Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet. Dlaczego każda kobieta powinna znać podstawy pierwszej pomocy?
Dzień Kobiet i pierwsza pomoc – w jaki sposób zagadnienia te się łączą? Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanej osobie jest obowiązkiem każdego obywatela – niezależnie od płci czy posiadanych kompetencji. Wbrew pozorom, większość działań wchodzących w jej zakres nie wymaga ani szczególnych umiejętności, ani predyspozycji fizycznych. W praktyce, każdy, niezależnie od płci, powinien znać, chociaż podstawy pierwszej pomocy. Profesjonalny, prowadzony przez specjalistów kurs to idealny sposób na zdobycie niezbędnych umiejętności. Dlaczego każda kobieta powinna umieć udzielać pierwszej pomocy?

Dlaczego kobiety powinny umieć udzielać pierwszej pomocy?

Każda osoba, niezależnie od płci, powinna poznać przynajmniej podstawowe działania, jakie można podejmować w ramach pierwszej pomocy. Każdy bowiem może znaleźć się w sytuacji, w której udzielenie takowej może być niezbędne. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku kobiet tego rodzaju umiejętności są wyjątkowo ważne i potrzebne. Znaczenie pierwszej pomocy dla kobiet jest szczególne, głównie z powodu sprawowanych przez nie ról społecznych. W dzisiejszym społeczeństwie to one najczęściej są w bliskim kontakcie z rodziną – opiekują się dziećmi, osobami starszymi lub osobami z niepełnosprawnościami. Dodatkowo częściej wykonują zawody takie jak opiekunka czy nauczycielka. To oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdą się kiedyś w sytuacji, w której będą musiały udzielić pierwszej pomocy. Posiadanie odpowiednich umiejętności pomoże skutecznie ratować życie lub zmniejszyć skutki wypadków lub nagłych zachorowań. Dodatkowo warto wspomnieć, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy może być bardzo pomocna w lepszej organizacji w sytuacjach stresowych. Znajomość odpowiednich procedur pozwala szybciej zareagować i podejmować decyzje w chwili, gdy liczy się każda sekunda. Należy również podkreślić, że nauka zasad pierwszej pomocy nie powinna być w żadnym wypadku ograniczana ze względu na płeć. Wspieranie świadomości zagadnienia wśród kobiet to kolejny czynnik zwiększający równość szans, umożliwiający pełne uczestnictwo w życiu społecznym. W tym kontekście promowanie znajomości przynajmniej podstaw pierwszej pomocy dla kobiet może również przyczyniać się do przełamywania stereotypów dotyczących ról płciowych. Pokazuje bowiem, że mogą być one równie aktywne i skuteczne w sytuacjach awaryjnych co mężczyźni.

Czy kobiety rzadziej otrzymują pomoc?

Warto również wspomnieć o pewnym ważnym problemie, jakim jest bezpieczeństwo kobiet. Badania, m.in. te przeprowadzone w 2018 roku przez American Heart Association pokazują, że w stanach nagłych kobiety rzadziej niż mężczyźni otrzymują niezbędną pomoc. Według statystyk, najczęściej wynika to z obaw przed oskarżeniem o molestowanie seksualne oraz przekonania, że budowa kobiecego ciała może utrudniać przeprowadzenie skutecznej resuscytacji. Dodatkowo wiele osób nadal jest przekonanych, że kobiety rzadziej cierpią na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, a także że „wyolbrzymiają” lub symulują objawy ich zaostrzenia. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przez inną kobietę może być tutaj bezcenna w przełamywaniu tego rodzaju obaw czy stereotypów.

Gdy poszkodowaną jest kobieta

Należy tutaj podkreślić, że większość obaw związanych z udzielaniem pierwszej pomocy kobietom, również ciężarnym, jest zupełnie nieuzasadniona. Dotyczy to przede wszystkim resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz defibrylacji. Niezależnie od płci, najpoważniejszymi skutkami ubocznymi prawidłowo wykonywanych ucisków klatki piersiowej mogą być siniaki lub uszkodzenie żeber. Są to jednak znacznie mniejsze szkody niż te, które może spowodować zupełny brak reakcji. Wbrew częstemu przekonaniu, przeszkodą w wykonywaniu RKO nie jest również budowa klatki piersiowej. Co prawda wykonywanie ucisków wiąże się z koniecznością dotknięcia piersi poszkodowanej, jednak nie stanowią one utrudnienia w tej procedurze. Jedynym problemem może być usztywniona metalowymi fiszbinami część biustonosza, znajdująca się na mostku. Można ją jednak bez trudu przeciąć nawet niewielkimi nożyczkami.

Więcej na ten temat: Resuscytacja i defibrylacja kobiety.

Pierwsza pomoc kobiecie w ciąży

Konieczne jest również rozwianie obaw dotyczących udzielania pierwszej pomocy kobiecie w ciąży. Potencjalnym problemem może być zarówno ciążowy brzuch, jak i zmiany, które w tym czasie zachodzą w organizmie. W praktyce jednak ogólny algorytm postępowania nie różni się od tego, który stosowany jest u innych osób dorosłych. Również w tym przypadku konieczne jest powiadomienie służb ratunkowych poprzez telefon pod numer 999 lub 112, a następnie przystąpienie do wykonywania RKO. U kobiet w widocznej ciąży konieczne jest jedynie podłożenie jakiegoś przedmiotu (np. części garderoby) pod prawe biodro. Umożliwi to macicy lekkie przesunięcie się w lewo, co pozwoli zapobiec uciskaniu przez nią ważnych naczyń krwionośnych. Natomiast technika wykonywania ucisków i oddechów ratunkowych nie ulegają zmianie. W niektórych przypadkach, gdy ciąża jest bardzo zaawansowana, konieczne może być jedynie ułożenie rąk nieco wyżej niż w standardowych przypadkach. Według standardowego algorytmu przebiega również defibrylacja przy pomocy AED. Konieczne może być jedynie przecięcie lub całkowite usunięcie biustonosza. Potrzebne do tego nożyczki znajdują się w zestawie AED. Cała procedura jest jednak bezpieczna – nie istnieją żadne doniesienia na temat negatywnego wpływu defibrylacji na płód.

Więcej na ten temat: Jak udzielić pierwszej pomocy kobiecie w ciąży?

Prezent na Dzień Kobiet: umiejętności ratowania życia

Z okazji Dnia Kobiet warto szczególnie rozważyć uczestnictwo w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy organizowanym przez Centrum Ratownictwa. Posiadanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy może zapewniać kobietom niezbędną pewność siebie i umożliwić skuteczne działanie w sytuacji, gdy zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie. To sprawia, że kurs pierwszej pomocy jest znakomitym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby – lub siebie samej.