Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Nigdy nie przechodź obojętnie, gdy ktoś może potrzebować pomocy!

Nie trzeba wiele, by doszło do sytuacji, w której zagrożone będzie czyjeś zdrowie lub życie. Wypadki po prostu chodzą po ludziach. W takich okolicznościach prawo nakłada na nas obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanemu. Co jednak, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy lub przeszkolenia z zakresu pierwszej pomocy? Przede wszystkim nie bój się reagować!

Dlaczego warto reagować?

Bardzo często słyszymy apele o to, by nie przechodzić obojętnie obok osoby, która może wymagać pomocy. Ta prosta zasada, choć dobrze znana, nadal wymaga naszej uwagi i przypomnienia. Coraz częściej reagujemy w sytuacjach takich jak wypadki czy utrata przytomności, często pomijamy osoby zachowujące się w nietypowy sposób. Zwykle ignorujemy je, zakładając że są wpływem alkoholu czy narkotyków. W rzeczywistości pierwszą reakcją powinno być zatrzymanie się i sprawdzenie, czy konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy. Często bowiem takie zachowanie może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym lub nagłym wypadku.

Widzisz osobę potrzebującą pomocy – co robić?

Gdy podejrzewasz, że ktoś może potrzebować pomocy, nie zwlekaj z jej udzieleniem. Często dosłownie kilka sekund może zdecydować o czyimś życiu. Przede wszystkim jednak zachowaj spokój. Jeśli nie znasz zasad udzielania pierwszej pomocy, bezzwłocznie wezwij pomoc.

W pierwszej kolejności oceń sytuację i zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Jeśli to możliwe, podejdź do osoby i zapytaj, czy wszystko jest w porządku. Jeśli na podstawie obserwacji stwierdzisz, że jej zdrowie lub życie może być zagrożone, wezwij służby ratunkowe, na przykład dzwoniąc pod odpowiedni numer alarmowy:

  • 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego,
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe
  • 998 – Straż Pożarna,
  • 997 – Policja.

Pamiętaj – jeśli dotarcie do poszkodowanego stanowi dla Ciebie zagrożenie lub jest niemożliwe, nie próbuj do niego podchodzić; w takiej sytuacji od razu wezwij pomoc.

W miarę możliwości zapewnij sobie wsparcie innych świadków zdarzenia, głośno wołając o pomoc. Trzeba przy tym pamiętać, że wiele osób przechodzi obojętnie obok kryzysowych sytuacji, licząc na zainteresowanie kogoś innego. Dlatego wskaż konkretnych świadków i zwracaj się bezpośrednio do nich.

W uzyskaniu wsparcia pomocne mogą być również narzędzia takie jak aplikacja mobilna RATOWNIK. Dzięki niej możemy nie tylko wezwać specjalistyczne służby. Umożliwia ona również wysłanie zawiadomienie o zdarzeniu i jego lokalizacji do znajdujących się w pobliżu osób posiadających odpowiednie przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy.

Czytaj też: Poznaj możliwości i funkcje aplikacji „Ratownik”

Na czym polega pierwsza pomoc?

Każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanej osobie. Jednak czynności te nie oznaczają wyłącznie działań takich jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa czy zaopatrzenie urazów. Oznacza to, że nawet nie posiadając wiedzy na ten temat, można realnie pomóc poszkodowanemu. Podstawą jest wezwanie służb ratunkowych i powiadomienie o sytuacji, a także podanie podstawowych informacji:

  • dokładne miejsce zdarzenia,
  • powód wezwania – kto wzywa pomoc i do kogo,
  • czy poszkodowanemu udzielana jest pierwsza pomoc.

W stresującej sytuacji można łatwo zapomnieć tym, jakie informacje są niezbędne, a także co robić. Nie trzeba się jednak tym martwić na zapas; dyspozytor potrafi pokierować rozmówcą, zadając odpowiednie pytania i udzielając wskazówek. Ważne jest zachowanie spokoju oraz to, by nie rozłączać się samemu.

Jeśli jest taka możliwość, warto zabezpieczyć miejsce zdarzenia, aby ostrzec innych przed niebezpieczeństwem. Można zadbać na przykład o odprowadzenie poszkodowanego w bezpieczne miejsce lub ustawienie trójkąta ostrzegawczego na drodze. Należy przy tym dołożyć wszelkich starań, by ułatwić dojazd służbom. Pomocne są tutaj narzędzia takie jak nawigacja, dzięki której można dokładnie sprawdzić swoją lokalizację i przekazać współrzędne dyspozytorowi.

Naucz się udzielać pierwszej pomocy

Wiele osób unika angażowania się w sytuacje, w których ktoś może potrzebować udzielenia pierwszej pomocy. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak wiedzy lub pewności swoich umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Dlatego warto zadbać o to, by stale aktualizować posiadane informacje, udając się na kurs pierwszej pomocy w Centrum Ratownictwa. Takie szkolenia to nie tylko okazja do zdobycia praktycznej wiedzy, ale i trening pozwalający budować pewność siebie i umiejętność szybkiego reagowania. W ich trakcie specjaliści uczą uczestników, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy w nagłych wypadkach takich jak utrata przytomności, zatrzymanie oddechu, urazy czy krwotoki.

Trzeba przy tym pamiętać, że pomocy potrzebują nie tylko osoby, które straciły przytomność lub posiadają widoczne urazy. Często objawem wskazującym na zagrożenie zdrowia bądź życia jest nietypowe zachowanie, przypominające upojenie alkoholowe lub bycie pod wpływem substancji psychoaktywnych. Dlatego warto zatrzymać się, zorientować w sytuacji i podjąć kroki takie jak wezwanie specjalistycznych służb lub udzielenie pierwszej pomocy.

Niezależnie od przyczyn czyjegoś stanu, zaniechanie działań ratujących życie może prowadzić do tragedii. Szybka interwencja może uratować komuś życie lub zapobiec dalszym powikłaniom. Zdarza się, że nawet drobna pomoc, jak zadzwonienie na numer alarmowy lub zapewnienie bezpieczeństwa, może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia i życia drugiego człowieka.

Bibliografia:

  1. Wytyczne resuscytacji 2021, Systemy ratujące życie rozdz. 3, prc.krakow.pl, dost. 23.06.2023