Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Gdzie i jak znaleźć defibrylator AED? To łatwiejsze niż myślisz!

Program publicznego dostępu do defibrylacji zakłada zbudowanie gęstej siatki dostępu do urządzeń AED. Czy wiesz, jak sprawdzić, gdzie w Twojej okolicy znajduje się AED i gdzie warto, aby takie urządzenie zostało zamontowane? Podpowiadamy, jak znaleźć AED i co zrobić, jeżeli go nie ma, a uważasz, że powinno być.

Program publicznego dostępu do defibrylacji (PAD)

Program PAD jest inicjatywą, mającą na celu zwiększenie dostępności do defibrylacji, a także poprawę świadomości społeczeństwa w tym zakresie. Idea powszechnego dostępu do defibrylacji przyjęła się na całym świecie, a obecnie widać znaczący wzrost liczby urządzeń znajdujących się w przestrzeni publicznej, w wielu krajach europejskich i nie tylko.

W Polsce PAD wciąż się rozwija i z roku na rok jest w tym względzie coraz lepiej. Duże miasta i aglomeracje są pokryte całkiem gęstą siatką defibrylatorów, ale też w mniejszych miejscowościach pojawiają się punkty AED. I to jest świetne! Jednak fakt, że AED są dostępne, nie oznacza jeszcze, że społeczeństwo będzie o tym wiedziało. Dlatego ważne są kampanie informacyjne, a także systemy ułatwiające lokalizację punktów AED.

Niestety w Polsce nie istnieje jednolity system, który umożliwiałby rejestrowanie wszystkich nowych urządzeń i udostępniał ich lokalizację. Tak naprawdę nie ma żadnego obowiązku zgłaszania AED. Urządzenie może być więc dostępne, ale wiedzę o nim będzie mieć garstka osób.

Na szczęście istnieją różne oddolne inicjatywy, ułatwiające funkcjonowanie PAD. Na przykład w aplikacji RATOWNIK gromadzone są dane dotyczące publicznych defibrylatorów. Każdy może dodać lokalizację urządzenia, dzięki temu tworzona jest ogromna, ogólnopolska baza punktów AED, która jest na bieżąco aktualizowana. To jedna z inicjatyw, mających na celu stworzenie jednolitej bazy, jednak czy to się uda, zależy od Was, użytkowników.

Więcej na temat programu publicznego dostępu do defibrylacji przeczytasz tutaj.

Gdzie powinno znajdować się AED?

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest urządzeniem niezbędnym podczas akcji ratunkowej osoby dotkniętej nagłym zatrzymaniem krążenia. W związku z tym, w pierwszej kolejności urządzenia powinny znaleźć się tam, gdzie zachodzi zwiększone ryzyko takiego zdarzenia. Są to wszystkie lokalizacje, gdzie panuje wzmożony ruch, dużo osób przemieszcza się lub przebywa w danym miejscu.

Z oczywistych względów będą to z pewnością wszelkiego rodzaju dworce, lotniska, czy pętle komunikacyjne – to tam, każdego dnia są setki, a nawet tysiące osób w różnym wieku i w różnej kondycji zdrowotnej. Ryzyko, że ktoś będzie miał problemy z sercem jest wysokie. Dlatego też na wielu dworcach znaleźć można publiczny defibrylator.

Gdzie jeszcze powinno znaleźć się AED? Galerie i parki handlowe, a także budynki użyteczności publicznej to kolejne miejsca, odwiedzane przez sporą grupę ludzi. Tu również istnieje wysokie ryzyko, że pojawi się osoba z problemami kardiologicznymi (u takich osób ryzyko NZK jest zawsze wyższe). Wtedy defibrylator AED będzie nieocenioną pomocą podczas akcji ratunkowej.

AED powinno znaleźć się też w obiektach sportowych, zwłaszcza na stadionach, ale też na pływalniach, nad jeziorami itd. Urządzenia te pomogą zabezpieczyć zarówno zawodników, jak i widownię, i zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Kolejną lokalizacją, w której zdecydowanie powinno znaleźć się AED to centra miast, rynki i place, wokół których skupia się życie lokalnej społeczności. Coraz więcej osiedli, czy nawet wspólnot mieszkaniowych decyduje się na zakup i montaż AED. I bardzo słusznie, gdyż są to kolejne skupiska ludzkie, gdzie mieszkają osoby starsze, schorowane, obarczone ryzykiem dolegliwości kardiologicznych i nagłego zatrzymania krążenia.

AED nie tylko w dużych miastach

Im więcej automatycznych defibrylatorów zewnętrznych znajdzie się w przestrzeni publicznej, tym lepiej. Przypomnijmy, że defibrylacja powinna być przeprowadzona w czasie krótszym niż 4-5 minut od zatrzymania krążenia. W związku z tym, czas dotarcia do defibrylatora i powrotu z nim na miejsce zdarzenia powinien być jak najkrótszy. Lokalizacja AED jest bardzo ważna. Automatyczne defibrylatory zewnętrzne rozlokowane w charakterystycznych punktach stworzą gęstą siatkę, dzięki której dotarcie do urządzenia będzie błyskawiczne.

Dzięki programom takim jak budżet obywatelski, czy różnego rodzaju oddolnym inicjatywom Ty również możesz mieć wpływ na to, gdzie znajdzie się AED i przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa okolicy.

Jak znaleźć defibrylator AED w Twojej okolicy?

To proste! Miejsca te oznaczone są charakterystyczną tabliczką, jednak najlepiej sprawdzić, gdzie znajduje się AED w aplikacji RATOWNIK. Musisz mieć tylko włączoną lokalizację na smartfonie, a w aplikacji, na mapie AED otrzymasz czytelną informację wraz z wskazówkami dojścia do najbliższego urządzenia.