Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Jaka apteczka dla biegaczy przeszkodowych (OCR) i do biegów ekstremalnych?

Biegi OCR (Obstacle Course Racing), zwane też biegami przeszkodowymi lub ekstremalnymi, cieszą się rosnącą popularnością wśród miłośników aktywności fizycznej w terenie. Jest to odmiana biegów przełajowych odbywających się na trasach pełnych naturalnych lub sztucznych przeszkód. Udział w imprezach OCR wymaga od zawodników wszechstronnego przygotowania sprawnościowego i kondycyjnego, wytrzymałości oraz siły – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. To świetna, pełna wyzwań zabawa. Jednocześnie specyfika biegów przeszkodowych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadków. Dlatego przygotowując się na takie wydarzenie, warto zadbać o zabranie ze sobą akcesoriów pozwalających na udzielenie pierwszej pomocy w każdych warunkach. Co powinna zawierać apteczka do biegów OCR i czy na pewno jest niezbędna?

Najczęstsze kontuzje podczas biegów ekstremalnych

Apteczka dla biegacza przeszkodowego powinna być przygotowana w taki sposób, by umożliwić udzielenie pomocy w przypadku najczęstszych kontuzji i urazów. Należą do nich przede wszystkim:

 • otarcia i stłuczenia,
 • urazy stawów kolanowych,
 • uszkodzenia ścięgna Achillesa,
 • urazy pasma biodrowo-piszczelowego,
 • dolegliwości wynikające z przeciążenia kości piszczelowej,
 • stany zapalne w obrębie powięzi podeszwowej,
 • złamania kości będące efektem przeciążeń,
 • skręcenia stawu skokowego,
 • urazy barków.

Co powinno znaleźć się w apteczce na biegi OCR?

Zalecana zawartość apteczki do biegów OCR jest bardzo podobna, co w przypadku innych biegów terenowych, w tym górskich czy ultramaratonów. Wśród jej wyposażenia powinny znaleźć się:

 • plastry z opatrunkiem,
 • jałowe kompresy z gazy,
 • chusta trójkątna,
 • bandaże elastyczne lub z cienkiej gazy,
 • rękawiczki jednorazowe z lateksu lub nitrylu,
 • nożyczki,
 • folia NRC (znana też jako koc ratunkowy).

Podobnie jak w przypadku innych zestawów do użytku podczas aktywności sportowych w terenie, w apteczce na biegi ekstremalne warto umieścić również maść ochronną lub wazelinę w celu zapobiegania otarciom, które mogą powstawać podczas długich biegów lub pokonywania niektórych przeszkód. W zestawie może znaleźć się także preparat zapobiegający ukąszeniom owadów i krem z filtrem SPF.

Choć w apteczce na biegi przeszkodowe nie powinny znaleźć się żadne leki, można zabrać ze sobą preparaty przyjmowane na co dzień oraz ewentualne środki przeciwbólowe. Mogą być one jednak przeznaczone wyłącznie do własnego użytku.

W apteczce do biegów przeszkodowych warto umieścić również dodatkowe akcesoria, które mogą być przydatne np. podczas wzywania pomocy w terenie, takie jak gwizdek czy elementy odblaskowe.

Decydując o tym, co powinno znaleźć się w apteczce na biegi ekstremalne, należy pamiętać, by nie zabierać ze sobą zbyt dużej ilości sprzętu. Jednocześnie większość elementów wyposażenia jest stosunkowo mała i lekka, dzięki czemu kompletna apteczka do biegów OCR nie będzie stanowić dużego obciążenia utrudniającego rywalizację.

Jaka apteczka modułowa nadaje się na biegi OCR?

Choć apteczkę do biegów przeszkodowych można skompletować samodzielnie, warto skorzystać z gotowej opcji, jaką są apteczki modułowe. To idealna opcja dla osób, które nie mają pewności, jakie akcesoria i opatrunki wziąć na biegi ekstremalne. W terenie doskonale sprawdzi się moduł „SPORTOWY” przygotowany przez ekspertów z Centrum Ratownictwa we współpracy z aktywnymi sportowcami. W jego skład wchodzą elementy pozwalające na udzielenie pierwszej pomocy w przypadku różnego rodzaju kontuzji i urazów, do jakich może dojść podczas uprawiania sportu. Oprócz wymienionych wyżej akcesoriów zawiera też m.in. okłady chłodzące i rozgrzewające na skręcenia i zwichnięcia, bandaż adhezyjny przystosowany do potrzeb osób aktywnych, plastry Steristrips czy ampułki z solą fizjologiczną. W zestawie znalazły się również specjalistyczne taśmy do kinezjotapingu.

Wszystkie elementy wyposażenia tego modułu zostały w funkcjonalny sposób rozłożone w specjalnie zaprojektowanym, wodoodpornym opakowaniu. Dzięki temu apteczka do biegów przeszkodowych jest zarówno łatwo dostępna, jak i skutecznie chroniona przed wilgocią i zabrudzeniami.

Własna apteczka podczas biegów ekstremalnych – czy jest niezbędna?

Kontuzje i zranienia podczas biegów terenowych są czymś, co zdarza się stosunkowo często. Z tego powodu organizatorzy takich wydarzeń mają obowiązek zapewnienia uczestnikom dostępu do punktów pomocy medycznej.

Może się jednak okazać, że do zdarzenia dojdzie w zbyt dużej odległości od takiego punktu, by poszkodowany był w stanie dotrzeć doń samodzielnie. Dlatego każdy uczestnik powinien zadbać o to, by mieć przy sobie choćby najbardziej podstawowy zestaw elementów umożliwiających udzielenie pierwszej pomocy podczas biegów ekstremalnych.

Jednocześnie samodzielne kompletowanie apteczki bywa wyzwaniem. Jakie opatrunki wziąć na biegi OCR? Które elementy wyposażenia można ewentualnie pominąć, a co wręcz nie powinno znaleźć się w takim zestawie? Czy wystarczy standardowa apteczka turystyczna? To tylko niektóre wątpliwości, jakie miewają zawodnicy, zwłaszcza początkujący. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest zakup modułów w sklepie Centrum Ratownictwa. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie zapomnisz o niczym, co niezbędne. Pamiętaj jedynie, by przed biegiem dokładnie zapoznać się z jej zawartością i upewnić się, że potrafisz się nimi posługiwać.

Czytaj także: Jaka apteczka dla biegaczy górskich i ultra? Wybieramy kompaktową apteczkę