Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Mapa AED w Polsce. Gdzie znaleźć najbliższy defibrylator w Twojej okolicy?

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) jest urządzeniem, które może pomóc uratować życie osobie, która doznała nagłego zatrzymania krążenia. Szybka reakcja i użycie defibrylatora w ciągu kilku minut od NZK pozwala znacznie zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycia. W Polsce liczba tych urządzeń w przestrzeni publicznej stale rośnie. Lokalizacje AED można znaleźć za pomocą różnych narzędzi. Jednym z nich jest aplikacja Ratownik. Gdzie można znaleźć defibrylator AED i jak korzystać z aplikacji Ratownik w sytuacjach awaryjnych?

Znaczenie AED w ratowaniu życia

Nagłe zatrzymanie krążenia to problem, który może wystąpić u każdego – niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, wymagający pilnej interwencji ze strony świadków zdarzenia. Nie każdy jednak ma wiedzę i umiejętności niezbędne w takiej sytuacji. W takich przypadkach defibrylatory AED stanowią ogromną pomoc. Urządzenia te analizują rytm serca poszkodowanego i, w razie potrzeby, dostarcza impuls elektryczny, by przywrócić prawidłowy rytm serca. AED są zaprojektowane w taki sposób, by mogły być używane przez osoby bez specjalistycznego przeszkolenia, dzięki specjalnie opracowanym instrukcjom głosowym i wizualnym.

Gdzie znaleźć AED w Polsce?

W Polsce AED są coraz bardziej rozpowszechnione. Można je znaleźć w wielu miejscach publicznych, takich jak:

  • centra handlowe,
  • dworce kolejowe i lotniska,
  • obiekty sportowe i rekreacyjne,
  • budynki użyteczności publicznej,
  • hotele i siedziby dużych firm.

Miejsca, w których znajdują się AED, są dobrze oznaczone; aby jednak wiedzieć, gdzie znaleźć defibrylator w sytuacji awaryjnej, warto skorzystać z narzędzi takich jak dostępne w Internecie mapy AED w Polsce lub aplikacja Ratownik.

Aplikacja Ratownik: jak znaleźć najbliższy defibrylator AED?

Aplikacja Ratownik jest narzędziem, które ułatwia wezwanie pomocy w sytuacji awaryjnej, ale i pozwala zlokalizować AED w Twojej okolicy. Jest ona dostępna na smartfony z systemem Android i iOS. Możesz ją pobrać za darmo z Google Play Store bądź Apple App Store. Po zainstalowaniu aplikacji możesz zarejestrować swoje konto. Ułatwia to korzystanie z niektórych funkcji aplikacji, ale nie jest obowiązkowe.

Aplikacja określa położenie użytkownika na podstawie GPS. Następnie pokazuje na mapie najbliższe defibrylatory AED w okolicy. Można także wyszukiwać AED w innych lokalizacjach, wpisując adres lub nazwę miejsca.

Co ważne, aplikacja umożliwia także dodawanie nowych lokalizacji AED, co zwiększa dostępność tych urządzeń dla użytkowników.

Aplikacja Ratownik zawiera również instrukcje dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz użycia AED, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych. Warto jednak pamiętać, że nie zastąpi wiedzy, jaką daje specjalistyczne szkolenie z pierwszej pomocy.

Dostępność AED w miejscach publicznych pozwala znacznie zwiększyć przeżywalność w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia. Wykorzystanie tego typu urządzeń, połączone z resuscytacją krążeniowo-oddechową, znacząco zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób znało lokalizację automatycznych defibrylatorów zewnętrznych i umiało z nich korzystać.

Jak korzystać z AED? O tych zasadach pamiętaj

Zachowaj spokój – podejdź do poszkodowanego i sprawdź, czy jest przytomny i oddycha. Jeśli nie, wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy (112). W miarę możliwości poproś innego świadka zdarzenia o przyniesienie AED lub przynieś go samodzielnie. Rozpocznij RKO – jeśli poszkodowany nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową zgodnie z algorytmem BLS. Użycie AED – włącz urządzenie i postępuj zgodnie z instrukcjami głosowymi i wizualnymi. AED poinformuje Cię, kiedy należy przykleić elektrody na klatkę piersiową poszkodowanego i czy konieczne jest wykonanie defibrylacji. Pamiętaj, by upewnić się, że nikt nie dotyka poszkodowanego podczas analizy rytmu serca oraz ewentualnych wyładowań.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule: Defibrylator AED – sprzęt, który naprawdę ratuje życie

Po użyciu AED kontynuuj RKO do momentu przybycia zespołu ratunkowego lub odzyskania przytomności przez poszkodowanego.

Aby możliwe było pełne wykorzystanie potencjału, jaki mają automatyczne defibrylatory zewnętrzne, ważna jest nie tylko ich dostępność, ale i edukacja społeczeństwa w zakresie ich używania. Z tego powodu warto korzystać z coraz bogatszej oferty szkoleń z pierwszej pomocy, takich jak kurs KPP, organizowanych przez Centrum Ratownictwa. Uczestnikami mogą być zarówno osoby prywatne, jak i przygotowujące się do pracy w służbach ratunkowych, pracownicy firm, nauczyciele i wszyscy ci, którzy chcą nieść pomoc innym. Dzięki temu więcej osób będzie przygotowanych do udzielenia pomocy w sytuacjach nagłych. Warto jednak pamiętać, że zarówno defibrylatory AED, jak i aplikacja Ratownik, zostały opracowane w taki sposób, by z powodzeniem mogły z nich korzystać osoby bez żadnego przeszkolenia.