Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Defibrylator AED - jak wybrać najlepszy defibrylator dla firmy

Zarówno Defibtech Lifeline, jak i Lifepak CR2 to przykłady wysokiej klasy AED, sprawdzone i używane na całym świecie – czym jednak się różnią i jakie są ich mocne strony?

Łatwość użytkowania

Oba urządzenia zostały opracowane tak, aby mogły zostać użyte przez każdego w sytuacji kryzysowej – analizują one automatycznie EKG i decydują czy pacjent wymaga defibrylacji.

W urządzeniu firmy Defibtech obsługa została maksymalnie uproszczona – urządzenie posiada jedynie dwa przyciski – ON/OFF oraz SHOCK odpowiedzialny za inicjację impulsu elektrycznego – taki układ w połączeniu z jasnymi i głośnymi komendami głosowymi stanowi najprostsze i najbardziej efektywne rozwiązanie w kategorii defibrylatorów półautomatycznych.

Obsługa Lifepak CR2 jest również bardzo intuicyjna. Dodatkowo urządzenie oferuje alternatywny język komend (dostępnych jest aż 15 języków), co przydaje się zwłaszcza w firmach zatrudniających obcokrajowców oraz system ClearVoice dostosowujący głośność komend do poziomu hałasu w otoczeniu.

Oprócz wersji półautomatycznej, zbliżonej w obsłudze do Defibtecha, istnieje również wersja automatyczna – podejmuje ona sama decyzję o zastosowaniu impulsu, przez co użycie AED jest jeszcze prostsze i wiąże się z mniejszym stresem dla osoby przeprowadzającej resuscytację.

W połączeniu z technologią CPR INSIGHT, analizującą pracę serca już podczas ucisków klatki piersiowej tworzy to sprawny i szybko działający system.

Bateria

Defibtech Lifeline posiada unikalne rozwiązanie w postaci dwóch baterii – głównej wystarczającej w zależności od wybranej wersji na 5 lub nawet 7 lat działania oraz wspomagającej baterii 9V. Dzięki niej bateria główna używana jest tylko w czasie akcji ratunkowej, co pozwala na uzyskanie najdłuższego czasu działania w trybie stand-by wśród AED dostępnych w Polsce (w przypadku baterii 7-letniej).

Bateria dedykowana dla Lifepak CR2 ma z kolei okres trwałości 4 lat – czas ten uwzględnia regularne autotesty urządzenia i pokrywa się z okresem trwałości dołączonych elektrod, co znacznie ułatwia konserwację urządzenia – nie musimy przejmować się osobną wymianą poszczególnych elementów tylko wykonujemy jeden okresowy serwis.

Wytrzymałość

Zarówno Defibtech Lifeline, jak i Lifepak CR2 dzięki swojej wytrzymałej obudowie są odporne na wstrząsy, a do tego są też pyłoszczelne i zabezpieczone przed wilgocią.

Defibtech Lifeline posiada certyfikat IP54 i może być przechowywany nawet w temperaturze 0 stopni, natomiast Lifepak CR2 ma stopień IP55, więc jest bardziej odporny na wodę, ale za to wskazane jest przechowywanie go w temperaturze od 15 do 35 stopni. Defibtech jest więc dobrze przystosowany do pomieszczeń, które nie są ogrzewane w zimie, a Lifepak sprawdzi się lepiej np. jako AED w biurze lub na pływalni.

Elektrody i resuscytacja dzieci

Defibrylator Defibtech w czasie resuscytacji używa pakietów jednorazowych, samoprzylepnych elektrod przeznaczonych dla dorosłych. Dodatkowo posiada on również tryb pediatryczny, który dostosowuje siłę impulsów do pacjentów poniżej 8 roku życia. Tryb ten włącza się automatycznie po podłączeniu pakietu elektrod pediatrycznych (dostępnych w oddzielnej sprzedaży).

Lifepak CR2 korzysta z jednorazowych elektrod uniwersalnych. Tryb pediatryczny dostępny jest po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na obudowie (zdj).

Koszt eksploatacji

Każde AED jest samowystarczalne, ale wymaga co jakiś czas wymiany niektórych elementów na nowe (zawsze dedykowane dla konkretnego urządzenia). Defibrylatory te do działania wymagają dedykowanej baterii o określonym czasie eksploatacji oraz jednorazowych zestawów elektrod:

Defibtech wymaga wymiany baterii głównej co 5 lub 7 lat, natomiast baterię 9V należy wymieniać co rok. Eksploatacja elektrod zależy też od miejsca, w którym znajduje się AED. Jeśli zakładamy możliwość resuscytacji dzieci (np. urządzenie w szkole lub w pobliżu placu zabaw) powinniśmy oprócz standardowych elektrod dokupić pakiet elektrod pediatrycznych - obie wersje pakietów są jednorazowe i mają trwałość do 2 lat.

W Lifepaku do wymiany jest tylko jedna bateria oraz pakiet elektrod uniwersalnych - oba mają okres trwałości do 4 lat. Tutaj prostota konserwacji odbywa się kosztem częstszych wymian baterii, natomiast zyskujemy elektrody o dłuższym terminie przydatności.

Oczywiście użycie AED skraca czas do wymiany baterii i wymaga zakupu nowych elektrod, o czym oba urządzenia powiadamiają.

Łączność i rejestracja wydarzeń

Niewątpliwą zaletą nowoczesnych AED jest możliwość rejestracji zapisu EKG z całego zdarzenia. Porównywane urządzenia oprócz tej funkcji oferują też dodatkowo (w zależności od wybranego modelu) zapis dźwięku z otoczenia na specjalnej karcie pamięci (Defibtech Lifeline) oraz łączność poprzez WiFi lub 3G wraz z wysyłaniem powiadomień o stanie urządzenia (Lifepak CR2).

Wersje urządzeń

Defibtech Lifeline to w pełni zintegrowane urządzenie – wybór wersji sprowadza się do decyzji pomiędzy wspomnianymi wcześniej pojemnościami baterii – 5 i 7 letnia.

W przypadku Lifepak CR2 wybór jest bardziej złożony - dostępne są zarówno wersje automatyczne, jak i półautomatyczne defibrylatora, z łącznością poprzez WiFi, sieć komórkową lub USB.

Budowanie społeczności i systemu publicznego dostępu do defibrylacji PAD

Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie producent urządzenia CR2 rozpoczął projekt „Forward Hearts”. Forward Hearts umożliwia pacjentom, którzy przeżyli nagłe zatrzymanie krążenia, zrewanżować się i być może uratować kolejne życie poprzez przekazanie urządzenia AED wybranej przez siebie organizacji.

Jak to działa? Jeżeli w procesie ratowania życia używany jest LIFEPAK® CR2 AED, LIFEPAK CR® Plus, LIFEPAK EXPRESS® lub HeartSine samaritan® PAD, pacjent, który przeżył może dokonać wyboru organizacji, która otrzyma od producenta defibrylator AED. Pacjent może przekazać urządzenie w sposób anonimowy lub wyrazić zgodę na podanie nazwiska do wiadomości publicznej.

Podsumowując – czym kierować się przy wyborze AED?

Zakup AED to inwestycja w bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów, dlatego wybierając urządzenie powinniśmy wziąć pod uwagę kto i w jakich warunkach może chcieć z niego skorzystać, czy priorytetem jest dla nas zdalna kontrola wielu defibrylatorów na terenie zakładu, czy na przykład czas działania baterii lub komendy w języku obcym. Mamy nadzieję, że w obliczu tak wielu ofert powyższy artykuł ułatwi wybór właściwego defibrylatora AED dla Państwa firmy.