Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
W co wyposażyć apteczkę samochodową?

Wyposażenie apteczki samochodowej powinno być takie, by zapewnić możliwość udzielenia skutecznej pierwszej pomocy podczas wypadku samochodowego lub innego zdarzenia na drodze. Wiele osób kupuje gotowe zestawy z podstawowym wyposażeniem, ale czy jest ono wystarczające? W tym artykule przedstawimy sugerowane wyposażenie apteczki samochodowej. Zanim to jednak nastąpi, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. reguluje obowiązkowe wyposażenie samochodu. Wynika z niego, że w Polsce apteczka samochodowa (w samochodach osobowych) nie jest wymagana. Nie ma też przepisów regulujących jej wyposażenie. Ale chociaż nie ma obowiązku wożenia apteczki pierwszej pomocy, to przepisy nakładają konieczność udzielenia ratunku osobie po wypadku. A jak to zrobić bez apteczki? Bez choćby podstawowego wyposażenia niewiele jesteśmy w stanie zdziałać.

Warto również mieć świadomość tego, że w innych krajach np. w Niemczech apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu, dlatego wybierając się na zagraniczny wyjazd, należy upewnić się, że ta znajdzie się w pojeździe, obok innych obowiązkowych elementów.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Kupując zestaw, należy zadbać o to, by zawierał przynajmniej podstawowe wyposażenie apteczki samochodowej zgodne z normą DIN 13164. Jest to niemiecka norma, którą przyjęło większość krajów Unii Europejskiej, jako pewien wyznacznik standardu. Stosowanie apteczki zgodnej z normą DIN jest dobrowolne, ale warto, choć orientacyjnie wspierać się jej wytycznymi. Norma DIN 13164 określa skład zestawu przystosowanego do umieszczenia w pojazdach samochodowych, tak aby można było skutecznie udzielić pomocy w razie wypadku, zdarzenia drogowego, ale też prac i wyjść w teren. W niektórych apteczkach obok normy jest dopisek „PLUS”, oznaczający, że skład został powiększony ponad to, co zakłada podstawowe wyposażenie apteczki samochodowej.

Element wyposażenia zgodne z normą DIN 13164:

 • Przylepiec (5m x 2,5 cm) – 1x
 • Plaster (10 x 6 cm) – 4x
 • Opatrunek na opuszki palców – 2x
 • Opatrunek na palec (12 x 2 cm) – 2x
 • Plaster z opatrunkiem (1,9 x 7,2 cm) – 2x
 • Plaster z opatrunkiem (2,5 x 7,2 cm) – 4x
 • Opatrunek indywidualny (6 x 8 cm) – 1x
 • Opatrunek indywidualny (8 x 10 cm) – 2x
 • Opatrunek indywidualny (10 x 12 cm) – 1x
 • Chusta opatrunkowa (40 x 60cm) – 1x
 • Chusta opatrunkowa (60 x 80cm) – 1x
 • Kompres (10 x 10cm) – 6x
 • Koc ratunkowy 160 x 210 cm – 1x
 • Opaska elastyczna (4m x 6cm) – 2x
 • Opaska elastyczna (4m x 8cm) – 3x
 • Chusta trójkątna – 2x
 • Nożyczki – 1x
 • Rękawice jednorazowe – 4x
 • Chusteczka wilgotna do czyszczenia skóry – 2x
 • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy – 1x
 • Spis zawartości – 1x

Dodatkowy skład apteczki samochodowej

Powyższe elementy to podstawowe wyposażenie apteczki samochodowej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, a nawet zalecane jest, aby nieco rozbudować ten zestaw o kilka dodatkowych rzeczy. Przede wszystkim wyposażenie apteczki samochodowej powinno zawierać więcej opatrunków.

W wypadkach komunikacyjnych bardzo często dochodzi do masywnych krwawień, złamań otwartych i dużych urazów. Z tego względu większa liczba opatrunków i bandaży jest wskazana, aby móc skutecznie opatrzyć poważnie ranną osobę. Warto też nosić więcej par rękawiczek jednorazowych. Cztery pary mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza w sytuacji, gdy trzeba zmienić rękawiczki, lub gdy osób udzielających pomocy jest więcej; należy też brać pod uwagę ryzyko przypadkowego rozdarcia rękawiczki.

Kolejnym elementem, w który warto doposażyć skład apteczki samochodowej jest opaska zaciskowa do tamowania masywnych krwotoków. Zgodnie z wytycznymi ERC z 2021 roku, w przypadku gdy zwykły opatrunek uciskowy jest niewystarczający, możliwe jest zastosowanie opaski zaciskowej. Szerzej na temat zasad opatrywania ran w masywnych krwotokach pisaliśmy w osobnym artykule.

Skład apteczki samochodowej warto poszerzyć o maskę do prowadzenia oddechów zastępczych – taką prostą foliową z ustnikiem i z zaworem zwrotnym lub bardziej zaawansowaną maskę resuscytacyjną z filtrem i zaworem zwrotnym zabezpieczającym ratownika przed kontaktem z wydzielinami oraz bakteriami i wirusami przenoszonymi drogą oddechową. Zastosowanie takiej maski podnosi komfort psychiczny ratownika, zabezpiecza go przed kontaktem z wydzielinami i zwiększa skuteczność prowadzonej resuscytacji, gdyż nie trzeba rezygnować z oddechów zastępczych.

Warto też zadbać, aby w apteczce znalazły się funkcjonalne przyrządy, takie jak ratowniczy multitool lub scyzoryk z przecinakiem do pasów oraz rozbijakiem do szyb, które ułatwią ewakuację poszkodowanego.

W sklepie Centrum Ratownictwa znajdziesz zarówno gotowe zestawy zgodne z normami DIN, jak i rozbudowane apteczki samochodowe, które możesz uzupełniać i modyfikować według własnych potrzeb. Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jaki skład ma apteczka pierwszej pomocy, którą wozisz w samochodzie, zadbaj o to, by wszystkie jej elementy miały aktualną datę ważności i były przechowywane w odpowiednich warunkach.

Bibliografia:

 1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia