposażeniem każdego pojazdu jest apteczka pierwszej pomocy. Powinna zawierać zestaw opatrunków wystarczających do zatamowania masywnego krwawienia, rękawiczki jednorazowe, koc ratunkowy i pozostałe akcesoria, które opisuje norma DIN 13164. Szczegółowo na temat tego, co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej, przeczytasz w osobnym artykule. Apteczka powinna być na tyle dobrze wyposażona, aby jej skład wystarczył na opatrzenie krwotoku u więcej niż jednego poszkodowanego. I choć apteczka pierwszej pomocy w samochodzie prywatnym nie jest w Polsce obowiązkowa, to zdecydowanie warto ją mieć.

A co z defibrylatorem? Tu sprawa ma się nieco inaczej. Chociaż AED można mieć w samochodzie, to nie ma co ukrywać, że jest to rzadkość. Warto jednak rozważyć taką opcję.

Sytuacje, w których warto mieć AED w pojeździe

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest specjalistycznym urządzeniem o konkretnym zastosowaniu. Jeżeli istnieją jakieś przesłanki za tym, że istnieje prawdopodobieństwo jego użycia, warto się zastanowić nad zakupem prywatnego AED do auta. Będą to sytuacje, gdy:

  • W rodzinie są osoby o zwiększonym ryzyku zgonu sercowego – jeżeli masz w swoim otoczeniu osobę, która choruje na serce i chcesz zadbać o jej bezpieczeństwo, zakup AED na prywatne potrzeby będzie dobrym pomysłem. Ten sprzęt może uratować życie w domu i w podróży, a jeżeli poinformujesz sąsiadów, że dysponujesz takim sprzętem, oni także będą mogli się do Ciebie zwrócić w razie potrzeby.
  • Prowadzisz działalność związaną z transportem ludzi – jesteś taksówkarzem pracujesz na Uberze, wozisz ludzi, prowadzisz wycieczki itd. Codziennie masz kontakt z ludźmi, z których jakaś część może mieć problemy kardiologiczne? Dzięki AED przewożonemu w bagażniku obok apteczki pierwszej pomocy zwiększasz ich bezpieczeństwo. Możesz to wykorzystać również jako przewagę nad konkurencją.
  • Dużo podróżujesz i spędzasz w samochodzie większość czasu – jeżeli życie w drodze to Twój żywioł, przemieszczasz się z miejsca na miejsce, spotykasz wielu ludzi, jeździsz tam i z powrotem, i większość czasu spędzasz w trasie, to jesteś o wiele bardziej wystawiony na najechanie na wypadek drogowy, niż inni uczestnicy ruchu. Może okazać się, że posiadanie AED w samochodzie to rozsądna decyzja.
  • Pracujesz w służbach ratunkowych – jeżeli jesteś ratownikiem, ratownikiem medycznym, pielęgniarką, czy lekarzem, dobrze wiesz, jak ważne jest natychmiastowe udzielenie skutecznej pierwszej pomocy i wczesna defibrylacja.
  • Chcesz mieć dodatkowe narzędzie do udzielania pomocy – AED w aucie niewiele waży i zajmuje mało miejsca, a jest bardzo ważnym urządzeniem, jeżeli chodzi o ratownictwo. Jeżeli więc chcesz mieć dodatkowy sprzęt, który zwiększy szansę na skuteczne udzielenie pierwszej pomocy i po prostu chcesz mieć AED w samochodzie, nic nie stoi na przeszkodzie.

AED w podróży

Na koniec jeszcze jedna sytuacja, gdy warto mieć pod ręką AED – gdy dużo podróżujesz i istnieje ryzyko, że ktoś z Twoich towarzyszy może mieć problemy z sercem. Wyjeżdżając na wakacje, zawsze warto poznać charakterystyczne punkty w danej lokalizacji i miejsca, gdzie są apteki, szpitale, czy punkty AED. Jeżeli jednak chcesz zwiększyć szansę na skuteczny i szybki ratunek – zabierz ze sobą do auta AED w podróż. To wydatek, który może uratować Ci życie. Możesz też wypożyczyć AED, co pozwoli Ci zabezpieczyć się na czas podróży, jednocześnie nie ponosząc zbyt dużych kosztów.