Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Pierwsza pomoc w trasie, czyli kierowco – nie przejeżdżaj obojętnie!

Przepisy mówią jasno – kierowca, jeżeli jest świadkiem zdarzenia drogowego i widzi sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, ma obowiązek zatrzymania się i udzielenia pomocy. Obowiązek ten dotyczy zresztą nie tylko kierowców, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego; jest to tak samo obowiązek pasażera, czy pieszych.

Pierwsza pomoc na drodze to nie tylko obowiązek

Chociaż konieczność udzielenia pomocy osobom poszkodowanym jest obowiązkiem wynikającym z ustawy, to nie powinniśmy wcale do tego w ten sposób podchodzić. To raczej przywilej, że każdy człowiek może być tym kimś, kto uratuje cudze życie. I tak powinniśmy do tego podchodzić.

Niemniej jednak warto przypomnieć, że przepisy, zwłaszcza art. 44 Prawa o ruchu drogowym nakazuje udzielenie takiej pomocy, a art 162 Kodeksu karnego określa, że za nieudzielenie pomocy grozi nawet kara pozbawienia wolności. Jeżeli więc jesteś świadkiem wypadku, nie możesz przejechać obok niego obojętnie. Musisz zatrzymać się i zorientować, czy poszkodowany jej potrzebuje.

Co zrobić, gdy kierowca jest świadkiem wypadku?

Będąc świadkiem wypadku drogowego lub innego zdarzenia, należy zjechać na pobocze, najlepiej przed miejscem kolizji, ubrać kamizelkę odblaskową i ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 60-150 m (w zależności od rodzaju drogi). Dzięki temu zabezpieczysz miejsce zdarzenia w taki sposób, aby było widoczne dla innych kierowców. Następnie wyjmij apteczkę pierwszej pomocy, załóż rękawiczki, oceń wypadek i podejdź do poszkodowanego.

Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo własne, a pierwsza pomoc na drodze nie jest tu wyjątkiem. Jeżeli nie jest bezpiecznie, bo na przykład samochód się pali i grozi wybuchem, albo doszło do wycieków substancji toksycznych, wezwij odpowiednie służby, ale nie ryzykuj własnym życiem.

Udzielenie pierwszej pomocy na drodze wymaga zachowania szczególnej ostrożności, dlatego zwróć też uwagę, czy samochód stoi na stabilnym podłożu i czy nie ma innych zagrożeń. Wyłącz zapłon samochodu, jeżeli silnik pracuje. Jeżeli gdzieś widoczny jest ogień, spróbuj go ugasić gaśnicą. Następnie możesz przejść do czynności ratowniczych, pamiętając że w sytuacji wypadku komunikacyjnego prawie zawsze podejrzewamy uraz kręgosłupa.

Samochodowa apteczka pierwszej pomocy

Wypadek komunikacyjny wiąże się z dużym stresem, bałaganem i wieloma działaniami do wykonania. Stąd też apteczka pierwszej pomocy musi być:

  • Oznaczona i zlokalizowana w miejscu, do którego łatwo się dostać, bez konieczności przekopywania się przez stertę sprzętu, który wozimy w bagażnikach;
  • Odpowiednio wyposażona, co najmniej zgodnie ze standardem DIN 13164. O wyposażeniu apteczki samochodowej szczegółowo pisaliśmy w osobnym artykule;
  • Poukładana tak, aby można było w łatwy sposób odnaleźć i użyć poszczególne jej elementy.

Jeżeli kupujesz gotowy zestaw, to polecamy doposażyć go w dodatkowe gazy, bandaże i opatrunki, gdyż z doświadczenia wiemy, że tego nigdy za wiele. Wypadki drogowe mają to do siebie, że często dochodzi do bardzo masywnych krwawień, a poszkodowanych jest więcej. W naszym sklepie znajdziesz apteczki samochodowe w pełni wyposażone z możliwością dobrania różnego rodzaju wyposażenia.

Wypadek samochodowy a korytarz życia

Możesz pomóc, nawet jeżeli nie jesteś osobą biorącą udział w akcji ratunkowej Nie zapomnij o pozostawieniu korytarza życia, czyli przestrzeni na drodze, będącej dodatkowym pasem ruchu dla pojazdów pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji i innych służb ratunkowych. To jest również element pomocy na drodze. W osobnym artykule przeczytasz więcej na temat korytarza życia.

Szkolenie pierwszej pomocy dla kierowców

Udzielanie pierwszej pomocy na drodze kierowcy ćwiczą na kursach na prawo jazdy. Warto jednak od czasu do czasu przypomnieć sobie wiadomości z kursu, a także przećwiczyć podczas pozorowanych akcji swoje umiejętności w praktyce. Jest to bowiem wiedza i umiejętności, które z czasem się zapomina.

W Centrum Ratownictwa prowadzimy kursy pierwszej pomocy dla kierowców, które odświeżają umiejętności z zakresu udzielania pomocy podczas zdarzeń drogowych. Kładziemy duży nacisk na pozoracje i sytuacje, które realnie mogą się zdarzyć. Dzięki temu nasi kursanci wiedzą jak postępować i nie przejeżdżają obok wypadku obojętnie.